PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’

8
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’ - Grupa: pregatitoare PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’ Gradinita ,,Prichindelul Istet’’ Turda Grupa: pregatitoare Tema activitatii: Cum este / a fost si va fi aici pe pamant? Tema zilei: ,,Calatorie in cosmos’’ Scopul activitatii: Imbogatirea cunostintelor despre Univers, stimularea interesului si a curiozitatii copilului pentru investigarea si explorarea realitatii inconjuratoare ; Obiective operationale : ADP sa respecte opiniile celorlalti,exprimandu-le totodata si pe cele proprii ; - sa fie increzatori pentru a impartasii idei si experiente importante cu ceilalti ; ALA sa citeasca imagini despre stele,planete si sa se exprime in propozitii ; - sa traseze litere mergand pe linia punctata ; - sa scrie singuri cuvinte cu litere mari de tipar ;

Transcript of PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’

Page 1: PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’

PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’

- Grupa: pregatitoare

PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

,,Calatorie in  cosmos’’

Gradinita ,,Prichindelul  Istet’’

Turda

Grupa: pregatitoare

Tema  activitatii: Cum este / a fost si va fi aici pe pamant?

Tema  zilei: ,,Calatorie in  cosmos’’

Scopul  activitatii: Imbogatirea  cunostintelor  despre  Univers, stimularea interesului  si a  curiozitatii  copilului  pentru  investigarea  si explorarea  realitatii  inconjuratoare ;

Obiective  operationale :

 ADP –    sa respecte opiniile  celorlalti,exprimandu-le totodata si pe cele proprii ;

-    sa  fie increzatori  pentru a impartasii  idei si experiente importante cu ceilalti ;

 ALA –    sa  citeasca imagini despre stele,planete si sa se exprime in propozitii ;

- sa  traseze  litere  mergand  pe  linia  punctata ;

- sa scrie singuri cuvinte cu  litere mari  de tipar ;

-sa  utilizeze si sa  manuiasca  telescopul si binoclul ;

-sa  se  transpuna  in urmatoarele  roluri :astronomi,cercetatori,astrolog ;

-sa  imbine  armonios materialele puse la  dispozitie pentru realizarea temei ;

-sa  descrie  verbal modelul  creat  si  sa-si  motiveze  actiunile  intreprinse ;

- sa  coloreze  fiecare  spatiu  cu  culoarea  indicata  de  cifra corespunzatoare ;

Page 2: PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’

- sa  coloreze incadrandu-se in  spatiul dat ;

  ADE  -    sa  cunoasca  existenta  corpurilor  ceresti ,a vehicolelor cosmice ;

- sa cunoasca  unele  elemente componente ale  lumii  inconjuratoare ;

- sa  comunice  impresii,idei  pe  baza observarilor efectuate ;

- sa numere  de  la  1-10  recunoscand  grupele  cu  1-10 obiecte ;

- sa  identifice  pozitia  unui  obiect intr-un sir  utilizand  numeralul  ordinal ;

- sa efectueze  operatii  de  adunare  si  scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10 ;

- sa obtina forme spontane si sa realizeze lucrari originale,manifestand creativitate;

Strategii  didactice :

           Metode  si  procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, problematizarea.

           Resurse  materiale : carti cu imagini din cosmos, enciclopedii, foi, creioane colorate, planse, lipici, sticle pet, foarfeci, scoci, hartie colorata, figurine cu planetele din sistemul solar, rachete-miniaturi cu magnet,puzzle,fise de lucru individuale ,binoclu, telescop confectionat din carton, calculator, CD, tabla magnetica.

Forme si  metode de evaluare: evaluare curenta, aprecieri verbale, verificare orala, examinare fise ;

Forma  de  organizare : frontala, individuala, pe  grupe ;

Categoriile de activitati de invatare : Activitati de dezvoltare personala

                                                               Activitati liber alese

                                                               Activitati pe domenii  experientiale-Domeniul stiinta

Bibliografie : Aplicarea noului curriculum pentru o educatie timpurie-o provocare ?,editura DianaActivitatea integrata din gradinita, Didactica Publishing House,2008 Revista Invatamantului Prescolar 1-2/2009

Scenariul  didactic

         Activitatea zilei va  debuta cu intalnirea de dimineata.Dupa salutul,,Buna dimineata, prichindei isteti’’ se poarta o discutie despre cum se simt astazi, daca ar dori sa calatoreasca si unde anume, daca ar vrea sa calatoreasca in cosmos si ce cred ei ca ar vedea in aceasta calatorie.

         Se anunta tema zilei si copiii sunt antrenati in pregatirea acestei calatorii. Se vor ,,citi’’ carti despre cosmos, se vor scrie litere si cuvinte pentru a putea scrie o scrisoare din calatorie,se va construi o racheta cu  care se poate calatorii in spatiu, se vor colora imagini respectand culorile indicate, se vor studia stelele, se vor face harti si se va anunta horoscopul inainte de plecare.

Page 3: PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’

         Dupa pregatirea necesara vom porni in calatorie. Vom vedea cat de mare este Universul, cum arata sistemul solar, cate planete sunt in sistemul solar,catevacaracteristici a fiecarei planete, aparate folosite pentru explorare,stele,constelatii,etc.Copiii pot veni cu informatii noi referitoare la materialul prezentat ,cu informatii auzite prin mass media sau citite de parinti in carti.

         In continuare se aseaza planetele (figurine) pe tabla magnetica stabilindu-se ordinea fiecareia ( prima planeta de la soare,a doua…) si se zboara cu rachetele (figurine) pe cate o planeta. Se numara rachetele,se numara planetele, se fac probleme de adunare si scadere, se  lucreaza pe fisa care contine cerintele parcurse in timpul activitatii.

         Se va desfasura jocul ,,Cosmonautii’’iar apoi se vor face aprecieri referitoare la calatorie.

Evenimentuldidactic

Continutul  stiintific Strategiididactice

Evaluare

Momentul

organizatoric

Capacitatea si orientarea atentiei

ADP

Anuntarea

temei

-tranzitie-

Elemente de reactualizare

(cunostinte,

deprinderi,

redarea experientei cognitive)

ALA

-tranzitie-

Prezentarea

noului continut si dirijarea invatarii

-aerisirea salii;

-distribuirea materialelor pe sectoare;

-intrarea copiilor in sala de grupa;

Intalnirea de dimineata

,,Buna  dimineata, prichindei isteti’’

Copii se aseaza pe scaunelele asezate in forma de cerc. Se poarta un dialog  intre educatoare si copii referitor la :

,,Cum va simtiti azi ?’’

,,Ati dori sa calatoriti in cosmos ?’’

,,Unde ai zbura ?’’

,,Ce credeti ca vom gasi in cosmos ?’’

Astazi vom face o calatorie in cosmos. Inaine de a pleca in calatorie trebuie sa ne pregatim .

Voi  prezenta centrele deschise la care vor lucra,tema si obiectivele pe care le au de indeplinit la fiecare centru.

Dupa ritmizarea cantecului :

  ,,Suntem prichindei isteti

    Si  plecam in Univers!

    Mai intai ne pregatim

exercitiul

conversatia

explicatia

conversatia

explicatia

jocul

exercitiul

expunerea

explicatia

problematizarea

conversatia

explicatia

problematizarea

explicatia

exercitiul

Interesul pentru activitate; reactiile copiilor

Participare activa si afectiva

Evaluare orala

Proba orala

Chestionare

orala

Proba scrisa

Participare activa-afectiva

Evaluare orala

Page 4: PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’

ADE

Asigurarea

feed-back-ului

Evaluare

    Si abia apoi pornim !’’

Copiii  vor  merge la  cele  patru sectoare deschise,isi vor pune un ecuson care este simbolic acestui sector si vor incepe lucrul.

Biblioteca :,,Citim despre cosmos’’

                   ,,Scriem litere si cuvinte’’

Joc de rol : ,,De-a astronomii’’

Constructii : ,,Construim o nava cosmica’’

Arta : ,,Coloram imagini cu cosmosul’’

Voi  vizita  fiecare sector si voi adresa intrebari referitoare la tema pe care o au de realizat si voi de explicatii acolo unde este nevoie.

Cu totii vom trece pe la fiecare sector si vom observa daca si-au indeplinit sarcinile.Voi face aprecieri asupra modului cum au lucrat copiii si cum s-au comportat.

 Prin interpretarea  cu miscari a cantecelului se face trecerea la domeniul stiintei.

 ,,Suntem prichindei isteti

   Si  plecam in Univers !

   Cu una,doua, trei rachete

   Pornim  spre stele si planete !’’

Copiii vor viziona o prezentare in Power Point referitoare la cosmos, planetele din sistemul solar,caracteristici ale acestora,soare,stele,aparate folosite pentru explorarea spatiului.

 Copiii vor urmarii prezentarea si vor veni cu completari. Cei care au studiat la,,biblioteca’’(ii recunoastem dupa ecuson) vor veni cu informatii  referitoare la planete,soare,stele.Acestea vor fi intregite si de cei care au fost la sectorul,,arta’’.

 Copiii care au fost astronomi si cei care au

Page 5: PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’

construit nava vor completa informatiile referitoare la aparatele de explorare a spatiului.

Astfel calitoria in cosmos se realizeaza impreuna cu participarea copiilor.

  In continuare voi prezenta copiilor tabla magnetica pe care se afla planetele din sistemul solar pe care le vom aseza in ordinea lor fata de soare si le vom numara stabilindu-le ordinea.

 Vom numara si rachetele gata de plecare si putem forma perechi, putem revolva probleme,etc.

Ex. Pe langa cele 9 planete din sistemul solar cerceta-torii astronomi au mai descoperit inca o planeta.Cate planete vor fi in sistemul solar ?

  Fiecare copil va primi o fisa pe care va trebui sa o rezolve.Vor colora planeta Pamant, vor numara stelele, planetele, rachetele si vor scrie cifrele corespunzatoare fiecaruia.Vor forma o constelatie din stelutele date,creand ceva personal si dand dovada de imaginatie.

 Fisele se vor pune la expozitie alaturi de lucrarile de la sectoare si se vor  admira constelatiile gasite .

Joc : ,,Cosmonautii’’

Copiii ,,cosmonauti’’sunt asezati in formatie de cerc, tinandu-se de maini,cu fata spre centru.In spatele lor,la o distanta,sunt desenate 6 rachete cosmice in care se deseneaza  trei  cercuri care reprezinta locurile pentru ,,cosmonauti’’.Numarul lor este mai mic decat numarul cosmonautilor.

  La  comanda de incepere a jocului ,,cosmonautii’’se invartesc in cerc repetand :

    ,,Suntem prichindei isteti

      Si  zburam prin Univers !

      Ne-am facut cosmonauti

Page 6: PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’

      Si de-aceea o sa zburam

       Cu care nava apucam !

       Jocul are un secret,

       Cel ce va intarzia

       Acasa, pe Pamant va sta !

 Dupa ultimul,,vers’’cosmonautii alearga spre  navele cosmice ca sa ocupe un cerculet(loc in nava),dar cel putin 2-3 vor ramane pe loc. Jocul se repeta.

Am  revenit la gradinita si pentru ca am calatorit in cosmos toti copiii vor primi cate o amintire :o steluta.

Se fac aprecieri referitoare la  activitate si la participarea activa a copiilor.