Proiect Ed. Tehnologică

7
Şcoala Data: Propunător: Proiect de lectie CLASA: a III-a B ARIA CURRICULARĂ: TEHNOLOGII DISCIPLINA: EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ACTIVITĂŢI CU MATERIALE SINTETICE - HÂRTIA” SUBIECTUL LECŢIEI: Felicitarea de Crăciun” TIPUL DE LECŢIE: formare de priceperi şi deprinderi COMPETENŢA GENERALĂ: SE VOR LUA DIN PROGRAMĂ 1 CG COMPETENŢE SPECIFICE: DIN PROGRAMĂ MAX 2 OBIECTIVE OPERAŢIONALE: SE ELABOREAZĂ DUPĂ LISTA DE VERBE MAX6 OC.1 – să identifice materialele care vor fi folosite pentru realizarea unei felicitări; OC.2 – să aplice tehnici adecvate de prelucrare a hârtiei (tăierea, plierea, îndoirea, asamblarea, lipirea); OC.3 – să precizeze etapele de lucru ale tehnicilor utilizate; OC.4 – să realizeze lucrările propuse respectând etapele precizate; OC.5 – să cunoască necesitatea utilizării produselor confecţionate. STRATEGIA DIDACTICĂ: inductiv-deductivă; METODE DE PREDARE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia, activitatea practică; MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşa cu etapele de lucru, planşa cu criteriile de evaluare, carton, hârtie colorată, foarfece, lipici, videoproiector, film educativ cu tradiţii şi obieciuri de Crăciun; FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe; RESURSE: METODICE V. Faliboga , Caiet de Abilităţi practice pentru clasa a III-a ,, Muncă şi creaţie,, - Diaconu ,M. „Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, clasele I-IV” , Ed.Petrion , Bucureşti , 2001; - Curriculum Naţional, Programa şcolară pentru învăţământul primar, clasele III-IV, revizuită, aprobată prin O.M. nr. 5198/0.11.2004; TEMPORALE – 45’ FORME DE EVALUARE: observaţia sistematică autoevaluare evaluare de către colegi

description

gjc

Transcript of Proiect Ed. Tehnologică

Page 1: Proiect Ed. Tehnologică

Şcoala Data: Propunător:

Proiect de lectieCLASA: a III-a BARIA CURRICULARĂ: TEHNOLOGIIDISCIPLINA: EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: “ACTIVITĂŢI CU MATERIALE SINTETICE - HÂRTIA”SUBIECTUL LECŢIEI: “Felicitarea de Crăciun” TIPUL DE LECŢIE: formare de priceperi şi deprinderiCOMPETENŢA GENERALĂ: SE VOR LUA DIN PROGRAMĂ 1 CGCOMPETENŢE SPECIFICE: DIN PROGRAMĂ MAX 2OBIECTIVE OPERAŢIONALE: SE ELABOREAZĂ DUPĂ LISTA DE VERBE MAX6OC.1 – să identifice materialele care vor fi folosite pentru realizarea unei felicitări;OC.2 – să aplice tehnici adecvate de prelucrare a hârtiei (tăierea, plierea, îndoirea, asamblarea, lipirea);OC.3 – să precizeze etapele de lucru ale tehnicilor utilizate; OC.4 – să realizeze lucrările propuse respectând etapele precizate; OC.5 – să cunoască necesitatea utilizării produselor confecţionate.

STRATEGIA DIDACTICĂ: inductiv-deductivă;METODE DE PREDARE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia, activitatea

practică;MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşa cu etapele de lucru, planşa cu criteriile de evaluare,

carton, hârtie colorată, foarfece, lipici, videoproiector, film educativ cu tradiţii şi obieciuri de Crăciun;FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;RESURSE:

METODICE – V. Faliboga , Caiet de Abilităţi practice pentru clasa a III-a ,, Muncă şi creaţie,, - Diaconu ,M. „Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, clasele I-IV” , Ed.Petrion ,

Bucureşti , 2001;- Curriculum Naţional, Programa şcolară pentru învăţământul primar, clasele III-IV, revizuită, aprobată prin O.M. nr. 5198/0.11.2004;

TEMPORALE – 45’ FORME DE EVALUARE:

observaţia sistematică autoevaluareevaluare de către colegi

Page 2: Proiect Ed. Tehnologică

Secvenţele lecţieiDurata

Ob.op.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice EvaluareActivitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Resurse

procedu-rale

Resurse materiale

Forme de organi-zare

1.MOMENT ORGANIZATORIC1’

OA1

OM1

Stabileşte ordinea şi disciplina în sala de clasă;

Pregăteşte materialele necesare pentru desfăşurarea activităţii;

Pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei: caietul de Abilităţi practice,, Muncă şi creaţie,, şi celelalte materiale necesare (săculeţul cu materiale).Se organizează cele trei grupe de lucru.

Conversa-ţia

CaieteMateriale diverse

frontal Obs. sistema-tică

2.CAPTAREA ATENŢIEI2’

OA1

Prezint elevilor panoul cu ”Iarna şi sărbătorile ei”;

Voi purta o discuţi generalizatoare despre sărbătorile specifice şi ce putem trimite cu aceste ocazii celor dragi (felicitări).

Elevii identifică imaginile şi răspund la întrebări.Descoperă tema lecţiei ”Felicitarea”.

ExplicaţiaPanou cu imagini de sărbători

frontal

3.ANUNŢAREA LECŢIEI NOI ŞI A OBIECTIVELOR2’

OA1

Voi prezenta elevilor imagini cu diferite modele de felicitări specifice sărbătorilor de iarnă.

Voi prezenta lucrările model (ANEXA 1), anunţând subiectul lecţiei:

FELICITAREA DE CRĂCIUN Sunt enunţate obiectivele urmărite.

Elevii vor observă modelele şi ascultă cu atenţie.

Conversa-ţia, observaţia dirijată

Felicitări de Crăciun frontal

4. INTUIREA MATERIALELOR ŞI A ETAPELOR DE LUCRU5’

OC1

OC2

În urma observaţiilor voi discuta cu elevii despre materialele folosite pentru realizarea lucrării şi despre modul de lucru;

Voi explica faptul că fiecare are libertatea de a realiza imaginea dorită, după propria imaginaţie.

Voi demonstra modul de realizare urmărind etapele de la planşe.

Urmăresc cu atenţie, identifică şi denumesc:- materialele necesare;- tehnicile de lucru;- etapele de lucru; Explicaţia

Demonstra-ţia

Carton colorat, hârtie glace, foarfece, lipici, ornamente (sclipici)

-planşa cu

frontal Oservaţia sistemati-că

Page 3: Proiect Ed. Tehnologică

etapele de lucru

5. REALIZAREA LUCRĂRII25’

OC3

OA2

OM2

Voi explica şi demonstra etapele de realizare a lucrării, pentru fiecare grupă:

GRUPA I: - din pătratele decupate se realizează, prin îndoire şi pliere a hârtiei, coroana brăduţului- se decupează tulpina, steluţa - se asamblează pe carton părţile componente pentru realizarea imaginii- se lipesc şi se ornează cu steluţe, sclipici

GRUPA II: - din fâşiile de hârtie colorată tăiate şi pliate/răsucite se organizează pe spaţiul cartonului îndoit un model de floare/ lumânare/ brăduţ- se lipesc părţile componente- se ornează după dorinţă

GRUPA III:- decupează conturul unor figuri geometrice- asambleză modelul dorit pe carton colorat- lipesc părţile componente- ornează cu sclipici

Voi atrage atenţia elevilor să nu ridice lucrările de pe masă până când adezivul nu este complet uscat.

Voi prezenta pe ecran criteriile de evaluare.

Elevii vor observă lucrările model şi vor remarca materialele şi tehnicile folosite pentru realizarea acestora:

- carton colorat, hârtie glace, şabloane decupate, foarfece, lipici, sclipici

- combinarea mai multor tehnici în realizarea lucrărilor: origami, qiling

Repetă etapele de lucru pentru fiecare grupă.

Elevii enumeră criteriile de evaluare a lucrării, care le-au fost enunţate şi în lecţiile anterioare:

respectarea temei şi a subiectului; acurateţe; originalitate;

Elevii vor fi atenţi la explicaţiile mele şi vor încerca să realizeze lucrările cât mai

- tehnica plierii

- tehnica decupării după contur

-asamblarea şi lipirea elementelor com-ponente-ornarea-finisare

Carton,hârtie,foarfece, lipici, sclipici

-planşa cu etapele de lucru

Ecran cu criteriile de evaluare scrise

Frontal

Pe grupe

Individual

Recipro-că

Aprecierea grupei

Autoeva-luare

Page 4: Proiect Ed. Tehnologică

OC4

OA2

În timpul lucrului voi supraveghea îndeaproape elevii, intervenind acolo unde este cazul.

Sunt îndrumaţi să se ajute dacă este nevoie.

În timp ce lucrează, elevii ascultă cântece de iarnă de pe C.D-ul pregătit pentru activitatea lor.

curat şi mai frumos;

Ascultă cu plăcere cântecelele de iarnă.

Pe grupe

Reciprocă

6. EVALUARE5’ OM

3

OC5

OA2

Fiecare grupă face ordine la locul de muncă şi poate ajuta şi pe ceilalţi.

Lucrările finalizate vor fi aşezate pe panou şi vor fi expuse într-o expoziţie în şcoală.

Elevii vor fi solicitaţi să găsească diferite alte posibilităţi de valorificare a lucrărilor.

Sunt notaţi cu calificative.

Elevii vor expune lucrările pe panouri de polistiren în faţa clasei după care îşi vor aprecia propriile lucrări sau vor face observaţii şi aprecieri asupra lucrărilor celorlalţi.

Turul galeriei

Apreciere prin calificative

Panouri cu lucrările realizate.

Carnete de note

Individual

Frontal

Autoeva-luare

Evaluare reciprocă

Evaluarea de către învăţător

7.ACTIVITATE TRANSDISCIPLINA-RĂ3’

OA1

Prezint un film ppt despre apropiatele sărbători de iarnă şi se poartă un scurt dialog.

Se ascultă şi se cântă colinde de Crăciun.

Vizionează şi ascultă cu atenţie, apoi participă la dialog.

Computer, videopro-iector

Film ppt Frontal Reciprocă

8. INCHEIEREA ACTIVITĂŢII2’

Se fac aprecieri generale asupra modului de lucru.

Lectia se încheie prin strângerea surplusului de materiale şi ordine pe bănci.

Conversa-ţia

Frontal

Page 5: Proiect Ed. Tehnologică

ANEXA 1

MODELE DE FELICITĂRI PROPUSE ELEVILOR: