Proiect Didactic Verbul

10
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar” PROIECT DIDACTIC Profesor: Chirilă Alina-Daniela-Elena Data: 12.11.2010 Clasa: a V a B Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Verbul Subiectul lecţiei: Verbul. Timpul viitor Tipul lecţiei: Dobandire de noi cunoştinţe Competente specifice: 2.3 Alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere grammatical; 3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate Obiective operaţionale: 1 © Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

description

didactica

Transcript of Proiect Didactic Verbul

Page 1: Proiect Didactic Verbul

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Chirilă Alina-Daniela-Elena

Data: 12.11.2010

Clasa: a V a B

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Obiectul: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare: Verbul

Subiectul lecţiei: Verbul. Timpul viitor

Tipul lecţiei: Dobandire de noi cunoştinţe

Competente specifice:

2.3 Alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere grammatical;

3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate

Obiective operaţionale:

a) Cognitive: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

- să identifice verbele la timpul viitor;- să recunoască structura acestuia;- să conjuge verbe la timpul viitor;- să selecteze dintr-un text formele populare de viitor;

1

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 2: Proiect Didactic Verbul

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

- să identifice formele inverse de viitor.

b) Formative:- formarea deprinderilor de a utiliza corect formele de viitor în exprimarea orală şi

scrisă;- formarea deprinderilor de a deosebi formele verbului auxiliar.

Strategii didactice:

1. Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică, explicaţia, schema pe tablă;

2. Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, activitate inde-pendentă-individuală;

3. Resurse: cunoştinţele anterioare ale elevilor şi capacităţile normale de învăţare ale acestora;

4. Mijloace de învăţământ: manualul, planşa: verbul - moduri şi timpuri, exerciţii diferite.

Bibliografie:

- Limba română în gimnaziu, de Sofia Dobra, Editura Humanitas, Bucureşti, 2004;- Gramatica limbii române, Editura Academiei Române, Bucureşti, 2007

2

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 3: Proiect Didactic Verbul

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

1. Organizarea clasei: profesorul intră în sala de clasă, salută, notează , ab-senţele, stabileşte ordinea şi asigură cele necesare

lecţiei.

2. Actualizarea cunoştinţelor anterioare: - controlul cantitativ şi calitativ al temei;

- actualizarea cunoştinţelor despre modurile şi timpurile verbului, se rezolvă exerciţii de recunoaştere a timpurilor prezent, imperfect, perfect simplu, perfect compus şi mai mult ca perfect.

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor au fost stabilite în preambulul lecţiei şi a fost scris titlul pe tablă.

4. Prezentarea didactică a conţinutului

Se cere elevilor să alcătuiască propoziţii pornind de la următoarele determinante temporale: după-amiază, mâine, anul viitor.

Elevii vor fi conduşi să observe când se petrece acţiunea verbelor din propoziţiile alcătuite. Se conjugă câteva verbe la viitor şi se observă alcătuirea acestui timp, şi anume: din formele auxiliare ale verbului a vrea şi infinitivul verbului de conjugat.

Se cere elevilor să observe verbele din exemplele urmatoare şi să le scoată pe trei coloane, după formă.

Eu o sa plec. Voi o sa ramaneti singuri. Tata are sa vina mai tarziu acasa. Dupa-masa oi merge eu cu voi la antrenament. Sper ca are sa ajunga si tata pana la sfarsitul meciului. Dupa antrenament om merge si la cofetarie.

3

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 4: Proiect Didactic Verbul

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

I II III

o sa plec are sa vina oi merge

o sa ramaneti are sa ajunga om merge

Li se explică aceste forme, ele fiind forme de viitor popular. Li se demonstrează cum se formează viitorul popular, iar in final se vor scrie la tabla urmatoarele coloane:

I II III

Eu o sa vin eu am sa vin eu oi veni

Tu o sa vii tu ai sa vii tu ai, ii veni

El o sa vina el are sa vina el o veni

Noi o sa venim noi avem sa venim noi om veni

Voi o sa veniti voi aveti sa veniti voi ati, oti veni

Ei o sa vina ei au sa vina ei or veni

Se analizează verbele din textul:

„Şi poate, sosi-va o vreme

Când munţii vor fierbe, vor geme.”

Elevii vor sesiza forma verbală, inversă. Li se explică elevilor că formele inverse ale viitorului apar numai în limbajul poetic, în limbă nu apar fiind considerate învechite.

5. Asigurarea feed-back-ului şi evaluarea activităţii4

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 5: Proiect Didactic Verbul

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

Elevii vor primi câteo fişă de lucru. Se va rezolva această fişă, şi se vor face aprecieri asupra modului de rezolvare.

6. Asigurarea retenţiei şi a transferului Elevii primesc ca temă:

A) sa alcatuiasca un text de 10 propozitii despre sfarsitul de saptamana in care sa foloseasca si verbe la viitor.

b) sa analizeze verbele la timpul viitor din textul urmator:

Maine voi sarbatori ziua mea de nastere. O sa invite colegii mei de clasa si vom petrece de minune dupa un semestru atat de lung. Ii voi invita si pe verisorii mei din Bucuresti si sper ca vor sosi cat mai repede. Sunt sigura ca au sa vina toti invitatii.

Exemplu : voi sarbatori- verb, modul indicative, timpul viitor, persoana I, numarul singular.

FISA DE LUCRU

5

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 6: Proiect Didactic Verbul

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

1. Subliniati verbele la timpul viitor din urmatoarea lista:

Mergem, vom pleca, oi aduce, am citit, veti da, are sa vina, va fi, o sa vina, ati mancat, oi veni, au plecat, vor desena, a nins, avem sa spunem, voi alerga, cantasem.

2. completati punctele cu verbul potrivit la timpul viitor:

Colegul meu ……………….. pe la mine.

Elevii …………………………… in excursie.

Eu …………………cartea de la biblioteca.

Voi ……………….. cei mai buni prieteni ai mei.

Tu …………………. la concertul acesta.

Noi ………………… tema la romana.

3. Alcatuiti propozitii cu ortogramele:

Va/ v-a; vor / v-or; voi / v-oi.

………………………………………………………………………

………………………………………………………………………

………………………………………………………………………

………………………………………………………………………

………………………………………………………………………

………………………………………………………………………

6

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 7: Proiect Didactic Verbul

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

Material realizat de: Chirilă Alina-Daniela-Elena, profesor debutant Forcad

Tutore de stagiatura: Ioanicescu Alina

7

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”