Proiect didactic la sport
-
Upload
sandu-roxana -
Category
Documents
-
view
119 -
download
9
description
Transcript of Proiect didactic la sport
PROIECT DIDACTICPropunatoare:Sandu Roxana
Educatoare:Radulescu Maria
Data: 13.01.2014
Unitatea de invatamant: Gradinita cu program normal Micul print
Grupa : mijlocie-mareTema anuala:Cum a fost,este si va fi pe Pamant
Tema saptamanii:Tinerete fara batranete si viata fara de moarte
Tema zilei:Din timpuri trecute
Domeniul experiential :Domeniul psihomotric
Categoria de activitate: Educatie fizica
Tema activitatii: 1.Tararea inainte cu sprijin pe genunchi si palme
2. Joc,,Pisicile si soriceii
Tipul de activitate: Formare de deprinderi motrice
Modalitati de realizare:1.Exercitii pentru insusirea tehnicii
2 .Joc cu caracter aplicativ:,,Pisica si soriceii
Scopul: Dezvoltarea armonioasa a organismului din punct de vedere fizic si psihic;
Formarea deprinderilor motrice de baza( tarare pe genunchi si palme);
Educarea trasaturilor de vointa, a disciplinei, a simtului de ordine.
Obiective operationale:
a)Obective motrice:
sa fie capabil sa execute miscari motrice de baza: mers,alergare,sarituri;
sa execute corect tararea inainte cu sprijin pe genunchi si palme
b)Obective cognitive:
sa respecte regulile si indicatiile primitesa cunoasca si sa aplice regulile de igiena a efortului fizic
c)Obiective afective:
sa manifeste in timpul activitatii atitudini de cooperare,spirit de echipa,de competitie,fair-play;
Strategii didactice:
Algoritmice: prin actiunea practica si joc. Metode :explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul
Durata: 20-25 minuteLocul de desfasurare: Sala de sportVeriga Continut Formatii Dozare Indicatii metodiceEvaluare
Organizarea colectivului de copii-adunarea;
-salutul;
-anuntarea temei;
-anuntarea obiectivelor pe intelesul copiilor;
-intoarceri la comanda:,,Cu fata la perete,,Cu fata la fereastraIn linie pe un rand 3-4 x-respecta locul tau-spatele drept, bratele pe langa corp;
-toti odata in acelasi timp(pe timpii 1-2)
rapiditate precizie
sincronizare
respectarea directiei
Pregatirea organismului pentru efort
Pregatirea selectiva a organismului pentru efortVariante de mers:-mers normal(in coloana unul dupa altul;
-mers pe varfuri;
-mers pe calcaie;
-mers ghemuit;
Alergare usoaraExercitii de respiratie(mirosim o floare)
Exercitiul 1.
(pentru gat)
,,Sus-jos
P.I.-stand departat-palmele pe sold;
T.1-rotirea capului in sus;
T.2-aplecarea capului in jos.
Exercitiul2.
(pentru brate)
,,Intindem elasticul
P.I.-stand departat cu bratele inainte , palmele paralele;
T.1-departarea bratelor lateral energic(intindem elasticul);
T.2-revenire cu bataia palmelor(poc!)
Exercitiul 3.
(pentru trunchi)
,,Pisica se intinde
P.I.-sprijinit ghemuit;
T.1-din ghemuit -intinderea genunchilor;
T.2-revenire.Exercitiul 4.
(pentru picioare)
,,Sari minge
P.I.-stand cu palmele pe sold;
T.1-saritura ca mingea pe loc
Exercitii de respiratie:
,,Zboara fulgusorulIn semicerc cu fata la
mine
1x15 m
1x15 m
1x15 m
1x15 m
1x10 m
2x10 m
2x8 T
3x4T
2x8 T
Atentie !
Privirea inainte, spatele drept
Misca bratele pe langa corp!Capul drept!Impinge mult pe varfuri!
Mergem pe calcaie, cu varfurile mult ridicate si genunchii intinsi.Spatele drept, palmele sprijinite pe genunchi;
Alearga cu gura inchisa!
Pastreaza distanta!
- Privirea in sus!
- Privirea in jos!
- Spatele drept!
- Nu misca picioarele!
-Intinde genunchii!
-Spatele drept!-Intinde genunchii!
-Pe varfuri, sariti!
- Atentie stai!
-Respira adanc!Mers ordonat si elastic;atingerea solului cu varful piciorului;
atingerea solului cu calcaiul piciorului;
Pozitia de drepti,
flexibilitate a gatului;
miscarea se realizeaza cu talpile pe sol;
Intinderea se executa din talie in planul corpului;
talpile sunt fixe pe sol;
saritura elastica pe varfuri;
se urmareste respiratia si inspiratia corecta
Invatarea tararii inainte cu sprijin pe genunchi si palmeTararea inainte pe genunchi si palme cu deplasare alternativa a mainilor si picioarelor.Formatia de lucru: pe doua coloane.
Explicatia si demonstratia:
Din pozitia stand-cu sprijin pe genunchi si palme se executa inaintarea cu deplasarea corpului inainte, efectuata cu ajutorul mainilor si picioarelor, deplasand simultan bratul cu piciorul opus. Capul se tine ridicat, cu privirea orientata inainte. Se va demonstra tararea corecta, care se executa pe o distanta de 3-4 metri Pe doua coloane2-3x 7 mPe doua coloane cate unul...alinierea!..pe loc..stai!..unu,doi..Primii doi copii, culcat cu sprijin pe genunchi si palme...luat!..ince-peti tararea!..drepti!..cu pas alergator in spatele coloanei...urmatorii incepeti!..
Executa corect, tin capul drept si privirea inainte!
pozitia corecta in timpul deplasarii;exactitatea tararii;
mentinerea respiratiei normale;
Consolidarea deprinderii motrice nou invatate Jocul ,,Pisicile si soarecii(tarare pe genunchi si palme)
Se explica regulile jocului:-copiii sunt asezati imprejurul unui cerc mare, cu fata spre centrul cercului;- un copil este ,,pisica, care sta ghemuit in mijlocul cercului si doarme;-cand pisica incepe sa sforaie copiii (soriceii), pornesc spre ea, care se trezeste si striga: miau, miau!
Ma voi folosi de urmatoarele versuri:,,Pisica vine, vine,
Acum o sa va prinda
Hai soricei fugiti!-pentru a-i face pe soricei sa iasa din cerc, tarandu-se pe genunchi si palme, pentru a nu fi prinsi de pisica.
Pisica va merge tot prin tarare cu sprijin pe palme si genunchi;
Se evidentiaza copiii care s-au tarat corect;
La repetarea jocului, rolul pisicii va fi interpretat de copilul care a executat cel mai corect tararea.In cerc4-5 min Explicarea concisa si clara a jocului;Fixarea regulilor jocului;
Impartirea rolurilor;
Desfasurarea jocului
- Ai grija sa nu fii prins de pisica!Se urmareste respectarea regulilor de joc
Se urmareste exactitatea tararii.
Revenirea organismului dupa efort Joc linistitor
,,Plimbam pisoiasul
Copiii sunt asezati in formatie de cerc, stand in sezut vor da din mana in mana pisoiasul.In cerc1-2 min Inspira si expira usor!se urmareste relaxarea organismului;exercitii de respiratie
Incheierea activitatii-adunarea
-aprecieri generale si individuale;
- recomandari;
-salutul.In linie, pe un rand1minAdunarea!receptivitate;
evaluare frontala si individuala