Proiect Didactic Gandire Critica_2

7
 Proiect de lecţie OBIECTUL: Limba şi literatura română CLASA : a IV a UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înfloresc grădinile SUBIECTUL: Vestitorii primăverii, de George Coşbuc PROPUNĂTOR: Înainte de a începe lecţia… MOTIVAŢIA: Lecţia este valoroasă prin: a) cultivarea dragostei elevilor pentru natura patriei în anotimpul primăvara, în vederea ocrotirii acesteia şi menţinerii echilibrului ecologic;  b) abordarea textului ca o creaţie în versuri, care să contribuie la dezvoltarea ndirii critice a el evilor, dându-le po sibili ta tea de a reflecta as up ra atitudinii ce trebuie manifestată faţă de natură. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevii vor fi capabili: a) să exprime cu propriile cuvinte, ideile transmise de autor;  b) să descrie evoluţia stărilor sufleteşti ale poetului; c) să recite anumite fragmente din textul liric; d) s ă sintetizez e co n ţ inutul textului relend as pe ct el e de co n ţ inut ş i emoţionale; e) să creeze lanţuri de cuvinte şi versuri pornind de la cuvinte din poezie; f) să identifice trăirile pe care natura şi oamenii le au pentru acest anotimp; g) să lucreze cu interes frontal, pe grupe şi individual; 1

Transcript of Proiect Didactic Gandire Critica_2

Proiect de lecieOBIECTUL: Limba i literatura romn CLASA : a IV a UNITATEA DE NVARE: nfloresc grdinile SUBIECTUL: Vestitorii primverii, de George Cobuc PROPUNTOR: nainte de a ncepe lecia MOTIVAIA: Lecia este valoroas prin:cultivarea dragostei elevilor pentru natura patriei n anotimpul primvara, n vederea ocrotirii acesteia i meninerii echilibrului ecologic; b) abordarea textului ca o creaie n versuri, care s contribuie la dezvoltarea gndirii critice a elevilor, dndu-le posibilitatea de a reflecta asupra atitudinii ce trebuie manifestat fa de natur. a)

OBIECTIVE OPERAIONALE: Elevii vor fi capabili:a) b) c) d) e) f) g) s exprime cu propriile cuvinte, ideile transmise de autor; s descrie evoluia strilor sufleteti ale poetului; s recite anumite fragmente din textul liric; s sintetizeze coninutul textului relevnd aspectele de coninut i emoionale; s creeze lanuri de cuvinte i versuri pornind de la cuvinte din poezie; s identifice tririle pe care natura i oamenii le au pentru acest anotimp; s lucreze cu interes frontal, pe grupe i individual;

1

STRATEGII DIDACTICE: a) metode i procedee didactice: tradiionale: nvarea prin descoperire, explicaia, lectura explicativ, conversaia, exerciiul; de gndire critic: tehnica Gndii/Lucrai n perechi/Comunicai, lectura predictiv, cadranele, cvintetul, conversaia problematizat, exerciiul de creaie.

b) resurse materiale i managementul timpului:prezentare Power Point coli de hrtie, markere, fie de lucru, hrtie colorat, textul lecturii tiprit pentru fiecare copil n parte, flipchart durata leciei: 1 or de curs

c) resurse psihologice:elevi cu deprinderi de: a asculta i respecta opiniile celorlali, munc independent, n grup, n perechi

d) resurse bibliografice:Dumitru, I., Al., Dezvoltarea gndirii critice i nvarea eficient, Ed. De Vest Timioara 2000 Pintilie, M., Metode moderne de nvare, Ed. Euro Didact, Cluj Napoca, 2003

EVALUAREA:continu, prin observarea comportamentului fiecrui elev n cadrul grupelor de lucru i a contribuiei personale n rezolvarea sarcinilor

2

SCENARIUL ACTIVITIII. MOMENT ORGANIZATORIC:se pregtesc materialele necesare activitii, att individuale ct i colective; se mparte colectivul n 4 grupe egale.

II. EVOCAREA: (tehnica Gndii/Lucrai n perechi/Comunicai)pe 4 fie sunt notate sarcini diferite de lucru cte un reprezentant din fiecare grup alege la ntmplare o fi, pe care o propune spre rezolvare grupei din care face parte (ANEXA 1) dup 5 min, timp n care lucreaz pe grupe ncercnd s rezolve sarcina de lucru ct mai complet i mai corect, cte un reprezentant din fiecare grup prezint ntregii clase sarcina de lucru i rspunsul dat. Toate fiele cu rspunsuri sunt afiate. se ncearc realizarea unei conexiuni ntre rspunsurile date: George Cobuc texte despre animale primvar dragostea fa de natur. Legtura se gsete n textul Vestitorii primverii de George Cobuc. anunarea temei leciei; se noteaz titlul lecturii pe flipchart Vestitorii primverii de George Cobuc.

-

-

III. REALIZAREA SENSULUI: (cadranele, cvintetul, gndii/ lucrai nperechi/ comunicai) - se audiaz poezia, dublat de imagini reprezentnd primvara, n Power Point la videoproiector; (ANEXA 2) - se distribuie fie de lucru mprite n patru chenare i patru sarcini de lucru. Trei individuale i una colectiv Cei trei elevi din fiecare echip i mpart rolurile: lingvistul caut explicaia cuvintelor noi n dicionar; stilistul identific personificrile din text, plasticiantul red grafic imaginile vizuale din text - la final realizeaz mpreun un cvintet n al patrulea cadran. - posterele se expun i se prezint frontal, se apreciaz, se completeaz - Li se cere ca, lucrnd pe grupe s-i explice reciproc punctuaia i ortografia. Dac au neclariti pot ntreba o alt echip. Se memoreaz poezia, apoi se ascult reciproc memorarea unei strofe, la alegere, din poezie

3

-

se verific frontal prin recitarea n lan a strofelor.

IV. REFLECIA:n vederea explorrii textului, profesorul va folosi diferite strategii de chestionare a elevilor; a) ntrebri referitoare la reacia cititorului (conversaia problematizat) - cadrul didactic ntreab: La ce v gndii? Ce simii referitor la schimbrile produse n natur la sosirea primverii? - elevii i exprim reaciile, sentimentele, emoiile, referitoare la textul poeziei : bucurie , veselie, fericire, .a. b) exerciiu de creaie (ANEXA 3) - se extrage esenialul din textul analizat , prin rezumarea, sintetizarea coninutului n cteva idei, solicitnd implicarea elevilor n nelegerea acestuia - pentru fiecare cuvnt gsii cte dou rime i ncercai s creai dou versuri ale unei poezii. Soare: boare, doare, floare, oare, moare, n-are; psri: cntec: codrii: nor: doin: cmpie: rs: crng: - rezultatele se nregistreaz frontal -

V. EXTENSIA:- se cere elevilor, s creeze un jurnal cu dubl intrare. O fi se mparte n dou. Pe o parte elevul noteaz un pasaj din text care l-a impresionat mai mult i n cealalt parte noteaz comentariile personale referitoare la pasajul ales

4

ANEXA 1

GRUPA1. Ce tii despre George Cobuc ?

I

2. Ce texte scrise de acest autor cunoatei ?

GRUPA

II

1. Ce texte referitoare la viaa animalelor cunoatei ? (scriei titlul si dac este posibil autorul)

GRUPA1. Care sunt vestitorii primverii?

III

GRUPA

IV

1. Cum demonstrezi grija fa de natur i vieuitoare?

5

ANEXA 2 Vestitorii primverii de George CobucDintr-alte tari, de soare pline, Pe unde-ai fost si voi straine, Veniti, dragi psri, napoi Venii cu bine ! De frunze i de cntec goi, Plng codrii cei lipsii de voi. n zarea cea de veci albastr Nu v-a prins dragostea sihastr De ceea ce-ai lsat ? Nu v-a fost dor De ara voastr ? N-ai plns vaznd cum trece-n zbor Spre miaznoapte nor de nor ? Voi ati cntat cu glas fierbinte Naturii calde imnuri sfinte, Ori doine dragi, cnd v-ati adus De noi aminte ! Strainilor voi nu le-ati spus Ca doine ca a noastre nu-s ? Si-acum veniti cu drag n tara ! Voi revedeti cmpia iara, Si cuiburile voastre-n crng ! E vara, vara ! As vrea la suflet sa va strng, Sa rd de fericit, sa plng ! Cu voi vin florile-n cmpie Si noptile cu poezie Si vnturi line, calde ploi Si veselie. Voi toate le luati cu voi Si iar le-aduceti napoi !

6

ANEXA 3 FI DE CREAIE

-Pentru

fiecare cuvnt gsii cte dou rime i ncercai s creai dou versuri ale unei poezii. Soare: boare doare, floare, oare, moare, n-are;

psri :________________________________ cntec: __________________________ codrii: ___________________________ nor: ____________________________ doin: ___________________________ cmpie: __________________________ rs: _____________________________ crng: __________________________________

___________________________________________ ___________________________________________

7