Proiect Simfonia Anotimpurilor -Povestile Toamnei

download Proiect Simfonia Anotimpurilor -Povestile Toamnei

of 4

description

proiect

Transcript of Proiect Simfonia Anotimpurilor -Povestile Toamnei

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA:Mare

TEMA:CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?

SUBTEMA:Povestile toamnei

MIJLOC DE REALIZARE:joc didactic integratDOMENII EXPERENTIALE IMPLICATE: DS, DLC, DOS, DEC

TIPUL ACTIVITATII:Verificare de cunostiinte si deprinderi

SCOPUL ACTIVITATII:Verificarea cunostiintelor copiilor despre anotimpul toamna;dezvoltarea capacitatii copiilor de a descrie imagini, obiecte, educarea unei exprimari orale corecte d.p.d.v. fonetic si lexical;dezvoltarea capacitatii de a opera cu grupe de obiecte.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa recunoasca , sa denumeasca sis a precizeze caracteristicile fructelor, legumelor si florilor de toamna;

-sa recite clar si expresiv poezii despre toamna;

-sa desparta cuvinte in silabe;

-sa identifice sunetul de inceput al unor cuvinte;

-sa alcatuiasca propozitii dupa anumite cerinte;

-sa raporteze numarul la cantitate si invers(in limitele 1-5)

-sa intoneze correct cantece de toamna pentru copii

SARCINA DIDACTICA:formularea corecta si promta a unor raspunsuri la interbarile educatoarei, rezolvarea fiselor individuale.

REGULILE JOCULUI: Copiii sunt impartiti in doua grupe , cea a iepurasilor gri sic ea a iepurasilor maro.In fata copiilor se afla un drum pietruit .sub fiecare piatra se afla un plic cu sarcini.La unul din capete se afla un iepuras , iar la celalat un cos cu morcovi.Pentru a putea inainta spre cos, iepurasul tebuie ajutat de copii in rezolbvarea sarcinilor .La fiecare raspuns correct , iepurasul inainteaza.Daca un copil nu poate da un raspuns correct si complet el poate fi ajutat de un coleg de echipa.nu se raspunde neintrebat.ELEMENTE DE JOC:Aplauze, surpriza, recompense.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, problematizarea, munca individuala.

MIJLOACE DIDACTICE:Iepurasul Urechila, bilete cu sarcini, plicuri , dcor, urechi de iepuri pt copii, panou cu puncte, roata, jetoane cu elemente de toamna, cu cifre, fise interdisciplinare, recompense.

BIBLIOGRAFIE:Jocuri didactice integrate pentru prescolari, Ed. Humanitas , 2005

Activitati integrate in gradinita

R.I.P.3-4/2011

DEMERS DIDACTIC

Eveniment didactic

Continutul invatariiStrategii didacticeEvaluare

Moment organizatoricSe creeaza conditiile necesare pentru desfasurarea activitaii:aerisirea salii, gruparea copiilor

Reactualizarea cunostiintelorSe poarta o scurta conversatie despre anotimpul toamna , despre caracteristicile si bogatiiile eiconversatiaObservarea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor

Captarea atentieiSe face prin intermediul personajului surpriza, iepurasul Urechila caruia ii este pofta de morcovi si doreste sa strabata drumul pietruit cu sarcini

Conversatia, elemental surpriza, ExplicatiaSesizarea atentiei copiilor

Anuntarea temei si a obiectivelorUrechila, mascota grupei, doreste sa ajunga la cosul cu morcovi.Pentru asta are de strabatut un drum pietruit si are nevoie de ajutorul copiilor.el are si o surpriza pentru copiii atenti, care dau raspunsuri corecte.Se explica copiilor ca dupa rezolvarea fiecarei sarcini echipa va primi un punct;la acumularea a 10 puncte echipa se considera castigatoare.

ConversatiaExplicatia

Observarea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor

Dirijarea invatariiPASUL 1Haideti sa pasim, cu Urechila la drum!Iepurasul va porni la drum si va intalni primul obstacol.Educatoarea da piatra la o parte si descopera prima sarcina de rezolvat:roata toamnei invarteste /sin e spune cestii despreDin fiecare echipa vor veni cate 2 copii si vor spune ce stiu despre elemental la care s-a oprit roata.Pentru aceste raspunsuri se primesc 2 puncte.

PASUL2Pasul 2 il faci cu noiSub cel de-al doilea obstacol se afla un plic in care se afla urmatoarele sarcini:

A)Roata unde se opreste , propozitii alcatuiesteDin fiecare echipa va veni cate un copil , va rasuci roata, si, cu ajutorul coechipierilor va formula cate 3 propozitii cu cuvantul ce desemneaa imaginea(la inceput, la mijloc si la sfarsit )

B)desparte in silabe cuvantul la care se opreste roata , reprezinta graphic si spune cate silabe are; unde roata s-a oprit/spune sunetul de inceput1C) ca sa imi fi pe plac mie, recita o poezie!( se vor recita poeziile de toamna invatate)

PASUL 3 HAI ACUM LA PASUL 3 , CA NOI SUNTEM ISTETEI

In plic scrie asa:rezolva sarcina mea!A) Pe support este un cos cu rosii(4) .un copil terbuie sa aseze pe cos cifra corespunzatoare numarului de rosii.De la cealalta echipa un copil va aseza in cos tot atatia morcovi cati ii arata cifra(5).Apoi va compara cele 2 grupe.

Pentru aceasta sarcina se primeste 1 punct.

B) de la prima echipa un copil aseaza in cos ardei cu unul mai mult decat morcovi si arata cifra corespunzatoare;de la cealalta echipa va identifica vecinii lui 5 si va numi si vecinii celorlalte doua numere.Pentru rezolvarea acestor sarcini se mai primeste cate 1 punct.C) Fiecare echipa va avea de rezolvat sic ate o problema cu fructe si legume si lva avea de scris operatia corecta.Si pentru acest supunct se primeste cate 1 punct.

PASUL 4Hai cu noi la pasul 4 ca se vede capatul!

In plic scrie asa:Iepurasule mititel, intoneaza un cantecel!Fiecaare dinter echipe va interpreta cate un cantec de toamnaToamna siZile de toamna PASUL5 Cat mai ai opinci, hai si fa si pasul 5Pe plic scrie asa:Asa da si asa nu, cum e bine ne spui tu.O echipa vorbeste despre Bondarul lenes, iar cealalta despre Povestea nucii laudaroase.

Conversatia

ExplicatiaExercitiul

Formulare de propozitii

-despartire in silabe

-reprezinta grafic

-recunoaste sunetul initial

-recitare de poezii

Conversatia

Explicatia

Problematizarea

Interpretarea de cantece

Conversatia

Explicatia

Aprecierea raspunsurilor corecte date de copiii prescolariAprecierea modului de formulare a propozitiilor

Aprecierea verbala a raspunsurilor corecte ale copiilor

Aprecierea reccitarii :intonatie si mimica

Aprecierea corectitudinii in rezolvarea sarcinilor

Aprecierea modului de intomare a cantecului, asociat cu miscari corespunzatoare.

Aprecierea raspunsurilor date de prescolari

Obtinerea performantelorSI ACUM SA NE-NDREPTAM DE ZOR/CATRE MASUTE SA LUCRAM CU SPORCopiii vor avea de rezolvat fiecare cate o fisa interdisciplinara cu sarcini referitoare la anotimpul toamna

Fise individualeExercitiulObservarea comportamentului copiilor

Asigurarea retentei si a transferuluiLa ospatul lui Urechila educatoarea adduce doua cosuri cu bucate si frumuseti.Copiii terbuie sa aleaga din fiecare cos numai acele elemente care apartin cosului toamnei .ei terbuie sa scoata din cos acele elemente care nu sunt caracteristice acestui anotimp.

Exercitiul , problematizarea

Observarea comportamentului copiilor

Evaluarea si incheierea activitatiiLa sfarsitul activitatii Urechila ofera morcovidin cosul lui fiecare copil, felicitandu-l pentru raspunsurile date si multumindu-le pentru ajutorul dat.Copiii parasesc sala de grupa pe ritmurile melodiei Toamna de Vivaldi, balasandu-si mainile in semn de la revedere!

ConversatiaAcordarea recompenselor

Aprecieri colective si individuale adresate copiilo.