Proiect Didactic Nr 6

7
PROIECT DIDACTIC Gradinita:Gradinita cu program prelungit"Constantin Brancusi" Tg-Jiu Educatoare:OLARU ELENA Grupa:mare Categoria de activitate:Activitate matematica Tema:"Ne jucam cu numarul 6" Tipul de activitate:sistematizare,consolidare de cunostinte Forma de realizare:joc didactic Scopul activitatii: -sistematizarea,consolidarea cunostintelor matematice referitoare la numaratul in limitele 1-6; -perfectionarea operatiilor matematice de numarare exprimate intr-un limbaj corespunzator; -educarea gandirii logice prin stimularea flexibilitatii,mobilitatii si independentei in actiunile intreprinse. Sarcina didactica: -aprecierea cantitatii prin numarare; -raportarea constienta a cantitatii la numarul respectiv,la cifra corespunzatoare; Regulile jocului: -toate actiunile incep si se termina la semnalul educatoarei; -copiii lucreaza frontal si individual,respectand spatiul si timpul aferent momentului jocului; -raspunsurile corecte sunt semnalizate prin aprecieri si aplauze;

description

proiect

Transcript of Proiect Didactic Nr 6

PROIECT DIDACTIC

Gradinita:Gradinita cu program prelungit"Constantin Brancusi"

Tg-JiuEducatoare:OLARU ELENAGrupa:mareCategoria de activitate:Activitate matematicaTema:"Ne jucam cu numarul 6"Tipul de activitate:sistematizare,consolidare de cunostinteForma de realizare:joc didactic

Scopul activitatii:

-sistematizarea,consolidarea cunostintelor matematice referitoare la numaratul in limitele 1-6;

-perfectionarea operatiilor matematice de numarare exprimate intr-un limbaj corespunzator;

-educarea gandirii logice prin stimularea flexibilitatii,mobilitatii si independentei in actiunile intreprinse.Sarcina didactica:-aprecierea cantitatii prin numarare;

-raportarea constienta a cantitatii la numarul

respectiv,la cifra corespunzatoare;

Regulile jocului:

-toate actiunile incep si se termina la semnalul

educatoarei;

-copiii lucreaza frontal si individual,respectand spatiul

si timpul aferent momentului jocului;

-raspunsurile corecte sunt semnalizate prin aprecieri si

aplauze;

Elemente de joc:

-manuirea materialului,deplasarea,intrecerea,aplauze,

siluete(balene,crabi)Obiecte operationale:

a)cognitiv-informationale:

-sa-si reactualizeze cunostintele de constituire a multimilor dupa criterii date;

-sa aprecieze global cantitatea prin numarare,batai din palme;

-sa raporteze corect numarul la cantitate si invers;

-sa utilizeze un limbaj matematic corespunzator.

b)psiho-motorii:

-sa manuiasca materialul in mod organizat;

-sa se deplaseze in timp util pentru a rezolva sarcini propuse intr-un spatiu dat;

-sa transpuna grafic sarcini propuse pentru rezolvare;

c)afectiv-motivationale:

-sa recepteze afectiv jocul;

-sa respecte regulile jocului;

-sa-si perfectioneze deprinderile de ordine in actiunile intreprinse;

-sa manifeste independenta si perseverenta in actiune;

-sa motiveze actiunile desfasurate.Metode si procedee:explicatia,exercitiul,problematizarea,jocul,aprecierea,

conversatia,munca in echipa.Material didactic:demonstrativ:siluete,palete cu cifre(1-6),toba,planse cu cifrele 1-6,tabla magnetica,magneti,ecusoane,cubul matematic;

distributiv:fise de evaluare.Durata:30 minuteEvenimentul

didacticContinut stiintificStrategii didacticeEvaluare

1.Momentul organizatoricVoi asigura conditiile bunei desfasurari a activitatii:-aerisirea salii de grupa; -pregatirea materialului didactic;

-aranjarea mobilierului;

-intrarea copiilor in sala de grupa

2.Captarea atentieiIntroducerea in joc prin intermediul unei poezii,ale carei versuri se completeaza pe masura ce se invata cifrele:"Hai sa numaram,copii!

de Al.Balanescu

In casa cu jucarii/Hai sa numaram copii!

1 este un carlig cu nas ascutit de frig;/2 e parca un ratoi de pe lacul din zavoi;/3 e oare un cercel sau codita de purcel?/

4 este un frumos scaun cu spataru-n jos;/

5 e secera intoarsa,6 lacatul de-acasa"Expunerea

3.Anuntarea jocului si enuntarea obiectivelor"Ne jucam cu numarul 6"-ne vom reaminti numaratul de la 1 la 6;

-ne vom aduce aminte tot ce stim despre numerele de la 1 la 6;

-ne vom imprieteni cu ele;

-vom vedea cine va fi cel mai bun matematician.

ExplicatiaConversatia

Oral:-daca retin titlul jocului;

-daca retin sarcinile propuse

4. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii-reactualizarea cunostintelor despre grupuri de obiecte;-se lucreaza pe doua echipe :echipa balenelor,echipa crabilor;

-reactualizarea cunostintelor referitoare la grupare;-aprecierea cantitatii prin formare de perechi;

-gasirea algoritmului de comparare a grupelor de obiecte;

-asocierea corecta a numarului la cantitate prin semnal auditiv;

-numararea batailor tobei;

-atatea batai in tobe cate ii solicita educatoarea;-gruparea obiectelor dupa criteriul formei-munca in echipa-exercitiul

-problematizarea

-numararea batailor din toba;

-numere propuse de copii si de educatoare;

-batai din palme conform semnalului;

-exercitiul.Frontal:-daca verbalizeaza actiunea

Practic:

-daca formeaza corect grupele de pesti;

-daca numara corect obiectele grupului;

-daca reprezinta actiunea prin gest de incercuire;

-daca numarul de batai corespunde semnalului auditiv;

5.Obtinerea performantei-joc-exercitiu"Cine stie mai bine?"verificarea numaratului utilizand paleta matematica;

-asocierea cantitatii la numar;

-recunoasterea corecta a cifreiProblematizarea -numararea liniutelor de pe paleta si asocierea cu cifra;

-cubul matematic;-daca raporteaza corect numarul la cantitate si cantitatea la numar;-daca recunosc cifra;

6.Asigurarea retentiei si a transferului-fisa individuala de lucru;Deseneaza tot atatea liniute cate obiecte sunt in grupa.

Deseneaza tot atatia pestisori cate liniute sunt in chenar.

Formeaza perechi intre obiectele celor doua grupe.Unde sunt mai multe?De ce?Unde sunt mai putine?

Incercuieste al saselea obiect din insiruirea data.-exercitiul;-munca individuala;

problematizarea-daca rezolva corect itemii propusi pe fisa individuala;-daca lucreaza independent.

7.Aprecierea activitatii-aprecieri ale educatoarei privind activitatea copiilor;-oferirea de recompense.-aprecierea verbala prin recompense-daca au rezolvat corect fisele individuale