Proiect Didactic Lumea Slavă

7
Proiect didactic DATA: 27.V.2014 CLASA: a V-a A UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială ”Anton Pann” Craiova, județul Dolj PROFESOR: Ciurea Viorica OBIECTUL: Istoria Universală UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Geneza lumii în mileniul I d. Hr. SUBIECTUL: Lumea slavă: Lumea slavă în secolele VII-X; Studiu de caz :Rusia kieveană TIPUL LECŢIEI:Însușire de noi cunoștințe Competente specifice: 3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluției grupurilor umane și civilizației omenești; 4.2. Utilizarea surselor istorice în vederea ilustrării unui fapt istoric. Obiective operaționale: Informaţionale: capacităţi de comunicare: O 1 să opereze corect cu noțiunile istorici date, în contexte diferite; 1

Transcript of Proiect Didactic Lumea Slavă

COALA

Proiect didactic

DATA: 27.V.2014CLASA: a V-a AUNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Anton Pann Craiova, judeul DoljPROFESOR: Ciurea VioricaOBIECTUL: Istoria Universal UNITATEA DE NVARE: Geneza lumii n mileniul I d. Hr.SUBIECTUL: Lumea slav: Lumea slav n secolele VII-X; Studiu de caz :Rusia kieveanTIPUL LECIEI:nsuire de noi cunotineCompetente specifice:

3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluiei grupurilor umane i civilizaiei

omeneti;

4.2. Utilizarea surselor istorice n vederea ilustrrii unui fapt istoric.Obiective operaionale:Informaionale:

capaciti de comunicare:

O1 s opereze corect cu noiunile istorici date, n contexte diferite;O2 enumere grupele de popoare i limbi slave;

capaciti de tip cognitiv:

O3 s localizeze pe hrile istorice direcia de deplasare a slavilor i zonele europene n care s-au aezat;

O4 s identifice, pe baza unor texte, modul de organizare social a slavilor n primele secole ale sedentarizrii lor;

O5 s descrie procesul de constituire a Rusiei kievene;

Formative:aptitudini:

O6 s contientizeze urmrile migraiei slavilor n formarea popoarelor europene; atitudini:

O7 s aprecieze importana consecinelor migraiei slavilor pentru spaiul european.

FORME DE ORGANIZARE

a coninuturilor: interdisciplinar.a activitii: n grupuri mici, individual, frontal.TIPURI DE INTERACIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev; TIPURI, FORME, STRATEGII I INSTRUMENTE DE EVALUARE: interevaluarea n cadrul grupului, oral, individual, portofoliul elevului. RESURSE:

pedagogice (metode i procedee): conversaia euristic, activitatea pe grupe constituite n funcie de tema dezbaterii, lectura explicativ, metode interactive, metoda R.A.I., explicaia, expunerea, descoperirea, descrierea, modelarea, ciorchinele.materiale (mijloace de nvmnt): texte-suport sub form de proiecie, videoproiector, albume, imagini, tabla i creta , fisa: Momente de dezghe, manual, atlasele/hrile istorice, cartonae numerice, fie de lucru, steluele cartonate, ntrebri scrise, un cub, chestionare.

specifice disciplinei : Manual-Istorie antic universal- Zoe Petre, Laura Cpi, Monica Dvorski, Carol Cpi, Ion Grosu, Istorie, Bucureti, Editura All, 2007 c) bibliografice:

- Valentin Bluoiu, Vlad Constantin, Istorie - Caietul elevului, clasa a V-a, Editura All, Bucureti, 2007, pp. 39-42. - Imanuel Geiss, Istoria lumii din preistorie pn n anul 2000, Editura All, Bucureti, 2002.

- Ovidiu Drmba, Istoria culturii i civilizaiei, vol. II, Editura Saeculum I.O., Bucureti, 2008.- Module de formare din cadrul proiectului: Competene cheie tic n curriculumul colar.- Module de formare din cadrul proiectului: Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.d) temporale: 50 minute e) spaiale: sala de clasD E S F U R A R E A L E C I E I

ETAPELE LECIEIOB.RESURSE PROCEDURALEEVALUARE

(metode, instrumente, indicatori)

de coninutde timpforme de organizaremetode i procedeemijloace didactice

1. Captarea atenieiSalutul; se menine ordinea i disciplina n clas; Se citete catalogul pentru notarea absenelor. Profesorul i pregtete mijloacele didactice necesare pentru ora de istorie i solicit elevilor s se pregteasc la rndul lor.5frontal

conversaia

- -

2. Reactualizarea, sistematizarea i esenializarea

cunotinelorO6O7Verific cunotinele elevilor din lecia anterioar, Primele formaiuni politice romneti, solicitnd elevilor s rspund unui set de ntrebri:-Cum se numesc formaiunile statale romneti ce se dezvolt nc din sec. al IX-lea?-Care sunt cauzele pentru care au aprut aceste formaiuni ?- Care sunt formaiunile statale menionate n Diploma cavalerilor ioanii ?

- Cum se numesc formaiunile din Moldova ? Dar din Dobrogea?7individual

.Cnezate i voievodateCauze interne i externe

Banatul de Severin, voievodatele lui Seneslau i Litovoi i cnezatele lui Ioan i Farca

Marc de aprare i voievodat

Jupanate explicaia-evaluare oral

evaluare individual

3. Anunarea obiectivelorO1 O2O3 O4 O5O6O7Se prezint momentul de dezghe. Astfel, elevii descoper c vor studia lecia: Lumea slav: Lumea slav n secolele VII-X

Studiu de caz :Rusia kievean

Scrierea titlului leciei pe tabl. Enumerarea i explicarea obiectivelor, prin descoperirea activitilor ce vor conduce la atingerea acestora.3frontaldescoperireaconversaia euristicexplicaiavideoproiector (fisa: tabla i creta

text-suport sub form de proiecie -

Dirijarea invrii

a)Prezentarea coninutului ce urmeaz a fi predat, sistematizat i evaluatb) prelegere interactivaO1

O2O3O5O4

Prezentarea leciei cu ajutorul materialului power point (schema leciei realizat la tabl): se definesc i se explic noile noiuni, se explic cine sunt slavii, migraia lor, caracteristicile i grupurile slavilor, primele state slave.

Implicarea elevilor, prin contribuia cu idei cunoscute, n vizionarea i comentarea unor imagini legate de migraia slavilor.15frontal

frontal

frontalconversaia euristicexpunerea explicaiadescrierea

lectura explicativ

tabla i creta

videoproiector texte-suport sub form de proiecie;

manualul

atlasele/hrile istorice

evaluare oral

evaluare individual

c) Activitate de consolidareO6

O7Rezolvarea unei fie de lucru 10individual

explicaiaFie de lucruevaluare individual

5)Asigurarea reteniei i transferul de cunotineO1

O7 Aplicarea unui set de ntrebri elevilor, cu ajutorul metodei R.A.I. (Rspunde Arunc Interogheaz), acetia fiind evaluai n funcie de rspunsurile date. 9individual

metoda R.A.I.

ciorchinelemesaje

evaluare oral

7) ncheierea lecieiO7 Profesorul face aprecieri individuale i colective asupra nivelului atins i asupra comportamentului la lecie; Sunt notai elevii care s-au evideniat n cursul leciei cel mai mult; Elevii primesc sarcina de a continua completarea fiei de lucru pentru portofoliul elevului15individual

individual

conversaia

explicaiaexplicaia

fia de lucruevaluare individualportofoliu

PAGE 4