Proiect Didactic Socializare

download Proiect Didactic Socializare

of 3

description

Proiect didactic

Transcript of Proiect Didactic Socializare

PROIECT DE ACTIVITATE

coala Gimnazial Special pentru Surzi nr.1

DATA:24.01.2013CLASA: a VI a (deficiene moderate/uoare)PROFESOR-EDUCATOR: GAVRILA OVIDIU ALINOBIECTUL: SocializareTEMA ACTIVITII: Familia mea

MOTIVAIA: mbogirea cunotinelor privind noiunea de grup

OBIECTIVE:

O1- s cunoasc relaiile n cadrul grupului

O2- s cunoasc drepturile i ndatoririle membrilor grupului

O3- s cunoasc alctuirea i funciile familiei: biologic, social, economic,

cultural, educativ

RESURSE: a) timp: 50 minute

b) metode: conversaia, discuia colectiv, explicaia, munca cu fie,

problematizarea, limbajul-mimico gestual,BIBLIOGRAFIE: Codul familiei

DESFURAREA ACTIVITII

ETAPELE ACTIVITIIACTIVITATEA EDUCATORULUIACTIVITATEA PROBABIL A ELEVILORMETODE

Momentul organizatoricAsigur cadrul adecvat i necesar desfurrii activitiiSe pregtesc pentru activitateC

O

N

V

E

R

S

A

I

A

Explicaia

D

I

S

C

U

I

A

C

O

L

E

C

T

I

V

P

R

O

L

E

M

A

T

I

Z

A

R

E

A

C

O

N

V

E

R

S

A

I

A

Captarea atenieiExpun materialele necesareObserv

Reactualizarea cunotinelorCer ctorva elevi s se identifice cu numele de familie

- de ce este necesar aceast identificare?

Cine alctuiete o familie?Rspund

s se deosebeasc..

prinii i copiii

Anunarea temei i a obiectivelorAnun tema

Discutm din nou despre familie, ne mbogim cunotineleRecepioneaz

Asimilarea cunotinelorFamilia este alctuit din prini i copii. Fiecare familie are un nume i fiecare membru al familiei are un prenume.

- familia trebuie s fie unit

- n familie trebuie creat un climat afectiv bazat pe ncredere i respect reciproc

Ce nelegei prin ncredere i respect reciproc?

Daca elevii nu pot raspunde va raspunde profesorul

Scriu pe tabl:

F de la Fericire

A de la Armonie

M de la Modelare

I de la Iubire

L de la Legtur

I de la Intimitate

E de la Educaie

i dau explicaiile necesare

O familie cuprinde minim dou generaii. Familia se ntemeiaz pe cstoria liber consimit ntre soi, pe egalitatea acestora i pe dreptul i ndatorirea de a asigura educaia i instruirea copiilor.

Statul ocrotete i sprijin familia.

Adresez copiilor urmtorele ntrebri:

- suntei de acord ca anumite activiti din cas s le fac numai mama?

- alte treburi s le fac tata?

- copiii trebuie s participe dup puterile lor la treburile gospodreti?

- s fac totul numai mama?

- mamele s ngrijeasc copiii pentru c au mai mult rbdare?

Copiii sprijin familia prin:

- efectuarea cureniei i meninerea ordinei n cas

- ngrijirea plantelor din cas sau a animalelor din curte

Execut lucrri simple ca: aranjarea i strngerea mesei, splatul vaselor, efectuarea unor cumprturi, ngrijirea frailor mai mici, ajutorarea bunicilor, suplinirea mamei cnd e bolnav.

Recepioneaz

(Depinde daca stiu exact) nelegem ca membrii familiei s se respecte unii pe alii, s nu se mint, s se ajute reciproc, s colaboreze, s se sftuiasc i s aib ncredere unii n alii

Recepioneaz

Rspund

Fixarea cunotinelorCer copiilor s rein:

- componena familiei

- fiecare membru este responsabil de bunstarea , fericirea i sntatea familie

Cer copiilor s completeze fie individuale de lucru

Evaluare si feed-backSe va realize pe tot parcursul orei