Proiect Didactic Numeralul (1)

16
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Colegiul Agricol Poarta alba ( Scoala Penitenciar ) Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Clasa: a VI-a Unitatea: Genul liric Subiectul lecţiei: Numeralul cardinal Tipul lecţiei: de actualizare a cunoştinţelor Profesor: Manole Steliana –Luiza Data: 5.03.2012 Scopul lecţiei: Însuşirea unui ansamblu de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi referitoare la numeral; Competente generale: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată; 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. Competente specifice 1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale intr-un mesaj oral 2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 3.4 sesizarea organizarii morfologice si sintactice a textelor citite ( nonliterare si literare )

description

Proiect Didactic Numeralul (1)

Transcript of Proiect Didactic Numeralul (1)

Page 1: Proiect Didactic Numeralul (1)

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Agricol Poarta alba ( Scoala Penitenciar )Aria curriculară: Limbă şi comunicareObiectul: Limba şi literatura românăClasa: a VI-a Unitatea: Genul liric Subiectul lecţiei: Numeralul cardinal Tipul lecţiei: de actualizare a cunoştinţelorProfesor: Manole Steliana –Luiza Data: 5.03.2012

Scopul lecţiei:

Însuşirea unui ansamblu de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi referitoare la numeral;

Competente generale:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competente specifice

1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale intr-un mesaj oral 2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;3.4 sesizarea organizarii morfologice si sintactice a textelor citite ( nonliterare si literare )4.1. redactarea textelor cu destinaţii diverse;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să identifice numeralele dintr-un text;O2 – să definească, în mod corect, numeralul;O3 - să recunoască tipurile de numerale;O4 – să formuleze enunţuri noi cu numerale;

Page 2: Proiect Didactic Numeralul (1)

O5 – să formuleze enunţuri în care un numeral dat să îndeplinească mai multe funcţii sintactice;O6 - sa exemplifice valoarea substantivală şi adjectivală a numeralului;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, jocul didactic, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, reflecţia, gândirea activă, exerciţiul oral şi scris.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Manualul, fişe de muncă independentă ;

RESURSE: Capacitatea de învăţare a elevilor clasei a VI-a

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitatea frontală, activitatea individuală.

TIMP: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:Limba şi literatura română – manual pentru clasa a VI-a, autori Elena Mazilu- Ionescu , Valentina Jercea , Editura Didactica si Pedagogica , Bucuresti , 2006;Guguş, Carmen – Ora de limba română, Editura Europolis, Constanţa, 2004; Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, 1999;

Page 3: Proiect Didactic Numeralul (1)

SCENARIUL DIDACTIC

SCENARIULLECŢIEI

TIMP OBIECTIVEOPERAŢIONALE

ELEMENTE DECONŢINUT

FORME DEORGANIZARE

METODE ŞIPROCEDEE

RESURSE EVALUARE

1.Organizarea clasei 1`

- Profesorul va avea grijă ca elevii să-şi pregătească materialele necesare orei de limba română şi va nota absenţii.- Va asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice;

Conversaţia

2. Verificarea temei

5`

- Va realiza controlul caietelor de teme.- Va verifica cantitativ, în mod frontal felul în care elevii au alcătuit tema dată ora trecută. - Elevii sunt solicitaţi să citească, sunt puşi să motiveze, antrenându-se prin întrebări întreaga clasă.

Frontal

Conversaţia euristică

Explicaţia

Caietele

3. Captarea atenţiei

5`

- joc didactic : „Salata de fructe”- Elevii au de realizat o reţetă cu titlul : „Salata de fructe” în care vor folosi cât mai multe numerale ;

Individual

Conversaţia euristică

Explicaţia

Spargerea gheţii (gândirea activă)

4. Anunţarea subiectului lecţiei şi enunţarea obiectivelor

2` O1 O2 O3 O4 O5 O6

- Profesorul le spune elevilor că astăzi vor actualiza noţiunile legate de numeral. -Până la sfârşitul orei va trebui ca toţi elevii să definească numeralul, să indice tipul numeralului identificat , să alcătuiască enunţuri cu numeralele date , să identifice cazul si funcţiile sintactice ale numeralului cardinal , cât şi valorile numeralului.Se va scrie titlul pe tablă şi în caiete:Numeralul cardinal

Frontal Explicatia

Page 4: Proiect Didactic Numeralul (1)

5. Dirijarea învăţării şi dobândirea cunoştinţelor noi

30`

O1 O2

O3

O3

Fişa de lucru 1 - Identifică din textnumeralele! Ne reamintim ca numeralul este partea de vorbire flexibilă, care arată un număr sau ordinea obiectelor prin numărare. Numeralul este de mai multe feluri:

-numeral ordinal - numeral cardinal

Clasificarea numeralului cardinal:- propriu-zis: unu, doi, cinci;- colectiv: amândoi, tustrei;- fracţionar: sfert, doime;- distributiv: câte doi, câte

cinci;- adverbial: de două ori, de trei ori;- multiplicativ: dublu, triplu.

Numeralul cardinal propriu-zis exprimă un număr.După alcătuire, numeralele cardinale sunt:

simple: de la unu la zece, sută, mie, milion, miliard.

compuse: doisprezece, douăzeci, şaizeci şi cinci, trei sute treizeci şi trei, o mie patru sute zece.

Numeralele compuse se formează astfel:

De la unsprezece la nouăsprezece formate din numeral+ prepoziţia spre + zece

De la douăzeci la nouăzeci şi nouă formate din numeral + zeci + şi + numeral;

De la o sută în sus formate din numeral care exprimă sute sau mii + numeral simplu sau compus.

Următoarele numerale cardinale se scriu şi se pronunţă corect: paisprezece, şaisprezece, şaptesprezece, optsprezece,

Individual

Frontal

Frontal

Frontal

Conversaţia

Explicaţia

Învăţarea prin

descoperire

Explicaţia

Explicaţia

Fisa de lucru 1

Tabla

Orală

Observare sistematică

Observare sistematică

Page 5: Proiect Didactic Numeralul (1)

O6

O5

şaizeci. Pentru exprimarea datei se folosesc

numerale cardinale, în afară de prima zi a lunii. Conform DOOM2, se acceptă şi formele de masculin la indicarea datei: doi/doisprezece/douăzeci şi doi mai.

Atunci când numeralul este folosit singur, fără să însoţească un substantiv, el are valoare substantivală (fişa de lucru 2). Ca şi pronumele, numeralul cardinal este în această situaţie un înlocuitor al substantivului. Fiind un substituit al substantivului, numeralul îndeplineşte funcţiile sintactice ale acestuia.Numerale cardinale – Funcţii sintactice:Cazul Nominativ:

subiect: Doi se ceartă. n.p: Câştigatori sunt trei.

Cazul Acuzativ: complement direct: Pe doi îi cunosc. complement indirect: Auzisem despre doi dintre ei. nume predicativ: Premiile sunt pentru două dintre ele. Atribut prepoziţional: Cărţile de la doi dintre ei sunt interesante. Complement circumstanţial de loc: S-a dus la trei dintre prietenii săi cu bicicleta. Complement circumstanţial de mod: S-a comportat ca doi dintre ei. Complement circumstanţial de timp:A ajuns acolo odată cu doi dintre colegii lui.

Frontal

Frontal

Îndividual

Frontal

Îndividual

Frontal

Învăţarea prin

Descoperire

Explicaţia

Fisa de lucru 2

Orală

Observare sistematică

Page 6: Proiect Didactic Numeralul (1)

O6

O5

Cazul Genitiv: Atribut genitival: Cărţile celor doi sunt noi./Cărţile a doi dintre elevi au fost scumpe.

Cazul Dativ: Complement indirect: Le ofer flori celor cinci.

Atunci când însoţeşte un substantiv cu care se acordă în gen, număr şi caz, numeralul cardinal are valoare adjectivală. În această situaţie, numeralul cardinal are funcţie sintactică de atribut adjectival.exemplu: Maine vor veni trei invitaţi .

Atunci când este urmat de un substantiv precedat de prepoziţia de, numeralul cardinal propriu-zis nu mai are valoare adjectivală, ci valoare substantivală, iar substantivul precedat de prepoziţie are funcţia sintactică de atribut substantival prepoziţional.exemplu: A cumpărat douăzeci de creioane.

În enunţurile în care apar şi alte numerale, iar sensul enunţului include ideea de numărare, un şi o nu sunt articole nehotărâte, ci numerale cardinale.exemplu: Un copil citeşte, doi pictează.

Frontal

Frontal

Frontal

Învăţarea prin

Descoperire

Explicaţia

Explicaţia

Observare sistematică

Observare sistematică

6. Evaluarea formativă şi asigurareafeed-back-ului

5` O3 O4

- Fiecare elev va extrage câte două bileţele dintr-un cos ;- Pe fiecare bileţel va fi scris câte un numeral cu care elevii vor trebui să alcătuiască un enunţ.

Individual Frontal

Jocul didactic Cosuletul cu bilete

Orală

Page 7: Proiect Didactic Numeralul (1)

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului si obţinerea performanţei

1`Profesorul anunţă tema pentru acasă şi explică modalitatea de rezolvare a acesteia.

Individual Explicatia Anexa 1

8. Aprecieri finale

1` Fiecare elev va primi o fişă de autoevaluare.

Individual Fişă de evaluare –Anexa 2

Scrisă

Page 8: Proiect Didactic Numeralul (1)

Fisa de lucru 1

Identificaţi numeralele din textul următor:

Am numărat în vitrina magazinului cincisprezece jucării. Când să intru şi să-mi aleg două, m-a oprit colegul meu.

- Nu cred că faci bine dacă îţi iei două jucării. Nu o să-ţi rămână bani pentru patru caiete.

- Ai dreptate. Tu ţi-ai luat toate rechizitele?

- Nu încă. Am zece caiete, un stilou, trei vocabulare, şase creioane şi o riglă. Mai am nevoie de două blocuri de desen, trei pensule si douazeci si cinci de radiere.

- Douăzeci şi cinci? Pentru ce îţi trebuie atâtea?

- Cred că voi greşi mult în anul acesta şcolar!

Page 9: Proiect Didactic Numeralul (1)

Fisa de lucru 2

Doi se cearta .Cifra mea norocoasa este zece.Maine vor veni trei invitati .Pe doi ii cunosc .Auzisem despre trei dintre ei.A fost operat de doi dintre medici .

Page 10: Proiect Didactic Numeralul (1)

Anexa 2

AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE PROFESORULUI

Mi-a plăcut cel mai mult

Nu mi-a plăcut

Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre

Mai am o întrebare despre

Eu îmi dau nota……....... şi sunt

Page 11: Proiect Didactic Numeralul (1)

Anexa 1

Tema pentru acasă

Analizaţi numeralele cardinale din exemplele de mai jos, completând tabelul:

Doi dintre ei au fost pedepsiti. Am facut salata dintr- un castravete, o rosie si cinci masline. Cinsprezece dintre elevi au fost premiati de doua profesoare pentru rezultatele obtinute .

Numeralul Valoarea morfologică Funcţia sintactică Cazul

Page 12: Proiect Didactic Numeralul (1)