Proiect didactic pentru gradinita, animalele domestice

download Proiect didactic pentru gradinita, animalele domestice

of 8

description

Proiect didactic pentru gradinita, animalele domestice

Transcript of Proiect didactic pentru gradinita, animalele domestice

PROIECT DIDACTICPropuntor: Risnoveanu NicoletaCategoria de activitate: activitate interdisciplinar

Tema activitii: Animale slbatice i domestice

Tipul activitii: evaluare Forma de realizare: mixtaObiective cadru: Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor; stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia;

Utilizarea unui limbaj adecvat n prezentarea unor fenomene din mediul nconjurtor;

Dezvoltarea exprimrii orale, nelegerea i utilizarea corect a semnificaiilor structurilor verbale..

Obiective de referin:

S cunoasc unele elemente componente ale lumii nconjurtoare (animale, psri);

S comunice impresii, idei, pe baza observrilor efectuate;

S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei personale i a relaiilor cu ceilali i s utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical;

Obiective operaionale:

a) Cognitive:

O1: copilul s fie capabil s rspund la o ghicitoare dovedind nelegerea semnificaiei textului;

O2: copilul s fie capabil s neleag utilitatea creterii animalelor i psrilor de ctre om;

O3: copilul s fie capabil s enumere animalele domestice studiate;

O4: copilul s fie capabil s defineasc noiunea de animal domestic;

O5: copilul s fie capabil s clasifice animalele dup criteriul hranei lor;

O6: copilul s fie capabil s recite o poezie cu respectarea intonaiei, ritmului, pauzei i n concordan cu mesajul transmis de aceasta;

O7: copilul s fie capabil s enumere psri domestice cunoscute;

O8: copilul s fie capabil s stabileasc deosebirile dintre psri i animale;O9: copilul s fie capabil s enumere hrana animalelor;

O10: copilul s fie capabil s denumeasc locul n care animalele sunt adpostite;

O11: copilul s fie capabil s recunoasc titlul unei povestiri dup o caracteristic dat;

O12: copilul s fie capabil s se exprime n propoziii simple i dezvoltate;

b) Afectiv-volitive:

O13: copilul s fie capabil s participe contient la activitatea grupului;

O14: copilul s fie capabil s stabileasc relaii de intercomunicare, de cooperare cu membrii grupului;

O15: copilul s manifeste interes pentru investigarea realitii nconjurtoare;

Strategia didactic:

Resurse procedurale: conversaia euristic, povestirea, explicaia, problematizarea, exerciiul.

Resurse materiale: macheta, textele poeziilor i ale cntecelor.,ghicitori Forme de organizare: frontal, individual, Evaluare: predictiv, sumativ.

Bibliografie:

1. Ministerul Educaiei Naionale, Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Editura Integral, Bucureti, 2000.

2. Ezechil Liliana, Pii Lzrescu Mihaela, Laborator precolar- ghid metodologic (ediia a-II-a revizuit), Editura Integral, Bucureti, 2002.3. I. Cerghit, I.T. Radu, E. Popescu, L. Vlsceanu, Didactica, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1993.4. Romi B. Iucu, Marin Manolescu, Pedagogie, Editura Fundaiei Culturale Dimitrie Bolintineanu, Bucureti, 2001.ETAPELE ACTIVITTIIOBIECTIVE

CONINUT INFORMAIONALSTRATEGIA DIDACTIC

RESURSE PROCEDU-RALERESURSE MATERIA-LEFORME DE ORGANI-ZAREEVALUARE

1.Moment organizatoric

1Se asigur condiiile necesare bunei desfurri a activitii (aerisirea slii de grup, pregtirea materialelor necesare, aranjarea mobilierului). Voi asigura linitea i disciplina.

2.Captarea ateniei

2

Se va face prin prezentarea unei macheteobservatiaplansefrontal

3.Anunarea temei i a obiectivelor activitii

1Astazi vom vorbi despre animale care traiesc pe langa casa omului si animalele care traiesc in padureconversaiafrontal

4.Dirijarea evalurii

25

DirijareainvatariiDirijarea invatarii5.Obtinerea

performantei

2 min

6.Retentia

2 min7.EvaluareaO2030405O708O9010011012013

Ce avem noi in aceasta macheta?-o casa si o curte cu animale -Cum se numesc animalele de pe langa casa omului? animale domestice- Pentru ce crete omul animale pe lng casa lui? (pentru foloasele aduse de acestea)

- Da-i exemple de animale domestice i spune-i foloasele aduse de acestea!

- Spune rspunsul la ghicitoare:

Roade oase sta in cusca (cainele) Pe dusmanii sai ii musca?- Ce fel de animal este cainele dup locul unde triete?

- De cte feluri sunt animalele domestice dup modul lor de a se hrni? (carnivore, ierbivore,omnivore)- Argumentai!

- Da-i exemple de animale domestice ierbivore, carnivore, omnivore!

- Spune o poezie despre un animal domestic folosit la paz i vntoare! (Zdrean), -Raspunde la ghicitoare:

Am blanita matasoasa

La caldura torc in casa

La labute am gherute

Stau ascunse in pernute?(pisica)

Ce fel de animal este pisica dupa hrana?;opoezie-- Ce mai crete omul n afar de animale? (psri)

- Pentru ce le crete? (foloasele lor)

- Da-i exemple de psri domestice!

- Prin ce se deosebesc psrile de animale?

- spune o poezie despre pasari- Rspunde la ghicitoare:

De unde am eu putere?

De la zmeur i miere.

Asta-i vorba mea: mor-mor!

Nu mint, ns am umor (ursul)

- Ce fel de animal este ursul dup locul unde triete? (slbatic)

- Spune o caracteristic a ursului! (hiberneaz)

- Spune de cte feluri sunt animalele slbatice dup hrana lor!

- Da-i exemple!

- Rspunde la ghicitoare:

Mldioas i viclean,

Fur gina dolofan

i pe corb l-am pclit!

I-am luat caul i-am fugit! (vulpea);o poezie- Cu ce se hrnete vulpea?

- Cum se numete locul unde doarme?-Spuneti titlul unei povesti despre vulpe?- Ce animale slbatice triesc n haite? (lupii)

- Spune titlul unei povesti despre lup?- Ghicete:

E fricos nevoie mare Si de o frunza el tresare Este mic si dragalas

Si se cheama ,,iepuras

-Se va canta :,,Iepuras coconas

- Ce tii despre iepure?

- Da-i exemple de animale slbatice ierbivore!

- Spune titlul unei povestiri despre un animal slbatic ierbivor! (Puf alb siPuf gri;)o poezie- Ghicete:

,,Casa ca o gospodina Are o camara plina

Crengile o indragesc si-o salta

De pe una pe cealalta(veverita). Unde traieste veverita?-in padure Ce fel de animal este veverita dupa hrana?Animal ierbivor.Ce mananca ea?- Un alt animal din padure?- caprioara- Ce mananca caprioara ?-iarbaSpuneti cum face?Cum faceoaia?,vaca?,calul,porcul ,etcCum faceursul?lupul,iepurasul?Asculta cantecul si interpreteaza-l

,,Graiul animalelor

Despre ce am vorbit noi astazi la activitate ?Animale domestice ,pasari domestice si animale

Salbatice de la noi din tara

Se fac aprecieri asupra modului in care au raspuns copiii si in care s-au comportat pe parcursul activitatiiconversaia

conversaia

explicaia

conversaia euristic

conversaia euristic

problematiza-rea

exerciiul

conversaia euristic

Explicaiaexercitiulconversatia

plicuri cu ntrebri

textul ghicitorii

textul ghicitorii

textul poeziei

textul poezieitextul ghicitorii

textul ghicitorii

IntrebariCasetofon cu cd

frontal

frontal

individualfrontalindividual

individual

frontal

IndividualfrontalaindividualaFrontala

formativ

formativ

formativaformativasumativa

5.Obinerea performanei

2O31,O10- asculta cntecul i interpreteaz-l! (ade raa pe butoi!exerciiultextul cntecului, frontalformativ

6.Retenia

2O5,

O8, O11, O13, O29- Despre ce a fost vorba n ntrebrile Zanei? (animale i psri domestice, animale slbatice de la noi din ar i din jungl; am scris propoziii i am numrat din 2 n 2, nainte i napoi, am rezolvat probleme; am scris propoziii dup care punem punct, semnul mirrii i semnul exclamrii.conversaia euristic

individual formativ

7.Evaluarea

1O27 Se apreciaz maniera n care au rspuns copii i n care s-au comportat pe parcursul activitii i se servesc copiii cu bomboane conversaia

frontal

sumativ

8.ncheierea activitii

3O27, O31Vom audia si vom canta

,,Cum vorbesc animaleleexerciiulCasetofon cu cdfrontal

PAGE 1