Proiect Didactic Iapa Lui Voda

19

Click here to load reader

description

proiect didactic

Transcript of Proiect Didactic Iapa Lui Voda

Page 1: Proiect Didactic Iapa Lui Voda

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂIANU

Data: 31.10.2012

Clasa: a VII-a

Profesor: Iacob Ionela Florina

Disciplina: Limba şi literatura română

Subiectul lecţiei: ,,Iapa lui Vodă’’ de M. Sadoveanu – elemente de construcție a

textului epic

Tipul lecţiei: reactualizare și dobândire de noi cunoştinţe

Obiective: la sfârşitul orei elevi vor fi capabili:

O1- să sesizeze în structura textului cele două planuri narative

O2- sa recunoasca indicii de spatiu și de timp

O3- sa identifice marcile naratorului într-un text epic

O4 - sa recunoasca personajele și rolul lor în textul epic

O5- sa identifice modurile de expunere în textul epic

O6- să identifice detaliile semnificative: timpurile verbale, conectorii

dintre episoade, ordinea cronologică a întâmplărilor prezentate

Metode şi strategii didactice:

M1- brainstorming

M2- conversaţia euristică

M3- observarea

M4- dezbaterea

M5- problematizarea

Material didactic:

m1- manualul

m2 – fișe de lucru

m3 – auxiliar

Forme de organizare: activitate frontală combinată cu activitate independentă

individuală.

Page 2: Proiect Didactic Iapa Lui Voda

Etape Activitatea de învăţare Durata Metode

şi

resurse

Activitatea

profesorului

Activitatea elevului

1.Moment

organizatoric

-notează absenţii

-verifică pregătirea celor necesare

lecţiei

-îşi pregătesc cele necesare

lecţiei

2’ -

2. Verificarea

temei de casă

-elevii au avut drept temă

completarea unei fișe de lucru pe

baza căreia trebuiau să identifice

ideile principale corespunzătoare

fiecărui plan narativ din povestirea

Iapa lui Vodă de Mihail

Sadoveanu. (vezi anexa 1)

-elevii citesc ideile principale

corespunzătoare fiecărui plan

narativ 10’ M2

Manual

Fișe de

lucru

3. Evocare Reactualizarea unor concepte care

țin de opera epica- coordonatele

operei epice: acțiune, timp și

spatiu, narator, personaje, moduri

de expunere.

-profesorul realizează pe tablă o

schemă privitoare la opera epică

(vezi anexa 2) pe care o va

completa făcând apel la

cunoștințele anterioare ale elevilor

- elevii oferă răspunsuri

privitoare la acțiune, timp și

spațiu, narator, personaje,

moduri de expunere

- notează în caiete schema

realizată de către profesor pe

tablă

5’ M1

M2

4. Realizarea

sensului

-elevii vor primi fișe de lucru pe

baza cărora vor trebui să identifice

naratorul, acțiunea, timpul și

spațiul, personajele și modurile de

expunere specifice fiecărui plan

narativ din povestirea Iapa lui

Vodă de Mihail Sadoveanu. (vezi

anexa 3)

-în acest timp, profesorul

realizează pe tablă o schemă

- clasa este împărțită în trei

grupe

- prima grupă va rezolva

cerințele de pe fișa de lucru nr. 1

- a doua grupă va rezolva

cerințele de pe fișa de lucru nr. 2

- a treia grupă va reolva

cerințele de pe fișa de lucru nr. 3

20’ M2

M3

M4

M5

Manual

Fișe de

lucru

Page 3: Proiect Didactic Iapa Lui Voda

privitoare la narator, acțiune, timp

și spațiu, personaje și moduri de

expunere, care urmează să fie

completată ulterior

-pe baza răspunsurilor pe care

elevii le-au dat pe fișele de lucru,

profesorul completează schema de

pe tablă.

- elevii prezintă ceea ce au notat

pe fișele de lucru

- elevii notează în caiete schema

realizată pe tablă de către

profesor

5.Reflecție -elevii vor lucra exercițiile din

auxiliar bazate pe fragmentul de

text preluat din O mie şi una de

nopţi - prelucrare de N. Batzaria.

-elevii lucrează individual în

auxiliare, apoi prezintă ceea ce

au scris

10’ M2

M3

M4

M5

Auxiliar

6.

Anunțarea

temei pentru

acasă

- continuarea exercițiilor din

auxiliar până la pagina 33

- elevii notează tema 1’

Anexa 1

Page 4: Proiect Didactic Iapa Lui Voda

SECVENŢELE TEXTULUI – DELIMITAREA PLANURILOR NARATIVE

Page 5: Proiect Didactic Iapa Lui Voda

A. 1. (N1): ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

.................................................................. ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

B. 2. (N2): ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

A. 3. (N1): ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

B. 4. (N2): ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

.................................................................. ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

A. 5. (N1): ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

B. 6. (N2): ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

.................................................................. ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

.................................................................. ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

A. 7. (N1): ......................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

..................................................................

Page 6: Proiect Didactic Iapa Lui Voda

Anexa 1

SECVENŢELE TEXTULUI - DELIMITAREA PLANURILOR NARATIVE

A. 1. (N1):

Într-o toamnă aurie, călătorii se opresc și spun povești.

Comisul se laudă cu descendenţa calului său din „iapa lui Vodă”.

B. 2. (N2):

Comisul Ioniţă îşi începe povestirea evocând vremurile de demult, vremurile

tinereţii sale, la acelaşi han.

A. 3. (N1 ):

Cei prezenţi la han se aşează în jurul comisului, pregătiţi să-i asculte

povestirea, iar calul nechează, neliniştindu-i pe cei prezenţi.

B. 4. (N2)

În timp ce comisul se afla la han, îşi face apariţia un boier mare.

Comisul se plânge boierului de nedreptăţile îndurate şi spune că merge la

Vodă să-i facă dreptate.

A. 5. (N1):

Ancuţa cea tânără ascultă şi la pretenţia comisului, de-a-i pupa Vodă iapa nu

departe de coadă, în cazul în care nu i-ar face dreptate, se face că nu pricepe.

B. 6. (N2 ):

Răzeşul mai cinsteşte o oală cu vin cu boierul, apoi pleacă spre Iaşi.

Este primit de Vodă, în persoana căruia îl recunoaşte pe boierul de la han.

Domnitorul îi face dreptate, dar îl întreabă ce s-ar fi întâmplat în caz contrar şi

află că răzeşul nu-şi ia vorba înapoi, iapa fiind peste drum.

A. 7. (N1):

Comisul susţine descendenţa calului său din „iapa lui Vodă” şi consideră că

acesta e un lucru rar, iar calul este astfel demn de admirație.

Page 7: Proiect Didactic Iapa Lui Voda

Anexa 2

1. naratorul (instanţa narativă, vocea

autorului)

- narator la persoana I – narator-personaj

- narator la persoana a III-a

2. moduri de expunere (îmbinarea tuturor

modurilor de expunere)

- naraţiunea: prezentarea faptelor

- descrierea: prezentarea cadrului acţiunii

şi a portretelor personajelor

- dialogul: modalitate de caracterizare a

personajelor; contribuie la dinamizarea

acțiunii și evidențiază oralitatea

exprimării

3. acţiunea (subiectul operei, înlănţuirea

episoadelor, faptelor)

- momentele subiectului

-indici de timp și de spațiu

4. personajele (participă la acţiune)

- tipuri: principal / secundar / episodic /

figurant;

individual / colectiv;

Page 8: Proiect Didactic Iapa Lui Voda

Anexa 3

Fișa 1

NARATOR

N1 – ...................................................................................................................................................................................................................................................................

N2 – ....................................................................................................................................................................................................................................................................

ACŢIUNE

Faptele şi întâmplările se petrec pe două planuri narative:

Primul plan narativ, A ( à N1 ): locul: ...................................................................................................................; timpul:..................................................................................................................

.............................................................................................................................

Al doilea plan narativ, B ( à N2 ): locul: ...................................................................................................................; timpul:..................................................................................................................

.............................................................................................................................

Fișa 2

PERSONAJE Prezente în planul A:

comisul IONIŢĂ ...........................................................................................................................

...........................................................................................................................

Prezente în planul B: comisul IONIŢĂ ............................................................................................................................

.............................................................................................................................

Page 9: Proiect Didactic Iapa Lui Voda

Fișa 3

MODURI DE EXPUNERE

NARAŢIUNEA - modul de expunere dominant - relatează faptele şi întâmplările;

- pe parcursul ei găsim şi: DESCRIEREA:

- accentuează atmosfera de legendă – descrierea hanului:....................................................................................................................................................................................................................................................................................... - caracterizează personaje: - Ancuţa: .......................................................................... ........................................................................................................................................

- comisul Ioniţă: .......................................................................................................................................................................................

- Vodă ........................................................................................................................................................................................................................

DIALOGUL - evidenţiază oralitatea exprimării (interjecţii, vocative, interogaţii, exclamaţii, cuvinte populare, regionalisme etc.)

Page 10: Proiect Didactic Iapa Lui Voda

Anexa 3

„IAPA LUI VODĂ” - text epic - exprimă în mod indirect idei, gânduri, sentimente.

Există:NARATOR

N1 – naratorul care relatează despre oamenii de la han şi ambianţa de aici, „într-o toamnă aurie”à narator martor.

N2 – comisul Ioniţă – naratorul care povesteşte o întâmplare din „vremea lui Mihai Vodă Sturza à narator participant.

ACŢIUNE

Faptele şi întâmplările se petrec pe două planuri narative:

Primul plan narativ, A ( à N1): locul: Hanul Ancuţei; timpul: „într-o toamnă aurie”,

„într-o depărtată vreme, demult”, „vremea petrecerilor şi a poveştilor”.

Al doilea plan narativ, B ( à N2 ): locul: Hanul Ancuţei; timpul: „vremea lui Mihai

Vodă Sturza”, „vremea tinereţelor mele”.

PERSONAJE

Prezente în planul A: Prezente în planul B:

hangiţa – ANCUŢA cea tânără; hangiţa – ANCUŢA cealaltă comisul IONIŢĂ ; comisul IONIŢĂ moş LEONTE boierul – VODĂ Mihalache Sturza

MODURI DE EXPUNERE

NARAŢIUNEA - modul de expunere dominant - relatează faptele şi întâmplările; - pe parcursul ei găsim: DESCRIEREA - accentuează atmosfera de legendă – descrierea hanului ( „ hanul acela al Ancuţei nu era han, - era cetate. Avea nişte ziduri groase ... şi nişte porţi ferecate ...”);

– caracterizează personaje – Ancuţa ( „ ... sprâncenată ... vi- cleană, ..., rumănă la obraji,...” ), comisul Ioniţă ( „un om înalt, cărunt, cu faţa uscată...”), Vodă ( „un boier mărunt la stat, cu barba roşă...);

DIALOGUL - evidenţiază oralitate exprimării ( interjecţii, vocative, interogaţii, exclamaţii, cuvinte populare, regionalisme etc.

Page 11: Proiect Didactic Iapa Lui Voda