Proiect Didactic Frica, Lasitatea

16
Proiect de lectie Data: 21/03/2015 Profesor : Radu Roxana Dumitrița Clasa a X-a B Obiectul: Psihologie Subiectul: Aptitudinile. Scopul: Însuşirea unui sistem de cunoştinte referitor la aptitudini şi la inteligenţă. Tipul de lecție: Predare – învăţare Obiective operaționale: O1. La sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil să definească conceptul de aptitudini, printr-un demers inductiv. Obiectivul va fi considerat atins dacă elevul surprinde cel puţin 2 elemente esenţiale ale definiţiei ( însuşiri fizice şi psihice, relativ stabile, care permit efectuarea unei activităţi). O2. La sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil să exemplifice diferite capacităţi, prin analiza distincţiei facută de P. Popescu- Neveanu între aptitudini şi capacităţi. Obiectivul va fi considerat atins dacă elevul exemplifică cel puţin 3 capacităţi. O3. La sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil să argumenteze dacă aptitudinile sunt dobândite sau înnăscute, pe baza cunoştinţelor însuşite anterior. Obiectivul va fi atins dacă elevul găseşte cel puţin un argument care să îi susţină poziţia. O4. La sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil să enumere aptitudini, pe baza propriei experienţe. Obiectivul va fi considerat atins dacă elevul va enumera cel puţin 3 tipuri de aptitudini. O5. La sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil să recunoască diferite aptitudini speciale, prin analiza unor imagini cu personalităţi care s- au remarcat în diverse domenii de activitate. Obiectivul va fi

description

proiect de lectie cultura ciivica

Transcript of Proiect Didactic Frica, Lasitatea

Proiect de lectieData: 21/03/2015

Profesor : Radu Roxana Dumitria Clasa a X-a BObiectul: Psihologie

Subiectul: Aptitudinile.

Scopul: nsuirea unui sistem de cunotinte referitor la aptitudini i la inteligen. Tipul de lecie: Predare nvare

Obiective operaionale: O1. La sfritul leciei, elevul va fi capabil s defineasc conceptul de aptitudini, printr-un demers inductiv. Obiectivul va fi considerat atins dac elevul surprinde cel puin 2 elemente eseniale ale definiiei ( nsuiri fizice i psihice, relativ stabile, care permit efectuarea unei activiti).

O2. La sfritul leciei, elevul va fi capabil s exemplifice diferite capaciti, prin analiza distinciei facut de P. Popescu- Neveanu ntre aptitudini i capaciti. Obiectivul va fi considerat atins dac elevul exemplific cel puin 3 capaciti.

O3. La sfritul leciei, elevul va fi capabil s argumenteze dac aptitudinile sunt dobndite sau nnscute, pe baza cunotinelor nsuite anterior. Obiectivul va fi atins dac elevul gsete cel puin un argument care s i susin poziia.

O4. La sfritul leciei, elevul va fi capabil s enumere aptitudini, pe baza propriei experiene. Obiectivul va fi considerat atins dac elevul va enumera cel puin 3 tipuri de aptitudini.

O5. La sfritul leciei, elevul va fi capabil s recunoasc diferite aptitudini speciale, prin analiza unor imagini cu personaliti care s-au remarcat n diverse domenii de activitate. Obiectivul va fi considerat atins, dac elevul va recunoate cel puin 3 dintre cele 5 aptitudini speciale pe care le prezint imaginile.O6. La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s explice relaia dintre temperament i aptitudini, pe baza cunotinelor nsuite anterior. Obiectivul va fi atins, dac elevii vor gsi cel puin 2 explicaii care s reflecte relaia dintre cele dou dimensiuni ale personalitii.

O7. La sfritul leciei, elevul va fi capabil s compare temperamentul i aptitudinile, analiznd o schem referitoare la temperament. Obiectivul va fi atins, dac elevul va gsi cel puin 2 asemanri si 2 diferene ntre cele dou dimensiuni ale personalitii.

O8. La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s recunosc aptitudinile colegilor, pe baza cunotinelor nsuite. Obiectivul va fi considerat atins dac elevii vor recunoate aptitudinile a cel puin 2 colegi.

O9. La sfritul leciei, elevul va fi capabili s- i aprecieze aptitudinile care l recomand pentru o profesie viitoare, pe baza cunotinelor nsuite. Obiectivul va fi considerat atins dac elevul i va evalua cel puin o aptitudine specific domeniului n care va dori s profeseze pe viitor.

Metode i procedee didactice: expunere, conversaia didactic, explicaia didactic, problematizarea, nvarea prin descoperire, nvaarea prin cooperare, brainstorming, organizatorul grafic, studiul de caz

Mijloace de nvmnt: manualul, tabla, creta, laptop-ul, imagini, carton duplex, marker, fia cu studii de caz, caiete, agenda cu punctajele elevilor la leciile de psihologie

Forma de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe

Material bibliografic: 1. D. Salvstru, Didactica psihologiei. Perspective teoretice i metodice, Editura Polirom, Iai, 1999. 2. C. Cuco ( coord), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura Polirom, Iai, 2009.Psihologie , Manual pentru clasa a X-a , autori : Doina-Olga Stefanescu , Elena Balan , Cristina Stefan , Ed. Humanitas Educational , Bucuresti , 2006 ;

Secvenele leciei

DurataOb.

op.DESFASURAREA ACTIVITII

Strategii didacticeEvaluare

Resurse proceduraleResurse materialeForme

de organizare

1.Moment organizatoric

2 min Salutul. Se trec absenele n catalog, elevii se pregtesc pentru noua ora , observatii Conversaia

Frontal

Observaia sistematic

2.Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior 10 min Cum m simt astzi? Fiecare elev primete fia cu mutrie pe care li se cere s-i aleag figura care i reprezint nainte de nceperea activitii (vor bifa mutria aferent strii lor de spirit cu culoarea albastru) Cu ajutorul ntrebrilor adresate frontal, se reactualizeaz cunotinele din lecia anterioar - temperamentul . Elevii vor rspunde la urmtoarele ntrebri: Care este definiia temperamentului? Clasificri . Care sunt tipologiile temperamentale pe care le-ai studiat ora trecut? Temperamentul este dobndit sau nnascut? Elevii vor realiza pe tabl (sprijinindu-i si corectndu-i unde greesc) o schem cu ideile eseniale referitoare la temperament i i voi ruga s o noteze n caiete, deoarece o vom folosi ulterior. . Tot acum se verific tema pentru acas.

Conversaia didactic, organizatorul grafictabla, creta, caiete Frontal , individualAprecieri verbale i nonverbale individuale si colective

Observaie sistematic

3.Captarea ateniei

5 min

O5La acest moment vom purta o mic discuie pe baza unor imagini cu personaliti celebre (Mozart, Ciprian Porumbescu, Einstein, n. Grigorescu , N. Comneci,), prezentate elevilor cu ajutorul laptopului. Le voi adresa elevilor urmtoarele ntrebri, pentru a orienta discuia spre subiectul leciei: Prin ce credei c s-au remarcat aceste personaliti? Exist ceva ce au n comun toate aceste personaje? Considerai c au ajuns celebre doar pentru c au muncit mai mult decat ali oameni? Conversaia euristica

laptop, imagini cu personaliti Frontal

Observaia sistematic

4.Anunarea leciei noi i a obiectivelor 2 min

Vom studia astzi o prim latur a personalitii i anume: APTITUDINILE latura instrumental-operaional a personalitii. Vei nva: s definii aptitudinile; s explicai rolul ereditii i al nvrii n manifestrile aptitudinale; s analizai componentele aptitudinii pedagogice; s realizai caracterizri i autocarcaterizri din punct de vedere aptitudinal; s exemplificai tipuri de aptitudini necesare reuitei colare.1. Definiii: aptitudini, capacitatii, talent

Rog elevili s mi spun ce le trece prin minte cnd aud expresia a avea aptitudini iar apoi pe baza acestor rspunsuri, sa imi defineasca aptitudinile? Dup aflarea rspunsurilor, le prezint verbal urmtoarea definiie i i rog s o noteze n caiete: Aptitudinile reprezint nsuirile psihice i fizice relativ stabile, care-i permit omului s efectueze cu succes anumite activiti. Notez pe tabl elementele eseniale ale definiiei. Le precizez elevilor c o aptitudine este indicat de: usurina i rapiditatea realizrii sarcinilor, dar i de calitatea rspunsurilor. Le expun elevilor distincia realizat de Popescu- Neveanu ntre aptitudini i capaciti i i rog s mi dea exemple de capaciti, urmnd ca apoi s prezint definiia talentului existent n manual (talentul reprezint o combinare specific de aptitudini, care asigur posibilitatea realizrii creatoare i originale a unei activiti).

nainte de a afirma c aptitudinile sunt un mixaj ntre ereditate i efort intens i sistematic n nvare, i provoc pe elevi s rspund i s-i argumenteze rspunsul la ntrebarea:

considerai c aptitudinile sunt dobndite sau nnscute?

2. Clasificarea aptitudinilor

nainte de a scrie pe tabl clasificarea aptitudinilor, i intreb pe elevi dac cunosc, din experiena lor de pn acum, tipuri de aptitudini i i rog s exemplifice.

Dup analiza rspunsurilor, notez pe tabl urmtoarea clasificare a aptitudinilor:

a). Dup natura proceselor psihice:

senzoriale ( acuitate vizual, auditiv olfactiv)

psiho-motorii ( dexteritate manual)

intelectuale ( inteligena)

b) dup gradul de specializare

generale ( inteligena)

speciale (artistice, muzicale, sportive, tehnice) Analiznd schema despre temperament, pe care ai notat-o n caiete i lund n considerare i informaiile discutate astazi, sesizai diferene i asemnri ntre acestea?

Se impart elevii in grupe de cate 6 ,la expirarea timpului a celor 10 min, se citesc de ctre reprezentanii fiecrei grupe diferentele si asemanarile intre temperament si aptitudini analiznd schema despre temperament, notate n caiete i lund n considerare i informaiile discutate astazi . Analizez rspunsurile i ofer informaii suplimentare.

BrainstormingExplicaia

Dezbaterea

Fie

Coli A3

Frontal Lucru pe grupeObservaia sistematic

5. Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii 20 min

O1

O2

O3

O4O6

O7Reflecia

Conversaia

conversaia euristic, brainstorming, invatarea prin descoperire, expunerea

conversaie euristic, problematizare, explicaie didactic

Fie de lucru

Videoproiector

tabla, creta, manual, caiete

schema despre temperament notat anterior n caiete

Frontal

Activitate pe grupe

Frontala

Frontal i individual

Activitate pe grupe

Evaluare formativ

Aprecieri verbale i non-verbale individuale i colective

Aprecieri verbale i non-verbale individuale i colective

Observaie sistematic

6. Fixarea cunotinelor

5 minO2Pe baza a ceea ce am discutat n lecie elevii vor rspunde la urmtoarele ntrebri:

Ce sunt aptitudinile?

Sunt aptitudinile dobndite sau nnscute? Sa exemplifice tipuri de atitudini necesare pentru reuita intr-un domeniu de activitate . Elevii vor rspunde la aplicaiile din manual de la pagina 114. (Anexa 2)

Conversaia

Conversaia de fixare

7 . Feed-back

3 min Rspunsul elevilor la aceste ntrebri vor indica gradul de nelegere a noilor cunotine. n cazul n care vom constata anumite dificulti, erori sau lacune, vom reveni cu explicaii suplimentare pe msura problemelor respective din lecieJocul didactic

Conversaia

Fia emoiilor

8. Evaluarea i ncheierea activitii

1 min 9. Retenie i transfer ( 2 min )

O8O9Elevii vor fi intrebai:

Cum vi s-a prut lecia de azi?

Avei neclariti? A fost greu sau usor de inteles ?

Apoi voi face urmtoarea remarc: Mi-a plcut cum v-ai implicat astzi n lecie i mi-a dori s fie aa de fiecare dat, dar civa colegi de-ai votrii s-au strduit mai mult i vor primi un plus in caietul meu pe care o s o iau n considerare la urmtoarea evaluare. Se fac aprecieri individuale i frontale, se noteaz elevii care s-au implicat n lecie.

n final, i voi provoca pe elevi s recunoasc cteva aptitudini ale colegilor, iar ca tem pentru acas, le propun s reflecte la ocupaia pe care doresc s o mbrtieze pe viitor i s descrie aptitudinile pe care consider ca le au pentru a o profesa cu succes

conversaia didactic, nvarea prin descoperire,

frontalEvaluare individual

Aprecieri verbale si nonverbale colective

Proiectul de lecie a fost realizat pe baza Manualului de Psihologie, clasa a X-a, , autori : Doina-Olga Stefanescu , Elena Balan , Cristina Stefan , Ed. Humanitas Educational , Bucuresti , 2006 ;

ANEXA 1:Schema lectiei Planul temei de astzi este:

1. Definirea aptitudinilor;

2. Cracteristici ale aptitudinilor;

3. Clasificarea aptitudinilor.

Se va folosi videproiectorul n dirijarea permanent a parcurgerii materialului de nvat.

Ansamblul de nsuiri de ordin instrumental-operaional care difereniaz oamenii ntre ei n ceea ce privete maniera de desfurare a diferitelor activiti i, mai ales, n ceea ce privete randamentul cantitativ i calitativ al acestora.

Caracteristici ale aptitudinilor

Nu orice nsuire psihic este aptitudine, ci numai aceea care favorizeaz desfurarrea unei activiti cu rezultate supramedii;

Aptitudinea difereniaz indivizii ntre ei, elementul principal constituindu-l randamentul cantitativ i calitativ;

Nivelul de dezvoltare i funcionare a aptitudinilor poate fi analizat i evaluat dup urmtorii indicatori ai comportamentului acional: rapiditate, volum, precizie, originalitate, eficien;

Aptitudinile conduc la dezvoltarea eficient a deprinderilor, priceperilor i cunotinelor.

Capacitatea este aptitudinea plus ctigul ei n calitate, venit prin exerciiu (Fl. tefnescu Goang);

Talentul este forma superioar de dezvoltare a aptitudinilor, precum i combinarea lor original care asigur creaia de valori noi i originale;

Geniul genialitate este nivelul cel mai nalt de dezvoltare a aptitudinilor manifestate ntr-o activitate creatoare de importan istoric pentru viaa societii i procesului cunoaterii.

Rolul ereditii i mediului n formarea i dezvoltarea aptitudinilor

1. Aptitudinile sunt nscute F. Galton Caracterul ereditar al geniului prin metoda genealogiilor;

2. Aptitudinile sunt dobndite prin activitatea de nvare metoda gemenilor;

3. Aptitudinile, dei depind i de ereditate, sunt influenate n mare msur de factorii de mediu i de educaie;

4. Interaciunea factorilor ereditari i a factorilor de mediu

Factorii ereditari nu au rol de determinare, ci de condiionare a aptitudinilor, iar acestea se refer la ansamblul de dispoziii sau predispoziii, cum ar fi: particulariti morfofuncionale ale organelor de sim, tipul de sistem nervos, particulariti ale aparatului fonator, particulariti ale sistemului osteomuscular, etc.

Factorii de mediu educaionali sunt factorii de determinare a aptitudinilor. Un rol important l are activitatea susinut, al angajrii personalitii pe linia activitii creatoare.

Clasificarea aptitudinilor Dup structura i gradul lor de complexitate:

1. Aptitudini simple se refer la o serie de nsuiri dezvoltate peste medie, care permit desfurarea cu un randament sporit a unor activiti. Exemplu: sensibilitate kinestezic, acuitate vizual, distribuia ateniei, discriminarea culorilor etc.

2. Aptitudini complexe rezult din mbinarea i organizarea specific a unor aptitudini simple i nu doar din nsumarea acestora.

Dup specificul activitii solicitante:

1. Aptitudini speciale sunt necesare pentru desfurarea anumitor activiti cu ahitectonic operaional-funcional specific. Exemplu: aptitudini tehnice, tiinifice, matematice, artistice, sportive, literare etc.

2. Aptitudini generale sunt cele care particip i ajut la desfurarea cu succes a mai multor forme de activitate. Exemplu: inteligena, spiritul de observaie etc.

Aptitudinea i succesul profesional

Psihograma este un document care cuprinde aptitudinile pe care trebuie s le dein cel ce vrea s mbrieze o anumit profesie. Ea face parte din profesiogram i este utilizat n activiti precum: Orientarea i consilierea colar;

Orientarea i consilierea vocaional;

Selecia profesional;

Formarea profesional.

n cazul n care n cadrul unei profesiograme nu exist psihogram, atunci vor fi prezentate o serie de inaptitudini ce constituie piedici serioase pentru practicarea profesiei. Acestea pot fi:

1. absolute prezena lor mpiedic fundamental buna desfurare a activitii;

2. RelativeANEXA 2: Care sunt ansele dezvoltrii aptitudinilor n cele patru cazuri evideniate:;

a). E (-); M (-);

c). E (-); M (+);

b). E (+); M(+);

d). E (+); M(-).

Unde: E = ereditate; M = mediu.

ncecai s realizai portretul aptitudunial propriu.

ANEXA 3: Chestionar

1. Ce-i place s faci n timpul liber?

a. s cnt la un instrument

b. s cnt din gur

c. s citesc

d. s repar, s construiesc aparate

e. s fac experimente la fizic i chimie

f. s ngrijesc plante

g. s ngijesc animale

h. s ies cu colegii / colegele n parc

i. s desenez, s pictez

j. s ascult muzic

k. s gtesc

l. s cos, s tricotez

m. s colecionez .............................................................................

n. s fac sport i anume .................................................................

o. s fac excursii

p. s fac fotografii

q. s vizionet spectacole de ............................................................

r. s scriu poezii

s. s scriu proz

t. s ..................................................................................................

2. n ce domeniu i-ar plcea s lucrezi?

3. Ce profesie i-ar plcea s-i alegi?

4. De unde ai aflat despre aceast profesie?