Proiect Mate-masurare Lungimi c

17
PROIECT de ACTIVITATE DATA: 14.05.2012 GRADINITA: Scoala Gimnaziala „Avram Iancu” GRUPA: MARE PREGATITOARE EDUCATOARE: CRISTIANA CEBUC CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică TIP de ACTIVITATE: consolidare de cunoştinţe, deprinderi şi priceperi; Capitolul: Unitati de masura TEMA: Estimarea, masurarea si compararea lungimii utilizand etaloane nestandardizate si unităţi de măsură standardizate Mijloc de realizare: Exerciţii cu material individual SUBIECTUL: „ Masuram si comparam” SCOPUL ACTIVITatII: consolidarea deprinderii de a stabili lungimea unor obiecte prin masurare; Dezvoltarea capacităţii de explorare / investigare şi de găsire a unor soluţii la diferite situaţii problematice cu caracter matematic; Consolidarea capacităţii de a utiliza în mod adecvat termenii prin care se exprimă măsurarea dimensiunilor obiectelor. OBIECTIVE OPERAtIONALE: Să compare lungimile a două sau mai multe obiecte, estimand care obiect este mai lung, mai scurt, ori de aceeaşi lungime cu obiectul dat; Să măsoare obiecte cu ajutorul unor etaloane nestandardizate: palma, piciorul, pasul, betişoare, fâşii de hârtie, creioane; Să măsoare lungimi cu ajutorul riglei şi a ruletei; 1

Transcript of Proiect Mate-masurare Lungimi c

Page 1: Proiect Mate-masurare Lungimi c

PROIECT de ACTIVITATE DATA: 14.05.2012 GRADINITA: Scoala Gimnaziala „Avram Iancu”GRUPA: MARE PREGATITOAREEDUCATOARE: CRISTIANA CEBUCCATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematicăTIP de ACTIVITATE: consolidare de cunoştinţe, deprinderi şi priceperi;Capitolul: Unitati de masuraTEMA: Estimarea, masurarea si compararea lungimii utilizand etaloane nestandardizate si unităţi de măsură standardizateMijloc de realizare: Exerciţii cu material individual SUBIECTUL: „ Masuram si comparam”

SCOPUL ACTIVITatII: consolidarea deprinderii de a stabili lungimea unor obiecte prin masurare; Dezvoltarea capacităţii de explorare / investigare şi de găsire a unor soluţii la

diferite situaţii problematice cu caracter matematic; Consolidarea capacităţii de a utiliza în mod adecvat termenii prin care se

exprimă măsurarea dimensiunilor obiectelor.

OBIECTIVE OPERAtIONALE: Să compare lungimile a două sau mai multe obiecte, estimand care obiect

este mai lung, mai scurt, ori de aceeaşi lungime cu obiectul dat; Să măsoare obiecte cu ajutorul unor etaloane nestandardizate: palma,

piciorul, pasul, betişoare, fâşii de hârtie, creioane; Să măsoare lungimi cu ajutorul riglei şi a ruletei; Să înregistreze pe hârtie măsurile aflate (prin desene sau cifre);

Strategia didactica: mixta

METODE sI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea.

Exerciţii şi metode de învăţare prin cooperare: Amestecaţi-vă, îngheţaţi, formaţi perechi; Creioanele la mijloc; Turul galeriei; Gândiţi, lucraţi în perechi, comunicaţi.

MATERIAL DIDACTIC: beţişoare, rigle, ruletă, creioane, coli de hârtie A3, fişe matematice, panou de afişare

Forme de organizare: frontal, pe grupe, în perechi, individual

1

Page 2: Proiect Mate-masurare Lungimi c

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Dumitrana, M.- Activităţi matematice în grădiniţă, Ed. Compania, Bucureşti, 2002

Neagu, M ; Beraru, G. - Activităţi matematice în grădiniţă, Editura AS’S, Iaşi, 1995

Păduraru, V. (coord.)- Activităţi matematice în învăţământul preşcolar, Ed.Polirom, Iaşi, 1999

Curriculum pentru invatamantul prescolar, 2008DURATA: 35-40 minute.

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONŢINUTUL

ŞTIINŢIFIC

STRATEGIILE

DIDACTICE

EVALUARE

Moment

organizatoric

Captarea atentiei

Organizarea sălii de grupă pentru

desfăşurarea activităţii

Introducerea copiilor în sala de grupă.

Formarea grupelor de lucru din câte

două perechi (4 copii/grup)

Exerciţiul: ,,Ames

tecaţi-vă,

îngheţaţi, formaţi

perechi”

Observarea

comportamentului

copiilor.

Anunţarea temei

şi a obiectivelor

Se anunţă tema : ,,Compararea

lungimii obiectelor, prin măsurare”.

La sfârşitul activităţii, fiecare copil va

trebui să ştie să compare dimensiunile

a două obiecte, să spună care obiect

crede că e mai lung, mai scurt sau de

aceeaşi lungime cu un alt obiect; să

măsoare folosind palma, piciorul,

pasul, beţişoare sau creioane; să

măsoare cu rigla si cu ruleta .

-conversaţia

-explicaţia

-frontal

Reactualizarea

cunoştinţelor

Se adresează primei echipe

întrebarea: Ce înseamnă să măsori

măsuţa cu creionul? (să vezi câte

lungimi de creion se cuprind în

Exerciţiul:

,,Creioanele la

mijloc”-

Evaluare orală:

Analiza

răspunsurilor

copiilor.

2

Page 3: Proiect Mate-masurare Lungimi c

lungimea măsuţei)

Se cere celei de-a doua echipe să

explice una dintre tehnicile de

măsurare a măsuţei cu creionul

(aşezarea ,,cap la cap” a cre-

ioanelor/aşezarea succesivă a

creionului si însemnarea locului unde

s-a ajuns)

Copiii din echipa a treia vor compara

din ochi unele obiecte, estimându-le

mărimea.

Echipa a patra va explica în ce alte

moduri au aflat –în activitatea trecută-

mărimea unui obiect (prin alăturare ;

prin suprapunere, prin măsurare cu

metrul/centimetrul)

-pe grupe şi

individual

-explicaţia;

-conversaţia

Observarea

comportamentului

copiilor

Dirijarea

consolidării

cunoştinţelor

Fiecare grup va primi spre rezolvare

o sarcină : membrii grupurilor 1 si 2

vor trebui să măsoare, fiecare, cu

palma, cu pasul si cu ruleta lăţimea

unei măsuţe; membrii grupurilor 3 si

4 vor măsura, fiecare, cu palma, cu

pasul si cu ruleta lungimea unui

covor. (Activitate diferenţiată).

Rezultatele vor fi înregistrate şi

afişate pe peretele sălii de clasă . Pe

rând, fiecare grup va analiza si va

comenta rezultatele celorlalte grupuri.

(De ce nu se întâlnesc aceleaşi

rezultate când măsurăm cu palma şi

piciorul?)

Exerciţiul:

,,Turul galeriei”

-pe grupe

-individual

-explicaţia;

-exerciţiul,

-problematizarea

Evaluare

acţional-

practică:

Observarea

modului în care

copiii rezolvă

sarcina dată, a

eficienţei ritmului

de lucru

Notarea

comentariilor

copiilor

Obţinerea

performanţei

Fiecare grup va primi ca sarcină

măsurarea cu rigla a unui obiect şi

inregistrarea măsurii prin desen sau

cifre. După trecerea timpului necesar

- Exerciţiul:

,,Creioanele la

mijloc”

-exerciţiul;

Analiza

răspunsurilor.

3

Page 4: Proiect Mate-masurare Lungimi c

desfăşurării acţiunii de măsurare,

fiecare copil, pe rând, va citi rezultatul

obţinut, apoi va pune creionul pe

masă. Odată ce a aşezat creionul,

copilul nu mai are dreptul să revină

asupra răspunsului, chiar dacă îşi dă

seama că acesta e greşit.

-conversaţia;

-explicaţia.

-pe grupe;

-individual

(Auto)corectarea

rezultatelor greşite

Asigurarea

retenţiei şi

transferului

În fiecare grup se va lucra în perechi.

Fiecare pereche va primi pe fişă

imaginea unui obiect, pe care va trebui

să-l măsoare mai întâi cu un etalon

nestandardizat (la alegere) şi apoi cu

rigla. În continuare, va trebui să

înregistreze grafic rezultatul obţinut.

În perechi , fiecare îşi va prezenta

propria soluţie. Perechea se va alătura

celeilalte perechi aflate la masă,

pentru a discuta rezultatele obţinute.

Metoda:,,Gândiţi,

lucraţi în perechi,

comunicaţi”

-exerciţiul;

-conversaţia;

-explicaţia.

-individual;

-în perechi;

-în grup.

Analiza

rezultatelor fişelor

Observarea

capacităţii de a

aplica in situaţii

noi deprinderile

formate

Încheierea

activităţii

Se vor face aprecieri generale şi

individuale privind modul de

participare la activitate.Aprecierile se

fac prin raportarea rezultatului la

sarcini şi la obiective.

-conversaţia

-frontal

Notarea lacunelor

copiilor şi a

măsurilor

ameliorative.

4

Page 5: Proiect Mate-masurare Lungimi c

5

Page 6: Proiect Mate-masurare Lungimi c

6

Page 7: Proiect Mate-masurare Lungimi c

7

Page 8: Proiect Mate-masurare Lungimi c

8

Page 9: Proiect Mate-masurare Lungimi c

9

Page 10: Proiect Mate-masurare Lungimi c

10

Page 11: Proiect Mate-masurare Lungimi c

11

Page 12: Proiect Mate-masurare Lungimi c

12

Page 13: Proiect Mate-masurare Lungimi c

13