Proiect Didactic Modelaj

5
Proiect Didactic Data: 30.03.2010 Grupa: Mijlocie Propunător: Aruştei Eliza Educatoare: Elena Gheaţău Domeniul experenţial: Estetic şi creativ Denumirea activităţii: Activitate artistico-plastică Subiectul activităţii: Oul de Paşti Mijloc de realizare: Modelaj Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi Obiective operaţionale: O1 – să pregateasca materialul de modelat prin frământare, rupere, mişcări translatorii; O2 – să realizeze ouă de diminsiuni şi culori diferite, utilizând plastilina; O3 – să manifeste interes pentru mica povestioară despre ouăle roşii si pentru realizarea prin modelaj a oualor; O4 – să aprecieze lucrările tuturor copiilor; Strategii didactice: a) Metode si procedee: explicatia, povestirea, conversatia, demonstratia, exercitiul, observarea; b) Mijloace de invatamant: coş cu ouă de Paşti - model, plastilina, bilute, stimulente; 1

description

Proiect didactic: DEC, Modelaj, oul de paste

Transcript of Proiect Didactic Modelaj

Page 1: Proiect Didactic Modelaj

Proiect Didactic

Data: 30.03.2010

Grupa: Mijlocie

Propunător: Aruştei Eliza

Educatoare: Elena Gheaţău

Domeniul experenţial: Estetic şi creativ

Denumirea activităţii: Activitate artistico-plastică

Subiectul activităţii: Oul de Paşti

Mijloc de realizare: Modelaj

Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi

Obiective operaţionale:

O1 – să pregateasca materialul de modelat prin frământare, rupere, mişcări translatorii;

O2 – să realizeze ouă de diminsiuni şi culori diferite, utilizând plastilina;

O3 – să manifeste interes pentru mica povestioară despre ouăle roşii si pentru realizarea prin modelaj a oualor;

O4 – să aprecieze lucrările tuturor copiilor;

Strategii didactice:

a) Metode si procedee: explicatia, povestirea, conversatia, demonstratia, exercitiul, observarea;

b) Mijloace de invatamant: coş cu ouă de Paşti - model, plastilina, bilute, stimulente;

c) Forme de organizare a activităţii: frontala, individuală;

Locul desfasurarii activitatii: sala de clasă;

Resurse umane: 30 elevi;

Resurse temporale: 25 minute;

Forme de evaluare: frontală şi individuală.

1

Page 2: Proiect Didactic Modelaj

Nr.

crt

Etapeleactivităţii

Ob.

op.

Timp

Conţinutul instructiv-educativ

Strategii didacticeEvaluare

Metode şiprocedeedidactice

Mijloace de

învăţământ

Modul deOrganizar

e

1.Moment

organizatoric1’ Pregătirea materialului didactic, aerisirea sălii

şi introducerea copiilor în sala de clasă.

2. Captarea atenţiei O 3 5’

Copii, trebuie să va spun ceva foarte important! Zilele trecute am fost împreună cu caţiva prieteni la pădure şi acolo m-am întâlnit cu Iepuraşul care mi-a dat un cadou pentru voi care se află în această cutie! Dar mai întâi vreau să va întreb ceva: ştiţi voi de ce se vopsesc ouăle de Paşti?(câteva raspunsuri de la copii). Cu 2000 de ani în urmă, Domnul Iisus a venit pe pământ, s-a născut ca un copilaş, a crescut şi a murit pe cruce. Ştiţi voi de ce a murit El pe cruce? (pentru păcatele noastre). Se spune că, atunci când El era rastignit, Maria, mama Lui, a venit la cruce cu un coş cu ouă, şi sângele Domnului Iisus s-a scurs pe ouă şi le-a facut roşii. De aceea, până în ziua de azi, oamenii vopsesc ouăle. Ce culori mai vopsesc mămicile voastre ouăle? (galben, verde, albastru, etc).

Vă voi arăta acum cadoul de la Iepuraş…un coş cu ouă de Paşti, colorate…va plac?

ConversatiaPovestirea

Cadoul surpriză de la

Iepuraş

Frontal

3. Anunţarea temei

1’

Astăzi vom realiza pentru Iepuraş un coş cu ouă colorate. După ce vom face fiecare ouă, le vom aşeza în coşul Iepuraşului.

Conversaţia Frontal

2

Page 3: Proiect Didactic Modelaj

4. Demonstrarea lucrării

2’

Copilaşi, pentru a putea realiza un coşuleţ cu ouă colorate ca cele pe care ni le-a trimis Iepuraşul, va trebui să luăm plastilina, sa o frământăm bine pentru a o încălzi, după care o vom modela sub forma unui ou, iar apoi il vom putea decora cu biluţe colorate.

DemonstraţiaExplicaţia

Coş cu ouă de la Iepuraş,Plastilina,Coş pentru

ouăle realizate

Frontal

5. Activitatea propriu-zisă

O 1O 2

10’

Înainte de începerea lucrului, copiii vor executa câteva exerciţii de încălzire a mâinilor (cant la pian, ploaia, vântul, steluţele).Acum, pentru că ştim cu toţii ce avem de facut, să ne apucam de lucru în cea mai mare linişte, pentru a putea realiza Iepuraşului un cadou frumos! Spor la lucru!

ExerciţiulConversaţiaObservarea

Plastilina,Coşuleţ cu

iarbă pentru ouăle realizate

FrontalIndividual

Evaluarea capacităţii de a construi corect ouă şi de a le decora.

6. Analiza lucrărilor

O 4 3’

Copii, aş dori să veniţi pe rând aici la coşul Iepuraşului şi să aşezaţi frumos ouăle realizate, după care mergeţi înapoi la locul vostru. Acum voi trece pe la fiecare şi vă rog să îmi spuneţi dacă vă place ce aţi realizat pentru Iepuraş (Da..). Cred ca Iepuraşul va fi foarte bucuros de cadoul vostru!

Conversaţia FrontalIndividual

7. Încheierea activităţii

3’

Sunt foarte mândră de voi, pentru că aţi realizat un coş cu ouă de Paşte atât de frumos! Pentru că aţi fost cuminţi şi aţi lucrat atat de frumos, Iepuraşul mi-a dat câte un cadou pentru fiecare din voi. Vă rog să staţi pe scăunele cuminţei, pentru a putea primi. Vă multumesc pentru că aţi fost activi şi m-aţi ajutat in realizarea Coşului cu ouă pentru Iepuraş!

Conversaţia Stimulente (abţipilduri în formă de ouă

de Paşte)

FrontalIndividual

3