Proiect Didactic punctul

6
Proiect didactic, „Peisaj de primavară” Unitatea de învăţământ: Scoala Generala nr.198 Data: 19.III.2015 Propunător: Filip Marinela Ely Clasa: pregatitoare Aria curriculară: Arte Disciplina: Educaţie plastică Unitatea de învăţare: De la Pamanat la Soare Tema plastică : Punctul ca element de limbaj plastic Subiectul lecţiei: Pamantul si Soarele Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi Obiective operaţionale: O1- să exemplifice schimbările care au loc în anotimpul primăvara , pe baza propriei experienţe de cunoaştere ; O3- să evalueze obiectiv lucrările proprii şi pe cele ale colegilor cu ajutorul criteriilor de evaluare stabilite . O5-să participe cu plăcere şi interes la activitate în vederea dezvoltării gustului estetic şi a receptivităţii plastice; Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exercitiul , jocul didactic. Forme de organizare: frontal şi individual Mijloace didactice: coli de desen, pensule, acuarele, şerveţele, vase cu apă. Resurse temporale : 45 minute Resurse umane: 33 elevi Resurse bibliografice -Stan L., Stan I, Dorobanţu G., Ghiţă E., „Educaţie plastică”-ghid privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare- învăţare- evaluare, cls. I–IV, Editura Aramis, 2002 - „ Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a, Educaţie plastică, Bucureşti, 2003 -site: http.didactic.ro

description

punct, element plastic, soarele si pamantul, proiect didactic, clasa pregatitoare, practica

Transcript of Proiect Didactic punctul

Page 1: Proiect Didactic punctul

Proiect didactic, „Peisaj de primavară”

Unitatea de învăţământ: Scoala Generala nr.198Data:  19.III.2015Propunător: Filip Marinela ElyClasa: pregatitoare Aria curriculară: ArteDisciplina: Educaţie plasticăUnitatea de învăţare: De la Pamanat la SoareTema plastică : Punctul ca element de limbaj plasticSubiectul lecţiei: Pamantul si SoareleTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Obiective operaţionale:O1- să exemplifice schimbările care au loc în anotimpul primăvara , pe baza propriei experienţe de cunoaştere ;O3- să evalueze obiectiv lucrările proprii şi pe cele ale colegilor cu ajutorul criteriilor de evaluare stabilite .O5-să participe cu plăcere şi interes la activitate în vederea dezvoltării gustului estetic şi a receptivităţii

plastice;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exercitiul , jocul didactic.Forme de organizare: frontal şi individualMijloace didactice: coli de desen, pensule, acuarele, şerveţele, vase cu apă.Resurse temporale : 45 minuteResurse umane: 33 eleviResurse  bibliografice           -Stan L.,  Stan I, Dorobanţu G., Ghiţă E.,  „Educaţie plastică”-ghid privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare- învăţare- evaluare,cls. I–IV, Editura Aramis, 2002  - „ Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a, Educaţie plastică, Bucureşti, 2003 -site: http.didactic.ro                                                                                                 

Page 2: Proiect Didactic punctul

Demersul didactic

Nr.crt.

Etapele lecţiei

Ob.op

Activitatea propunătoarei

Activitatea elevilor

Metode şi procedee

Mijloacedidactice

Forma de organizare

Evaluare

1.MomentOrganizatoric

1 minut

Stabilesc ordinea şi disciplina, verific dacă toţi elevii au tot ce le este necesar pentru buna desfăşurare a activităţii.

Elevii îşi pregătesc materialele: acuarele, pensule, vase cu apă, planşe, şerveţele.

Conversaţia acuarele, pensule, planşe, vase cu apăşerveţele

frontal Observaţia sistematică

2.Captarea atenţiei

5 minuteO1

Port o discuţie cu elevii despre Pamant, Soare si celelalte planete. Voi conduce discuţia spre evidenţierea multitudinii de culori specifice planetei Pamant dar si ale soarelui.

Elevii sunt atenţi, răspund şi menţionează culorile pe care trebuie sa le utilizeze in pictura.

Conversaţia

Explicaţia

Frontal Observaţia sistematică

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

1 minut

Anunţ elevii că vor trebui să obţină, în aceasta oră de educaţie plastică, o compoziţie plastică echilibrată, cu subiectul De la Pamant la Soare(dau indicaţii metodice specifice temei)

Elevii ascultă cu atenţie şi îşi exprimă încântarea cu privire la subiectul pe care îl vor realiza.

Conversaţia

Explicaţia

Frontal Observaţia sitematică

4.Dirijarea învăţării

25 minute

O3

Voi demonstra elevilor modul de utilizare al punctului în compoziţia plastică. Le reamintesc ce este punctul şi cum pot fi punctele : Punctul este urma obţinută prin atingerea instrumentului de scris pe un suport – cretă pe tablă, creion pe foaie etc. Punctele pot fi de

Elevii urmăresc cu atenţie indicaţiile şi demonstraţia propunătoarei.

Conversaţia

Explicaţia

Demonstraţia

AcuarelePensulePlanşe albeVase cu apăŞerveţele

cd-player-ul cu muzica lui Vivaldi

Frontal Aprecieri verbale

Încurajarea

Page 3: Proiect Didactic punctul

diferite mărimi şi forme ( rotundă, triunghiulară, pătrată, romb, steluţă ş.a.) şi culori. După modul în care le grupăm, ele pot sugera ordine/ dezordine, aglomerare/ aerare. Solicit elevilor începerea lucrului, le urez spor la lucru şi îi urmăresc îndeaproape, dând indicaţii individuale şi sugestii, acolo unde este nevoie.

ExerciţiulIndividual

Observaţia sistematică

5.Fixarea cunoştinţelor şi realizarea feed-back-ului

2 minute

1-Ce temă am realizat noi astăzi la ora de educaţie plastică?2- Ce element de limbaj plastic am folosit?3-Ce rol a avut acesta în lucrările voastre ?

Elevii vor răspunde astfel:1-Peisaj de primăvară

2- punctul

3.de a realiza o compoziţie plastică armonioasă, echilibrată

Conversaţia Frontal

Aprecieri verbale

6.Evaluareaactivităţii

10 minute

O2

După ce vor termina elevii de pictat,  strâng toate lucrările şi le voi expune la panou, în faţa clasei. Analiza lucrărilor o vom face printr-un joc intitulat:,,La magazin”.Un elev va fi denumit a fi vânzătorul, iar ceilalţi elevi care vor veni să aleagă lucrările, vor fi consideraţi, pe rând, cumpărători.Le voi cere elevilor-

Elevii-cumpărători vor veni, pe rand, la panou şi vor alege câte un desen, vor argumenta alegerea (privind corectitudinea , aspectul estetic , acuratetea) şi, de asemenea, vor alege şi un desen

Conversaţia

Expunerea

Explicaţia

Jocul

Lucrările elevilor

Panoul de expunere al lucrărilor

Diplome

Frontal Aprecieri verbale

Aplauze

Page 4: Proiect Didactic punctul

cumpărători să aleagă o lucrare, apreciind astfel lucrarea după criteriile cunoscute din activităţi anterioare .· A realizat elementele specifice compoziţiei ?· A folosit culorile indicate temei?· A folosit nuanţele culorilor sugerate de primăvară?· Compoziţia este echilibrată , atrăgătoare , originală ?La sfârşit voi ,,cumpăra”şi eu un desen, pe care-l voi considera reuşit şi, de asemenea, unul care nu a respectat cerinţele temei.

pe care-l consideră nereuşit şi pe care nu l-ar cumpăra,  argumentându-şi alegerea.Lucrările selectate vor fi aplaudate.Toate lucrările elvilor vor primi diplome.

Încheierea activităţii

1 minut

Voi face aprecieri generale asupra modului de lucru al elevilor  şi asupra modului de evaluare a lucrărilor.Voi încuraja elevii care nu s-au evidenţiat la activitate.

Elevii ascultă cu atenţie.

Conversaţia frontal Aprecieri verbale