PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF file- imagini sugerand costumul popular, harta Romaniei...

6
PROIECT DIDACTIC Data: 30-XI-2011 Unitatea:Gradinita Berlesti Grupa: Mijlocie Propunatoare: SIMION DIDINA GEORGIANA Categoria de activitate:( D.L.C.) Domeniul limba si comunicare Tema activităţii: „Romanasul” Mijloc de realizare: memorizare Tipul activităţii: Predare – învăţare Durata: 20 25 min. Scopul activităţii: . Formarea deprinderii de a reda independent pe fragmente sau integral poezia însuşită şi de a explica pe scurt conţinutul idei din text. Îmbogăţirea cunostintelor cu elemente de istorie , religie care definesc portretul spiritual al poporului roman. Obiective operaţionale: O1. cunoasca numele tarii de origine si domiciliul; O2. Sa exprime atitudini pozitive fata de tara si popor; O3. Sa compuna cel putin o propozitie din doua , trei sau mai multe cuvinte; O4. Sa recite poezia cu respectarea intonatiei, ritmului, pauzei in concordanta cu mesajul transmis.

Transcript of PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF file- imagini sugerand costumul popular, harta Romaniei...

Page 1: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF file- imagini sugerand costumul popular, harta Romaniei Bibliografie : 1. ... despre portul romanesc. Poezia se numeste ,,Romanasul” Dirijarea

PROIECT DIDACTIC

Data: 30-XI-2011

Unitatea:Gradinita Berlesti

Grupa: Mijlocie

Propunatoare: SIMION DIDINA GEORGIANA

Categoria de activitate:( D.L.C.) Domeniul limba si comunicare

Tema activităţii: „Romanasul”

Mijloc de realizare: memorizare

Tipul activităţii: Predare – învăţare

Durata: 20 – 25 min.

Scopul activităţii:

.

Formarea deprinderii de a reda independent pe fragmente sau

integral poezia însuşită şi de a explica pe scurt conţinutul idei din text.

Îmbogăţirea cunostintelor cu elemente de istorie , religie care

definesc portretul spiritual al poporului roman.

Obiective operaţionale:

O1. – Să cunoasca numele tarii de origine si domiciliul;

O2. – Sa exprime atitudini pozitive fata de tara si popor;

O3. – Sa compuna cel putin o propozitie din doua , trei sau mai

multe cuvinte;

O4. – Sa recite poezia cu respectarea intonatiei, ritmului, pauzei in

concordanta cu mesajul transmis.

Page 2: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF file- imagini sugerand costumul popular, harta Romaniei Bibliografie : 1. ... despre portul romanesc. Poezia se numeste ,,Romanasul” Dirijarea

Strategii didactice :

Metode şi procedee :

- povestirea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,

problematizarea, brainstormingul;

Mijloace didactice :

- imagini sugerand costumul popular, harta Romaniei

Bibliografie :

1. Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii,

M.E.C., Bucureşti, 2005

2. Florica Mitu, Ştefania Antonovici, „Metodica activităţilor de

educare a limbajului în învăţământul preşcolar”, Ed. HUMANITAS

, Bucureşti, 2005

3. ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar”- 2009

Page 3: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF file- imagini sugerand costumul popular, harta Romaniei Bibliografie : 1. ... despre portul romanesc. Poezia se numeste ,,Romanasul” Dirijarea

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul

didactic

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

Strategii

didactice

Evaluare

Momentul

organizatoric

-aerisirea salii de grupa

,aranjarea mobilierului si a

materialului didactic

Captarea

atentiei

Se realizeaza prin prezentarea

unei imagini ce sugereaza ,,

micul romanas”, imbracat in

costum popular.

Fiind in apropierea zilei de 1

Decembrie, ziua Nationala a

Romaniei, voi purta o discutie

cu copii despre aceasta zi.

Conversatia

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Astazi vom invata o poezie

despre portul romanesc.

Poezia se numeste

,,Romanasul”

Dirijarea

invatarii

Voi face cunoscut textul

printr-o povestire ,

concomitent cu prezentarea

imaginii.

Voi recita clar , expresiv si

nuantat, cu un ton si o mimica

adecvata .

Voi recita inca o data poezia,

model;

Explicatia

Demonstratia

Page 4: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF file- imagini sugerand costumul popular, harta Romaniei Bibliografie : 1. ... despre portul romanesc. Poezia se numeste ,,Romanasul” Dirijarea

Romanasul

Eu sunt micul romanas,

Imbracat in costumas.

Am camasa inflorata

Si cu bete e legata.

Am si clop si-mi sade bine,

E din Maramu’, vezi bine.

Si opinci eu de-as avea

Tare mult m-as bucura

Sa joc dansul romanesc

Purtand straiul stramosesc.

Prinintr-un braistorming,

copii fac referiri la perceperea

textului:

-Cum este imbracat micul

romanas?

-Cum este camasa lui?

-Cu ce este legata camasa?

-Ce poarta micutul romanas

pe cap?

-Din ce zona este?

-Cu ce este incaltat micul

romanas?

-Ce isi doreste sa faca el?

Brainstorming

Orala

Obtinerea

performantei

Poezia se invata pe fragmente

logice ;

-fragmentele sunt reproduse

individual

,in grupuri mici si frontal;

-se recita mai intai prima

strofa , apoi strofa a doua

impreuna cu prima.

Exercitiul

Asigurarea

retentiei si a

-se realizeaza prin povestirea

de catre copii a continutului,

Povestirea

Page 5: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF file- imagini sugerand costumul popular, harta Romaniei Bibliografie : 1. ... despre portul romanesc. Poezia se numeste ,,Romanasul” Dirijarea

transferului folosind cat mai multe cuvinte

si expresii din text

-se fixeaza titlul poeziei si se

scoate in evidenta dragostea

fata de costumul popular.

Evaluarea Se construiesc propozitii cu

cuvintele noi;

-se desfasoara jocul ,,Continua

versul !”

-se realizeaza un mini-

concurs de recitare a poeziei

pe fragmente si in lant;

Conversatia

Intrecerea

Incheierea

activitatii

Se fac aprecieri asupra

implicarii copiilor in activitate

, se impart stimulente, iar

copii fac o hora executand

miscari specifice pe melodia

,,Drag mi-e jocul romanesc”

Conversatia de

incheiere

Stimulente

morale (aplauze)

Page 6: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF file- imagini sugerand costumul popular, harta Romaniei Bibliografie : 1. ... despre portul romanesc. Poezia se numeste ,,Romanasul” Dirijarea

Romanasul

Autor:educatoare Viorica Paulet

Eu sunt micul romanas,

Imbracat in costumas.

Am camasa inflorata

Si cu bete e legata.

Am si clop si-mi sade bine ,

E din Maramu’, vezi bine .

Si opinci eu de-as avea

Tare mult m-as bucura

Sa joc dansul romanesc

Purtand straiul stramosesc.