Proiect Didactic Grupa Mare Gradi
-
Upload
ruxandra-nedelcu -
Category
Documents
-
view
586 -
download
22
description
Transcript of Proiect Didactic Grupa Mare Gradi
PROIECT DIDACTIC
Data : 12.05.2015
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa Nr. 1 Târgovişte
Profesor mentor: Împărăţel Mădălina
Propunător:Nedelcu Ruxandra-Maria
Grupa:Mare “C” (Fluturaşii)
Tema anuală: “Cum este/a fost si va fi aici pe Pământ?”
Tema activităţii: „O lume dispărută-Dinozaurii”
Forma de realizare:Pe centre,de grup,frontal
Tipul activităţii:Consolidare de cunoştinţe,priceperi şi deprinderi
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
Activităţi de dezvoltare personală – „Întâlnirea de dimineaţă” Jocuri şi activităţi didactice alese (etapa I ) Activităţi pe domenii experenţiale :A.D.E.-D.L.C (Educarea limbajului ) Tranziţii: „Eu duc pumnii înainte”
Scopul activităţii:
-Consolidarea deprinderii de a despărţi corect în silabe şi de a formula propoziţii simple şi dezvoltate,corect din punct de vedere gramatical
-Dezvoltarea creativităţii şi a gustului estetic al copiilor prin realizarea unor construcţii şi desene despre dinozauri
Obiective:La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
Să despartă corect cuvintele în silabe; Să reprezinte grafic prin linii orizontale cuvintele şi silabele;
Să găsească cuvinte cu silaba dată; Să decoreze adecvat “Tabloul cu dinozauri”; Să construiască prin suprapunere şi alăturare lumea dinozaurilor; Să enumere aspecte caracteristice lumii dinozaurilor.
CENTRE DE ACTIVITATE
Activităţii pe domenii experenţiale
ALFABETIZARE ADE-DLC (activitate de educarea limajului)-Joc didactic Jocul silabelor
ALA I:
ARTĂ-Tabloul cu dinozauri
Construcţii-Lumea dinozaurilor
Manipulative-Dinozauri (mozaic)
Ştiinţă- În lumea dinozaurilor
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee:-Conversaţia;
-Explicaţia;-Observaţia;-Exerciţiul;-Jocul;-“Turul galeriei”.
Material didactic:fişe cu dinozauri,jetoane,tablă,cretă,creioane colorate,carioci,stimulente,CD,hârtie colorată,lipici,enciclopedii,şerveţele umede,stimulente,ecusoane
Durata:1 h şi jumătateLocul desfăşurării:sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:-MEC “ Curriculum pentru invatamantul prescolar” ( 3- 6/ 7 ani), 2009 Georgeta Toma,Maruta Ristoiu si colaboratorii, ,,Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar”, Editura: Delta Cart Educational, Pitesti, 2008.
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu „Întâlnire de dimineaţă”.Copiii stau pe covor,aşezaţi în semicerc.Are loc salutul: „Bună dimineţa în zi de primăvara Mă bucur că aţi venit cu toţii iară, Începe acum o nouă zi, Bună dimineaţa,copii!” După ce ne-am salutat,un copil completează panoul prezenţei.Vorbim apoi despre calendarul naturii,urmărind datele necesare (ziua,luna,anul,starea vremii etc.) În continuare voi spune copiilor o poezie despre dinozauri ce va avea rol de introducere a temei în activitatea de astăzi. Noutatea zilei:Prezentarea lui Dino,ultimul dinozaur de pe Pământ,în calitate de musafir.El doreşte să vadă cât de multe lucruri ştiu copiii despre el.Pentru a-l convinge de lucrurile ştiute,copiii trebuie să rezolve sarcinile activităţii la domeniul limbă şi comunicare şi la centrele de interes. A.D.E.-Joc didactic Jocul silabelor.Voi anunţa copiii că astăzi ne vom juca un joc numit Jocul silabelor.Le voi explica că regula jocului este să aleagă cu ochii închişi un jeton,să despartă în silabe şi să reprezinte grafic cuvântul şi silabele.Sarcina didactică a jocului este să
despartă corect în silabe.După ce le comunic copiilor aceste lucruri vom face jocul de probă pentru a mă asigura că au înteles cerinţele jocului.Copiii vor alege cu ochii închişi jetoane care au imagini ce reprezintă cuvinte ce au legătură cu dinozaurii şi le vor despărţi în silabe şi reprezenta grafic la tablă.Pentru a complica jocul,vom forma doua echipe,iar ei vor avea ca sarcină de găsit cât mai multe cuvinte care încep cu o anumită silabă.Voi încuraja ambele echipe. Tranziţie: „Eu duc pumnii înainte” Se prezintă centrele de activitate:Artă: să decoreze adecvat Tabloul cu dinozuriConstrucţii:să construiască prin suprapunere şi alăturare “Lumea dinozaurilor”Manipulative:să construiască dinozauri din mozaicŞtiinţă:să enumere aspecte caracteristice lumii dinozaurilor
La finalul activităţii,se expun lucrările realizate.Copiii vor trece pe la fiecare centru şi apreciază ceea ce au făcut în centre.
DESFPŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele activităţii Conţinutul activităţii Strategii didactice1.Moment organizatoric Se creează condiţii optime
pentru desfăşurarea activităţilor:-aranjarea sălii de grupă;-aranjarea mobilierului;-aranjarea materialului didactic în ordinea folosirii lui;-organizarea colectivului de copii pentru Întâlnirea de dimineaţă
Conversaţia
2.Captarea atenţiei Această etapă se realizează prin prezentarea lui Dino în calitate de musafir,ce doreşte să asiste la activitatea de astăzi pentru a vedea cât de multe lucruri ştiu copiii despre dinozauri.Educatoarea le va spune copiilor o poezie cu rol informativ despre dinozauri.
Conversaţia
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Anunţ preşcolarii că astăzi vom vorbi despre lumea
Conversaţia
dispărută a dinozaurior şi vom face un joc numit Jocul silabelor.Prin acest joc vom descoperi misterele lumii dinozaurilor.
4.Reactualizarea cunoştinţelor
Voi întreba copiii dacă ştiu să despartă în silabe şi vom face câteva exerciţii pentru a ne readuce aminte cum se face acest lucru.
Conversaţia
Exerciţiul
5.Dirijarea învăţării Dirijarea învăţării se realizează prin Jocul silabelor.După terminarea jocului,copiii se încolonează în şir unul câte unul şi pornesc împreună cu educatoarea către centrele de activitate. Prezentarea va fi însoţită de explicaţiile de rigoare referitoare la sarcinile de rezolvare,specificul unor materiale şi rezultatele pe care aşteptăm să le obţinem.
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Jocul
6.Obţinerea performanţei Copiii intră în centrele Conversaţia
preferate,şi încep lucrul în funcţie de indicaţiile primite. Explicaţia
7.Asigurarea retenţiei şi a transferului
Copiii desfăşoară lucrul pe centre.La centru ARTĂ să decoreze dinozauri pentru a realiza „Tabloul cu dinozauri”.La MANIPULATIVE să realizeze dinozauri din piese mărunte.La ŞTIINŢĂ să vizioneze filmuleţe informative despre dinozauri.La CONSTRUCŢII să constriască „O lume a dinozaurior”.
8.Evaluarea performanţei Aprecierea rezultatelorse va face prin metoda Turul galeriei.Copiii vor trece pe rând pe la fiecare sector de lucru să vadă şi să aprecieze cum au fost realizate lucrările.Educatoarea va dărui
Observaţia
Explicaţia
Turul galeriei
preşcolarilor recompense pentru felul în care au lucrat.
9.Încheierea activităţii Sunt emise aprecieri asupra desfăşurării activităţii li asupra respectării regulilor jocului,asupra comportamentului individual şi colectiv al preşcolarilor
Conversaţia
Explicaţia