Proiect Lectie Ioana Luiza Alina

4
Plan de lectie Unitatea de aplicatie: Scoala Superioara Comerciala „Nicolae Kretzulescu Data: 02.04.2015 Clasa:a IX-a E Prof. Propunator: Moraru Maria Cristina Prof. Coordonator: Chiac Teodora Denumire: Patrimoniul unitatii Subiectul lectiei: Completarea documentelor pentru principalele evenimente si tranzactii – Jurnalul de cumparari Tipul lectiei: Lectie de insusire de noi cunostiinte Obiective generale: Dezvoltarea cunostintelor referitoare la notiunea de jurnal de cumparari Obiective operationale: O 1 - sa poata prezenta in 3 minute definitia jurnalului de cumparari, pe baza notiunilor prezentate; O 2 – sa identifice elementele obligatorii prezentate intr-o factura in trei minute, pe baza fisei de lucru; O 3 – să identifice rolul documentelor contabile în cadrul entității pe baza unei grupări a acestora după criteriile învățate la lecție, in cinci minute; O 4 – sa poata completa un jurnal de cumparari in sapte minute pe baza fisei de lucru

description

Factura si chitanta

Transcript of Proiect Lectie Ioana Luiza Alina

PROIECT DIDACTIC

Plan de lectieUnitatea de aplicatie: Scoala Superioara Comerciala Nicolae KretzulescuData: 02.04.2015Clasa:a IX-a EProf. Propunator: Moraru Maria CristinaProf. Coordonator: Chiac TeodoraDenumire: Patrimoniul unitatiiSubiectul lectiei: Completarea documentelor pentru principalele evenimente si tranzactii Jurnalul de cumparariTipul lectiei: Lectie de insusire de noi cunostiinteObiective generale: Dezvoltarea cunostintelor referitoare la notiunea de jurnal de cumparariObiective operationale: O1 - sa poata prezenta in 3 minute definitia jurnalului de cumparari, pe baza notiunilor prezentate;O2 sa identifice elementele obligatorii prezentate intr-o factura in trei minute, pe baza fisei de lucru;O3 s identifice rolul documentelor contabile n cadrul entitii pe baza unei grupri a acestora dup criteriile nvate la lecie, in cinci minute; O4 sa poata completa un jurnal de cumparari in sapte minute pe baza fisei de lucru

Metode si procedee: conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul, munca independenta conversaia euristic; lucru n echip;

Mijloace didactice: tabla, foile de flip-chart, fise de lucru, manualETAPELE

LECTIEI

TIMPOB.

OP.EVENIMENTELE LECTIEI/ CONTINUTURI/ STRATEGIESTRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

ACTIVITATEA INVATATORULUIACTIVITATEA

ELEVILOR

0123456

1. Moment

Organizatoric5minAsigur conditiile organizatorice si psihologice necesare pentru desfasurarea eficienta a lectiei.

Prezentarea mea.

Strigarea cataloguluiElevii au materialele pe banci.Conversatia

2. Captarea atentiei15 minO1O2

O3Le voi prezenta elevilor principalele activitati propuse pentru lectia de zi, incepand sa pun intrebari referitoare la lectiile anterioare despre documentele pentru principalele evenimente si tranzactii.Voi prezenta notiunile teoretice din lectia Completarea documentelor pentru principalele evenimente si tranzactii Jurnalul de cumparari.Elevii sunt atenti si raspund la intrebari.ConversatiaFrontala

3. Desfasurarea activitatii25minO1O2O3O4

Elevii primesc fisele de lucru si primesc instructiuni pentru rezolvarea lor, lasandu-le timp de gandire 5 minute. Apoi voi desemna cate un elev pentru a citi cu voce tare si a rezolva cerinta fiecarui exercitiu. Elevii raspund. Incep sa lucreze cu atentie.

Fac exercitiile.

ConversatiaExplicatia

Demonstratia Exercitiul

Frontala

5.Aprecieri si recomandari si intrebari5 minO4Le spun elevilor punctele forte si slabe identificate. Le raspund la intrebari daca este cazul.Elevii asculta si pun intrebari daca este cazul.Conversatia

Explicatia

DemonstratiaFrontala