proiect didactic rom_scriere

11
Proiect didactic Data: 29.05.2009 Clasa : I Şcoala cu clasele I-VIII Ruginesti Ĩnvăţătoare: Spulber Oana Elena ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare OBIECTUL: Limba română ( Scriere) SUBIECTUL LECŢIEI: ’’Sunetul şi litera K mare de mânã TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi si deprinderi SCOPUL LECŢIEI: dezvoltarea şi exersarea muşchilor mici ai mâinii în vederea scrierii; formarea deprinderii de a scrie corect şi lizibil OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte; 4.2. să scrie corect, lizibil şi îngrijit propoziţii scurte; 4.4. să manifeste interes pentru exprimarea scrisă.

description

proiect didactic limba romana

Transcript of proiect didactic rom_scriere

Proiect didactic

Proiect didacticData: 29.05.2009

Clasa : I

coala cu clasele I-VIII Ruginesti

nvtoare: Spulber Oana Elena

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

OBIECTUL: Limba romn (Scriere)SUBIECTUL LECIEI:Sunetul i litera K mare de mnTIPUL LECIEI: formare de priceperi si deprinderiSCOPUL LECIEI: dezvoltarea i exersarea muchilor mici ai minii n vederea scrierii;

formarea deprinderii de a scrie corect i lizibilOBIECTIVE DE REFERIN:

4.1. s scrie corect litere, silabe, cuvinte;

4.2. s scrie corect, lizibil i ngrijit propoziii scurte;

4.4. s manifeste interes pentru exprimarea scris.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

cognitive:

O1-s intuiasc litera K de mn;

O2 -s disting elementele grafice componente;

O3- s execute dup model litera K, respectnd principiile estetice: direcia, dimensiunea, poziia, nclinaia;

O4 - s se orienteze n spaiul grafic, coordonnd corect micrile minii n vederea scrierii corecte i estetice a literei respective;

O5 -s scrie cuvinte care conin litera K, legnd corect elementele grafice ale literei noi de celelalte litere nvate.

afectiv atitudinale:

O6 - s lucreze corect, curat i ordonat;

O7 - s manifeste interes pentru lecie, prin realizarea temei ct mai corect.

psiho motorii:

O8 - s pstreze poziia corect a corpului, a caietului i a stiloului n timpul scrierii.

Strategii didactice:

Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, munca independent,

Materiale didactice:: manual, caiet special, plan (cu alfabetul, cu litera K,

cu elementele grafice componente ale literei), fie de lucru

Moduri de organizare: individual, frontal

Resurse umane: 15 elevi

Resurse temporale: 50 minute

Resurse spaiale: sala de clas

BIBLIOGRAFIE:

*** - ,, Programe colare pentru clasele I i a II-a, Limba i literatura romn , Bucureti, 2003, p.59 p.66;

*** - ,, Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba i literatura romn, nvmnt primar i gimnazial, C.N.C., 2002;

Iordchescu, Carmen S dezlegm tainele abecedarului, Editura Carminis, 2006;

ETAPELE

LECIEIACTIVITATEA

NVATATOAREIACTIVITATEA ELEVILOROB.

OP.STRATEGII

DIDACTICE

METODEMIJ.

1. Moment

organizatoric

Aerisirea slii de clas i pregtirea materialului didactic necesar

pentru buna desfurare a leciei.

Elevii se aeaz n bnci i i pregtesc cele necesare pentru buna desfurare a orei de curs.Explicaia.

2.Reactualiza-rea cunotinelor3. Captarea ateniei i anunarea coninutului i a obiectivelor

4. Dirijarea nvrii5.Fixarea cunotinelor

6. Tema pentru acas

Voi solicita elevii s-mi spun ce au nvat ora anterioara la limba romn. Le voi spune copiilor c vom nva s scriem litera K mare de mn.

Prezint obiectivele ntr-o form accesibil copiilor.

Expun plana cu litera K. - Privii, aceasta este litera K de mn! Observai-o cu atenie i spunei din ce elemente este format.

Scriu litera la tabl, preciznd elementele grafice componente.

Solicit doi copii s scrie litera la tabl.

Cer elevilor s execute litera cu degetul n aer i pe banc.

Voi executa mpreun cu elevii exerciiile de nclzire a muchilor mici a minilor cu ajutorul unui cntec.

Ne jucm, ne jucm,

Coatele noi le micm, tergem tabla uite-aa

S putem iar desena.

Mna lebd o fac

Care d mereu din cap,

Lebedele-n jur privesc

Minile eu le rotesc.Voi verifica poziia corect a elevilor pe scaunele("Spatele drept! Caietul inclinat putin spre partea stng... Nu v aplecai deasupra caietului! Cer elevilor s scrie 3-5 litere. Verific corectitudinea scrierii i spun elevilor dac pot continua.

ntreb elevii ce cuvinte care conin litera K am citit n prima or.

Solicit desprirea cuvintelor n silabe i analizarea lor. Scriu cuvintele, explicnd cum se leag litera K de alte litere.

Cer copiilor s scrie o dat fiecare cuvnt, verific corectitudinea scrierii i le spun dac pot continua.

Le mpart elevilor fise de lucru ( Vezi ANEXA 1.)- Ce liter ai scris astzi la ora de limba romn?

- Care este titlul textului?Solicit citirea leciei din manual n ntregime. Anun tema pentru acas.

Dau indicaii privind modul de rezolvare a temei. Aprecierea leciei; notarea elevilor

( Sunetul si litera K mare de tipar si de mn)

Elevii ascult.

Privesc cu atenie. Elevii privesc cu atenie.

Intuiesc liber litera i precizeaz elementele componente.

Urmresc cu atenie.

Un elev repet care sunt elementele grafice componente ale literei.

Scriu litera la tabl.

Execut litera n aer i pe banc.

Se pregtesc pentru scriere.

Fac exerciiile de nclzire.

Elevii scriu.

Despart cuvintele n silabe i le analizeaz.

Urmresc cu atenie.

Elevii rezolva fia cu atenie.- Astazi, la ora de limba romn, am scris litera K mare de mn.- .. La concurs.Citesc lecia n ntregime.Noteaz tema.

Ascult.

Conversaia

Explicaia.

Explicaia.

Numele i prenumele:

Data : .

1. Colorai caseta corespunztoare numrului de silabe din fiecare cuvnt:

kilogram Riki Karla

2. Descoper cuvinte ordonnd silabele date:

3. Completeaz spaiile punctate cu cuvinte potrivite :

Karina a fcut cumprturi la___________________ . kaki Karla a cumprat trei____________________de pere. karate Uniformele soldailor au culoarea________________ . supermarket

Fratelui meu i plac filmele cu__________________ . kilograme 4. Eu zic una, tu spui multe:

kilogram kilometru 5. Pune n ordine cuvintele pentru a obine propoziia: are ppu o Karla nou .

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

3

4

2

2

4

3

4

3

2

ra - ka - te;

c, o ,f

ki ka;

rol - Ka ;