Proiect Fitoterapie Lectie Practica

16
Unitatea de învăţământ: Şcoala Sanitară Postliceală “Carol Davila”- Bucureşti Prof. Mihaela Itul-Toderesc Proiect de lecţie Data: 26.03.2013 Clasa: II AMF Obiectul: Fitoterapie Subiectul: “Tratamentul şi prevenirea afecţiunilor digestive cu ajutorul produselor obţinute din plante medicinale” (Boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie) Tipul lecţiei: Lecţie de formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi intelectuale şi practice 1

Transcript of Proiect Fitoterapie Lectie Practica

Page 1: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

Unitatea de învăţământ: Şcoala Sanitară Postliceală “Carol Davila”- Bucureşti Prof. Mihaela Itul-Toderesc

Proiect de lecţie

Data: 26.03.2013Clasa: II AMFObiectul: Fitoterapie Subiectul: “Tratamentul şi prevenirea afecţiunilor digestive cu ajutorul produselor obţinute din plante medicinale” (Boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie)Tipul lecţiei: Lecţie de formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi intelectuale şi practice

Scopul lecţiei:

Cunoaşterea tratamentului fitoterapeutic pentru prevenirea şi tratamentul unor afecţiuni digestive în vederea înţelegerii, aplicării metodelor acestei terapii în viaţa omului, importanţa fitoterapiei, a rolului din punct de vedere ecologic (atât a mediului cât şi a organismului) precum şi dezvoltarea limbajului de specialitate, necesare stimulării interesului atât pentru studiul şi recomandările fitoterapiei cât şi pentru formarea profesională.

1

Page 2: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

Competenţe specifice:

C1: Explicarea metodelor de obţinere a preparatelor farmaceutice prin extracţia produselor vegetale C2: Descrierea efectelor fiziologice şi terapeutice ale principiilor active din plantele medicinale

Obiective operaţionale:

Pe parcursul activităţii şi la sfârşitul ei, toţi elevii vor fi capabili: O1: Să descrie produse vegetale, formule de produse vegetale şi preparate fitofarmaceutice oficinale utilizate în afecţiuni

digestive folosind FRX şi utilizând nomenclatura medicală de specialitate. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev descrie cel puţin 3 produse vegetale sau formule de produse vegetale şi cel puţin 3 preparate fitofarmaceutice oficinale din FRX.

O2: Să argumenteze indicaţiile terapeutice şi contraindicaţiile unor specii medicinale utilizate în afecţiuni digestive în funcţie de produsele vegetale componente şi de principiile active conţinute. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev argumentază indicaţiile, contraindicaţiile a cel puţin 3 specii medicinale.

O3: Să elaboreze preparate farmaceutice cu produse vegetale sau amestecuri de produse vegetale studiate în funcţie de produsele vegetale conţinute făcând apel la cunoştinţele dobândite în lecţiile anterioare. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev elaborează cel puţin un preparat farmaceutic (formă fitofarmaceutică) din 3 preparate farmaceutice propuse de profesor.

O4: Să compună o dietă şi o listă cu recomandări necesară pentru prevenirea şi tratarea afecţiunilor digestive utilizând materialul bibliografic sub îndrumarea profesorului.

Strategia didactică:a) Metode de învăţământ:

2

Page 3: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

o instructajul verbal,o explicaţia,o conversaţia euristică,o învăţarea prin descoperire

o activităţi cu fişele (fişe de cunoştinţe),

o activităţi cu materialul bibliografic.

b) Mijloace şi materiale didactice:o suportul de curs,o fişe de lucru,o fotografii / filme (pe format electronic),o caiete,o dicţionar,o atlas.

c) Forma de organizare a elevilor:o frontală,o individual,o pe grupe (3-4 elevi).

Anticiparea dificultăţilor:o întrebări suplimentare – asigurarea fodului de documentare.o întreruperea curentului – utilizarea cărţilor

Locul de desfăşurare:o sala de clasă.

3

Page 4: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

Condiţii externe ale învăţării - motivarea elevilor prin explicarea importanţei cunoaşterii acestei discipline, a rolului pe care îl vor avea în societate, importanţa deosebită a profesiei lor.

Evaluare:o formativă prin chestionare orală şi fişe de lucru.

Autoevaluare – prin interacţiune de grup cu stabilirea unor criterii de performanţă. o Cunoşterea produselor vegetale formulelor de produse vegetale şi preparatelor fitofarmaceutice oficinale utilizate în afecţiuni

digestive: boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţieo Identificarea indicaţiilor, contraindicaţiilor, precauţiilor speciilor medicinal utilizate în afecţiuni digestive (boli diareice, dureri

abdominale la adulţi şi copii, constipaţie)o Să cunoască modul de preparare formelor farmaceuticeprecum ş obţinute din produse vegetale.

o Ȋnţelegerea şi folosirea corectă a termenilor de specialitate.

Material bibliografic:a). Resurse de specialitate:

o Programa şcolară,o Standardele curriculare,o Bojor, Ovidiu, Popescu, Octavian, Fitoterapie tradiţională şi modern, ediţia aV-a, Editura Fiat Lux, Bucureşti, 2009o Bojor, Ovidiu, Pop, Maria, Fitoterapia în folosul tuturor, Editura Medicală, Bucureşti, 2010 o Bojor, Ovidiu, Perianu, Catrinel, Sănătate prin remedii naturale, Editura Polirom, Iaşi, 2011 o FRXo Cristea, Aurelia, Nicoleta, Farmacologie generală, EDP, Bucureşti, 2011.o Gîrd, Cerasela, Curs de Farmacognozie.Fitochimie.Fitoterapie vol. I, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2010 o Gîrd, Cerasela, Curs de Farmacognozie.Fitochimie.Fitoterapie vol. II, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2010 o Lupuliasa, Dumitru, Popovici,Iuliana, Ochiuz, Lăcrămioara, Terminologie medicală şi farmaceutică, Editura Polirom,

Iaşi, 2011.

4

Page 5: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

o Dobrescu, Dumitru, Negreş, Simona, Memomed ediţia 18, Editura Universitară, Bucureşti, 2012

b). Resurse psihopedagogice:o Cerghit, Ioan, Sisteme de instruire alternative şi complementare, Editura Polirom, Iaşi, 2008o Lazăr, Viorel, Nicolae, Mariana, Lecţia-forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la

disciplina biologie, Editura Arves, 2007o Lazăr, Viorel, Căprărin Daniela, Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Editura Arves, 2008.o Manolescu, Marin, Teoria şi metodologia evaluării, Editura Universitară, Bucureşti, 2010.o Oprea, Crenguţa-Lăcrămioara, Strategii didactice interactive, EDP, Bucureşti, 2009

Desfăşurarea activităţii

Momentele lecţiei

Oop Conţinutul lecţiei Doza(timp)

Strategia didactică Strategia de evaluare

Metode Mijloace Formăde activitate

1 2 3 4 5 6 7 8

1.Moment organizatoric

Verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei.Pregăteşte materialul didactic pentru lecţie

3min. Instructaj verbal

5

Page 6: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

necesar atât pentru profesor cât şi pentru elevi.Solicită elevului de serviciu să numească elevii absenţi şi îi notează în catalog.

2.Reactualizarea ideilor ancoră

Se reamintesc produsele vegetale utilizate în afecţiuni digestive (boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie) şi compoziţia lor chimică precum şi acţiunile biologice ale principiilor active conţinute de produsele vegetale amintite.

5min. Conversaţia euristică

Imagini pe videoproiector

Activitatefrontală

3.Captarea atenţiei

Elevii sunt rugaţi să-şi amintească un tratament naturist pe care l-au urmat. Sunt implicaţi în discuţie deoarece fiecare dintre ei au avut cel puţin o asemenea experienţă

5min. Conversaţia euristică

Activitatefrontală

Evaluare formativă prin observaţie directă

4.Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor pentru elevi

Scrie pe tablă titlul lecţiei.Titlul lecţiei:“Tratamentul şi prevenirea afecţiunilor digestive cu ajutorul produselor obţinute din plante medicinale. “Prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.

2min. Explicaţia,Conversaţia euristică,Lucrul cu materialul bibliografic,

5.Dirijarea învăţării

O1

Se fac constituie grupe de câte 4 elevi şi li se solicită să găsească produse vegetale şi preparate fitofarmaceutice oficinale utilizând FRX.Fiecare grupă de elevi, prin reprezentantul lor,

25 min.

fişe de lucru (fişa nr.2)FRX

videoproiector

Activitate independentă,

Activitate frontală

Evaluare formativăprin:

observaţie

6

Page 7: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

O2

O3

O4

sunt puşi să prezinte produsele vegetale şi preparatele farmaceutice găsite.Aceleaşi grupe sunt îndrumate să găsească argumente pentru recomandările produselor vegetale şi preparatele farmaceutice găsite. Utilizând materialul bibliografic, elevii sunt solicitaţi să găsească şi alte produse vegetale (eventual care se regăsesc în FE).

Elevii sunt puşi să analizeze produsele vegetale apoi vor completa fişele de lucru cu observaţiile făcute.Fiecare elev trage un bileţel pe care este scris un produs vegetal. Fiecare elev trebuie să deducă modul de obţinere a unui preparat farmaceutic să-l prezinte în faţa elevilor şi eventual să-l realizeze (dacă nu, să expună modul de preparare).La final fiecare elev va complet fişa de lucru.

Se vor face iar grupe de 4 elevi şi fiecare grupă va concepe o dietă şi o listă cu recomandări necesară pentru prevenirea şi tratarea afecţiunilor digestive (boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie)La sfârşit vor realiza fişe cu diete şi recomadări.

Activitate pe grupe

Fişa de lucru

directă,chestionare orală,fişele de lucru.

7

Page 8: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

6.Fixarea cunoştinţelor

O1

O2

O3

O4

Profesorul inventariază principalele informaţii şi observaţii cerând elevilor să dea răspunsuri clare, concrete, verificând în acelaşi timp modul în care au fost atinse obiectivele operaţionale. Revine cu explicatii acolo unde este cazul.Profesorul va pune accent pe:

utilizarea corectă a FRX şi a surselor de informare.

cunoaşterea şi utilizarea corectă a nomenclaturii medicale de specialitate;

indicarea corectă a indicaţiilor şi contraindicaţiilor produselor vegetale şi a preparatelor farmaceutice cu produse vegetale;

elaborarea corectă de preparate fitofarmaceutice;

conceperea dietelor cu discernământ şi oferirea de recomandări în mod responsabil

7.Obţinerea performanţei

Profesorul cere elevilor să dezlege un rebus. 4min.

8

Page 9: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

8.Aprecieri generale şi individuale

1min.

9

Page 10: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

Matricea itemilor

IO

I1 I2 I3 I4 I5

O1

O2

O3

O4

10

Page 11: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

11

Page 12: Proiect Fitoterapie Lectie Practica

12