PROIECT DIDACTIC - docshare01.docshare.tipsdocshare01.docshare.tips/files/31523/315239884.pdf ·...

6
PROIECT DIDACTIC Data: 19.03.2014 Clasa: Pregătitoare E Prof. înv. primar: Tudor Roxana Daniela Aria curriculară: Arte şi tehnologii Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice Unitatea tematică: Salutare, Primăvară! Subiectul lecției: A venit primăvara! Tipul lecţiei: Mixtă Forma de realizare: Activitate integrată Discipline integrate:- Arte vizuale şi abilităţi practice - Muzică şi mişcare - Comunicare în limba română Competențe specifice : Arte vizuale și abilităţi practice 1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar; 2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale; 2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică

Transcript of PROIECT DIDACTIC - docshare01.docshare.tipsdocshare01.docshare.tips/files/31523/315239884.pdf ·...

Page 1: PROIECT DIDACTIC - docshare01.docshare.tipsdocshare01.docshare.tips/files/31523/315239884.pdf · Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat,

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.03.2014

Clasa: Pregătitoare E

Prof. înv. primar: Tudor Roxana Daniela

Aria curriculară: Arte şi tehnologii

Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice

Unitatea tematică: Salutare, Primăvară!

Subiectul lecției: A venit primăvara!

Tipul lecţiei: Mixtă

Forma de realizare: Activitate integrată

Discipline integrate:- Arte vizuale şi abilităţi practice

- Muzică şi mişcare

- Comunicare în limba română

Competențe specifice :

Arte vizuale și abilităţi practice

1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/

film/ desen animat, care reflectă un context familiar;

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de

exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică

Page 2: PROIECT DIDACTIC - docshare01.docshare.tipsdocshare01.docshare.tips/files/31523/315239884.pdf · Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat,

Muzică şi mişcare

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;

Comunicare în limba română1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare

Matematică şi explorarea mediului3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul

identificării unor regularităţi;

Strategii didactice :

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstaţia, observaţia, exercițiul, ciorchinele,

turul galeriei; Mijloace de învățământ și materiale didactice: planşe didactice, fişe cu şabloane, acuarele,

pensule, materiale audio; Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.

Evaluare – formativă, prin observarea comportamentului elevilor și analiza produselor activității.

Durata: 35 de minute activitate propriu-zisă + 15 de minute activitate recreativă

Bibliografie

1. *** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr. 3418/19.03.2013, Bucureşti, 2013

2. *** Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheiela şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012

3. Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

4. Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura DPH, 2012;

Page 3: PROIECT DIDACTIC - docshare01.docshare.tipsdocshare01.docshare.tips/files/31523/315239884.pdf · Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat,

DEMERSUL DIDACTIC

Page 4: PROIECT DIDACTIC - docshare01.docshare.tipsdocshare01.docshare.tips/files/31523/315239884.pdf · Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat,

Nr.crt

Evenimentuldidactic

Competenţe

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare

Metode şiprocedee

Mijloace deînvăţământ

Moduri deorganizare

1. Moment organizatoric

3`

Se creează condiţiile organizatorice şi psihologice necesare pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei:- aerisirea salii de clasă;- pregătirea materialului didactic;- stabilirea ordinii şi disciplinei;- plasarea organizată a şcolarilor în spaţiuleducaţional

Conversaţia

Frontal

2. Captarea atenţiei

7` CLR 1.1

-Prietenele lui Trompi au pregătit şi pentrucea de-a treia oră un material special – oprezentare ppt. despre anotimpul primăvara,anotimpul în care natura se trezeşte la viaţă şiprinde culoare.Se poartă o discuţie despre informaţiile prezentatereferitoare la Primăvară: lunile anotimpului;schimbări ale naturii; îndeletniciri ale oamenilor;flori de primăvară, sărbători specifice- Mărţişorul(obiceiuri străbune), 8 Martie, Paştele.

Conversaţia

Ciorchinele

Prezentare ppt.

Planşe didactice

Frontal Interesul pentru continuţul activitatii

3. Anunţarea temeişi a conţinutului

1`AVAB 2.6

- Astăzi vom picta şi noi un peisaj de primăvară pe care o să-l expunem cu ajutorul magneţilor pe tablă, iar la final vom da câte o bulină roşie celor care au realizat cele mai bune lucrări.- Anexa 1 - În timpul lucrului vom asculta Antonio Vivaldi- La primavera

Conversaţia

Exemplifica rea

Planşă- model

Frontal

4. Dirijarea învăţării

15`CLR 1.1; 2.4

AVAB 1.1; 2.2;

Se solicită:- Intuirea materialelor de lucru şi a modelului:De ce avem noi nevoie? … şablon, acuarele, apă, pahare, pensule, protecţia pentru bancă, şerveţeleCine poate să spună ce conţine imaginea din şablonul pe care-l vom picta?… un soare, un fluture, un copac, flori.Ce culori vom folosi pentru fiecare?… soare- galben, iarba- verde închis/ deschis, florile- colorate: roşu, roz, portocaliu, galben s.a.

Conversaţia

Explicaţia

Fişe cu şablon

Acuarele

Pensule

Apă şi pahar

Frontal

Independent

Relaţionare prin acţiune şi comunicare

Aprecieri

Page 5: PROIECT DIDACTIC - docshare01.docshare.tipsdocshare01.docshare.tips/files/31523/315239884.pdf · Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat,

Activitate recreativă:Joc: Un elefant se legana... Un copil se plimbă prin clasă în timp ce colegii săi interpretează cântecul Un elefant se legana... Apoi îşi cheamă un partener, pe care îl ia de mână, iar clasa continuă cântecelul “ Doi elefanti se legănau...”. Jocul se încheie când tot colectivul clasei formează şirul de elefanţi.

Page 6: PROIECT DIDACTIC - docshare01.docshare.tipsdocshare01.docshare.tips/files/31523/315239884.pdf · Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat,

Anexa 1: PRIMĂVARA