Proiect Didactic Luciu

8
Proiect didactic Data: 30.04.2015 Institutia: Gradinita cu program prelungit numarul 14, Iasi. Grupa: Mijlocie “A”. Tema saptamanii: “Invat de pe acum” Subtema: “Profesii si meserii” Domeniul experiential: Limba si comunicare Subiectul: Joc didactic- “Eu spun una tu spui multe” Tipul activitatii: Predare-invatare Scopul: Imbogatirea si activizarea vocabularului cu ajutorul cuvintelor care denumesc forma de singular si plural al unie parti de vorbire(substantiv). Obiective operationale: O 1 - să denumească în mod corect imaginea de pe jeton;

Transcript of Proiect Didactic Luciu

Proiect didactic

Data: 30.04.2015Institutia: Gradinita cu program prelungit numarul 14, Iasi.Grupa: Mijlocie A.Tema saptamanii: Invat de pe acumSubtema: Profesii si meseriiDomeniul experiential: Limba si comunicareSubiectul: Joc didactic- Eu spun una tu spui multeTipul activitatii: Predare-invatare

Scopul: Imbogatirea si activizarea vocabularului cu ajutorul cuvintelor care denumesc forma de singular si plural al unie parti de vorbire(substantiv).

Obiective operationale:O1- s denumeasc n mod corect imaginea de pe jeton;O2- s formuleze propoziii n care s folosesc n mod corect singularul i pluralul substantivelor;O3- s pronune corect cuvintele i toate sunetele cuvintelor;O4- s asculte cu atenie regulile jocului, n vederea receptrii nelegerii i respectrii acestora;

Strategii didactice:Metode si procedee: Conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea.Mijloace didactice: Jetoane, papusa, stimulente, lipci, imagini.Durata: 25-30 minuteFor ma de organizare: Frontal, individual, pe grupe.

Regulile jocului:1. copiii sunt imprii n dou echipe, echipa ursuletilor si echipa iepurasilor. Copilul numit de propunatoare ridic un jeton i denumete obiectul de pe el.1. sa raspunda cerintei doar la numirea lui de catre propunatoare;1. sa se incadreze in realizarea sarcinii jocului;

Elemente de joc:-nchiderea i deschiderea ochilor;-aplauze;-deplasarea copiilor la machet i n faa grupei;-surpriza;

Nr.crt.Momentele lectieiOb.op.Continutul instructiv-educativMetode si procedeeEvaluare

1.Momentul organizatoricPentru o bun desfurare a activitii voi avea n vedere: -aerisirea slii de grup; -aranjarea scaunelor n semicerc; -pregtirea materialului didactic.

2.Captarea atentieiCaptarea atentiei se face prin introducerea unui spiridus care a venit la copiii din gradinita ca sa le ceara ajutor. El vine cu un cosulet plin de jetoane care au tot felul de imagini imprimateConversatia

3.Anuntarea temei si obiectivelor propuseSe anunta tema activitatii de astazi: ,,La activitatea de educarea limbajului vom juca jocul numit: ,,Eu spun una tu spui multe.Pentru aceasta va trebui sa fiti foarte atenti la activitate, sa dati exemple de cuvinte in functie de cerinte, sa formulati propozitii cat mai corecte si mai frumoase, sa respectati regulile jocului.

Conversatia

Capacitatea de concentrare a atentiei.

4.Reactualizarea cunostintelor Voi discuta si le voi adresa copiilor intrebari cu privire la activitatile la care au participat saptamana asta,care ii va ajuta pe parsursul jocului.Dialogul

5.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

O1

O2

O4Se impart prescolarii in doua echipe, cea a iepurasilor si cea a ursuletilor.Explicarea jocului:Spiridusul Albastrel ne-a adus jetoanele pe care le foloseste el ca sa invete mai bine formele de plural si singular a partilor de vorbire.Haideti sa il ajutam sa se descurce din ce in ce mai bine.Voi numi doi copiii unul din echipa ursuletilor si unul din echipa iepurasilor.Unul va extrage un jeton cu un singur element iar celalat un jeton cu mai multe elemente dar identic cu imaginea de pe jetonul celuilalt,dupa care fiecare va formula propozii utilizand corect formele de singular si plural.De exemplu: Eu am pe jeton un politist,iar celalat copil din cealalta echipa spune Eu am pe jeton mai multi sau doi politistiToate jetoanele vor fi expuse pe table magnetic.Le expun copiilor regulile jocului.Se realizeaza jocul demonstrative si cel de proba pentru a se asigura ca sarcinile au fost bine intelese.

Explicatia

Explicatia

Explicatia

Demonstratia

Capacitatea de intelegere a regulilor.

6.Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverseO1

O3Voi alege din sala de grupa doi copiii din echipe diferite pentru a realiza sarcina de lucru dupa ce identifica imaginea de pe jeton si rostesc corect sunt rugati sa formulize propoziti utilizand corect singularul si puralul propozitiilor.Va veni in fata fiecare membru al fiecarei echipe,iar dupa fiecare raspuns corect fiecare echipa va primi cate o bulina la sfarsit voi desemna echipa castigatoare.

Jetoane

ExercitiulCapacitatea de identificare corect a imaginilor de pe jetoane.

Capacitatea de formulare a propozitiilor utilizand forma de plural si singular a subtantivelor.

7.Asigurarea retentiei si a transferuluiComplicarea jocului:Voi oferi fiecarui elev cate o foaie pe care vor desena doua cercuri mari.In acest timp eu voi aseza pe masa fiecarui imagini cu un element si imagini cu mai multe elemente. Prescolarii trebuie sa lipeasca intru-un cerc imagini cu un singur element iar in celalat imagini cu mai multe elemente.

Problematizarea

Capacitatea de selectare a imaginilor respectand sigularul si pluralul subtantivelor.

8.Evaluarea performantelorRepetam titlul jocului pe care l-am jucat impreuna astazi si scopu.Se fac aprecieri verbale,individuale si de grup. Conversatia