Proiect Ioana

18
Proiect didactic Data: Clasa: VIII Şcoala: “Alexandru cel Bun” Iaşi Susţinǎtor: Clompei Ioana Disciplina: Consiliere şi orientare educationala Modulul : Orientare vocationala Subiectul lecţiei: Meseria potrivita Tipul: Lecţie de consiliere colectivǎ Obiectiv fundamental: - Identificarea propriilor calităţi, abilităţi, limite si cunoasterea condiţiile cerute de şcoală sau profesie; Obiective operationale: La sfarsitul lectiei copilul va fi capabil: O1 – sǎ identifice care sunt propriile calităţi, abilităţi, limite;

description

proiect

Transcript of Proiect Ioana

Proiect didacticData: Clasa: VIII coala: Alexandru cel Bun IaiSusintor: Clompei IoanaDisciplina: Consiliere i orientare educationalaModulul : Orientare vocationalaSubiectul leciei: Meseria potrivitaTipul: Lecie de consiliere colectiv

Obiectiv fundamental: - Identificarea propriilor caliti, abiliti, limite si cunoasterea condiiile cerute de coal sau profesie;

Obiective operationale: La sfarsitul lectiei copilul va fi capabil:

O1 s identifice care sunt propriile caliti, abiliti, limite;O2 s identifice propriile interese ocupaionale;O3- s aprecieze pozitiv sau negativ acele atribute care pot favoriza sau mpiedica realizarea profesional;O4 - s asocieze activitile preferate cu aptitudinile aferenteO5 s identifice anumite aspecte legate de desfasurarea unei meserii(calitati,studii,responsabilitati,avantaje si deavantaje)Resurse metodologice:

METODE I TEHNICI DE LUCRU:

joc de rol

completarea de fie de lucru reflexia

problematizarea

conversaia euristic

explicaia expunerea

MATERIALE:

fie de lucru biletele Durata desfurrii leciei: 50 minuteBibliografie:

Ghica, V. (1998). Ghid de consiliere i orientare colar pentru orele de dirigenie. Editura Polirom, Iai

Lemeni, G.; Miclea, M. (2004). Consiliere i orientare. Ghid de educaie pentru carier. Editura ASCR. Cluj-Napoca

Lemeni, G.; Miclea, M. (2004). Consiliere i orientare. Ghid de educaie pentru carier. (Activiti pentru clasele IX-XII /SAM). Editura ASCR. Cluj-Napoca

Orientare colar i Profesional. Manual metodologic pentru activiti de grup. (2002), Editat de Fundaia Albin, Oradea

Desfasurea activitatii

Secventele lectieiOb. operationaleContinutul lectieiStrategii didacticeEvaluare

1.Moment organizatoric Profesorul se prezint, stabilete prezena elevilor i verific existena resurselor materiale

2.Captarea atentieiJoc de rolCativa dintre elevi vor primi cate un biletel pe care este scrisa o meserie.Ei vor trebui sa intre in pielea respectivului personaj.Ceilalti elevi vor trebui sa ghiceasca ceea ce au mimat colegii.Joc de rol

3.Anuntarea temei si obiectivelorProfesorul anunta elevii ca astazi vom incerca sa aflam impreuna care ne sunt punctele tari si punctele forte in vederea alegerii unei meserii si vom discuta despre calitatile si responsabilitatile necesare unor ocupatii aparute mai recent pe piata muncii.,Expunerea,

Conversatia euristica,

4.Dirijarea invatariiO1O2

O3

O4

O5

Elevii vor fi anuntati ca urmeaza sa participe la activitatea

Floarea vietii meleFiecare copil va primi o fisa pe care este desenata o floare din trei petale:Cum sunt?,Ce am invatat?,Ce imi place?.Dupa ce vor completa fiecare sectiune se vor expune oral raspunsurile si se vor aprecia pozitiv sau negativ atributele in vederea unei viitoare profesii.In continuarea acestei activitati si pentru a analiza mai profund imagina de sine elevii vor participa la urmatoarea activitate:

Fereastra inimiiFiecare elev va primi o fisa in care va trebui sa analizeze si sa scrie:

-Scrie 3 calitati personale care te reprezinta,-Scrie 3 insusiri negative pe care ai vrea sa le schimbi la tine,

-Scrie 3 lucruri pe care le faci cel mai bine,

- Scrie 3 cuvinte care ti-ar placea sa fie spuse despre tine,

Dupa ce au completat,elevii care doresc vor expune oral impresiile.

In continuare voi initia o discutie privind urmatoarele aspecte:

Aveti vreun plan de viitor?

La ce liceu v-ati gandit sa va inscrieti?

Care sunt punctele voastre tari?Credeti ca e necesar sa va decideti de pe acum in alegerea viitoarei meserii,sau mai este timp?

La ce meserii v-ati gandit ca vi se potrivesc?

Profesorul propune cateva dintre cele mai noi meserii spre discutii,si anume: agent de publicitate,

fotomodel,Dj,auditor,

jurnalist ,decorator,organizator de evenimente,scenarist sau regizor.

Apoi se vor alege 4 din meseriile de mai sus pentru a fi descrise de 4 echipe.,Se vor stabili urmatoarele:

-calitati necesare;

-studii de specialitate obligatorii;

-responsabilitatile jobului;

-avantaje si dezavataje;

Dupa expunerea orala a impresiilor,profesorul va completa informatiile elevilor despre meseriile respective.

Conversatia,Brainstorming

Completarea de fise, reflexia

Aprecieri verbale

5.Evaluarea activitatiiIn finalul activitatii se va stabili daca elevii au aflat informatii noi despre ei insisi,daca au clarificat unele informatii si daca aceste informatii le sunt de folos in orientarea lor profesionala.Conversatia,

explicatiaAprecieri verbale

1.Agent de publicitate Poti lucra in departamentul de creatie, daca ai imaginatie. Poti lucra in departamentul de client-service, in cel de productie sau in cel de media. Studiile care pot duce la un asemenea job sunt multe si nu sunt restrictive. Studii de comunicare se fac la SNSPA dar si la Universitate. Universitatea de arte este de asemenea un start bun pentru cei cu talent la desen care vor sa lucreze intr-o agentie de publicitate. De asemenea, cea de litere sau ASE-ul. Nu exista o reteta sigura, insa marketingul si comunicarea se apropie cel mai mult de finalitatea 2. JurnalistPentru asta e nevoie, asa cum e destul de usor de imaginat, de o facultate de jurnalism. Si absolventii de litere sau limbi straine ajung uneori jurnalisti. Nu e usor sa te afirmi intr-o asemenea meserie, insa e un domeniu care-ti poate aduce multe satisfactii.

3. Decorator Meseria de decorator este una foarte frumoasa. Consta in a umple diverse spatii, pentru locuit sau cu alte scopuri, cu rodul imaginatiei tale. Cei care practica aceasta meserie sunt de regula absolventi ai unei facultati de arhitectura si design interior.

4. Auditor. Exista, in Bucuresti, cateva companii multinationale care ofera servicii de audit. Sunt foarte faimoase, oferind posibilitatea unei cariere satisfacatoare. Pentru a ajunge auditor, e bine sa ai la baza studii economice, de preferat de contabilitate.

5. DJ. Pentru a fi DJ nu ai nevoie de studii superioare. E nevoie de simt muzical si de originalitate. E o ocupatie foarte interesanta, care poate aduce foarte multi bani, insa e destul de greu sa ajungi intre cei mai cunoscuti si solicitati DJ. De obicei se pleaca de la un hobby si se poate ajunge la un nivel foarte profesionist la nivel international.

6. Scenarist sau regizor

Pentru asta e nevoie de studii de specialitate la UNATC. Dupa terminarea Universitatii, se pot urma si mastere specializate in scenaristica si regie. 7. Fotomodel. Daca adolescentul tau vrea sa devina fotomodel, ar fi trebuit sa faca deja ceva in sensul asta. Meseria asta incepe de obicei in jurul varstei de 15-16 ani, fiind, ca si cea de sportiv, una care se incheie destul de devreme.

8. Organizator de evenimente. Pentru asta nu e nevoie de studii specializate. E nevoie doar de multa rabdare, spirit anteprenorial si deschidere in munca cu alti oameni

Bileele cu meserii:

Fotomodel

Zidar

Dj

Casier

Pompier

Pilot avion

Regizor

Hair stylist

Poliist

Anexa 1Floarea vietii mele

Fereastra inimii

Scrie 3 calitati personale care te reprezintaScrie 3 insusiri negative pe care ai vrea sa le schimbi la tine

Scrie 3 lucruri pe care le faci cel mai bineScrie 3 cuvinte care ti-ar placea sa fie spuse despre tine

Anexa 2Ce-mi place?

Ce am invatat?

Cum sunt?