Proiect Didactic Istoria

8
Proiect didactic ClasaIV-A Data: 14.02.2013 Disciplina: istoria Cadrul didactic: Bagrin Ecaterina Subiectul lecţiei: Replublica Moldova, stat independent şi democratic. Tipul lecţiei: mixtă Subcompetenţe: 1. Caracterizarea personalităţi remarcabile din istoria spaţiului românesc, localităţii. 2. Descrierea datelor şi evenimentelor elementare din istoria românilor. Obiectivele operaţionale: O 1 - Să povestească ce ştiu despre trecutul îndepărtat al ţării şi foştii săi domnitori. O 2 - Să descopere în text evenimentele istorice importante pentru a le fixa pe linia timpului. O 3 - Să coopereze în grup la sarcinile propuse, manifestînd răbdare şi bună întelegere în timpul colaborării. O 4 - Să manifeste interes faţă de istoria ţării. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia jocul didactic explicaţia metoda paianjen

description

Istoria clasa 4

Transcript of Proiect Didactic Istoria

Page 1: Proiect Didactic Istoria

Proiect didactic

ClasaIV-A

Data: 14.02.2013

Disciplina: istoria

Cadrul didactic: Bagrin Ecaterina

Subiectul lecţiei: Replublica Moldova, stat independent şi democratic.

Tipul lecţiei: mixtă

Subcompetenţe:

1. Caracterizarea personalităţi remarcabile din istoria spaţiului românesc, localităţii.2. Descrierea datelor şi evenimentelor elementare din istoria românilor.

Obiectivele operaţionale:

O1- Să povestească ce ştiu despre trecutul îndepărtat al ţării şi foştii săi domnitori.

O2- Să descopere în text evenimentele istorice importante pentru a le fixa pe linia timpului.

O3- Să coopereze în grup la sarcinile propuse, manifestînd răbdare şi bună întelegere în timpul colaborării.

O4- Să manifeste interes faţă de istoria ţării.

Strategii didactice:

Metode şi procedee:

conversaţia jocul didactic

explicaţia metoda paianjen

discoperirea brainstormingul

problematizarea

creativitatea

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, în grup.

Mijloace de instruire: harta Republicii Moldova, fişe de lucru, linia timpului, prezentare POWER POINT, imagini ale domnitorilor ţării, manualul de istorie.

Page 2: Proiect Didactic Istoria

Scenariul didactic:

N/dr

Etapele lecţiei

Activitatea cadrului didactic şi a elevului Strategii didactice

Obiectivele operaţionale

I EvocareMoment organizatoric.

1) Rezolvînd acest careu veţi obţine pe diagonala AB un cuvînt important pentru noi.

A

B1) Naţiune sale...

2)Regele romanilor... 3) Cine a fost numit părintele istoriei... 4) Cine a fost I rege al dacilor... 5) Ştiinţa care se ocupă cu studierea trecutului omenirii din cele mai vechi timpuri pînă în prezent... 6) A fost domnitorul Daciei după Burebista...- Ce cuvînt am primit pe diagonala AB? 2) - Care sînt sinonimele cuvîntului Patrie?

Patrie

- Cum se numeşte Patria noastră? - Unde este situată pe hartă?- Care este capitala ţării noastre?- Care sînt ţările vecine?- Cine este preşedintele ţării noastre?

3)- Cum credeţi, la noi în Republica Moldova în trecut au trăit tot moldoveni ce aveau limba de stat română?- De unde ştim aceasta?- Cum se numeau cei mai vechi locuitori care au trăit pe teritoriul ţării noastre cu

Act.frontală

Creativitate

O1

O4

O1

Page 3: Proiect Didactic Istoria

II Realizarea sensului

peste 2500ani în urma? - De ce se numeau aşa?- Cum se măsoară timpul istoric?

Timpul istoric

- Ce domnitori ai ţării noastre cunoaşteţi? Ce ştiţi despre ei?

1) Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei.

2) Explicarea cuvintelor noi: independenţă- democtraţie- constituţie-3) Învăţăm şi descoperim Citiţi în gînd tema lecţiei:Descoperiţi noi evenimente istorice, care la rîndul lor să le fixăm pe linia timpului.- Ce evenimente importante din istoria

ţării noastre aţi descoperit în tema dată?4) Citirea temei cu voce tare de către elevi.- Cum înţelegeţi enunţul stat independent

şi democratic?5) Activitatea „ Pomul de idei”.- Ce nou aţi mai aflat?6) Joc de relaxare „ Călătoria”.

Aţi lucrat mult şi aţi obosit acum închideţi ochii şi imaginaţi-vă că porniţi într-o călătorie. Dacă doriţi, puteţi lua cu voi persoanele dragi.Ne deplasăm cu autobusul. Iată că am ajuns în oraşul Chişinău. Acolo vă simţiţi minunat. Reţineţi ce vedeţi.

- Prin ce se deosebeşte capitala tării, oraşul Chişinău de alte oraşe?

- La ce ne gîndim cînd spunem Patrie?- Ce auzim cînd zicem Patrie?

Maximă: A avea Patrie înseamnă a avea trecut, prezent şi viitor.

Problema-tizareamet. Paianjen

Explicaţia

Act.indep.Descoperirea

Activtate în echipe

Joc didactic

Brainstorming

O2

Page 4: Proiect Didactic Istoria

III

IV

Reflecţie

Extensie

- Cine este trecutul?- Datorită cui avem prezent?- Cine este viitorul ţării? - Cu ce puteţi contribui voi la întărirea

ţării?- Ce calităţi trebuie să posede un patriot?7) Lucrul în echipe:I grup: Numiţi simbolurile naţionale. Relataţi ce ştiţi despre ele.II grup: Dacă ai fi preşedintele Republicii Moldova ce ai întreprinde?III grup: Selectaţi din Constituţia Republicii Moldova cîteva drepturi şi îndatoriri ale oamenilor.IV grup: Dacă ai fi singur în altă ţară şi ai auzi pe cineva vorbind în limba ta, ce ai face? - Ce proverbe cunoaşteţi despre Patrie?Evaluare:1) Am învăţat că Patria mea se numeşte

__________________2) Capitala Republicii Moldova este oraşul

______________________3) Ziua de 27 august 1991 este

_________________________4) La 29 iulie 1994 a fost

adoptată____________________5) Simbolurile de Stat ale Republicii

Moldova sînt:

6) Fiecare om trebuie ______________________________________

7) Mi-a plăcut mult_______________________________2) Continuă dîndul:

Azi la lecţie ...

1) Notarea elevilor.2) Pentru acasă: De căutat informaţii referitor

la tema dată de pe unternet. De citit tema, de răspuns la întrebări.

conversaţie

lucrul în grup

Evaluarea activităţii

Activ.individ.evaluarea

O4

O3

O1

O4

Page 5: Proiect Didactic Istoria

Proiect didacticla istorie

în clasa IV a „A”

Elaboratde Bagrin Ecaterina- învăţătoare

la clasele primare în gimnaziul „Ion Creangă”

din s. Cania, r. Cantemir

Page 6: Proiect Didactic Istoria

2013