Proiect Lect Caracter

3
Liceul Pedagogic „Gh. Asachi prof. Mancaş Ioan Piatra Neamţ Proiect de lecţie Subiectul: Caracterul Obiective fundamentale: a) sistematizarea cunoştinţelor referitoare la caracter ca latură a personalităţii b) însuşirea şi utilizarea corectă a limbajului psihologic Obiective operaţionale. Elevul va fi capabil: a) să definească şi să utilizeze corect conceptele de bază; b) să stabilească corelaţii între caracter şi celelalte laturi ale personalităţii; c) să identifice, în contexte diferite, trăsăturile de caracter; d) să explice rolul caracterului în comportamentul uman; e) să aprecieze importanţa cunoştinţelor de psihologie pentru organizarea activităţii umane. Tipul lecţiei: predare Metode şi procedee: conversaţia examinatoare, conversaţia euristică, problematizarea, explicaţia. Material didactic: casetă video cu înregistrarea unui interviu biografic, fişe cu diferite caracterizări de personalitate. Material bibliografic: Manual de Psihologie, ed. Polirom; A. Cosmovici, Psihologie generală, Poirom, Iaşi, 1996. Desfăşurarea lecţiei 1. Captarea atenţiei 1

description

proiect de lectie Psihologie Caracterul

Transcript of Proiect Lect Caracter

Page 1: Proiect Lect Caracter

Liceul Pedagogic „Gh. Asachi prof. Mancaş IoanPiatra Neamţ

Proiect de lecţie

Subiectul: CaracterulObiective fundamentale:

a) sistematizarea cunoştinţelor referitoare la caracter ca latură a personalităţii

b) însuşirea şi utilizarea corectă a limbajului psihologic

Obiective operaţionale. Elevul va fi capabil:

a) să definească şi să utilizeze corect conceptele de bază;

b) să stabilească corelaţii între caracter şi celelalte laturi ale personalităţii;

c) să identifice, în contexte diferite, trăsăturile de caracter;

d) să explice rolul caracterului în comportamentul uman;

e) să aprecieze importanţa cunoştinţelor de psihologie pentru organizarea activităţii umane.

Tipul lecţiei: predareMetode şi procedee: conversaţia examinatoare, conversaţia euristică, problematizarea,

explicaţia.

Material didactic: casetă video cu înregistrarea unui interviu biografic, fişe cu diferite

caracterizări de personalitate.

Material bibliografic: Manual de Psihologie, ed. Polirom; A. Cosmovici, Psihologie generală,

Poirom, Iaşi, 1996.

Desfăşurarea lecţiei1. Captarea atenţieiProfesorul propune elevilor să privească o casetă video cu înregistrarea unui interviu biografic

şi cere acestora să-şi spună părerea despre trăsăturile de personalitate.

2. PredareaProfesorul va conduce activitatea de predare pe baza planului propus şi dezvoltat, urmărind

însuşirea noţiunilor de bază şi formarea capacităţii elevilor de a opera cu informaţiile respective.

Din această perspectivă, solicitările adresate elevilor trebuie să fie: reproduceri de definiţii,

efectuarea de exerciţii care presupun prelucrarea informaţiilor, crearea de situaţii care se constituie

în aplicaţii ale cunoştinţelor teoretice.

Plan de predare:

1

Page 2: Proiect Lect Caracter

DefinireCaracterul

- este un mod de a fi, un ansamblu de însuşiri psihice, caracteristice pentru un individ

- cuprinde o serie de însuşiri care au o semnificaţie morală şi interindividuală.

Precizări- reprezintă latura relaţional-valorică a personalităţii;

- constituie profilul psiho-moral al individului, exprimat prin valorile după care subiectul se călăuzeşte,

- prin atitudinile pe care subiectul le adoptă faţă de societate, faţă de ceilalţi oameni, faţă de sine;

- caracterul se formează pe parcursul vieţii ca urmare a integrării omului într-un sistem de relaţii

sociale

- caracterul este întotdeauna supus unei valorizări în baza distincţiei dintre bine şi rău

- caracterul este o instanţă de control şi valorificare a temperamentului

Analiza structurală a caracterului- Trăsătura de caracter- este o modalitate de raportare faţă de anumite aspecte ale realităţii ce implică reacţii afective,

cognitive şi comportamentale

- Tipuri de trasături1) atitudini faţă de societate şi faţă de ceilalţi oameni (sinceritatea, cinstea, altruismul, spiritul de

răspundere, dar şi minciuna, individualismul, egoismul, laşitatea, linguşeala) ;

2) atitudini faţă de activitatea desfăşurată (disciplina, sârguinţa, conştiinciozitatea, spiritul de iniţiativă,

dar şi indisciplina, lenea, neglijenţa, rutina, dezorganizarea);

3) atitudini faţă de propria persoană (modestia, încrederea în sine, sentimentul demnităţii

personale, spiritul autocritic, dar şi îngâmfarea, aroganţa, sentimentul inferiorităţii).

Exerciţii aplicative:* se va analiza împreună cu elevii un text ce evidenţiază o serie de trăsături de caracter - vor fi

evidenţiaţi factorii care influenţează conduita);

* indicaţi, cu exemple, trăsăturile de caracter;

* cum interacţionează caracterul cu celelalte laturi ale personalităţii?

3. Aprecieri şi concluziiPe parcursul orei profesorul prezintă elevilor conţinutul lecţiei, apreciază răspunsurile elevilor,

le confirmă pe cele bune, le corectează pe cele eronate, intervine cu explicaţii suplimentare asupra

unor cunoştinţe la care elevii au avut dificultăţi

În finalul orei vor fi reluate principalele cunoştinţe din lecţieşi vor fi făcute recomandări pentru

pregătirea evaluării care urmează orelor de predare.

2