Proiect Didactic - Mijloace de Transport

5
Tema anuala: “Cum este, a fost si va fi pe pamant?” Subtema: “Mijloace de transport”- evaluare Tema zilei:  “Cu ce calatorim?” Forma de organizare:  pe grupuri, individual Tipul de activitate:  consolidare si verificare de cunostinte, priceperi si deprinderi. Scopul: Informativ - Con soli dare a cu nost inte lor des pre mijlo ace le d e tr ansp ort. formativ - for mar ea si c ons oli dar ea de manuire a mat er ialelor; - for mar ea si consolid are a unei conduit e de relatio nar e si de acceptare a colegului de joc; educativ - educarea gustului estetic, a imaginatiei, a creativ itat ii si a indemanarii; Obiective operationale (DS- activitate matematica) Sa identice denumind mijloacele de transport; Sa constituie multimi dupa anumite criterii- culoare; Sa formeze sirul numeric in limitele -!, respectiv -" precizand locul fiecarei multimi in sir, precum si numeralul ordinal corespunzator; Sa sta#ileasca vecinii numerelor natural in sirul numeria -!, respectiv -". Sa ide ntif ice lips a unui o#iect dint r-un sir for mat, sa-l denume asca utiliza nd nume ral ul ord inal core spu nzat or resp ecta nd aco rdu l ver #al intr e nume ral si su#stantivul care-l insoteste; Sa resolve operatii cu multimi si cardinalul lor, e$primandu-se correct in lim#aj matematic corespunzator; Sarcina didactica (DS) -recunoasterea si precizarea locului fiecarui numar in sirul numeric, utilizarea corecta a numeralului ordinal. Regulile de joc: -la semnalul educatoarei%o #ataie din palme& copii inc'ed oc'ii timp in care se ascunde un avion din sirul constituit;% la doua #atai din palme& copii desc'id oc'ii si sesizeaza al catelea avion a z#urat; ii asociaza cifra corespunzatoare utilizand numeralul ordinal. -raspund copii desemnati de educatoare. Elementele de joc: -mac'eta reprezentand cerul, aplauze, inc'iderea si desc'iderea oc'ilor. Continutul matematic: - Sir numeric - !, numeral or dinal, op er atie ma te mati ca %adunare, scadere& cu o unitate. Obiective operationale (DOS- activitate practica) Sa recunoasca mijloacele de transport care plutesc pea pa; Sa ver#alizeze modul de realizare a sarcinii date; Sa manuiasca materialele puse la dispozitie; 1

description

gradinita

Transcript of Proiect Didactic - Mijloace de Transport

Page 1: Proiect Didactic - Mijloace de Transport

7/17/2019 Proiect Didactic - Mijloace de Transport

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-mijloace-de-transport-568ea0fd96453 1/5

Tema anuala: “Cum este, a fost si va fi pe pamant?”Subtema: “Mijloace de transport”- evaluareTema zilei: “Cu ce calatorim?”Forma de organizare: pe grupuri, individualTipul de activitate: consolidare si verificare de cunostinte, priceperi si deprinderi.

Scopul: Informativ

- Consolidarea cunostintelor despre mijloacele de transport. formativ

- formarea si consolidarea de manuire a materialelor;- formarea si consolidarea unei conduite de relationare si de acceptare a

colegului de joc; educativ

- educarea gustului estetic, a imaginatiei, a creativitatii si a indemanarii;Obiective operationale (DS- activitate matematica)

• Sa identice denumind mijloacele de transport;

• Sa constituie multimi dupa anumite criterii- culoare;• Sa formeze sirul numeric in limitele -!, respectiv -" precizand locul fiecarei

multimi in sir, precum si numeralul ordinal corespunzator;

• Sa sta#ileasca vecinii numerelor natural in sirul numeria -!, respectiv -".

• Sa identifice lipsa unui o#iect dintr-un sir format, sa-l denumeasca utilizand

numeralul ordinal corespunzator respectand acordul ver#al intre numeral sisu#stantivul care-l insoteste;

• Sa resolve operatii cu multimi si cardinalul lor, e$primandu-se correct in lim#aj

matematic corespunzator;

Sarcina didactica (DS)-recunoasterea si precizarea locului fiecarui numar in sirul numeric, utilizareacorecta a numeralului ordinal.Regulile de joc:-la semnalul educatoarei%o #ataie din palme& copii inc'ed oc'ii timp in care seascunde un avion din sirul constituit;%la doua #atai din palme& copii desc'id oc'iisi sesizeaza al catelea avion a z#urat; ii asociaza cifra corespunzatoare utilizandnumeralul ordinal.-raspund copii desemnati de educatoare.Elementele de joc:-mac'eta reprezentand cerul, aplauze, inc'iderea si desc'iderea oc'ilor.Continutul matematic:

- Sir numeric -!, numeral ordinal, operatie matematica %adunare,scadere& cu o unitate.

Obiective operationale (DOS- activitate practica)

• Sa recunoasca mijloacele de transport care plutesc pea pa;

• Sa ver#alizeze modul de realizare a sarcinii date;

• Sa manuiasca materialele puse la dispozitie;

1

Page 2: Proiect Didactic - Mijloace de Transport

7/17/2019 Proiect Didactic - Mijloace de Transport

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-mijloace-de-transport-568ea0fd96453 2/5

• Sa realizeze #arcuta, respective masinuta, respectand indicatiile date;

• Sa adopte o pozitie corecta pe scaunel;

• Sa analizeze lucrarile e$puse in galerie;

Strategii didactice(

etode !i procedee( conversatia, e$plicatia, demonstratia, jocul didactic,e$perimental, e$ercitiul, turul galeriei, pro#lematizarea.

ijloace de invatamant( siluete de norisori si avioane, mac'eta, ace cugamalie, cosulete, jetoane.

Strategie !timulativ- evaluativa( aprecieri, recompense.Forme de organizare( frontal, pe grupe, individuala.)esurse #i#liografice(

• *eorgeta +oma, Maruta )istoiu s.a., Suport pentru aplicarea noului

curriculumpentru invatamantul prescolar- nivel -" ani si "- ani, ditura“/eltcart”, 0!!1.

• )evista “Invatamantul prescolar”, nr.-02 0!!1.• Stefania 3ntonovici, Cornelia 4al#a, *a#riela 5icu, 4ocuri didactice pentru

activitati matematice din gradinita, ditura “3ramis”, 6ucuresti, 0!!".

Scenariul didactic pentru ADE 

Evenimentul

didactic Continut !tiinti"icetode !i

procedeeEvaluare

Captareaatentiei

  Copii sunt incantati de surpriza zilei - un trenuletrealizat din materiale recicla#ile, ce are invagoane materialele pentru activitati.  Sunt cate 0 cutii pentru fiecare nivel de varstaiar a treia cutie este cu stimulente7pentruam#ele grupe.  Copii se vor aseza pe scaunele dispuse insemicerc si vor intampina trenuletul surpriza cuun cantec invatat in aceasta saptamana .

#nuntareatemei !i aobiectivelor 

  8e locomotiva acestuia este un #iletel prin care

anunt tema de astazi(-Cu materialele gasite in prima cutie pentrunivel I, respectiv nivel II, vom juca jocul( “3lcatelea avion a aterizat pe pista?”  *rupa “puisorilor” va forma siruri de avioane,grupandu-le dupa culoare, le vom numara, si levom sta#ili locul in sir.  *rupa “ciupercutelor” va realiza

$plicatia

2

Page 3: Proiect Didactic - Mijloace de Transport

7/17/2019 Proiect Didactic - Mijloace de Transport

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-mijloace-de-transport-568ea0fd96453 3/5

corespondenta intre norisori si avioane, in functiede numerele pe care le au acestea, le vom asezain ordine crescatoare apoi in ordinedescrescatoare si vom creea pro#leme.  9oi prezenta pe intelesul copiilor cateva dintre

cele mai importante o#iective ale activitatii.

$rezentareanoilor 

continuturi

 E%plicarea !i demon!trarea joculuiSa va spun cum ne vom juca:  9oi aseza norisorii si avioanele langa mac'eta.  +renuletul roaga pe cel mai cuminte dintre“puisori” sa imparta cate un norisor la fiecarecoleg. 3cestia, pe rand vor aseza norisorul pemac'eta.

“ciupercuta” tre#uie sa aseze norisorii inordine crescatoare, apoi in ordinedescrescatoare.

  8recizez criteriul dupa care grupa ”puisorilor”va constitui multimile de avioane %culoare&-multimea avioanelor rosii, multimea avioanelor gal#ene, multimea avioanelor verzi si multimeaavioanelor mov.Solicit grupei “ciupercutelor” sa compare multimileprin punerea elementelor in corespondenta%formare de perec'i&.  <e cer copiilor raportarea numarului lacantitate, respectiv la cifra corespunzatoare,ver#alizand.

  8ropun un e$ercitiu de pro#a frontal( cer asezarea avioanelor unul langa altul in sir,respective a norilor in ordine de numarare stanga-dreapta.  Cer ver#alizarea corespunzatoare anumeralului, insistand pe acordul in gen si numar cu su#stantivul.%nivel II&  <a semnal %#ataie din palme&, cer sa se asezeavionul la norisorul corespunzator, in sirul format,respectand ordinea de numarare.%nive lI = nivel I&  3scund un avion, le cer sa sesizeze “al catelea

avion a decolat” si “al catelea norisor a ramas faraavion”;%niv. II = niv. I&Cer sta#ilirea vecinilor numerelor in sirul formatutilizand numeralul ordinal;%niv.II&

$plicatia

/emonstratia

4oculdidactic

$plicatia

$ercitiul

 3sezareao#iectelor in

ordinecrescatoare si

descrescatoare

Selectareao#iectelor dupa

criteriul dat.%culoare&

Comparareamultimilor prin

punere in

corespondenta

9er#alizareacorespunzatoar

a numeralului.

Sesizareaavionului decola

3

Page 4: Proiect Didactic - Mijloace de Transport

7/17/2019 Proiect Didactic - Mijloace de Transport

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-mijloace-de-transport-568ea0fd96453 4/5

Sta#ilireavecinilor 

numerelor.

Dirijareainvatarii

4ocul propriu- zisIn acest fel se va desfasura jocul didactic.Incepem prin formarea de siruri de elementegrupate dupa culoare.8ropun e$ercitii de verificare a deprinderii de afolosi correct numeralul ordinal./upa enuntarea fiecarei cerinte se realizeaza

sarcina individual(“Sa z#oare avionul al saselea si sa se aseze pe alcincilea norisor:”;“Sa z#oare avionul care corespunde in sirulformat numarului de aripi pe care-l are orice avion%0&, asezati-l pe primul norisor:”“Sa z#oare al treilea avion, sa se aseze pe norulaflat in sirul norilor intre al treilea si al cincilea:%>&”“3sezati primul si ultimul avion in cosulet:”.

4oculdidactic

$ercitiul

Conversatia

ormarea decatre copii asirurilor deelemente.

5umararea

folosind gesticaadecvata.

)ealizarea decorespondente

Obtinereaper"ormantei

  In complicarea jocului %la niv .I& le cer copiilor sainc'ida oc'ii, iar eu voi sc'im#a locul unui avion.

$( “3sez un avion gal#en in multimea avioanelor rosii” iar copii cand desc'id oc'ii tre#uie sasesizeze si sa numeasca modificarile nouaparute.  *rupei ”ciupercutelor”%niv.II& le cer sa formezepro#leme pe #aza modificarilor aparute la cei deniv. I. $.(”8rintre nori z#oara @ avioane rosii. Anuldin avioanele gal#ene s-a ratacit si z#oara si elimpreuna cu cele rosii. Cate avioane z#oaraacum?”

$plicatia$ercitiul

8ro#lematizarea

valuareformativa

#!igurarearetentiei !itran!"erul

  /upa ce am desfasurat jocul matematic, le voispune copiilor o g'icitoare(“5oi o facem din 'artie8luteste pea apa argintie,8escarii o fac din lemn, panze si sfori,8lecand cu ea sa pescuiasca-n zori.”8rin aceasta g'icitoare realizez tranzitia spreactivitatea practica.

Conversatia

$plicatia

$ercitiul

4

Page 5: Proiect Didactic - Mijloace de Transport

7/17/2019 Proiect Didactic - Mijloace de Transport

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-didactic-mijloace-de-transport-568ea0fd96453 5/5

/esc'idem vagonul cu nr.0 atat pentru grupa”puisorilor” cat si pentru grupa ”ciupercutelor”/upa intuirea materialului, o#servam materialuldemonstrative pe care-l analizam.8rescolari se aseaza la masute si sunt atenti la

e$plicarea si realizarea etapelor de realizare alucrarii “6arcuta”%niv.II& respective”Masinuta”%niv.I&.$ecutam e$ercitii de incalzire a musc'ilor miciai mainilor.  Copii realizeaza lucrarile conform indicatiilor educatoarei( intai lipesc valurile, iar apoi#arcutele(si masinutele vor fi decorate cu#ucatele de 'artie colorata in functie deimaginatia fiecaruia.9oi fi atenta la pozitia prescolarilor la masute(

picioarele sprijinite pe podea, coordonare oculo-motrica optima. <ucrarile vor fi e$puse pe un panou si analizatede prescolari in functie de corectitudinea lor.

+urul galeriei

valuareformativa

Evaluarea   9om aduna toate materialele, copii vor participala jocurile distractive( “3terizeaza avioane:”“+renul de marfa:”valuarea modului de lucru si acordarearecompenselor.

Conversatia4oc

valuaresumativa

5