Proiect Didactic Fantana Dintre Plopi

6
Proiect didactic Profesor: Bulacu Khrista-Ştefania Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: Caracterizarea personajelor din povestirea Fântâna dintre plopi, de Mihail Sadoveanu Clasa: a X-a Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi Obiective operaţionale: A) cognitive: : să fixeze figura personajului – narator; : să identifice puterea de sacrificiu a fetei în numele iubirii; : să-şi formeze deprinderi în vederea desprinderii trăsăturilor de caracter ale personajelor; B) afective: : să motiveze preferinţa pentru personajul feminin sau/şi masculin din povestire. Metode: conversaţia, problematizarea, dezbaterea, studiul de caz Mijloace: manualul de Limba şi literatura română, fişe de lucru, portofolii, Volumul Hanu Ancuţei , de M. Sadoveanu Competenţe specifice: 1.3, 2.1, 3.1, 3.2

Transcript of Proiect Didactic Fantana Dintre Plopi

Page 1: Proiect Didactic Fantana Dintre Plopi

Proiect didactic

Profesor: Bulacu Khrista-Ştefania

Obiectul: Limba şi literatura română

Subiectul: Caracterizarea personajelor din povestirea Fântâna dintre plopi,

de Mihail Sadoveanu

Clasa: a X-a

Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi

Obiective operaţionale:

A) cognitive:

: să fixeze figura personajului – narator;

: să identifice puterea de sacrificiu a fetei în numele iubirii;

: să-şi formeze deprinderi în vederea desprinderii trăsăturilor de caracter

ale personajelor;

B) afective:

: să motiveze preferinţa pentru personajul feminin sau/şi masculin

din povestire.

Metode: conversaţia, problematizarea, dezbaterea, studiul de caz

Mijloace: manualul de Limba şi literatura română, fişe de lucru, portofolii,

Volumul Hanu Ancuţei, de M. Sadoveanu

Competenţe specifice: 1.3, 2.1, 3.1, 3.2

Material bibliografic: culegeri de comentarii, dicţionare de personaje, texte critice

Forme de organizare a activităţii elevilor:

activitate frontală, asociată cu cea individuală

Scenariul didactic

Evenimentul

instrucţional

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Organizarea

clasei

Prezenţa, ţinuta, captarea atenţiei

Elevii sunt informaţi despre conţinutul

Elevii se pregătesc pentru lecţia

de literatură

Elevii amintesc modalităţile de

Page 2: Proiect Didactic Fantana Dintre Plopi

Enunţarea

obiectivelor şi a

scopului lecţiei

Verificarea

cunoştinţelor

Anunţarea

subiectului

lecţiei

lecţiei de literatură ce are ca scop

formarea deprinderilor de

caracterizare a unui personaj.

Prin întrebări, elevii sunt verificaţi

despre definiţia povestirii ca specie

literară, despre tehnica povestirii în

ramă, despre instanţele narative şi

ceremonialul spunerii

Caracterizarea personajelor din

Fântâna dintre plopi

Caracterizarea căpitanului:

-personaj-narator relatează o

întâmplare de demult, se

autocaracterizează

-sunt evidenţiate două portrete: unul

de tinereţe, unul de maturitate

Tânărul căpitan Neculai Isac:

-are defectele vârstei, lipsa experienţei

-la prima întâlinire cu ţiganii nu

sesizează capcana

-se îndrăgosteşte de fata în fustă roşie,

crezând că trăieşte etapele unei idile

superficiale

-plăteşte naivitatea cu lumina unui

ochi

-scapă cu viaţă datorită calităţilor

fizice şi seninătăţii inconştiente

-înţelege sacrificiul fetei, dar prea

târziu, de aici regretul şi

autocondamnarea

Maturul Neculai Isac este prezentat la

intrarea lui în scenă (apariţia la han)

prin: vestimentaţie, nume, adresarea

comisului Ioniţă (,,Nu eşti domnia ta

caracterizare a unui personaj

literar:

a) directă

b) indirectă

c) autocaracterizarea

Elevii răspund formulând

enunţuri adecvate şi complete

Elevii identifică personajele:

căpitanul Neculai Isac şi Marga

Elevii identifică

fragmentul: ,,Eram un om buiac

şi ticălos. Om nevrednic nu pot să

spun că am fost. Aveam oi şi

imaşuri şi neguţam toamna

vinuri; dar îmi erau dragi ochii

negri, şi pentru ei călcam multe

hotare”.

Elevii sesizează caracterizarea

indirectă prin fapte, limbaj,

comportament, gesturi.

Elevii notează în caiete

principalele trăsături ale

personajului

Elevii precizează statutul social

ce reiese din vestimentaţie:

căpitan de mazili, adică boiernaş

în slujba domniei, căzut în

dizgraţie

Elevii identifică fragmentul: ,,Era

Page 3: Proiect Didactic Fantana Dintre Plopi

Evaluarea

cunoştinţelor

Asigurarea

retenţiei şi tema

pentru acasă

prietenul meu Neculai Isac, căpitan de

mazili?”

-are un aer demn, dar tragic

-apariţia lui provoacă uimire la han

-povesteşte pentru a retrăi trecutul,

pentru a-l înţelege

-timpul, pentru căpitan, s-a oprit într-

un prezent etern când a realizat că

inconştienţa sa înseamnă vinovăţie

Marga este un personaj tragic al unei

poveşti de iubire:

-este o ţigăncuşă folosită de ţigani

pentru ail atrage pe călători în scopul

jafului

-iubirea o umanizează şi o

metamorfozează până la sacrificiul de

sine

-este un personaj romantic, simţind

nevoia să se devoteze omului iubit, să-

l apere, să-l avertizeze să-şi salveze

viaţa

-Marga este caracterizată atât indirect

(fapte, gesturi, statut social), cât şi

direct de către personajul-narator

Se face caracterizarea personajelor

Tema: Caracterizaţi personajul

preferat din povestire motivându-vă

alegerea

un om ajuns la cărunţeală, dar se

ţinea drept şi sprinten pe cal”

Elevii comentează semnificaţia

întâmplării trecute pentru destinul

personajului

Elevii comentează destinul

nefericit al fetei folosite ca obiect

erotic de tribul ei

Elevii sesizează transformarea

fetei dintr-o fiinţă umilă, demnă

de dispreţ (la început) într-o fată

capabilă de gestul nobil al

sacrificiului din iubire (la final)

Elevii citesc textul: ,,Sta aproape

de mine, numai în cămaşă şi-n

fustă rosă. Obrazul îi era

copilăresc; dar nasul arcuit, cu

nări largi, şi ochii iuţi mă

tulburară deodată”

Elevii răspund la întrebări