Proiect didactic - teachercolecadm - home. 4 Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ M3:...

14
Pag. 1 Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ Proiect didactic A. Repere generale: Profesor: Padurariu Emanuela Tatiana Disciplina: Tehnologia Informaţiei şi a Comunicării Clasa: a X a D Data: 27.03.2014 Unitatea de învăţare: Aplicaţia software Microsoft Excel 2007 Tema lecţiei: Aplicatii practice Tipul lecţiei: Lecţie de formare a priceperilor şi deprinderilor Locul de desfăşurare: laboratorul de TIC Durata lecţiei: 50 min. Competenţe cheie europene: 1. Competenţe digitale 2. Competenţe în matematică şi competenţe de bază în ştiinţe şi tehnologie Competenţe generale: CG1. Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator Competente specifice: CS 1.7. Realizarea unor aplicaţii practice Nivelul iniţial al clasei: elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de utilizarea editorului de foi de calcul Microsoft Excel elevii utilizează şi operează corect cu formule de calul, operatori şi funcţii Obiective operaţionale: La sfârşitul elevii vor fi capabili: Să formateze la nivel de pagină registrul; Să formateze la nivel de caracter datele; Să utilizeze funcţii Excel (average, min, max); Să realizeze o diagramă Obiective educaţionale Obiective cognitive - să definească corect noţiunile însuşite; - să aplice corect noţiunile însuşite în aplicaţii concrete;

Transcript of Proiect didactic - teachercolecadm - home. 4 Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ M3:...

Pag. 1

Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ

Proiect didactic A. Repere generale: Profesor: Padurariu Emanuela Tatiana

Disciplina: Tehnologia Informaţiei şi a Comunicării

Clasa: a X –a D

Data: 27.03.2014

Unitatea de învăţare: Aplicaţia software Microsoft Excel 2007

Tema lecţiei: Aplicatii practice

Tipul lecţiei: Lecţie de formare a priceperilor şi deprinderilor

Locul de desfăşurare: laboratorul de TIC

Durata lecţiei: 50 min.

Competenţe cheie europene:

1. Competenţe digitale 2. Competenţe în matematică şi competenţe de bază în ştiinţe şi tehnologie

Competenţe generale:

CG1. Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator

Competente specifice: CS 1.7. Realizarea unor aplicaţii practice

Nivelul iniţial al clasei:

elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de utilizarea editorului de foi de calcul Microsoft Excel

elevii utilizează şi operează corect cu formule de calul, operatori şi funcţii Obiective operaţionale: La sfârşitul elevii vor fi capabili:

Să formateze la nivel de pagină registrul;

Să formateze la nivel de caracter datele;

Să utilizeze funcţii Excel (average, min, max);

Să realizeze o diagramă Obiective educaţionale

Obiective cognitive

- să definească corect noţiunile însuşite; - să aplice corect noţiunile însuşite în aplicaţii concrete;

Pag. 2

Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ

Obiective afective

- să argumenteze anumite situaţii create în etapele de rezolvare a unei aplicaţii - să manifeste interes faţă de problemele puse şi dorinţă de învăţare prin

descoperire proprie a adevărului ştiinţific; - să studieze individual, cunoscând scopul învăţării; - să aprecieze corect soluţiile găsite;

Obiective psihomotorii

- să dezvolte gândirea logică, flexibilă, creatoare; - să-şi dezvolte atenţia concentrată şi spiritul de observaţie; - să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;

Strategii didactice

1. Principii didactice:

principiul participării şi învăţării active;

principiul asigurării progresului gradat al performanţei;

principiul conexiunii inverse; 2. Metode de învăţământ:

problematizarea;

algoritmizarea;

conversaţia; 3. Procedee de instruire:

problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;

exerciţii de consolidare; 4. Forme de organizare:

frontală;

individual

pe grupe (2-3 elevi); 5. Forme de dirijare a învăţării:

dirijată de profesor prin materialele didactice;

independentă; 6. Resurse:

Material bibliografic:

pentru elevi:

Tehnologia Informaţiei- Informatică – Tehnologii asistate de calculator – manual

clasa a IXa

, Radu Mârsanu, Anca Voicu

Iniţiere în calculatoare – Excel – Teste şi aplicaţii, Ed. Arves,

Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, manual de clasa a X-a

Suport de curs: Microsoft Office Excel 2007

Bibliografie suplimentara: EXCEL 2007 Teorie şi aplicaţii - FEAA (pentru elevii cu performanta scolara)

Pag. 3

Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ

pentru profesor:

Metodica predării Informaticii şi Tehnologia Informaţiei: Carmen Petic, Ştefania Crăcinescu, Daniela Popa

Microsoft Excel-Teste şi aplicaţii- Adriana Gâju, Georgeta Manafu, Adriana Calinoiu resurse materiale:

fişe de lucru cu set de aplicaţii (exerciţii pe grade de dificultate)

calculator, table, creta, flipchart, caiete, etc. oficiale:

programa şcolară http://administraresite.edu.ro/index.php/articles/12754 ;

soft educational AEL http://www.competentedigitale.ro/excel/ael/P1r/index.html ,

pagina web: http://it-teacher-emanuela.blogspot.ro/2014/03/203-2703-aplicatii-practice.html cu materiale didactice necesarii desfasurarii activitatii.

temporale – 50 min psihologice – cunoştinţe dobândite de elevi până la această dată; colectiv eterogen (interesat de obiect); metode de evaluare:

evaluare sumativă

evaluare continuă pe parcursul lecţiei(fişa de lucru şi calculatorul)

B. Structură generală a lectiei: M1. Momentul organizatoric

Pregătirea lecţiei

întocmirea proiectului didactic, fisa feedback, fise de aplicatii, etc.

pregătirea setului de întrebări utilizand aplicatia Prezi http://prezi.com/jfqm6xyomdo0/edit/#22_1860812

pregătirea continutului interactiv de pe pagina web: http://it-teacher-emanuela.blogspot.ro/2014/03/203-2703-aplicatii-practice.html cu materiale didactice necesarii desfasurarii activitatii.

Organizarea şi pregătirea clasei (1 min)

verificarea frecvenţei

verificarea existenţei şi operaţionalităţii resurselor materiale M2. Captarea atenţiei

Timp estimat: 1 minut

Continut: Anunţarea subiectului pentru tema respectivă Anunţarea competentelor lecţiei urmărite Anunţarea modului de desfăşurare a lecţiei

Proceduri/ Metode: Conversatia,

Activitatea profesorului:

Prezinta continutul interactiv de pe pagina web: http://it-teacher-emanuela.blogspot.ro/2014/03/203-2703-aplicatii-practice.html cu materiale didactice necesarii desfasurarii activitatii.

Activitatea elevilor: Elevii noteaza titlul in caiete, deschid aplicatiile indicate.

Pag. 4

Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ

M3: Actualizare cunostinte

Timp estimat: 5 minute

Continut: Actualizarea cunostintelor necesare pentru noua lectie. Profesorul creeaza motivatia elevilor plecand de la notiunile cunoscute si ajunge la prezentarea activitatilor ce urmeaza a fi realizate.

Proceduri/ Metode: Multimedia Prezi (anexa)cu intrebari si raspunsuri recapitulative legate de Microsoft EXCEL 2007 Conversatia, Problematizarea.

Activitatea profesorului: Prezinta schema recapitulative setului de întrebări utilizand aplicatia Prezi http://prezi.com/jfqm6xyomdo0/edit/#22_1860812 Adreseaza intrebari elevilor reamintind operatiile de baza studiate la ore.

Activitatea elevilor: Elevii raspund la intrebari

M4. Demonstratia

Timp estimat: 10 minute

Continut: Se descarca si se rezolva fisa de lucru Aplicaţia 1 (anexa) Filename: Aplicatia 1.xlsx http://it-teacher-emanuela.blogspot.ro/2014/03/203-2703-aplicatii-practice.html

Proceduri/ Metode: Aplicatii de consolidare, demonstratia, conversatia

Activitatea profesorului: Explica elevilor cum se rezolva fiecare sarcina Urmareste activitatea lor si indruma fiecare grupa Dirijeaza invatarea prin stabilirea unor momente de comunicare cu toata clasa, pentru recapitularea notiunilor teoretice invatate.

Activitatea elevilor: Forma de organizare - grupe (2-3 elevi); Urmaresc la videoproiector demonstratia profesorului Noteaza in caiete

Strategii pentru lucrul diferentiat:

Grupele care lucreaza mai repede discuta cu profesorul ce au invatat si rezolva in plus activitatile pregatite de profesor Grupele care lucreaza mai incet sunt indrumate de profesor, acesta explicandu-le notiunile noi, astfel incat acestia sa poate realiza sarcinile de lucru.

Descrierea activitatilor: Noteaza in caiete idei esentiale din lectie. Profesorul ofera feed-back raspunzand la intrebarile elevilor

Pag. 5

Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ

M5: Exersarea

Timp estimat: 25 minute

Continut: Se descarca si se rezolva fisa de lucru Aplicaţia 2 (anexa) Filename: Fisa.pdf http://it-teacher-emanuela.blogspot.ro/2014/03/203-2703-aplicatii-practice.html

Proceduri/ Metode: Aplicatii de consolidare, problematizarea, conversatia

Activitatea profesorului: Explica elevilor ce au de facut Urmareste activitatea lor si indruma fiecare grupa Dirijeaza invatarea prin stabilirea unor momente de comunicare cu toata clasa, pentru recapitularea notiunilor teoretice invatate.

Activitatea elevilor: Forma de organizare - grupe (2-3 elevi); Citesc fiecare sarcina a lectiei, discuta intre ei si trag concluzii. Noteaza in caiete Rezolva problemele din sarcina de lucru din cadrul fiecarui moment al lectiei. Trimite lucrarea la sfarsitul orei profesorului.

Strategii pentru lucrul diferentiat:

Grupele care lucreaza mai repede discuta cu profesorul ce au invatat si rezolva in plus activitatile pregatite de profesor Grupele care lucreaza mai incet sunt indrumate de profesor, acesta explicandu-le notiunile noi, astfel incat acestia sa poate realiza sarcinile de lucru.

Modalitati de evaluare a activitatilor:

Profesorul observa activitatea elevilor si noteaza in fisa de observare

Descrierea activitatilor: Elevii parcurg fiecare moment al lectiei. Discuta intre ei si se verifica reciproc daca si-au rezolvat aplicatia corect. Noteaza apoi in caiete idei esentiale din lectie. Rezolva problemele de la activitatile de lucru din cadrul fiecarei sectiuni de invatare Profesorul verifica activitatile desfasurate de toate grupele si ofera feed-back Dupa fiecare etapa, elevii se opresc si discuta in plen ce au recapitulat.

Pag. 6

Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ

M6: Evaluarea activitatii

Discutarea aprofundate/ recapitulate:

Pentru asigurarea feedback-ului profesorul apeleaza la metoda pasilor mici - dupa fiecare etapa a lectiei se face o etapa de recapitulare a notiunilor teoretice aplicate. La finalul orei profesorul va face o apreciere verbala generala a activitatii elevilor. Profesorul va evalua ulterior lucrarile elevilor, conform baremului de evaluare afisat. Lucrarile vor fi discutate in urmatoarea ora.

Auto/Monitorizarea progresului elevilor:

Pe parcursul orei elevii se verifica in perechi daca au rezolvat corect activitatile si daca au retinut corect notiunile nou invatate La finalul orei elevii vor evalua activitatea completand urmatorul chestionarul din anexa, publicat pe site-ul

Implicarea elevilor in evaluarea activitatilor

desfasurate:

Elevii raspund la intrebarile de la finalul lectiei din fisa de feedback, referitoare la desfasurarea acesteia.

Timp estimat: 2 minute

M7: Studiu individual

Durata: 1 min Profesorul comunica tema pentru acasa Aplicatia 3.

Pag. 7

Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ

Anexe:

Pag. 8

Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ

Pag. 9

Unitatea scolara: Colegiul Economic Administrativ

Pag

e10

Fisa de lucru: Unitatea de invatare Microsoft Excel

Aplicaţie1

Creati fişierul Aplicatie1.xls / Aplicatie1.xlsx respectând următoarele cerinţe:

1. Redenumiţi foaia 1 Vânzari_podoabe;

2. În această foaie de calcul realizaţi următorul cap de tabel:

3. Formataţi coloanele tabelului astfel:

a) Coloana Nr.crt: Număr

b) Coloana Nume_podoabă: Text

c) Coloana Nr.bucaţi: Număr

d) Coloana Preţ/bucată: Număr cu 2 zecimale

e) Coloana Dată intrare în stoc: Data

(zz/ll/aaaa)

5. Formataţi şi completaţi tabelul ca în imagine:

6. Sortaţi tabelul iniţial astfel încât informaţiile să fie sortate alfabetic după Nume_podoabă.

Pag

e11

Fisa de lucru: Unitatea de invatare Microsoft Excel

Aplicaţie2

1. Creaţi o agendă de lucru nouă.

2. Setaţi a III a foaie de calcul a agendei de lucru astfel: format A4,

margini: sus 1.86 cm, jos 1.63 cm, stânga 1.65 cm, dreapta 1.62 cm, antet

0.73 cm, subsol 0.85 cm, orientare verticală, centrată vertical.

3. Realizaţi un antet care să conţină: aliniat la stânga SITUAŢIE, centrat

VÂNZĂRI, în dreapta numărul paginii.

4. Realizaţi un subsol care să conţină: în stânga numele vostru, centrat

denumirea magazinului, în dreapta data şi ora curentă.

5. Să se realizeze sub formă de tabel în Excel vânzările de produse în decurs de 3 luni pentru o

societate comercială:

a. introduceţi încă 10 înregistrări;

b. alinierea datelor: centrat orizontal şi vertical;

c. se va utiliza fontul Courier New, dimensiune 13, culoare roşu;

d. aplicaţi tabelului un chenar albastru, stilul liniei groasă, pentru partea exterioară iar pentru

partea interioară de culoare verde stilul liniei dublă;

e. fundalul tabelului va avea culoarea portocaliu;

f. să se calculeze media vânzărilor pe fiecare lună;

g. să se calculeze total cantitate vândută pe cele 3 luni pentru fiecare produs;

h. să se calculeze totalul vânzărilor;

i. care este produsul care s-a vândut cel mai puţin şi în ce lună;

j. care este produsul care s-a vândut cel mai bine şi în ce lună;

k. datele din coloana Total vor fi calculate după următorul algoritm

(Martie + Aprilie + Mai)* Preţ;

l. redenumiţi foaia de calcul Sheet3 cu numele PRODUSE;

m. creaţi o agendă de lucru nouă în care copiaţi foaia de calcul PRODUSE;

n. redenumiţi foaia de calcul cu numele PRODUSEF;

6. Salvaţi agendele de lucru în folderul CLASA de pe desktop, cu numele FIS1 şi FIS2.

Pag

e12

Fisa de lucru individual: Unitatea de invatare Microsoft Excel

Aplicaţie3

Aplicaţia Elevi

1. Să se creeze tabelul numit Elevi cu următoarea structură:

Nume Prenume Clasa Medie

română

Medie

matematică

Medie

informatică Bursier

15 ch. 30 ch. 3 ch. 5,2 5,2 5,2 {“da”,”nu”}

Celulele din coloana Nume vor fi formatate astfel încât numele introduse să nu depăşească 15

caractere, iar cele din coloana Prenume nu vor depăşi 30 de caractere.

Media la disciplina “Limba şi literatura română” va fi un număr real cu două zecimale. De

asemenea şi mediile la matematică şi la informatică vor fi numere reale cu două zecimale.

Vor fi puse condiţii astfel încât mediile să fie >0,00 şi <=10,00.

Coloana Bursier va fi formatată astfel încât să poată fi aleasă doar una din valorile: “da” sau “nu”.

2. Să se completeze tabelul cu înregistrările de mai jos:

Nr.

Crt. Nume Prenume Clasa

Medie

română

Medie

matematică

Medie

informatică Promovat Bursier

1. Banu Florin 10C 7,5 6,5 8 nu

2. Antonie David 10A 10 9 10 da

3. Bucur Denisa 10A 10 8 9 nu

4. Dinu Ana-

Maria

10B 9 9 7

nu

5. Ifrim Amalia 10C 10 10 10 da

6. Moise Mihai 10B 9 7 6 nu

7. Albert Maria 10A 5 4 4,5 nu

8. Olaru Mara 10B 6 4 7 nu

9. Urs Andrei 10C 8,5 9 9 nu

10. Ticu Teodor 10C 10 10 9,5 da

Pentru coloana Promovat se va aplica o formulă astfel încât, dacă un elev are cel puţin o medie sub

5,00 să fie declarat “corigent”, altfel să fie “promovat”.

Pag

e13

3. Folosind filtrarea avansată, să se afişeze o listă cu informaţii despre elevii Moise şi Bucur.

4. Să se afişeze elevii cu media la informatică mai mare ca 7,00.

5. Să se afişeze elevii care au media 10 la română, matematică sau informatică.

6. Să se afişeze elevii care chiar dacă au o medie de 9, sunt bursieri.

7. Să se afişeze elevii care au la română medii egele cu cele de la matematică.

8. Afişaţi elevii care au media la informatică mai mare decât media generală la acest obiect.

Pag

e14

FEEDBACK Completarea chestionarului este anonimă.

Considerati ca parcurgerea acestei activitati v-a adus “plus valoare”?

da

nu

potrivit

A fost lectia la nivelul asteptarilor dvs?

Diferit de asteptarile mele, mi-a placut

Conform asteptarilor

Sub asteptari

Diferit de asteptarile mele, nu mi-a placut

Ce nu v-a placut la aceste cursuri?

Notati trei idei esentiale pe care le-ati retinut in cadrul acestei activitati

Powered by