Proiect didactic Stăncescu Adina

7

Click here to load reader

Transcript of Proiect didactic Stăncescu Adina

Page 1: Proiect didactic Stăncescu Adina

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Stăncescu Adina-Andreea

Data: 20.11.2015

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național Iași

Aria curriculară: Matematica si Ştiintele naturii

Disciplina: Biologie

Clasa:a VII-a

Subiectul lecţiei: Elemente de anatomie a sistemului digestiv

Resurse de timp: 50 minute

Tipul şi varianta de lecţie: lecţie mixtă; asimilare de cunoştinţe şi formare de competenţe

Scopul lecţiei:

Elevii să cunoască şi să înţeleagă organele sistemului digestiv, precum şi drumul parcurs de

alimente şi cum s-au specializat segmentele tubului digestiv pentru transformarea acestora şi

absorbţia substanţelor nutritive.

Obiectivele operaţionale:

Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii trebuie :

O1: să identifice componentele sistemului digestiv pe baza observării planşei,a mulajului, a

imaginilor din manual sau din atlas; fiecare elev să enumere cele două componente ale sistemului

digestiv, precum şi segmentele tubului digestiv.

O2: să descrie glandele anexe pe baza observării planşei, imaginilor din atlas; fiecare elev

să decrie cel puţin una dintre cele trei glande prezentate în manual.

O3: să coreleze diferitele specializări structurale ale segmentelor tubului digestiv cu funcţia

pe care acestea o îndeplinesc (secreţia şi absorbţia) pe baza explicaţiilor date de profesor; fiecare

elev să enumere cel puţin două structuri care prezintă specializări în acest sens.

Resurse procedurale: observaţia individuală corelată cu învăţarea prin descoperire, conversaţia

euristică şi de verificare,explicaţia demonstraţia.

Resurse materiale: manual, atlas de anatomie, planşe cu anatomia sitemului digestiv,

ficat,pancreas, mulaj cu componentele sistemului digestiv, prezentări PPT.

Tipul de organizare a activităţii: frontală, individuală.

Bibliografie

1. Atlas multimedia, Anatomia omului, Enciclopedia Syntagma

2. Ciolac-Russu Anca, Ciurchea Maria, Iordache Ion, Metodica predării ştiinţelor biologice, EDP,

1982.

Page 2: Proiect didactic Stăncescu Adina

3. Dobran F, Macovei F, Marcu-Lapadat M, Biologie manual pentru clasa a VII-a, Ed.Teora,

Bucureşti, 2007. p. 108-112.

4. Marcu-Lapadat M, Anatomia omului, Ed. Universităţii din Bucureşti, 2005. p. 227-246.

Anticiparea dificultăţilor:

Documentare cu privire la legătura dintre apendice - boala apendicită şi peritonită (peritoneul-

membrană seroasă care îmbracă organele este bogat inervat, astfel încât inflamaţia sa, numită

peritonită, este însoţită de dureri intense)

-Existenţa unei planşe cu alcătuirea internă a stomacului şi intestinului subţire dacă elevii pun

întrebări despre structură

Page 3: Proiect didactic Stăncescu Adina

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Moment organizatoric

Pregăteşte materialul didactic; Notează în catalog elevii absenţi şi verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei;

-îşi pregătesc cărţile şi caietele;

Reactualizarea cunoştinţelor

Adresează câteva întrebări din lecţia anterioară- Prin chestionare oralã la nivel frontal:

De câte tipuri pot fi substanţele? Care sunt sărurile minerale de

care are nevoie organismul nostru?

Care sunt substanţele organice? Exemple?

- elevii răspund la solicitarea profesorului

Captarea atenţiei pentru lecţia nouă

Stabileşte că aparatul digestiv e implicat în funcţiile de nutriţiePrezintã la nivel frontal o planşã cu alcătuirea aparatului digestivLa ce ore se servesc mesele în mod normal?

Analizeazã imaginea şi rãspund la întrebările profesorului

Enunţarea scopului şi obiectivelor operaţionale

Informează elevii cu privire la titlul lecţiei; prezintă , în câteva cuvinte , scopul şi obiectivele de atins pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei pe înţelesul elevilor (identificarea părţilor componente ale sitemului digestiv, particularităţi strucurale ale acestuia pentru îndeplinirea funcţiilor de digestie şi absorbţie)

Notează titlul în caiete

Prezentarea conţinutului lecţiei noi .Dirijarea învăţării

Defineşte aparatul digesiv – totalitatea organelor în care are loc transformarea alimentelor în substanţe simple, asimilabile.Prezintă elevilor pe planşă componentele tubului digestiv, li se arată elevilor în PPT o prezentare cu tema „Anatomia sistemului digestiv”, conţinând desene ale anumitor componente ale tubului digestiv (dinte,faringe, etc.), se întocmeşte schiţa lecţiei pe tablă,(desen dinte); întocmeşte pe tablă o schemă sumară a celor discutate.

Noteazã definiţia aparatului digestiv

Completează fişa de activitate .

Noteazã în caiete părţile componente ale tubului digestiv.

Noteazã în caiete explicaţiile

Page 4: Proiect didactic Stăncescu Adina

profesorului.Conexiunea inversă

Îndeamnă elevii să urmărească toate componentele prezentate ale sistemul digestiv, în atlasul de anatomie şi solicită elevii să enumere aceste componente şi să descrie cel puţin trei dintre ele.

Elevii urmăresc componentele în atlase şi descriu trei dintre ele.

Prezentarea conţinutului lecţiei noi .Dirijarea învăţări

Precizează care sunt glandele anexe, prezintă topografia lor, precum şi alcătuirea sumară a lor, menţionând totodată şi rolul lor în procesul de digestie. Prezintă particularităţile structurale ale segmentelor tubului digestiv menţionând şi rolul lor în digestie.Realizează pe tablă o schemă cu cele prezentate.

Elevii notează de pe tablă şi sunt atenţi la explicaţiile profesorului.

Conexiunea inversă

Numeşte doi elevi din clasa să vină la planşă şi să prezinte poziţia ficatului şi a pancreasului în raport cu alte organe, iar în paralel patru elevi din bancă să prezinte ce secretă aceste două componente şi unde ajung produşii de secreţie.

Elevii sunt receptivi la cerinţele profesorului.

Evaluarea Solicită elevilor să rezolve fişa de evaluare,, Jocul cuvintelor"

Completeaza fişa de activitateRăspund la întrebări

Fixare Reia împreună cu elevii principalele idei ale lecţiei.

Îşi fixează cunoştinţele prin sublinierea pe caiete a ideilor principale ale lecţiei.

Transfer Subliniază importanţa cunoaşterii sitemului digestiv, prin funcţiile sale, asigurându-se aportul de substanţe organice, anorganice, vitamine şi apă necesare funcţionării organismului.

Tema pentru acasă Precizează lecţia pe care o au elevi de pregătit pentru următoarea oră de biologie.

Elemente de anatomie a sistemului digestivAparatul digestiv – totalitatea organelor în care are loc transformarea alimentelor în

substanţe simple, asimilabile.

TUB DIGESTIV

GLANDE ANEXE

Page 5: Proiect didactic Stăncescu Adina

Sist. Digestiv

TUB DIGESTIV

Cavitatea bucala: -palatul dur bolta palatina -valul palatin -omusorul

amigdalele (2) limbă; - dentină dintii -coroana -smalţ

-pulpă dentară -col - cement radacina -pulpă dentară

-dentina

-temporara-20 dintiDentiţia- -permanenta-32 dinti ;2 I ; 1 C; 2 Pm; 3 M 2 1 2 3Faringele: -locul unde se întâlneşte calea digestivă cu cea respiratorie;-aici se deschid trompele lui Eustachio.Esofagul:-tub lung de 25-30 cm;-se deschide în stomac prin orificiul cardia;-are peretele format din muschi netezi.Stomac:

-se deschide în duoden prin orificiul cardia-musculatură cu dispunere: longitudinală, circulară, oblicăIntestin subţire:-cel mai lung-format: duoden + intestin liber- prezintă cute circulare + vilozităţi-glandele mucoase secretă suc intestinalIntestin gros:-cel mai mare diametru- începe cu apendicele, se termină cu orificiul anal-mucoasa prezintă numeroase pliuri şi glande (mucus)

Glandele anexe: glande salivare, ficat, pancreas-glandele anexe =>saliva-ficat=> bila-pancreas=> suc pancreatic