Proiect Didactic Limbaj
-
Upload
antoneta-neti-anica-oruna -
Category
Documents
-
view
43 -
download
0
Transcript of Proiect Didactic Limbaj
EDUCATOARE:
UNITATEA: G.P.N. CALATANI
GRUPA: COMBINATA
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCAREA LIMBAJULUI
DENUMIREA ACTIVITǍTII: JOC DIDACTIC
TEMA: “CASUTA POVESTILOR”
TIPUL ACTIVITǍTII: consolidare – verificare
DURATA: 35-40 minute
SCOPUL:
consolidarea cunostintelor despre unele povesti;
consolidarea deprinderii copiilor de a formula propozitii corecte din punct de vedere gramatical si de a desparti corect cuvinte in silabe;
educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti, a deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa recunoasca povesti si personaje din povesti; sa identifice trasaturile morale ale personajelor din povesti; sa numeasca sunetul initial din cuvantul pronuntat oral; sa spuna si alte cuvinte care au tot atatea silabe ca si cuvantul pronuntat oral; sa spuna si alte cuvinte care incep acelasi sunet; sa desparta in silabe cuvinte date; sa formuleze propozitii simple si dezvoltate; sa reprezinte grafic silabele unui cuvant; sa interpreteze un cantec respectand linia melodica.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicire, asteptare, intrecere, miscare, aplauze.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, expunerea, descoperirea, problematizarea, exercitiul.
MATERIAL DIDACTIC:
personaje personificate „Capra si iezii”, „Ursul si vulpea”, „Scufita Rosie si lupul”;
fragmente din cantece si povesti;
tabla si creta;
fise de lucru individuale;
caseta audio si casetofon.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica, - „Proiecte tematice orientative”, Editura Tehno-Art, Oradea, 2003
Adriana Manolache, Cornelia Dragomir, - „ABC-ul basmelor”, Editura Aramis, Bucuresti, 2003
Florica Mitu, Stefania Antonovici - „Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar”, Editura Tehno-Art, Oradea, 2005
M.E.C. – „Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, Editura Integral, Bucuresti, 2005
Viorica Preda, Mioara Pletea – „Ghid pentru proiecte tematice”, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005
POVESTILE
- „Ursul pacalit de vulpe”, muzica: Mariana Gaescu
- „Capra cu trei iezi”, muzica: Jolt Kerestely
- „Scufita Rosie, muzica: Stefan Iordache
DEMERS DIDACTIC
MOMENTELEACTIVITATII
ACTIVITATEAEDUCATOAREI
ACTIVITATEACOPIILOR
METODE
SI
PROCEDEE1.MOMENT ORGANIZATORIC
Se creeaza conditiile psiho - pedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii:
- introducerea copiilor in sala de grupa;
- asezarea copiilor pe scaune, in semicerc.
Intra in sala de grupa
Se vor aseza
Asteapta inceperea activitatii
2. CAPTAREA ATENTIEI
Atentia si interesul copiilor vor fi captate prin interactiune dialogata: ”Copii, va plac povestile?”„Astazi vom intra in Casuta povestilor cu ajutorul unor cantece si personaje pe care le-am invitat la noi”
Asculta
Raspund
Asculta
Conversatia
3. ENUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVELOR
Prezint scopului si obiectivele intr-un limbaj accesibil copiilor.„Trebuie sa fiti atenti ca sa puteti
Asculta cu atentie explicatiile dateAsculta
Expunerea
Explicatia
sa recunoaste personajele si titlul povestilor din care acestea vin. Pe urma vom denumi si alte personaje din poveste, vom spune cu ce sunete incep cuvintele, le vom desparti in silabe, iar apoi vom formula propozitii cu ele
Expunerea
4. EXPLICAREA JOCULUI
Sunt explicate copiilor regulile jocului (se va tine cont de principiul tratarii diferentiate)
Se vor canta versurile: „Astazi ne jucam/Astazi invitam/, Personajele, din povestea ….”
Se va introduce cate un element surpriza („personaje personificate din povesti - copiii vor purta masti) – „Capra cu trei iezi”, „Scufita Rosie si lupul”, „Ursul si Vulpea”. Astfel captarea atentiei se va realiza pe tot parcursul jocului.
Copiii sunt foarte atenti
ExpunereaExpunerea
Copiii trebuie sa recunoasca recunoasca personajul si sa spuna titlul povestii.Copiii vor denumi si alte personaje din poveste, vor spune cu ce sunet incepe cuvantul care denumeste personajul si vor gasi alte cuvinte care incep cu sunetul respective, pe care le vor desparti in silabe iar apoi vor formula propozitii.
Copiii sunt atenti Expunerea
5. DESFASURAREA JOCULUI DE PROBA
Se desfasoara un joc de proba pentru verificarea intelegerii regulilor jocului de catre copii:
„Astazi ne jucam / Astazi invitam / Personajele din povestea…”
Intra elementul – surpriza: ,,Capra si cei trei iezi” care vor dansa chiar pe melodia ,,Capra cu trei iezi”
„Recunoasteti personajele”?
Personajele vor purta masti, copiii vor canta si vor dansa impreuna cu capra si iezii.
Raspund
Povestea se numeste – Capra cu trei iezi
Cuvantul capra in cepe cu sunetul „c”.
Demonstratia Expunerea
Problematizarea
Descoperirea
Conversatia
Expunere
Problematizare
„Cum se numeste povestea din care vom?”
„Cu ce sunete incepe cuvantul capra?
Dar ied?”
„Cate silabe are ?”
„Astazi ne jucam / Astazi invitam / Personajele din povestea…”
Va intra Scufita Rosie si lupul si vor dansa pe melodia Scufita Rosie.
Se insista pe recunoasterea personajelor si a povestii, pe pronuntarea corecta a sunetului initial al cuvantului, pe despartirea in silabe si formarea de propozitii.
Se corecteaza eventualele greseli chiar de colegii de grupa.
Cuvantul capra are doua silabe
Personajele canta si danseaza impreuna cu copiii.
Copiii recunosc personajele si spun titlul povestii.
Precizeaza sunetul initial al cuvantului pe care il desparte in silabe.
Vor formula propozitii cu un personaj din poveste .
Descoperirea
Conversatie
Exercitiu
6. DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A JOCULUI
Dupa ce vor intra si ultimele personaje care au mai ramas, vor dansa pe melodia ursul pacalit de vulpe; copii vor fi solicitati sa spuna si alte cuvinte care incep cu sunetul initial, corespunzator cuvantului care denumeste personajul „bun” (pozitiv) din poveste, „personajul rau”(negativ) din povestire
Copiii vor spune cate silabe au cuvintele„urs, respectiv „vulpe”, apoi vor gasi si alte cuvinte cu o singura silaba. Cuvintele monosilabice ce vor fi transformate in bisilabice.
Copiii recunosc personajele . Copiii spun si alte cuvinte care incep cu sunetul – urs - : ureche, unt, usturoi, etc.
Cuvantul „urs” are o singura silaba.
Cuvantul monosilabic „urs” va deveni cuvantul bisilabic „ursul” etc.
Conversatii
Exercitiul
Problematizare
Descoperirea
Problematizarea
Exercitiu
7. EVALUARE Rezolvarea fiselor individuale/”Asaza pe panou jetoanele reprezentand
personajele principale grupate dupa criteriul „fapte bune”/fapte rele”.
8. INCHEIEREA ACTIVITATII
Copiii se vor autoevalua si coevalua.Se vor face aprecieri privind desfasurarea activitatii si comportamentul copiilor
Se autoevalueaza si coevalueaza