Proiect Didactic Nr.1
-
Upload
negura-ana -
Category
Documents
-
view
100 -
download
5
Transcript of Proiect Didactic Nr.1
Data:30.12.2010
Clasa: a IX-a
Subiectul:Relatiile Internationale dupa cel de-al doilea razboi mondial.
Tipul lectiei: De asimilare a cunostintelor noi.
Obiectivele Operationale:
O1:Sa defineasca conceptele de “Razboi Rece”, “Doctrina Truman”, “Planul Marshall”,”ONU”;
O2:Sa identifice principalele forte internationale dupa cel de-al II-lea razboi mondial;
O3: Sa analizeze proiectul “Planul Marshall” si sa enumere prevederile lui; O4: Sa caracterizeze politica dusa de cele doua forte (S.U.A. si U.R.S.S.) in
tarile asiatice; O5:Sa aprecieze rolul lui Stalin in scindarea Germaniei; O6:Sa elaboreze un eseu pe tema:Rolul ONU in contextul relatiilor
internationale in perioada postbelica.
Etapele lectiei
Ob.
Continuturi Tehnologii de predare-invatare
Moment organizatoric
Ordoneaza clasa Noteaza absentele
Evocare
O1
O2
O5
Profesorul anunta tema si obiectivele operationale ale lectiei,iar elevii
noteaza subiectele lectiei Relatiile internationale dupa cel
de-al II-lea razboi mondial: Conferinta de pace de la Paris;
Razboiul Rece; Razboiul din Coreea;
Scindarea Germaniei in doua:RFG si RDG.
Discutia
Realizarea sensului
O2 Cum a influentat Conferinta de Pace de la Paris situatia politica din perioada
postbelica in lume;
Conversatia
Pentru a face o mica introducere, profesorul roaga elevii sa consulte manualul si sa
identifice cauzele inceperii “Razboiului Rece”. Profesorul noteaza cauzele la tabla,iar
Activitatea frontala
elevii in caiet.Sa se analizeze harta lumii dupa Conferinta
de Pace de la Paris si sa se specifice importanta schimbarii ei.
Lucrul cu manualul
O2
O3
O4
O4
O2
Profesorul roaga elevii sa caracterizeze conditiile inceperii razboiului rece, reesind
din urmatoarele: Interesele celor doua blocuri,specifice
si comune
Sa comenteze decizia URSS-ului de a respinge “Doctrina Truman” si “Planul
Marshall”. Sa asocieze nume de personalitati ,
participante,fiecarei Puteri contribuabile la razboiul civil din
China.SUA Chan Kai ShekURSS Mao Zedong
Ce caracter au purtat aceste confruntari?
Profesorul roaga elevii sa defineasca directiile principale ale influentei politico-militare ale
acestor doua supramari puteri.Cu ajutorul hartii elevii sa enumere si sa
caracterizeze principalele operatii militare in care au fost prezente aceste doua blocuri sub
forma directa sau indirecta.Profesorul anunta lucru in grup prin divizarea
in 4 grupuri si repartizeaza grupurilor urmatoarele sarcini:
Gr.I Personalitatea lui Stalin si
Diagrama Venn
Lucrul cumanualul
Activitatea frontala
Socialist Imperealist
`
O6 Conferinta de Pace de la Paris.Gr. II SUA si URSS in perioada
postbelica;Gr.III Doctrina Truman si Planul
Marshall, avantaje si dezavantaje;Gr.IV Rolul Organizatiilor
Internationale in solutionare conflictelor militare din perioada postbelica.
Sa analizeze cauzele scindarii lumii in doua dupa cel de-al doilea razboi
mondial.
TurulGaleriei
DiscutiaPanel
ReflectiaO2
Reesind din totalitatea prevederilor Conferintei de Pace de la Paris, sa
argumenteze ideea ca cel de-al doilea razboi mondial a dus la scindarea lumii in doua si la
reafirmarea URSS-ului ca Mare Putere Europeana.
Conversatia
Evaluarea Evaluarea se efectueaza in baza obiectivelor stabilite la inceputul lectiei, elevii activi
notinduse.
Autoevaluarea
Tema pentru acasa
O6 Sa elaboreze un eseu pe tema:” Rolul ONU in contextul relatiilor internationale in
perioada postbelica”.