Proiect La Cirese Didactic

11
Proiect de activitate “La Cireşe” GRĂDINIŢA : NIVELUL: I EDUCATOARE: TEMA: Când, cum şi de ce se întâmplă? SUBTEMA: „În lumea povestilor” TIPUL DE ACTIVITATE: ADE: DLC – Educarea limbajului TEMA ACTIVITĂŢII: „La Cireşe” – de Ion Creangă MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei SCOPUL: Formarea deprinderii copiilor de a se concentra şi asculta cu atenţie o poveste; Formarea capacităţii de a aprecia fapte bune şi a dezaproba fapte rele. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să asculte cu atenţie conţinutul poveştii; - să reţină desfăşurarea evenimentelor în ordinea succesiunii întâmplărilor; - să-şi îmbogăţeascăvocabularul cu unele cuvinte noi: cărpănos, palancă, jordiţă, cânepă, ispaşă, păpuşoi; - să combată trăsăturile negative;

description

LA CIREŞE

Transcript of Proiect La Cirese Didactic

Page 1: Proiect La Cirese Didactic

Proiect de activitate “La Cireşe”

GRĂDINIŢA :

NIVELUL: I

EDUCATOARE:

TEMA: Când, cum şi de ce se întâmplă?

SUBTEMA: „În lumea povestilor”

TIPUL DE ACTIVITATE: ADE: DLC – Educarea limbajului

TEMA ACTIVITĂŢII: „La Cireşe” – de Ion Creangă

MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei

SCOPUL: Formarea deprinderii copiilor de a se concentra şi asculta cu atenţie o poveste;Formarea capacităţii de a aprecia fapte bune şi a dezaproba fapte rele.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:- să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;

Page 2: Proiect La Cirese Didactic

- să reţină desfăşurarea evenimentelor în ordinea succesiunii întâmplărilor;- să-şi îmbogăţeascăvocabularul cu unele cuvinte noi: cărpănos, palancă, jordiţă,

cânepă, ispaşă, păpuşoi;- să combată trăsăturile negative;- să stabilească pe baza comportamentului personajelor trăsăturile dominante ale

acestora;- să formuleze, să adreseze întrebări legate de text.

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, expunerea observaţia, explicaţia,

problematizarea.Material didactic: planşe cu imagini din poveste, siluete ale personajelor întâlnite

în text, fişe, creioane, cireşe.

DURATA: 20-25min

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - „Amintiri din copilărie” de Ion Creangă, Editura Litera, Bucureşti, 2002- Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar – Editura

Pro-Humanitate 2005

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELEACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1. Moment organizatoric

Pentru buna desfăşurare a activităţii se vor lua măsuri organizatorice:

- aerisirea sălii de grupă;- pregătirea materialului

didactic;- aranjarea copiilor pe

scaune

Conversaţia Observarea comportamentului copiilor

2. Captarea atenţiei

Se va realiza printr-o poezie ghicitoare:„În grădina lui PandeleE un pom plin cu mărgeleLa culoare-s roşii toate,Cu codiţe-mperecheate.

Surpriza Interesul pentru conţinutul poeziei ghicitori

Page 3: Proiect La Cirese Didactic

Mingişoare roşioare,Strălucesc frumos la soareCu codiţele perechi,Să le pui după urechi”.

3. Reactualizarea cunoştinţelor

- Ce sunt cireşele?- În ce anotimp se coc cireşele?- Ce culoare şi ce formă au cireşele?- Unde cresc cireşele?

Conversaţia OralăCunoştinţele copiilor despre acest fruct

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi, la activitatea de educare a limbajului, vă voi citi povestea „La Cireşe”, de Ion Creangă; cel mai mare povestitor al românilor. Vă citesc această poveste, iar voi trebuie să ascultaţi şi să ţineti minte cele citite, deoarece la sfârşit trebuie să povestiţi, să adresaţi întrebări şi să daţi răspunsuri din conţinutul poveştii.Cireşele sunt super fructe, sunt foarte sănătoase prin faptul că ele conţin multe vitamine şi minerale. Sunt foarte bune pentru creier, îmbunătăţesc memoria, poate şi personajul nostru principal din poveste ştia acest lucru, din acest motiv poate a făcut această faptă, pe care am să v-o citesc îndată.

Conversaţia

Explicaţia

Observarea comportamentului

5. Prezentarea noului conţinut

Se expune conţinutul poveştii, folosindu-se inflexiunile vocii, mimica şi gestica corespunzătoare pentru a trezi emoţii şi pentru a asigura motivaţia învăţării.Li se explică sensul cuvintelor noi. Povestea este expusă după următorul plan, iar după fiecare

Expunerea

Page 4: Proiect La Cirese Didactic

idee prezentându-se ilustraţiile.1. Într-o vară, prin luna

iunie, aproape de Moşi, Nică a poftit să meargă la cireşe, adică să fure nişte cireşe de la Moş Vasile, fratele cel mare al tatălui său. S-a dus la el acasă şi s-a prefăcut că îl caută pe vărul său, Ioan, ca să meargă la scăldat.

2. Mătuşa Mărioara, mama lui Ion, i-a spus că e plecat cu tatăl său să aducă nişte sumani, nişte ţesături de lână, acestea erau ocupaţiile celor ce locuiau aici, căci nu aveau pământ.

3. Bucuros, Nică, s-a prefăcut că pleacă la scăldat, a ieşit şi s-a oprit drept la cireşe. S-a suit în pom şi a început grăbit să-şi umple cămaşa de cireşe. Până când s-a trezit cu mătuşa Mărioara în dreptul cireşului dar şi cu o jordie în mână.

4. Atunci, Nică a sărit din pom drept în stratul de cânepă, care ajungea am până la brâu. Mătuşa după el prin cânepă. Când a ajuns la gard, Nică s-a întors, neavând timp să îl sară. Mătuşa, după el, şi uite aşa până

Page 5: Proiect La Cirese Didactic

ce au pus toată cânepa la pământ. Într-un moment în care mătuşa s-a împiedicat şi a căzut, băiatul a sărit gardul şi a fugit acasă.

5. Seara, moş Vasile a venit cu vornicul şi cu paznicul să îl cheme la socoteală pe tatăl lui Nică. Unchiul era şi el la fel de cărpănos ca şi mătuşa Mărioara. Tatăl lui Nică a plătit paguba apoi, întors acasă i-a tras vinovatului o chelfăneală, ca să se sature de cireşe.

6. Aşa a văzut Nică cum s-au împlinit vobele spuse de mama când adunase pe furiş smântâna de pe oale, că Dumnezeu nu îl ajută pe cel care fură. Nu numai atât, dar acum îi era ruşine de mătuşa Mărioara, de unchiul Vasile, de vărul Ion şi de toţi băieţii, dar mai ales de fetele din sat.

6. Dirijarea învăţării

Fixarea conţinutului se va face prin prezentarea imaginilor din poveste prin intermediul întrebărilor:

- De la cine a furat Nică cireşele?

- Pe cine căuta Nică când s-a dus la Mătuşa Mărioara?

- Care era adevăratul

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul

Page 6: Proiect La Cirese Didactic

motiv pentru care s-a dus la mătuşa?

- Ce a făcut Nică după ce s-a prefăcut că pleacă la scăldat?

- Cu cine s-a trezit în dreptul cireşului?

- Ce avea mătuşa Mărioara în mână?

- Ce a stricat Nică, în timp ce l-a alergat mătuşa?

- Cine a venit seara la el acasă să ceară socoteală?

- Ce i-a făcut tatăl lui Nică după aceea?

7. Fixarea conţinutului

- A procedat corect Nică?- Ce ar fi trebuit să facă?- Voi dacă eraţi în locul lui Nică ,ce-aţi fi făcut?- Sau în locul părinţilor?

Copiii vor spune titlul şi autorul poveştii, care este personajul care le-a plăcut cel mai mult.Vor motiva alegerea răspunsului.Vor primi o fişă cu imagini din poveste.

ProblematizareaConversaţia

Aprecieri pozitive asupra exprimării copiilor şi asupra modului cum au rezolvat fişele

8. Încheierea activităţii

Aprecierea modului cum s-au comportat copiii şi cum au răspuns. Se va da copiilor posibilitatea să privească în voie ilustraţiile şi să comenteze textul în mod independent.Copiii vor fi serviţi cu cireşe şi vor fi lăsaţi să se joace cu siluetele personajelor din poveste.

Conversaţia Aprecieri pozitive

Page 7: Proiect La Cirese Didactic