Proiect Didactic Simultan

5
PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: TRADIŢII ŞI OBICEIURI SUBIECTUL LECŢIEI: COLINDE, COLINDE…, de MIHAI EMINESCU TIPUL LECŢIEI: PREDARE DE NOI CUNOŞTINŢE SCOPUL LECŢIEI: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive O 1 formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la poezie; O 2 să completeze enunţuri în legătură cu textul; O 4 să recite poezia , cu adaptarea intonaţiei impuse de semnele de punctuaţie; O 3 să utilizeze cuvintele noi în propriul sistem lexical; O 4 să citească cursiv, expresiv poezia; O 5 să restabilească ordinea versurilor; O 6 să încadreze corect în pagină textul poeziei; O 7 să memoreze date biografice ale scriitorului M. Eminescu; O 8 să colaboreze cu colegii în grup; O 9 - să aprecieze valoric activitatea; b) afective O 10 să participe activ şi afectiv la lecţie; c) psihomotrice CLASA: a II-a ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: RECAPITULARE SUBIECTUL LECŢIEI:CUVINTE CU SENS OPUS. TIPUL LECŢIEI: CONSOLIDARE SCOPUL LECŢIEI: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă; Educarea limbajului, îmbogăţirea vocabularului, stimularea calităţilor gândirii OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a)cognitive O 1 Să gaseasca cel putin cate un cuvant cu sens opus pentru cuvintele date, pe baza explicatiei invatatoarei. O 2 sa completeze un text lacunar, folosind cuvintele cu sens opus care se potrivesc sau pe cele care rimeaza; O 3 sa alcatuiasca cel putin trei enunturi noi folosind cuvantul dat si antonimul sau; O 4 sa alcatuiasca in scris, cu ajutorul invatatoarei, un scurt text, in care sa foloseasca sensul opus al cuvintelor. O 5 ; b)afective O 6 să participe cu interes la lecţie şi să depăşească anumite blocaje; c)psihomotrice O 7 să păstreze poziţia corectă în

Transcript of Proiect Didactic Simultan

Page 1: Proiect Didactic Simultan

PROIECT DIDACTICCLASA: a III-aARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ROMÂNĂUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: TRADIŢII ŞI OBICEIURISUBIECTUL LECŢIEI: COLINDE, COLINDE…, de MIHAI EMINESCUTIPUL LECŢIEI: PREDARE DE NOI CUNOŞTINŢESCOPUL LECŢIEI: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive

O1 să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la poezie;O2 să completeze enunţuri în legătură cu textul;O4 să recite poezia , cu adaptarea intonaţiei impuse de semnele de punctuaţie;O3 – să utilizeze cuvintele noi în propriul sistem lexical;O4 – să citească cursiv, expresiv poezia;O5 – să restabilească ordinea versurilor;O6 să încadreze corect în pagină textul poeziei;O7 – să memoreze date biografice ale scriitorului M. Eminescu;O8 – să colaboreze cu colegii în grup;O9 - să aprecieze valoric activitatea;

b) afective O10 să participe activ şi afectiv la lecţie;

c) psihomotriceO11 să păstreze poziţia corectă în bancă în timpul scrisului;METODE ŞI PROCEDEE:exerciţiul, explicaţia, demonstraţia.RESURSE: manual,cărţi din biblioteca clasei.

FORME DE ORGANIZARE: frontală şi individuală, în echipe.FORME DE EVALUARE: observare sistematică.

CLASA: a II-aARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICAREDISCIPLINA: LIMBA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: RECAPITULARESUBIECTUL LECŢIEI:CUVINTE CU SENS OPUS. TIPUL LECŢIEI: CONSOLIDARESCOPUL LECŢIEI: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă; Educarea limbajului, îmbogăţirea vocabularului, stimularea calităţilor gândirii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a)cognitive

O1 Să gaseasca cel putin cate un cuvant cu sens opus pentru cuvintele date, pe baza explicatiei invatatoarei.O2 sa completeze un text lacunar, folosind cuvintele cu sens opus care se potrivesc sau pe cele care rimeaza;O3 sa alcatuiasca cel putin trei enunturi noi folosind cuvantul dat si antonimul sau;

O4 sa alcatuiasca in scris, cu ajutorul invatatoarei, un scurt text, in care sa foloseasca sensul opus al cuvintelor.O5 ;

b)afectiveO6 să participe cu interes la lecţie şi să depăşească anumite blocaje;

c)psihomotriceO7 să păstreze poziţia corectă în bancă.METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, problematizarea, exercitiul, observatia, munca independenta.RESURSE: manual, culegere, fişe de lucruFORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, în echipe.FORME DE EVALUARE: observare sistematică

Page 2: Proiect Didactic Simultan

I MOMENT ORGANIZATORIC: elevii îşi pregătesc cele necesare începerii activităţii II. CAPTAREA ATENŢIEI

activitate independentă în echipe – elevii răspund unor ghicitori completând astfel un rebus unde vor descoperi numele celui mai mare poet al românilor.

.

III. ANUNŢAREA TEMEI ŞI OBIECTIVELOR

activitate directă. Verific munca independentă. Îi întreb ce poezii de M. Eminescu au mai învăţat. Prezint portretul poetului M. Eminescu.Astăzi la ora de limba româna vom învăţa poezia „Colinde, colinde …” de Mihai Eminescu. vom recita cu intonaţia potrivită, impusă de semnele de punctuaţie, ne vom aminti împreună cum se scrie corect pe caiete un text în versuri.

IV. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII activitate directă. Lectura model

prezentată de către învăţător. Citeşte expresiv având o privire contemplativă, voce lină, ritm lent, domol.

activitate independentă. Elevii citesc de câteva ori în şoaptă poezia, îşi notează în vocabular consultând dicţionarul eventualele cuvinte pe care nu le cunosc, apoi rezolvă exerciţiile 1 şi 2 din caietul elevului.

activitate directă – Se verifică munca independentă. Elevii citesc cu intonaţia adecvată poezia „Colinde,

I. MOMENT ORGANIZATORIC – elevii asigură liniştea şi îşi pregătesc cele necesare activităţii.

II. CAPTAREA ATENŢIEI activitate directă – joc

didactic „Dacă nu este ….. atunci este ….”

III. ANUNŢAREA TEMEI ŞI OBIECTIVELOR

Astăzi la ora de limba română vom recapitula ceea ce am învăţat despre cuvintele cu înţeles opus (sau diferit).

IV. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII.

activitate independentă – Pe caietele de clasă se rezolvă exerciţiul de la tablă.

“Scrieţi cuvinte cu înţeles opusaproape - ……………. vorbeşte - ……………se culcă - …………… neatent - ………………ghinion -…………… pace - ……………….intră - …………… … rău - …………………..strâmb - ………………..închis - ………………..bucuros - …………… se termină - ……………….încet - ……………….. lung -………………bogat - ………………. „

activitate directă – se verifică munca independentă.Se rezolvă exerciţiul 8 pag 33 din „Să dezlegăm tainele textelor literare” de Marcela Peneş

activitate independentă – Se rezolvă exerciţiile 1 şi 2 din caietul elevilor.

Page 3: Proiect Didactic Simultan

colinde …” de Mihai Eminescu.Pentru a verifica înţelegerea poeziei pun câteva întrebări din poezie. Cîte strofe are poezia?Cîte versuri are fiecare strofă?Câte versuri are poezia?Cum aţi aflat?Prin ce operaţii matematice?Pentru a verifica înţelegerea sensului unor cuvinte se rezolvă exerciţiu 3 din caietul elevului.Explic termenul de „colindă”. activitate independentă – Elevii

memorează primele 4 versuri din poezie.

V. ASIGURAREA FEED-BAKului: activitate directă

Numesc un elev să recite primele 4 versuri.

activitate independentă – Autodictare cu respectarea încadrării în pagină a textului în versuri, urmată de corectarea autodictării de către colegul de bancă şi expunerea lucrărilor îngrijit scrise şi fără greşeli.

activitate independentă Organizaţi pe echipe ordonează versurile poeziei (planşele cu versuri).

activitate directă Se fac aprecieri asupra modului cum au participat elevii la lecţie.Se notează câţiva elevi în catalog.

VI. TEMĂ PENTRU ACASĂ: Ex. 4 şi 5 din caietul elevului.

Copiii toţi vor cânta colinda „ O ce veste minunată”Vor primi daruri.Vor împărţi daruri.

activitate directă. Împreună cu elevii alcătuiesc un scurt enunţ în care să folosească cuvinte cu sens opus. Dictare cu înlocuirea cuvintelor indicate cu alte cuvinte cu înţeles opus.„Martinel era un urs mic din catifea. Se purta frumos şi era plin de bunătate. V. ASIGURAREA FEED-BAKului activitate independentă –fişa

pentru fixarea cunoştinţelor.

activitate directă se fac aprecieri asupra activităţii şi participării la lecţie

.VI. TEMĂ PENTRU ACASĂ activitate independentă Copie de

la tablă exerciţiile care vor constitui tema pentru acasă. Se fac aprecieri asupra modului cum au participat elevii la lecţie. Se notează câţiva elevi în catalog.