Proiect Didactic Ioana

download Proiect Didactic Ioana

of 7

description

cxcxz

Transcript of Proiect Didactic Ioana

PROIECT DIDACTIC

DATA: 10.11.2014UNITATEA DE PRACTIC: Grdinia cu program prelungit nr. 37, OradeaGRUPA: MicINSTITUTOR/ EDUCATOARE: Furtos Florica/ Boa PaulaPROPUNTOARE: Fericel Andreea Dalia CENTRUL DE INTERES: Biblioteca i tiineCATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA IIMIJLOC DE REALIZARE: Exerciii grafice i grupare TEMA ANUAL: TEMA SPTMNAL: TEMA ACTIVITII: ,, Turtia "TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi i deprinderi practice. OBIECTIV FUNDAMENTAL: Formarea deprinderii de a grupa materiale din activitatea gospodreasc, dobndirea sentimentului de mulumire fa de propria fi de lucru i dezvoltarea motricitii minii.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

0.1. s denumeasc toate materialele puse la dispoziie;0.2. s pstreze acurateea lucrrii;0.3. s manifeste interes n activitatea desfurat;0.4. s respecte forma turtiei din fia de lucru ;0.5. s grupeze corect turtiele n funcie de mrime.

METODE I PROCEDEE DIDACTICE: explicaia, conversaia, demonstraia, exerciiul.MIJLOACE DE NVMNT: modele demonstrative, creioane grafice, pogcele, scunele, msue.DURATA ACTIVITII: 20-25 de minuteMODUL DE ORGANIZARE: Frontal, individual, n perechi. BIBLIOGRAFIE: 1. Programa activitilor instructiv- educative n grdinia de copii- Bucureti 2008;2. Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani)

DESFURAREA ACTIVITII

ETAPELE ACTIVITIIO.oACTIVITATEA EDUCATOAREIACTIVITATEA COPIILOR

1. Moment organizatoric Voi asigura condiiile necesare pentru desfurarea activitii :- aerisirea slii de grup;- aranjarea mobilierului, distribuirea materialului didactic. Aezarea copiilor pe dou rnduri de scunele, fa n fa. Copiii sunt nerbdtori s nceap activitatea i urmeaz ntocmai indicaiile educatoarei .

2. Captarea ateniei O voi realiza printr-o scurt poezie:

Eu sunt turtia umflatDe prin lad adunatDin cmar mturatn cuptor sunt rumenitPe ferestr sunt rcit.Iar apoi vrnd s par tare iscusit, mai zise:Pe bunic l-am pclitDe bunic am fugitDe tine-am s fug ndatIepura fr de pat.Voi aranja copiii n semicerc i i voi pune s numere de la 1-3 i cei care au spus 1 vor merge la primul centru (art) cei care au spus 2 vor merge la al doilea centru ( joc de mas) iar cei care au spus 3 vor merge la cel de al treilea centru ( joc de rol).Copiii sunt ateni.

Copiii sunt ncntai de poezia spus de mine.

Copiii numr i cei care au rostit numerele ies pe rnd n faa i se aeaz la centrul corespunztor.

3. Anunarea temei i a obiectivelor

i voi anuna pe copiii cu privire la tema pe care azi am propus-o iar mai apoi le voi da indicaiile necesare pentru nceperea activitii.-Astzi, cu materialele care le avem pregtite pe msue vom realiza urmtoarele: La centrul Bibliotec vei desena fia dat respectnd conturul i vei folosi culorile dorite de voi; La centrul - tiine - vei grupa turtiele n funcie de mrime; nainte de a ncepe, voi avea nevoie de atenia voastr pentru a-mi rspunde la urmtoarele ntrebri. Copiii sunt nerbdtori s nceap activitile propriu-zise de aceea sunt ateni la indicaii.

Copiii sunt ateni.

4. Fixarea i consolidarea cunotinelor

0.1

0.2Reactualizarea cunotinelor necesare: se va purta o scurt discuie despre povetile nvate anterior i despre personajele acestora:- Cine tie s-mi spun , ce poveti ai nvat voi ?- Care este povestea voastr preferat?- Care este personajul vostru preferat i din care poveste face parte ?- Ce imagine avei in faa voastr ? Care este personajul de pe plan?Descrierea i explicarea sarcinilor Dragi copiii v rog s fii ateni la mine ! Cei de la Bibliotec vei avea de colorat fia respectnd conturul i vei folosi culorile pe care voi considerai ca se potrivesc personajului pe care l avei n faa voastr, v vei respecta partenerul i vei pstra linitea pe toata durata activitii. Pentru cei de la centrul tiine va trebui s grupai turtiele dup mrimea lor i s nu-i deranjai pe colegii votri.Trebuie s fii ateni i s v ajutai deoarece vei lucra n perechi !Munca independent/grup - copiii de la centrele Art i Joc de mas vor realiza lucrrile n mod individual iar cei de la centrul Joc de rol vor muncii n perechi de cte trei. Analiza muncii independente sau in grup Voi trece pe la fiecare centru i voi urmrii activitatea fiecrui copil n parte i totodat voi oferi indicaii suplimentare acolo unde este cazul. Copiii rspund pe rnd la fiecare ntrebare.

Ridichea uria, Fata babei i fata moneagului , etc.

Avem nevoie de creioane...

Copiii stau i ascult cu atenie.

5. Evaluare/ aprecieri i crieterii

Voi evalua activitile de la fiecare centru n parte i voi alege cteva lucrri care mi-au plcut n mod deosebit i voi numi pe aceia care au lucrat ngrijit i mi-au urmat indicaiile pe toata durata activitii.Prin sondaj copiii vor alege 2 sau 3 lucrri pe care ei le consider bune i le voi pune la afiier.Copiii prezint pe rnd fiecare ce a muncit i explic modul n care au lucrat i cum li s-a prut activitatea n sine.

Copiii aleg acele lucrri care i-au impresionat n mod deosebit.

6. ncheierea activitatii

i pun pe copiii s strng materialul pe care l au in fa i vom ncheia activitatea prin recitarea unui cntecel preferat de ei .n ton de cnt... micuii ncheie activitatea de azi cu zmbetul pe fa.