Proiect Didactic-meserii

22

Click here to load reader

description

nivel II

Transcript of Proiect Didactic-meserii

Page 1: Proiect Didactic-meserii

DATA: 21.05.2013

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa Gvardinita

NIVEL I

PROF.ÎNV.PREŞCOLAR: Buzducea Ionela Cristina

TEMA ANUALĂ: „Ce şi cum vreau să fiu?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Ca ei vom fi si noi”

TEMA ZILEI: ” Sunt atatea meserii”

TIPUL DE ACTIVITATE: activitate integrată

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

verificarea şi consolidarea cunoştinţelor,deprinderilor copiilor, referitoare la

diverse meserii întâlnite în societate.

1.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

(ADP )

Întâlnirea de dimineaţă: „Ce voi fi cȃnd voi fi mare?”

Rutine: prezenţa copiilor, completarea calendarului naturii, servirea

mesei, ne pregătim pentru activităţi;

Tranziţii: „ Hai să mergem la măsuţe /Frumos să ne aşezăm / Şi la

centre să lucrăm!”

2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA) – CENTRE DE

INTERES

Ştiinţă: "Găseşte uneltele meseriaşului!"-fisa de lucru

Artă:” Cărticica mea cu meserii”- copiii vor colora imaginile cu

meserii

respectȃnd conturul şi vor realiza o cărticicǎ a meseriilor.

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)

DŞ:“După muncăşi răsplată”-Joc didactic (concurs);

DOS: „Micii cofetari” – activitate practic –gospodărească.

Page 2: Proiect Didactic-meserii

4. ACTIVITĂŢI RECREATIVE - ETAPA a III-a:

Tema: “Cursa sanitarilor pricepuţi “– joc cu caracter sportiv

„Vindecă pacientul!” – joc cu caracter sportiv.

Activitatea va debuta cu ȋntȃlnirea de dimineaţă: salutul,prezenţa şi completarea calendarului naturii.

Salutul:”Dimineaţa a sosit

Toţi copiii au venit.

În semicerc ne adunăm

Cu toţi să ne salutăm.”

“Bună dimineaţa ,mici meseriaşi!”

Copiii sunt invitaţi să ȋşi ia cȃte un fluturaş şi cȃnd ȋşi aud numele să ȋl aşeze pe imaginea cu lalelele

ȋnflorite.Se numară fluturaşi rămaşi, se stabileşte numărul celor absenţi şi numărul fetelor şi băieţilor

prezenţi.

Se va completa CALENDARUL NATURII, astfel: copiii sunt rugaţi să privească pe fereastră, să

spună ce fel de vreme e afară, să alegă jetonul potrivit şi să-l aşeze la locul care indică starea vremii, Se

precizează ziua ȋn care ne aflăm, se aminteşte ce zi a fost ieri, ce zi va fi mȃine, data, luna şi anul ȋn care

ne aflăm.

Impărtăşirea cu ceilalţi:

“Roata vremii se-nvȃrteşte

Fiecare se gȃndeşte

Şi va spune cu glas tare

Ce va fi cȃnd va fi mare!”

“Eu,cȃnd voi fi mare voi fi...”. Copiii spun propoziţia şi continuă cu răspunsul pentru completare.

Activitatea de grup: Pe “scaunul povestitorului” 2 dintre copiii descriu ȋn cȃteva propoziţii

meseria pe care au ales-o, argumetȃnd opţiunea.

“Un tăciune şi-un cărbune

Toate ce s-au spus sunt bune.”

Noutatea zilei este că astăzi vom avea un invitat’’ Albă ca Zăpada” care vrea ca

prietenii ei piticii să nu mai muncească atȃt de mult ȋn mină, asa că, ar dori să le facă

cunoştiinţă şi cu alte meserii. Noi vom fi astăzi prietenii ei şi vom face ȋmpreună o

călătorie ȋn lumea meseriilor. Astfel Albă ca Zăpada va vizita cele patru centre pentru a

cunoaşte cȃt mai multe meserii.

Page 3: Proiect Didactic-meserii

Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile liber alese, se va face cu ajutorul

versurilor:” Hai să mergem la măsuţe / Frumos să ne aşezăm / Şi la centre să lucrăm!”

În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA), copiii vor fi grupaţi pe patru arii de

stimulare. La sectorul Artă, copiii vor fi îndrumaţi să coloreze imagini ale unor meserii sa

le decupeze şi să lipească imaginea pentru a forma o “ cărticică a meseriilor” pe care o

vor dărui invitatei. La sectorul Ştiintă copiii vor primi cate o fisa de lucru pe care vor trebui

sa o rezolve.

Activităţile pe domenii experienţiale vor avea ca element surpriza “cubul meseriilor” şi

“piramida meseriilor “ aduse de invitatul grupei - Albă ca Zăpada.

“După muncă şi răsplată” este prima activitate pe domenii experienţiale, care

aparţine Domeniului Ştiinţe şi care va consta ȋn desfăşurarea unui joc didactic sub forma de

concurs, ȋn care grupa fetiţelor va concura cu grupa băieţilor pentru a cȃştiga cȃt mai mulţi

bani( recompensa este un ban de ciocolată). Grupele vor trimite pe rȃnd cȃte un

reprezentant care va roti cubul şi va recunoaşte meseria la care s-a oprit. Ulterior vor

răspunde la diverse ȋntrebări legate de meseria respectivă. La finalul jocului vor răspunde la

o ghicitoare şi vor alege jetonul potrivit pe care ȋl vor plasa corespunzător pe piramida

meseriilor ( meseriile vor fi grupate pe mai multe categorii: meserii care ajută oamenii,

meserii care ȋnvaţă oamenii, meserii care distrează oamenii, meserii care asigura hrana

oamenilor).

Tranziţia la a doua activitate se va face cu ajutorul versurilor: “1,2,1,2 /

Mergem toţi în pas vioi / Mâinile să le spălăm /La masă să ne-aşezăm / Pe

hol noi nu alergăm / Ca să nu ne-accidentăm”.

“Micii cofetari” este a doua activitate pe domenii experienţiale, care aparţine

Domeniului Om şi Societate şi care constă în prepararea unei prăjituri pentru musafir.

Activitatea recreativă va consta în executarea jocului de mişcare “Cursa sanitarilor

pricepuţi – joc cu caracter sportiv “ şi “ „Vindecă pacientul!” – joc

cu caracter sportiv.

Ziua se încheie prin servirea prăjiturelelor făcute la activitatea anterioară.

Page 4: Proiect Didactic-meserii

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să utilizeze corect formulele de salut;

Să descrie vremea de afară aşezând în calendar jetonul potrivit;

Să enumere ce meserie vor sa aibă cȃnd vor fi mari.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia.

RESURSE MATERIALE: catalogul grupei, calendarul naturii, fluturaşi,planşă cu

lalele.

ELEMENTE DE JOC: mişcarea, surpriza, mânuirea materialelor.

FORME DE ORGANIZARE: frontal şi individual

SALUTUL: Educatoarea salută copiii “Bună-dimineaţa, mici meseriaşi!”, apoi fiecare

copil îl salută pe cel de lângă el.

PREZENŢA: fiecare copil care îşi va auzi numele îşi aşeza fluturaşul pe planşa cu

lalele.

COMPLETAREA CALENDARULUI NATURII: copiii vor descrie

vremea de afară şi vor aşeza jetoanele corespunzătoare.

ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI: Copii răspund la întrebarea “Ce vreau să fiu

când voi fi mare?”, argumentând răspunsul.

ACTIVITATEA DE GRUP: doi copii vor argumenta alegerea făcută şi vor

descrie meseria aleasă.

NOUTATEA ZILEI: Albă ca Zăpada va face o plimbare “În lumea meseriilor”,

deoarece s-a săturat ca pititcii să muncească atȃt de mult în mină şi doreşte să descopere

şi alte meserii pe care să le prezinte prietenilor săi. La fiecare centru se află câte o cerinţă.

TRANZIŢIE: „Hai să mergem la măsuţe /Frumos să ne aşezăm / Şi la centre să

lucrăm!”

Page 5: Proiect Didactic-meserii

TEMA ZILEI: “În lumea meseriilor”;

TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi;

MIJLOC DE REALIZARE: jocuri şi activităţi liber alese;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.

Artă

„Cărticica mea cu meserii”

Obiective operaţionale:

- să descrie imaginea aleasă;

- să respecte conturul dat;

- sa decupeze dupa contur;

- să lipească imaginiile cu meserii ȋntr-o carte a meseriilor.

Materiale: imagini cu meserii, creioane colorate, aracet, cărticele.

Ştiinţă

"Găseşte uneltele meseriaşului!"-fisa de lucru

Obiective operaţionale:

- să identifice si sa denumeasca meseriile;

- să aleagă uneltele necesare desfaşurării fiecarei meserii;

Page 6: Proiect Didactic-meserii

- sa coloreze unelte corespunzatoare fiecarei meserii.

Materiale:fise de lucru;carioci;

CATEGORIA DE ACTIVITATEA: Jocuri şi activităţi alese

TEMA: “Cursa sanitarilor pricepuţi “– joc cu caracter sportiv ;

“Vindecă pacientul! “– joc cu caracter sportiv .

TIPUL DE ACTIVITATE: recreativă

FORMA DE REALIZARE: jocuri cu caracter sportiv

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă,

care să satisfacă nevoia de mişcare şi recreere a acestora.

OBIECTIVE:

O1. – să perceapă componentele spaţio-temporale( durată, localizare);

O2. – să-si dezvolte atenţia şi capacitatea de organizare;

O3. – să se orienteze în spaţiu / să se raporteze la un reper dat;

O4. – să respecte regulile jocului stabilite de comun acord în cadrul grupului;

O5. – să participe activ şi afectiv la joc aducându-şi contribuţia la reuşita echipei.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,

demonstraţia,observaţia

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual şi pe grupe

MATERIAL DIDACTIC: 2 păpuşi,bandaj(faşă),cutie cu medicamente

BIBLIOGRAFIE:

“Curriculum pentru învăţământul preşcolar”-Didactica Publishing House,2009;

“Grădiniţa altfel”-Bucureşti, 2003;

“1001 jocuri de mişcare pentru copii„ de E.Bercan , Bucureşti

Page 7: Proiect Didactic-meserii

1. Cursa sanitarilor pricepuţi – joc cu caracter sportiv

Copiii sunt împărţiţi în 2 echipe, egale ca număr, aşezate pe şiruri, înapoia liniei de

plecare. În partea opusă a terenului se aşează două cercuri în care se aşază 2 păpuşi. Primii

din fiecare echipă au câte o faşă în mână.

La comanda educatoarei ei aleargă până la cerc, bandajează cu faşa mâna păpuşii,

apoi se întorc, îi ating pe următorii pe umăr şi trec la coada şirurilor. Următorii aleargă până

la păpuşi, le desface bandajul, aleargă înapoi şi le înmânează următorilor.

Jocul continuă, până ce parcurg toţi copiii acest traseu. Echipa care termină prima

este câştigătoare.

În funcţie de timp şi de capacitatea de efort a copiilor , jocul se poate relua de 2 – 3

ori.

2. „Vindecă pacientul!” – joc cu caracter sportiv

Efectivul grupei de copii este împărţit în două echipe egale ca număr, aşezate pe

două şiruri. Fiecare are în mână o cutie de medicamente . Pe terenul de joc, înaintea

fiecărei echipe de medici se plasează 2-3 obstacole (scaunele) care ȋl ȋmpiedică pe doctor să

ajungă la victimă. La capătul traseului se plasează cȃte o păpuşă ( iepuraş, ursuleţ, etc.) pe

câte un scăunel cu un coşuleţ ataşat.

La comanda dată, primii medici trebuie să ocolească obstacolele, să lase câte o

pastilă la pacient în coşuleţ, să se întorcă tot prin alergare , să predea cutia de medicamente

următorilor coechipieri; aceştia parcurg acelaşi traseu, iar ei se aşează la coada şirurilor.

Câştigă echipa care a parcurs prima traseul.

Page 8: Proiect Didactic-meserii

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.05.2013

PROF.ÎNV.PREŞC.: Buzducea Ionela Cristina

NIVEL I

TEMA ANUALĂ : Ce şi cum vreau să fiu?

SUBTEMA: ”Ca ei vom fi si noi”

TEMA ACTIVITĂŢII: ” Sunt atatea meserii”

FORMA DE REALIZARE : activitate integrată

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII

INTEGRATE:

DŞ:„După muncă şi răsplată” Joc didactic (concurs)

DOS:”Micii cofetari”-activitate practic- gospodarească

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic/activitate practic- gospodarească

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor, referitoare la diverse meserii

întâlnite în societate, activizarea vocabularului cu cuvinte care denumesc meserii şi

unelte;

formarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - să recunoască şi să denumească meseriile pe baza unor imagini;

O2- să asocieze imaginea meseriei cu imaginea uneltelor necesare pentru desfăşurarea ei;

O3-să identifice pe baza unei ghicitori meseria indicată;

Page 9: Proiect Didactic-meserii

O4- să formeze piramida meseriilor, în funcţie de criteriile date;

O5 - să lucreze în echipa si să împărtăşească colegilor experienţa lor de ȋnvăţare;

O6- să identifice materialele pe care le vor folosi în realizarea sarcinii ;

O7- să execute exerciţiile pentru încălzirea musculaturii fine a mâinilor ;

O8- să formeze fundiţe din foietaj şi să le decoreze cu mac ;

O9-să aprecieze propria lucrare şi pe cele ale colegilor.

SARCINA DIDACTICA:

Recunoşterea şi denumirea meseriilor ilustrate pe cub, identificare uneltelor

necesare desfăşurării meseriei recunoscute, intuirea răspunsului corect a ghicitorilor

formulate de educatoare, formarea piramidei meseriilor ȋn funcţie de criiteriile date.

REGULI DE JOC:

1 .Copiii sunt ȋmpărţiţi ȋn doua echipe: echipa fetiţelor şi echipa băieţilor. Grupele vor

trimite pe rȃnd cȃte un reprezentant care va roti cubul şi va recunoaşte meseria la care s-a

oprit.Un reprezentant al echipei adverse va identifica jetonul cu meseria de pe măsuţă şi

va răspunde primei sarcini care se afla sub acel jeton. Dacă cubul se opreşte de mai multe

ori la aceaşi imagine copiii vor rezolva următoarelor sarcini aflate sub acel jeton.

2. Copiii vor răspunde la ghicitori şi vor identifica meseriile pe care vor trebui să le

aşeze pe piramida meseriilor, respectând criteriile enunţate de educatoare (meserii care

asigură oamenilor tot felul de servicii – frizer, croitor, zidar; meserii care asigură hrana

oamenilor – brutar, bucătar,cofetar; meserii care educă oamenii – educatoare, profesor;

meserii care îngrijesc oamenii – doctor).

ELEMENTE DE JOC:

rostogolirea cubului, mânuirea materialului(jetone cu meserii),completarea

piramidei

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,

expunerea, munca ȋn echipă , metoda cubului , jocul;

Material didactic:Cubul cu meserii, jetoane cu meserii, piramida meseriilor

FORME DE ORGANIZARE: frontal

Page 10: Proiect Didactic-meserii

DURATA: 30-40 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC

PUBLISHING HOUSE, 2009

“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009

“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura GHEORGHE-

CÂRŢU ALEXANDRU, 2009

“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009

DEMERSUL DIDACTIC

MOMENTELE

ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1. Moment

organizatoric

Amenajarea sălii de grupă şi

pregătirea copiilor pentru activitate.

Conversaţia

Explicaţia

Frontală

2. Captarea

atenţiei

Albă ca Zăpada s-a plimbat printre

centre şi doreşte să vadă care dintre

copii cunosc mai bine meseriile.

Pentru asta a adus un cub şi o

piramida a meseriilor.

Expunerea

Observaţia

Observarea

capacităţii

de atenţie

voluntară

Oralã / frontală

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Astăzi vom participa la concursul”

După faptă şi răsplată”, iar la sfârşitul

activităţii vom şti care sunt preşcolarii

care cunosc foarte bine meseriile.

Vom identifica meseriile prezente pe

cub, vom răspunde sarcinilor

corespunzatoare fiecărei meserii şi

vom grupa meseriile ȋn funcţie de

anumite criteri.

Conversaţia Frontală

4. Explicarea

sarcinii şi fixarea

regulilor jocului

a) Explicarea regulilor jocului

propriu-zis:

- În faţa voastră se afla un cub al Conversaţia Frontală /

Page 11: Proiect Didactic-meserii

5.Dirijarea

invatarii

meseriilor şi o piramidă a meseriilor

aduse de Albă ca Zăpada. Pentru a

putea demonstra care dintre voi ştiţi

mai multe despre meserii veţi fi

ȋmpărţiţi ȋn două echipe: echipa fetelor

şi echipa băieţilor. Un reprezentant al

unei echipe va rostogoli cubul

meseriilor şi va identifica meseria iar

reprezentantul echipei adverse va

răspunde sarcinilor corespunzătoare

meseriei identificate. Pentru fiecare

răspuns corect veţi primii un bănuţ.

După aceea vom răspunde la ghicitori

şi vom identifica jetoanele cu meserii

cu care vom forma piramida

meseriilor ȋn funcţie de anumite

criterii.

- Pentru ca jocul să se desfăşoare

corect trebuie să respectaţi regulile lui:

să aşteptaţi semnalul meu de start şi

terminare a jocului, să vă anunţaţi prin

ridicarea mâinii, să aşteptaţi să fiţi

numiţi.”

b) Se va realiza apoi un joc de probă

pentru a se asigura că toţi preşcolarii

au înţeles modul de desfăşurare.

c) Jocul propriu-zis:

VARIANTA1:”Cubul meseriilor”

Se va rostogoli cubul de un

reprezentant al echipei fetelor şi se

va identifica meseria la care s-a oprit

cubul. Echipa băieţilor va răspunde

Explicaţia

Exercitiul

Problematizarea

Jocul didactic

Problematizarea

Jocul

Individuală

individuala

orala

Page 12: Proiect Didactic-meserii

primei sarcini corespunzătoare

meseriei identificate.

EXEMPLU:Doctor

Sarcini:

1.Recunoaşte ustensilele doctorului;

2.Cum se numeşte doctorul care

tratează dinţişorii copilor;

3.Despărţiţi ȋn silabe cuvȃntul doctor;

4.Unde lucrează doctorul?

5.Cu ce se deplasează doctorul la o

interventie?

Copiii care nu ştiu răspunsuri vor fi

ajutaţi de colegi. Răspunsurile corecte

vor fi recompensate. Jocul se reia de

cȃteva ori.

VARIANTA 2:”Piramida

meseriilor”

Se prezinta piramida meseriilor pe

care copiii o vor decora cu imagini cu

meserii după anumite criterii. Dacă

vor răspunde la ghicitori ei vor putea

să aşeze meseriile pe piramidă,

respectând criteriile enunţate de

educatoare (meserii care asigură

oamenilor tot felul de servicii – frizer,

croitor, zidar; meserii care asigură

hrana oamenilor – brutar,

bucătar,cofetar; meserii care educă

oamenii – educatoare, profesor;

meserii care îi ajută pe oamenii –

doctor, pompier).

Conversatia

Explicatia

Exerciţiul

individuala

Page 13: Proiect Didactic-meserii

6.Obţinerea

performantei

Tranziţia: Vor fi apreciate răspunsurile

corecte şi se vor ȋndruma copiii spre

centrele de lucru de la activitatea

practic- gospodarească .

Activitatea practic - gospodarească va

consta ȋn pregătirea unor produse de

cofetarie. Copiii vor fi cofetari iscusiţi

şi vor ȋnvăţa cȃte ceva despre această

meserie dulce.

Prezentarea prăjiturii pe care o vor

realiza copiii.

1.Intuirea materialului didactic Se va intui materialul didactic:

aluat foietaj ,cuţite de plastic,suport de

taiat aluatul, tavi, seminţe de mac.

2 Explicarea şi demonstrarea

etapelor de lucru :

Din foaia pe care o avem ȋn

faţă decupăm fȃşii pe care le

răsucim;

Cu ajutorul degetelor, prin

mişcări de rotare formăm

fundiţe;

Fundiţele astfel formate se

aşează într-o tăviţă ;

Cu mac vom orna prăjiturile

obţinute.

3. Executarea exerciţiilor pentru

încălzirea muşchilor mâinii: “Jocul

degeţelelor “, “Cântăm la pian”

4. Executarea lucrării de către copii.

Educatoarea va oferi ajutor şi

Conversaţia

Conversatia

Observaţia

Explicaţia

Conversaţia

Demonstraţia

Observaţia

Exerciţiul

Explicaţia

Individuala

Frontală

Individuală

Individuală

Individuală

Page 14: Proiect Didactic-meserii

explicaţii suplimentare copiilor care

întâmpină dificultăţi.

Copiii vor orna cu mac prăjiturile

obţinute.

Apoi vom cânta împreună versurile :

„Noi suntem cofetari vestiţi

Ce ştim lucra frumos

Iar la sfârşit ne vom distra

Prăjituri vom mȃnca.”

Exerciţiul

Conversaţia

7. Evaluarea

activităţii

.

Aprecierea lucrărilor şi a modului cum

au participat copiii la activităţi.

Se fixează tema şi retrospectiva

întregii activităţii pe domenii

experenţiale.

Turul galeriei

Conversaţia

Frontală

Individuală

8.Încheierea

activităţii

ALA2-Activităţi recreative

În ȋncheierea activităţii copiii

desfăşoară jocurile: ”Cursa sanitarilor

pricepuţi” – joc cu caracter sportiv ,

„Vindecă pacientul!” – joc cu

caracter sportive.

Sunt recompensaţi cu rezultatul

muncii lor (fundiţe).

Jocul,

Exercitiul

Frontala

Page 15: Proiect Didactic-meserii