Proiect Didactic Laminarea Ixmecanica

11
I. DATE GENERALE Grup Şcolar „Crişan” Crişcior Clasa: IX B – domeniul pregătirii de bază: mecanică Aria curriculară: Tehnologii Data: Martie 2011 An şcolar: 2010-2011 Profesor: ing. Drăgoi Monica Adriana Proiect didactic II. CONSTRUCŢIA Disciplina: M 3: Tehnologii mecanice generale Unitatea de învăţare: Procedee de elaborare a semifabricatelor Subiectul: Laminarea Tipul lecţiei: mixtă (combinată) Competenţe: - descrie procedeele de obţinere a semifabricatelor; - dezvoltarea gândirii critice – rezolvarea de probleme (selectarea utilajelor şi echipamentelor specifice obţinerii semifabricatelor); - satisfacerea cerinţelor clienţilor; Obiective: a) pedagogice: - însuşirea terminologiei specifice lucrărilor de elaborare şi prelucrare a semifabricatelor; - corelarea interdisciplinară a noţiunilor (ex: procedeu de elaborare funcţie de proprietăţile metalelor, formule de calcul etc.); b) Operaţionale – la sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să: - identifice semifabricatele folosite iniţial în procesul de laminare şi produsele obţinute prin laminare; - prezintă schema procesului de laminare şi criteriile de clasificare a laminoarelor; - prezintă principiul de funcţionare al laminorului cu cilindrii orizontali şi procesul tehnologic de obţinere a ţevilor; c) psihomotorii: - să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru; d)afective: - să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi; - să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei; Metode de învăţământ: Expunere, conversaţie, brainstorming, demonstraţie; Mijloace didactice: planşe, fişe de lucru, coli, creioane colorate, fişe de reflexie;

Transcript of Proiect Didactic Laminarea Ixmecanica

Page 1: Proiect Didactic Laminarea Ixmecanica

I. DATE GENERALEGrup Şcolar „Crişan” CrişciorClasa: IX B – domeniul pregătirii de bază: mecanicăAria curriculară: Tehnologii Data: Martie 2011An şcolar: 2010-2011Profesor: ing. Drăgoi Monica Adriana

Proiect didactic II. CONSTRUCŢIADisciplina: M 3: Tehnologii mecanice generale Unitatea de învăţare: Procedee de elaborare a semifabricatelor Subiectul: Laminarea Tipul lecţiei: mixtă (combinată)

Competenţe: - descrie procedeele de obţinere a semifabricatelor;- dezvoltarea gândirii critice – rezolvarea de probleme (selectarea utilajelor şi echipamentelor specifice obţinerii semifabricatelor);- satisfacerea cerinţelor clienţilor;Obiective:a) pedagogice: - însuşirea terminologiei specifice lucrărilor de elaborare şi prelucrare a semifabricatelor;- corelarea interdisciplinară a noţiunilor (ex: procedeu de elaborare funcţie de proprietăţile metalelor, formule de calcul etc.);b) Operaţionale – la sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să: - identifice semifabricatele folosite iniţial în procesul de laminare şi produsele obţinute prin laminare; - prezintă schema procesului de laminare şi criteriile de clasificare a laminoarelor;- prezintă principiul de funcţionare al laminorului cu cilindrii orizontali şi procesul tehnologic de obţinere a ţevilor; c) psihomotorii:- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru; d)afective: - să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi; - să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei; Metode de învăţământ: Expunere, conversaţie, brainstorming, demonstraţie;Mijloace didactice: planşe, fişe de lucru, coli, creioane colorate, fişe de reflexie; Moduri de activitate cu elevii: Frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor), individual (realizarea feedback-ului), pe grupe de elevi (rezolvarea unor sarcini de lucru); Bibliografie: Tehnologia elaborării şi prelucrării semifabricatelor, Adriana Popescu, Elena Drăgan, Editura didactică şi pedagogică, Bucureşti, 2002;Auxiliare curriculare - www.edu.ro;

Tabel de specificare a corespondenţelor

Etapele lecţieiObiective operaţionale

Conţinutul informaţional şi aplicativ detaliatActivitatea de învăţare

Activitatea profesorului şi strategiile folosite

Activitatea elevului

1. Moment organizatoric Asigurarea Comunic cu elevii, notez absenţii, etc. Conversaţia Elevii de serviciu informează

Page 2: Proiect Didactic Laminarea Ixmecanica

3 minute condiţiilor optime pentru desfăşurarea orei;

Exerciţii de încălzire pentru asigurarea climatului favorabil în clasă;

diferite aspecte: absenţe, etc.;

2. Verificarea cunoştinţelor anterioare

10 minute;

Reactualizarea noţiunilor studiate în UÎ: Procedee de elaborare a semifabricatelor: turnarea, forjarea;

Am pregătit trei fişe de lucru, iar elevii sunt împărţiţi în 3 grupe. Aplic metoda „ciorchinelui” şi procedez astfel: - pe fiecare fişă am scris o frază nucleu Ex: Avantajele forjării, dezavantajele forjării, avantajele semifabricatelor matriţate în comparaţie cu semifabricatele forjate liber etc. - am identificat câte un cuvânt legat de termenul din nucleu;- am trasat linii de la cuvânt la nucleu;- le-am cerut elevilor să se consulte între ei şi să completeze schemele în 5-6 minute;- fişele fiecărei grupe le-am lipit pe tablă, iar din fiecare grupă un reprezentant a prezentat rezultatul muncii grupului pe care-l reprezintă; - notez elevii care prezintă rezultatul activităţii „ciorchinelui”;

Instrucţiuni de lucru, cerinţe pentru rezolvarea sarcinii de lucru primite;

Primesc fişele de lucru, colile pe care vor realiza lucrarea, creioanele colorate; .

3. Pregătirea aperceptivă

3 minute;

Realizarea legăturii dintre cunoştinţele anterioare şi cele noi.

Dintre procedeele de elaborare a semifabricatelor am studiat: Turnarea, Forjarea , proces tehnologic, produse finite, utilizarea lor în industrie. Procedeul tehnologic de laminare credeţi că este asemănător cu cele studiate? - da; Da, din p.d.v că este procedeu de elaborare a semifabricatelor, dar o să vedeţi că în acest caz obţinem piese lungi, cu secţiune constantă, numite?- ţevi; Da, foarte bine;

Prin întrebări bine alese încearcă să facă legătura cu lecţia nouă;

Elaborează posibile răspunsuri;

4. Anunţarea lecţiei şi a obiectivelor

2 minute;

Anunţarea titlului lecţiei

Azi vom învăţa despre operaţia de laminare, procesul tehnologic de laminare, utilaje folosite la laminare.

Comunicare Notează titlul lecţiei pe tablă;

Notează titlul în caiete;

5. Transmiterea de cunoştinţe noi

27 minute

1. să identifice semifabricatele folosite iniţial în procesul de

Laminarea este procedeul de prelucrare prin deformare plastică, la cald sau la rece, a semifabricatului care este obligat să treacă forţat printre doi cilindri care se rotesc în sensuri contrare. Semifabricatele folosite iniţial în procesul de laminare sunt: lingouri,

Brainstorming; Se consultă între ei, răspund solicitărilor profesorului;

Page 3: Proiect Didactic Laminarea Ixmecanica

laminare şi produsele obţinute prin laminare;

2. să prezinte schema procesului de laminare şi criteriile de clasificare a laminoarelor;

bare turnate continuu, produse laminate sau forjate în prealabil;Produsele obţinute prin laminare sunt: semifabricate (blumuri, ţagle, şleburi, platine etc.), şi produse finite (table ţevi, sârme etc.);

Schema procesului de laminare:semifabricatul, un lingou degrosime H, se introduce înter cilindrii 1şi2. produsul laminat rezultă la dimesniunile h,l,b. Deci în timpul procesului de laminare, se reduc în direcţia presării şi cresc în celelalte direcţii,ec: lungime.

a- cilindri orizontali, b – cilindrii verticali; Cilindrii de laminare – sunt scule cu ajutorul cărora se realizează procesul de laminare proriu –zisă. Ei pot fi: netezi (a) profilaţi (b);

Utilaje pentru laminare. Clasificare. 1. după temperatura de lucru: laminoare pentru prelucrare la cald sau la rece;2. după dispoziţia cilindrilor:orizontali, vericali, orizontali şi verticali, dispuşi oblic etc.3. după sistemul de organizare al cilindrilor: a- laminor duo, b- laminor trio, c – laminor cu un cilindru dublu, d – laminor dublu duo etc;

Laminor cu cilindrii orizontali: este alcătuit din: cilindri de laminare 1 şi 2, bare de cuplare 3 şi 4, piesa de prelucrat 5, cuplaje 6, reductor 7,

Descriere după model;

Comunicare;

Brainstorming;

Descriere după model;

Notează unele informaţii şi urmăresc atent prezentarea;

Analizează individual elementele constructive din fişa de lucru primită;

Elevii primesc individual fişe de lucru care conţin schemele prezentate.

Page 4: Proiect Didactic Laminarea Ixmecanica

3. să prezintă principiul de funcţionare al laminorului cu

cilindrii orizontali şi procesul

tehnologic de obţinere a ţevilor;

roţi dinţate 8, motor electric 9, grosimea H, înainte de laminare, h-după laminare.

Laminarea ţevilor – cuprinde trei faze: 1. obţinerea unei ţevi scurte cu pereţi groşi (eboşă), din lingou sau dintr-un semifabricat; 2. obţinerea ţevii de dimensiuni necesare prin laminarea eboşei; 3. finisarea ţevilor laminate;

Între cei 2 cilindri de laminare 1 se introduce un dorn 2, care contribuie la obţinerea găurii interioare a ţevii 3, uniformă pe întreaga lungime a ţevii.

Verifică frontal activitatea elevilor şi formulează aprecieri pentru modul de realizare a aplicaţiilor, iar unde este cazul oferă sprijin elevilor;

Elevii execută după model utilajele pentru laminare.profesorului;

Comunică cu profesorul, formulează întrebări, elaborează răspunsuri;

6. Asigurarea feedback-ului prin reflecţia zilei 5 minute;

Luarea în consideraţie a sugestiilor elevilor.

Distribuie fişele de lucru elevilor Comunicare, explicaţie Rezolvă sarcina de lucru primită şi colaborează cu profesorul.

Page 5: Proiect Didactic Laminarea Ixmecanica

Grupa nr. 1

AVANTAJELE FORJĂRII

DEZAVANTAJELE FORJĂRII

1. după temperatura de lucru

Clasificarea forjării

2. după modul de aplicare a forţei de deformare

Page 6: Proiect Didactic Laminarea Ixmecanica

Grupa nr. 2

Materialul iniţial utilizat la forjare este constituit din

Lingouri ……………..

Semifabricate laminate …….

Page 7: Proiect Didactic Laminarea Ixmecanica

Grupa nr. 3

Semifabricatele matriţate prezintă avantaje însemnate în comparaţie cu semifabricatele

forjate liber

Adaosurile tehnologice…..Precizie…..

Calitate …… Cost ……

După felul în care se produce deformarea plastică a metalelor şi aliajelor poate fi

Deformare elastică….. Deformare plastică…..

Page 8: Proiect Didactic Laminarea Ixmecanica

La această oră mi-au plăcut următoarele: Pe viitor aş vrea să schimb următoarele aspecte la orele de M3: tehnologii mecanice generale:

La această oră mi-au plăcut următoarele: Pe viitor aş vrea să schimb următoarele aspecte la orele de M3: tehnologii mecanice generale:

REFLECŢIA ZILEI