Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

17
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P "Căsuţa Fermecată", Vaslui EDUCATOARE: Miron Nina-Diana GRUPA: Mare nr.1 ,, Voiniceii” TEMA ANUALĂ: ,,Cine sunt/suntem?” TEMA PROIECTULUI: „Mişcare, alimentaţie sănătoasă=Copilărie fericită” TEMA SĂPTĂMÂNII: „ Învăţăm să ne hrănim sănătos” TEMA ZILEI: „Spiriduşul Aumădoare" MESAJUL ZILEI: „Dacă vrei să creşti voinic/ Mănâncă sănătos de mic” I.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: 1.ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: - Salutul - Calendarul naturii - Noutatea zilei 2. TRANZIŢII: „Dacă vrei să creşti voinic/ fă gimnastică de mic!” – recitativ ritmic/gimnastică de înviorare „Dacă vesel se trăieşte” – joc muzical 3. RUTINE: “Reguli igienice de aur” – deprinderea de a se spăla pe mâini după diverse activităţi, de a spăla fructele, legumele înainte de a le consuma. II.ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA)

description

activitate integrata DOS: Educatie pentru societate+Activitate practica

Transcript of Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

Page 1: Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P "Căsuţa Fermecată", VasluiEDUCATOARE: Miron Nina-DianaGRUPA: Mare nr.1 ,, Voiniceii”TEMA ANUALĂ: ,,Cine sunt/suntem?”TEMA PROIECTULUI: „Mişcare, alimentaţie sănătoasă=Copilărie fericită”TEMA SĂPTĂMÂNII: „ Învăţăm să ne hrănim sănătos” TEMA ZILEI: „Spiriduşul Aumădoare"MESAJUL ZILEI: „Dacă vrei să creşti voinic/ Mănâncă sănătos de mic”

I.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: 1.ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

- Salutul - Calendarul naturii

- Noutatea zilei 2. TRANZIŢII: „Dacă vrei să creşti voinic/ fă gimnastică de mic!” –

recitativ ritmic/gimnastică de înviorare „Dacă vesel se trăieşte” – joc muzical

3. RUTINE: “Reguli igienice de aur” – deprinderea de a se spăla pe mâini după diverse activităţi, de a spăla fructele, legumele înainte de a le consuma.

II.ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA)

1.ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES:

1. Bibliotecă:Tema activităţii: „De ce uneori mă îmbolnăvesc?”Mijloc de realizare: prezentare PPSObiective operaţionale:

Să urmărească cu atenţie materialul prezentat; Să discute pe marginea materialului prezentat.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, . Material didactic: calculator,materialul PPS.

Forma de organizare: pe grupe

Page 2: Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

2. Ştiinţă:Tema activităţii: „Alimente sănătoase – alimente nesănătoase”Mijloc de realizare: sortare jetoaneObiective operaţionale:- Să sorteze jetoanele şi să le aşeze în coşul potrivit.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.Material didactic: jetoane cu alimente sănătoase: fructe, legume, cereale, lapte, ouă etc., jetoane cu alimente nesănătoase: dulciuri(ciocolată, bomboane), cartofi prăjiţi etc.Forma de organizare: pe grupe

3. Artă:Tema activităţii:„Îmi place/Nu-mi place”

Mijloc de realizare: colorare în conturObiective operaţionale:

Să enumere alimentele sănătoase de pe fişă; Să coloreze fructele, legumele, cerealele etc.;

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiulMaterial didactic: fişe de lucru, carioca;Forma de organizare: pe grupe

4. Joc de rol:Tema activităţii: „De-a aprozarul”Mijloc de realizare: joc cu subiect din viaţa cotidianăObiective operaţionale:

Să ”vândă” legume şi fructe, descriindu-le aspectul şi conţinutul, vitaminele pe care le conţin;

Să utilizeze vorbirea dialogată;Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul de rol.

Material didactic: legume şi fructe, o masă, lădiţe, bani de jucărie. Forma de organizare: pe grup

2. ACTIVITĂŢI DE RELAXARE, RECUPERARE ŞI RECREERE ,,Ştafeta Spiriduşului Aumădoare” – joc cu caracter sportiv

să respecte regulile jocului stabilite de comun acord în cadrul grupului;

să participe activ şi afectiv  la joc aducându-şi contribuţia la reuşita echipei;

III. ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENŢIALE TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Spiriduşul Aumădoare”DOMENIUL EXPERIENŢIAL:Domeniul om şi societate

2

Page 3: Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: Educaţie pentru societate, Activitate practică şi elemente de activitate casnicăMIJLOC DE REALIZARE: joc didactic, lipireTIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare şi verificare de cunoştinţeSCOPUL ACTIVITĂŢII:

Consolidarea şi verificarea unor noţiuni şi cunoştinţe privind aspecte legate de sănătatea individuală şi colectivă, specifice vârstei;

Valorificarea cunoştinţelor despre corp şi sănătate în vederea respectării regulilor de igienă personală şi organizării unui regim alimentar sănătos;

Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de muncă practică; OBIECTIVE OPERAŢIONALE:DOS – Educaţie pentru societate

Să deosebească alimentele sănătoase de cele nesănătoase; Să recunoască unele cauze ale îmbolnăvirilor; Să cunoască importanţa consumului de apă; Să cunoască factorii care ne ajută să avem un stil de viaţă sănătos.

DOS – Activitate practică şi elemente de activitate casnică Să realizeze un montaj de tip poster cu tema „Vreau să cresc sănatos”; Să decupeze, să lipească  şi să îmbine materialele primite pentru

realizarea temei propuse;SARCINA DIDACTICĂ: Recunoaşterea cauzelor de imbolnăvire ale copiilor. Rezolvarea sarcinilor primite pe parcursul zilei, având ca finalitate a zilei realizarea posterului „Vreau să cresc sănătos” pentru a-i arăta Spiriduşului Aumădoare ce implică un stil de viaţă sănătos.REGULA JOCULUI: Respectând regula fiecărei metode active prezentate, copiii vor enumera cât mai multe cauze ale îmbolnăvirilor, alimentele sănătoase, regulile de igienă individuală şi colectivă şi apoi vor realiza posterul „Vreau să cresc sănătos”ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicirea, mânuirea materialelor, aplauze, mişcarea, descoperirea.STRATEGII DIDACTICE :a)metode şi procedee: expunerea, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul pe grupe, jocul, problematizarea, „Schimbă perechea”, metoda „R.A.I.”,”Posterul”, metoda „Momentul adevărului”.b)material didactic: calculator,materialul PPS, jetoane cu alimente sănătoase: fructe, legume, cereale, lapte, ouă etc., jetoane cu alimente nesănătoase: dulciuri(ciocolată, bomboane), cartofi prăjiţi etc., fişe de lucru, carioca, legume şi fructe naturale, o masă, lădiţe, bani de jucărie, cărţi cu imagini ale unor alimente sănătoase şi cu secvenţe de mişcare în sala de grupă sau în aer liber,

3

Page 4: Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

fişele lucrate la centrul Artă, markere, lipici, foarfece, jucării de pluş – prietenii Spiriduşului Aumădoare, coşuleţe, 2 cutii, listă cu enunţuri legate de sănătate.

c)forme de organizare: frontal, pe grupe, individual, în perechi.RESURSE: umane: educatoarea şi grupa de copii; temporale : o zi bibliografice:“Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ” - 2008Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela – “Metode

interactive de grup” – ghid metodic, editura ArvesCulea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă (Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008Florica Mitu, Stefania Antonovici - „Jocuri didactice integrate pentru învăţământul preşcolar”- material auxiliar, Editura Humanitas Educational,2005.Viorica Preda, Mioara Pletea – „Ghid   pentru proiecte tematice”, Editura Humanitas, 2005 Eugenia Barcan Ticaliuc – „1001 de jocuri pentru copii”, Editura Sport – Turism, Bucuresti, 1979

4

Page 5: Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Copiii intră în sala de grupă, împreună cu educatoarea, cântând cântecul “Ursuleţii s-au trezit”, executând mişcările sugerate de textul cântecului. Salutul – se realizează prin metoda „Amestecă, îngheaţă, formează perechi”. În continuare se face prezenţa şi se completează calendarul naturii, adresându-se copiilor întrebările obişnuite despre dată, starea vremii etc.

Împărtăşirea cu ceilalţi: „Ştiu să mănânc sănătos?”- se poartă o discuţie în care copiii au posibilitatea să prezinte viziunea proprie asupra tipurilor de mâncare sănătoasă.

Noutatea zilei: Scrisoarea de la Spiriduşul Aumădoare. Mesajul zilei: „Dacă vrei să creşti voinic/Mănâncă sănătos de mic”Tranziţia: „Dacă vrei să creşti voinic/Fă gimnastică de mic!” – recitativ

ritmic/gimnastică de înviorare „Dacă vesel se trăieşte” – joc muzical.Se anunţă tema zilei:”Spiriduşul Aumădoare” şi se prezintă obiectivele pe

înţelesul copiilor. Îl vom ajuta pe Spiriduş să aibă un stil de viaţă sănătos: va afla de la voi care este programul zilnic al preşcolarului-gimnastica de înviorare, care sunt alimentele sănătoase/nesănătoase- importanţa consumării fructelor şi legumelor pentru sănătate , regulile de igienă personală şi colectivă, consumul de apă ori de câte ori ne este sete pentru a ne hidrata organismul. La finalul zilei vom selecta materiale pentru a realiza un poster cu tema “Vreau să fiu sănătos”. Copiii vor fi puşi în situaţia de a descoperi cât mai multe cauze ale îmbolnăvirilor pe parcursul întregii zile:

- activitatea pe centre de interes: copiii vor viziona un material PPS la Bibliotecă „De ce uneori mă îmbolnăvesc?”, la Ştiinţă vor sorta jetoane cu alimente sănătoase/nesănătoase şi le vor aşeza în coşuleţul potrivit, la Artă vor colora imagini ce ilustrează fructe, legume, cereale, ouă, lapte etc., iar la Joc de rol vor „vinde” fructe şi legume nu înainte de a le descrie aspectul,conţinutul şi vitaminele pe care acestea le conţin.

- Activitatea pe ADE: se aplică metoda”Schimbă perechea”, metoda „R.A.I.”,metoda „Momentul adevărului” şi metoda „Posterul”

- Se desfăşoară jocul cu caracter sportiv „Ştafeta Spiriduşului Aumădoare”.

5

Page 6: Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

SECVENŢELE

DIDACTICECONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forma de organizare

Moment

organizatoric

Se asigură condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:- se aeriseşte sala de grupă;- mijloacele de învăţământ sunt distribuite în fiecare sector.

Întâlnirea de dimineaţă: .

Copiii intră în sala de grupă, împreună cu educatoarea, cântând cântecul “Ursuleţii s-au trezit”, executând mişcările sugerate de textul cântecului.Salutul – se realizează prin metoda „Amestecă, îngheaţă, formează perechi”- copiii se salută atât în limba română cât şi în limba engleză.În continuare se face prezenţa şi se completează calendarul naturii.Împărtăşirea cu ceilalţi: „Ştiu să mănânc sănătos?”- se poartă o discuţie în care copiii au posibilitatea să prezinte viziunea proprie.

metoda “Amestecă – îngheaţă – formează perechi”.

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

Panoul „Calendarul naturii”

Frontal

În perechi

Frontal

Observarea comportamentului copiilor.

Colaborarea dintre copii în timpul jocului

Chestionare orală

Captarea şi orientarea atenţiei copiilor

Noutatea zilei: Scrisoarea de la Spiriduşul Aumădoare. Se citeşte scrisoarea de la Spiriduşul Aumădoare, care cere ajutorul copiilor cu privire la nişte probleme de sănătate:

   "Spiriduşul Aumădoare” a venit de la şcoală. Este palid si se simte rău.    Dimineaţa a măncat doar o ciocolată iar într-o pauză şi-a cumpărat o prăjitură. În curtea şcolii l-a văzut pe Azorel, prietenul copiilor.

Conversaţia

Expunerea

Scrisoarea de la Spiriduşul Aumădoare

Frontal Receptarea mesajului transmis de text.

6

Page 7: Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

L-a luat în braţe şi i-a dat şi lui din prăjitura pe care o mânca.    Cănd a ajuns acasă, a găsit pe masa din bucătărie un coş cu cireşe proaspăt culese de bunicul său. N-a mai stat pe gânduri şi s-a înfruptat din bunătatea de cireşe. Acum îl doare capul şi stomacul."   - Ce a greşit Spiriduşul Aumădoare?”    Mesajul zilei: „Dacă vrei să creşti voinic/Mănâncă sănătos de mic” Explicaţia

Banner cu mesajul zilei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Se anunţă tema zilei:”Spiriduşul Aumădoare” şi se prezintă obiectivele pe înţelesul copiilor. Îl vom ajuta pe Spiriduş să aibă un stil de viaţă sănătos: va afla de la voi care este programul zilnic al preşcolarului-gimnastica de înviorare, care sunt alimentele sănătoase/nesănătoase - importanţa consumării fructelor şi legumelor pentru sănătate, regulile de igienă personală şi colectivă, consumul de apă ori de câte ori ne este sete pentru a ne hidrata organismu. La finalul zilei vom selecta materiale pentru a realiza un poster cu tema “Vreau să fiu sănătos”.

Expunerea

Explicaţia

Conversaţia

Frontal Observarea comportamentului copiilor

Dirijarea învăţării

Copiii vor fi puşi în situaţia de a descoperi cât mai multe cauze ale îmbolnăvirilor pe parcursul întregii zile:1.În cadrul centrului de interes „Biblioteca” se prezintă materialul PPS „De ce uneori mă îmbolnăvesc?”   Se discută pe marginea materialului prezentat:   - Ce este boala? Ce sunt microbii? De ce se îmbolnăvesc copiii uneori? Cine îi ajută să se însănătoşească?La centrul „Ştiinţă”, copiii vor sorta jetoanele

Conversaţia

Explicaţia

conversaţia,

explicaţia,

demonstraţia,

Material PPS, calculator

jetoane cu alimente sănătoase: fructe, legume, cereale, lapte, ouă etc., jetoane cu alimente nesănătoase: dulciuri(ciocolată,

Frontal

Pe grupe

Colaborarea dintre copii în timpul lucrului, aprecieri verbale.

7

Page 8: Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

aşezându-le în coşul potrivit: în coşul „Zâmbărici” – alimente sănătoase, iar în coşul „Supărici” – alimentele nesanătoase.Vor studia cu atenţie fişele primite şi vor colora alimentele „bune” pentru sănătate la „Ştiinţă”, iar la centrul „Joc de rol” vor „vinde” legume şi fructe, descriindu-le aspectul şi conţinutul precum şi vitaminele pe care le conţin.Se analizează produsele activităţii de la centrele de interes.Element de tranziţie: „Dacă vrei să creşti voinic/Fă gimnastică de mic” – recitativ ritmic.

2.Spiriduşul Aumădoare le-a adus ecusoane cu „doctori” şi „pacienţi”; copiii extrag, cu ochii închişi, un ecuson. Se formează două cercuri concentrice, in interior – pacienţii, în exterior – doctorii. Se formează astfel perechi: un doctor-un pacient. La semnalul „Schimbă pacientul”, copiii-pacienţi se deplasează spre dreapta la doctorul următor.Lucrul în pereche: - Spuneţi, în pereche, momente în care v-aţi îmbolnăvit şi precizaţi cauza – de ce?La finalul jocului se formează un singur cerc. Copiii doctori prezintă cel puţin două cauze ale îmbolnăvirilor copiilor pacienţi.3.Folosind metoda R.A.I.(răspunde, aruncă, interoghează), se pun întrebări legate de tema zilei:

- Ce obiecte folosim pentru igiena locuintei?- Ce obiecte folosim pentru igiena personală?- Ce alimente trebuie să mâncăm pentru a fi

sănătoşi?- Ce activităţi trebuie să facem pentru a ne

menţine sănătatea?

exerciţiul.

conversaţia,

explicaţia,

exerciţiul, jocul

de rol.

Metoda „Schimbă perechea”

Explicaţia

Demonstraţia

Conversaţia

Lucrul în perechi

metoda R.A.I.(răspunde, aruncă, interoghează)

bomboane), cartofi prăjiţi etc.

fişe de lucru, carioca;

legume şi fructe, o

masă, ladiţe, bani de

jucărie.

Ecusoane doctori,

pacienţi

Mărul „călător”

Pe grupe

Individual

Pe grupe

Frontal

Frontal

În perechi

Frontal

Frontal

Individual

Observarea comportamentului copiilor

Colaborarea dintre copii în timpul jocului.

Observarea comportamentului copiilor.

8

Page 9: Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

- Care este programul zilnic al unui preşcolar?- Ce trebuie să facem cu fructele înainte de a

le consuma?-  De câte ori ne spălăm pe mâini?- De cate ori ne spălăm pe dinţi?- Ce cantitate de apă trebuie să consumăm pe

parcursul unei zile?4."Momentul adevărului"- test de sinceritate

               Ridică-te sau stai jos!Se citeşte o listă de enunţuri legate de sănătate. Cei care respectă aceste enunţuri rămân în picioare iar cei care nu le respectă se aşează pe scaune.

1. Mă spăl pe dinţi de cel puţin 2 ori pe zi.2. Spăl fructele înainte de a le mânca.3. Mă spăl pe mâini de câte ori este nevoie.4. Dimineaţa mă spăl pe faţă şi pe mâini.5. Mănânc multe fructe şi legume.6. Nu beau apă rece.7. Nu mănânc multe dulciuri.8. Fac multă mişcare în aer liber.

Tranziţie: „Dacă vesel se trăieşte” – joc muzical

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Problematizarea

Expunerea

Lista cu enunţuri legate de sănătate

Frontal

Individual

Frontal

Aprecierea sincerităţii copiilor.

Obţinerea

performanţei

Metoda „Posterul”Se formează grupuri de câte 4 copii. Fiecare grup va primi o foaie A3 şi material ilustrativ adecvat. Copiii realizează un montaj de tip poster cu tema „Vreau să fiu sănătos”.Posterele se afişează tip expoziţie. Grupurile prezintă pe rând posterul explicând logica structurării imaginilor/fotografiilor sau desenelor în pagină şi motivează alegerea textului introdus – mesaje pozitive, îndemnuri – educatoarea îndrumă şi sprijină fiecare grup în parte şi-i ajută pe copiii la stabilirea mesajului pe care doresc să-l transmită prin posterul realizat.

Metoda

„Posterul”

Exerciţiul

Explicaţia

Demonstraţia

Conversaţia

cărţi cu imagini ale unor alimente sănătoase, secvenţe de mişcare în sala de grupa sau în aer liber, fişele lucrate la centrul Artă, markere, lipici, foarfece.

Pe grupe

Individual

Frontal

Observarea comportamentului copiilor. Aprecieri pozitive asupra răspunsurilor copiilor şi asupra modului de realizare al posterelor. Capacitatea de colaborare în vederea realizării temei propuse.

Încheierea În încheierea activităţii se desfăşoară jocul cu Explicaţia 2 cutii cu jetoane – Frontal Colaborarea dintre 9

Page 10: Proiect didactic "Spiridusul Aumadoare"

activităţii caracter sportiv „Ştafeta Spiriduşului Aumădoare”Copiii sunt împărţiţi în două echipe, egale ca număr, asezate pe două şiruri. Primul doctor din fiecare echipă are în mână o cutie cu jetoane/ alimente. Pe terenul de joc, înaintea fiecărei echipe de doctori nutriţionişti, se desenează câte o spirală cu lungimea de 5 – 6 m. La capătul fiecărei spirale se plasează câte un iepuras, ursulet – prietenii Spiriduşului Aumădoare, pe câte un scăunel cu un coşulet ataşat. La comanda dată, primii doctori aleargă în spirală, lasă câte un aliment sănatos la pacient în coşulet, se întorc tot prin alergare în spirală, predau cutia cu alimente următorilor coechipieri, aceştia parcurg acelaşi traseu, iar ei se aşează la coada şirurilor.Câştigă echipa care a parcurs prima traseul şi care a aşezat doar alimente sănatoase în coşuleţele pacienţilor.

Se fac aprecieri verbale asupra modului în care au participat la activităţi copiii. Se fixează mesajul zilei “Dacă vrei să creşti voinic/Mănâncă sănătos de mic”.

Spiriduşul Aumădoare este foarte încântat de tot ceea ce a învăţat astăzi de la voi şi vă mulţumeşte pentru tot ajutorul. Drept răsplată, copiii primesc diplome de doctori nutriţionişti.

Conversaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Explicaţia

alimente sănătoase/nesănătoase

Cretă de colorat

Jucării de pluş – ursuleţ, iepuraş

2 coşuleţe

2 scăunele

Banner cu mesajul zilei

Diplome de doctori nutriţionişti

Pe grupe

Individual

Frontal

copii în timpul jocului, aprecieri verbale.

Aprecieri verbale.

10