Proiect Didactic MODEL

7
Disciplina: EMS Clasa: III Subiectul lecţiei: Dreapta educaţie Tipul lecţiei: Mixtă Timp: 45 min Resurse umane: 22 copii Autor: nume autor student Competenţa specifică Aplicarea normelor din sfera valorilor umane in stabilirea relaţiilor interpersonale pozitive. Subcompetenţe Argumentarea semnificaţiei şi respectului faţă de normele din sfera valorilor moral-spirituale Identificarea valorilor naţionale proprii neamului nostru; 3. Obiective operaţionale: - să recunoască public starea lui sufletească; - să descrie prin diverse atribute (însuşiri) valorile proprii neamului nostru; - să exemplifice prin situaţii respectul faţă de profesor şi oamenii în vîrstă; - participe la activitatea de grup cu propuneri, idei, sugestii şi implicare; - să-şi argumenteze opinia faţă de felul cum a procedat profesorul - 3. Strategii didactice: tehnicile “Dispoziţia mea”, Interogarea multiprocesuală, "Imi ocup locul în linişte","Jurnalul dublu","Piatra în lac", Brainstorming.

description

25

Transcript of Proiect Didactic MODEL

Disciplina: EMS Clasa: III Subiectul leciei: Dreapta educaie Tipul leciei: Mixt Timp: 45 min Resurse umane: 22 copii Autor: nume autor student

Competena specific Aplicarea normelor din sfera valorilor umane in stabilirea relaiilor interpersonale pozitive.

SubcompeteneArgumentarea semnificaiei i respectului fa de normele din sfera valorilor moral-spiritualeIdentificarea valorilor naionale proprii neamului nostru;

3. Obiective operaionale: s recunoasc public starea lui sufleteasc; s descrie prin diverse atribute (nsuiri) valorile proprii neamului nostru; s exemplifice prin situaii respectul fa de profesor i oamenii n vrst; s participe la activitatea de grup cu propuneri, idei, sugestii i implicare; s-i argumenteze opinia fa de felul cum a procedat profesorul 3. Strategii didactice: tehnicile Dispoziia mea, Interogarea multiprocesual, "Imi ocup locul n linite","Jurnalul dublu","Piatra n lac", Brainstorming.

SCENARIUL LECIEIEtapele leciei Activitateaprofesorului(se scrie n detaliu ce face profesorul)Activitateaelevului(se scrie n detaliu ce face elevul)Tehnologii didacticeEvaluarea elevilor (ce i cum?) Comportamente ale elevilor /rezultateVALORI

Metode Mod instruireMijloace

Afective Cognitive

Moment organzatoricSalutul

Rspund salutului nvtoareiFrontal

Captarea ateniei Propune tehnica Dispoziia mea Explic regulileAscult regulileDemonstreaz prin indicarea numrului de degete dispoziia Tehnica Dispoziia meaFrontalPanoul cu mutrioare(Anexa 1)Evaluare cantitativ(Ci sunt aa?)Autoevaluarea strii de sufletCapacitatea de analiz

ReactualizarecunotineCitete textul expresiv, initnd 2 elevi la citirea pe roluriCopiii urmresc atent lectura Se integreaz n lectur cu rolLectur expresiv FrontalManualul, p. 34AteniaExpresivitatea roluluiSeriozitate

Spiritul de observaieIniiativa

Imparte clasa n 6 grupuri;Propune numrarea de la 1-6 Se numr, i gsesc locul n grupuri Interogarea multiprocesualGrupFie cu 6 niveluri Rspunsul exact i corect

Toleranprieteniecapacitatea de analiz i sintez/spirit critic,

Le spune copiilor s-i ocupe locurile n linite, urmrind numrul de grupCopiii se deplaseaz la loc Tehnica "Imi ocup locul n linite"Individual-Gesturile, mimicaRespectul fa de colegRezistena la ateptareAtenia, numrarea extac

Dirijarea nvrii/Prezentarea temei noiPropune elevilor tehnica "Jurnalul dublu" Impart foaia in 2 pri:1. Pasajul din manual2. Reprezentare simbolSe decid care vor desena, scrie, calcula, cnta etc. Profesorul sau elevulTehnica "Jurnalul dublu"Individual PDFOriginalitateaRespectul Simpatia Tenacitate n rezolvarea sarcinilor

Consolidarea i generalizarea cunotinelorPropune elevilor tehnica "Piatra n lac" pentru cuvntul BUNTATEPropun cuvinte care caracetrizeaz oamenii din neamul nostru i ncep cu primele litere tehnica "Piatra n lac" Brainstorming IndividualCorectitudinea exprimrii orale, diciaRbdarea Compasiunea Comportamentul civilizatPasiunea pentru cercetare

Pauza dinamicAplauze, v rog!Aplauze, v rog!Cartea 855 jocuri, nr 16, p.24ApreciereParticipare

Evaluarea elevilor i recomandarea temei pentru acasLe spune elevilor s-i expun Jurnalele dup criteriilei expun lucrrile: Cu desenCu versuriCu argumentareCu explicaii la textCopiii evalueaz dup algoritmul: Prenume-o caracteristic a lucrrii

Aplauze, v rog!Realizarea piramidei din liucrrincrederea n forele propriiCompetena de comunicare

ANEXE ANEXA 1. Tehnica Dispoziia meaPentru a rspunde, toi in mainile la spate. La auzul numerelor 3 i 4, demonstrai attea degete cte indic figurina care exprim cel mai bine dispoziia ta prin ridicarea

ANEXA 2. Tehnica Interogarea multiprocesualNivelul I (ntrebri exacte/nchise)Unde? Cnd? Cine? Cum este? Unde?Nivelul II (ntrebri de traducere); Ce ar nsemna expresia? Ce simte....? Ce simii voi cnd ...?Nivelul III (ntrebri de interpretare): Explicai ...Selectai cteva exemple ....Nivelul IV (ntrebri aplicative): Comentai, n 2 rnduri, starea....Corelai ...Structurai textul n secveneNivelul V (ntrebri analitice) Analizai ...Discutai ...asupra .Definii (textul) din perspectiva Nivelul VI (ntrebri sintetice) Intuind un scenariu, comentai prezena n text a ...(unor elemente ca apa, focul, aerul, pmntul, pdurea) 16 ANEXA 3. Aplauze, v rog! Animatorul spune: Fiecare din noi este o persoandeosebit care merit s fie stimat i iubit. Acum fiecareii va spune prenumele, iar tot grupul il va aplauda.

ANEXA 4. Microfonul fermecatPentru a evita situaiile in care participanii vorbesc toi odat, se poate introduce un obiect (pix, carioca etc.) care s reprezinte un microfon. Microfonul va fi transmis de la unul la altul i doar persoana care il deine are dreptul s vorbeasc.