Proiect Didactic - Familia Mea

5

Click here to load reader

description

pedagogie

Transcript of Proiect Didactic - Familia Mea

Page 1: Proiect Didactic - Familia Mea

NIVEL I : Grupa mijlocie

EDUCATOARE: Mandescu (Gheorghe) Ioana

TEMA ANUALĂ : “CINE SUNT / SUNTEM ?”

SUBTEMA : ,, EU ŞI LUMEA MEA ’’

TEMA SAPTĂMÂNII : « FAMILIA MEA »

TIPUL ACTIVITĂŢII : FORMARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERI

FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATĂ

CATEGORII DE ACTIVITĂŢII : D.Ş. + D.O.S.

1.D.Ş.: Activitate Matematică „ Aşează-mă la familia mea!”- joc didactic

2. D.O.S. Activitate practică: „ Album de familie”- lipire

SCOPUL ACTIVITĂŢII

- Îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la mulţimi, sesizarea, observarea şi

numirea unor însuşiri comune elementelor unei mulţimi ;

-Aprofundarea cunoştinţelor copiilor referitoare la familie, membrii acesteia şi atribuţiile

fiecărui membru al familiei, utilizând experienţa acumulată prin intermediul activităţilor

din grădiniţă.

- Dezvoltarea gustului estetic şi a îndemânării

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

- să formeze mulţimi pe baza unor criterii cerute ( mărime, culoare, formă) - să verbalizeze acţiunea efectuată; - să denumească însuşirea comună a elementelor dintr-o mulţime; - să recunoască materialele puse la dispoziţie;

FORME DE ORGANIZARE: Activitate pe grupuri mici şi individuală

Page 2: Proiect Didactic - Familia Mea

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia euristică, observaţia, explicaţia, exerciţiul,

problematizarea,dialogul, jocul liber, jocul dirijat, munca în echipă; Resurse materiale: panouri cu imagini, jucării, fişe, lipici, albume.

Forme de organizare: pe grupe

Elemente de joc: stimularea, mişcarea, aplauze, bătăi din palme, sunetul clopoţelului

Sarcina didactică: să separă mulţimi după un criteriu precizat; intuirea şi caracterizarea

submulţimilor unei mulţimi date.

Regula jocului: educatoarea precizează criteriul de grupare cerut, iar la semnalul

educatoarei copii din echipă rezolvă sarcina..

Page 3: Proiect Didactic - Familia Mea

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE

DIDACTIC DIDACTICE

1. Moment Pregatirea materialului. Conversatia Corectitudinea organizatoric Aranjarea mobilierului. Pregătirea panourilor raspunsurilor.

pe cele 4 grupe de copii.

Intrarea copiilor in sala de grupa.

2. Captarea atentiei După întâlnirea de dimineaţă care a cuprins

salutul, calendarul naturii şi noutatea zilei Conversatia Atentia,

când i-am anunţat pe copii programul pe promptitudinea

care îl vom desfăşura,voi organiza copiii în raspunsurilor.

4 echipe. Legat de tema săptămânii Elementul

« Familia mea », li se prezintă copiilor cele 4 surpriza Observarea

panouri pe care sunt reprezentate simbolic Paiaţa comportamentului

familia păpuşilor, familia iepuraşilor familia copiilor.

maşinilor şi familia mingilor.

Va sosi in clasă surpriza activitatii – Paiaţa.

Ea va aduce copiilor o cutie în care sunt

multe jucării amestecate.

3.Anunţarea temei Paiaţa motivează că a amestecat jucăriile şi Conversaţia

şi a obiectivelor îi roagă e copii să o ajute să ducă fiecare Explicaţia

jucărie la familia ei.

Se intuieşte materialul didacticde către

copii, se observă că sunt păpuşi, iepuraşi

maşini, mingi.Se anunţă titlul jocului:

„ Aşează-mă la familia mea” şi obiectivele

operaţionale.

4. Explicarea şi Se va explica copiilor că vor trebui să Exlicaţia Aprecieri verbale demonstrarea grupeze jucăriile de acelaşi fel formând Demonstraţia

jocului grupa păpuşilor, grupa iepuraşilor, grupa Exerciţiul

Jocul de probă maşinilor şi grupa mingilor şi apoi vor trebui

duse la familia lor, dar nu toate odată ci Grupe de jucării

respectând griteriul de grupare cerut de

Paiaţă. Se va desfăşura un joc demonstrativ

educatoarea ajutată de copii insistând pe

regula jocului, pe sarcină şi pe verbalizare.

Se introduc elementele de joc aplauzele şi

încurajările,precizând condiţiile întrecerii

câştigă echipa care adună cât mai multe

bukine roşii, drept recompensă pentru

răspunsurile corecte.

5. Desfăşurarea Pentru fiecare variantă de joc există câte un Exerciţiul Aprecieri verbale jocului criteriu de grupare. Mărime - culoare Jocul Aplauze

F. P- .Aşează păpuşile mari la familia lor; problematizarea

F.I. – Aşează toţi iepuraşii cu blăniţă albă.

La familia lor

F.M. Aşează la familia maşinilor maşinile

roşii.

F. MI. Aşează mingile mici.la familia lor

Page 4: Proiect Didactic - Familia Mea

Se va evalua fiecare răspuns corect prin

primirea unei buline roşii pe panoul familiei

respective..

Varianta II F.P.Aşează păpuşile mici la familia lor; Exerciţiul Aplauze

F.I. Aşează iepuraşii mari la familia lor; Demonstraţia Încurajări

F.M. Aşează maşinile mari la familia lor, pe

scaun

F. MI. Aşează mingile galbene în faţa

mingilor mici.la familia lor

Varianta III F.P. Aşează păpuşile cu părul scurt la familia Exerciţiul

păpuşilor

F.I. Iepuraşul care are morcovi groşi aşează-l

la familia iepuraşilor

F.M. Aşează maşinile care au antenă la

familia lor.

F. MI. Aşează mingile care au bulinuţe

roşii.la familia lor.

Varianta IV F.P. Aşează păpuşile mici lângă căsuţă la

familia lor;

F.I. Asează iepuraşii în căsuţă la familia lor;

F.M. Aşează maşina de poliţie în faţă iar

maşinile albe în spatele ei;

F.MI. Aşează pe scaun mingea cea mai

mare.;

Complicarea Copiii descoperă că pe lângă aceste jucării Explicaţia Observarea jocului mai există şi figuri geometrice (pătrate, Problematizarea Comportamentului

cercuri, triunghiuri) copiilor

F.P.Aşează la familia păpuşilor pătratele

care au aceeaşi culoare cu costumul tatălui

( pătrate albastre)

F.I. Aşează la familia iepuraşilor cercurile

care au aceeaşi mărime ca nasturii de la

bluza mamei iepuras .(cercuri mici )

F.M. Asează la familia maşinilor figurile

care au aceeaşi formă cu roţile de la maşină

(cercuri).

F. MI. Aşează la familia mingilor figurile

geometrice care au aceeaşi formă cu coiful

tatălui.(triunghiuri).

Evaluarea Consemnez rezultatele întrecerii,prin Aprecieri verbale

numărarea bulinelor obţinute de fiecare

echipă în urma efectuării fiecărei probe.

Încheierea jocului Se fac aprecieri globale şi individuale Conversaţia

asupra calităţii execuţiei jocului; Explicaţia

Se repetă -fixând titlul jocului desfăşurat

Tranziţia

Eu acasă-s cel mai mic Dar aici sunt un voinic

Cuminţi în rând ne aşezăm Şi spre mese ne îndreptăm.

Page 5: Proiect Didactic - Familia Mea

D.O.S. – ACTIVITATE PRACTICĂ- „ ARBORELE DE FAMILIE”

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE

DIDACTIC DIDACTICE

Materialul este pregătit pe mese.

Introducerea în Copiii se vor aşeza la mese în funcţie de

activitate echipa din care au făcut parte , fiecare masă

având un simbol corespunzător( păpuşi,

iepuraşi, maşini, mingi)

Captarea atenţiei Pe mese vor fi aşezate albume cu fotografii, Conversaţia

fişe reprezentând păpuşi, iepuraşi, maşini şi Explicaţia

mingi Voi recita copiilor câteva versui

sugestive despre familie.

”Sora, fratele, mămica

Tata, bunicul, bunica

Ce alcătuiesc cu toti?

Hai ghiceste daca poti!”

(Familia)

Anunţarea temei Pentru că la activitatea matematică ne-am Explicaţia

şi a obiectivelolr jucat cu familia păpuşilor, familia

iepuraşilor, familia maşinilor şi familia

mingilor, în continuare vor realiza un arbore

genealogic al acestor familii.

Se va intui materialul didactic(fişe lipici,

carioci, coli colorate, albume)

Li se anunţă copiilor tema:”Arbore de

familie” şi obiectivele: să coloreze

imaginile; să le lipească pe foi colorate; să

formeze arborele fiecărei familii.

Explicarea şi demonstrarea Explicaţia Observarea Desfăşurarea Li se explică copiilor că vor colora Demonstraţia comportamentului

activităţii păpuşi,cei din grupa păpuşilor, iepuraşi- cei Exerciţiul copiilor

din grupa iepuraşilor, maşini- cei din grupa

maşinilor şi mingi cei din grupa mingilor.

După ce le colorează le vor lipi pe locul

stabilit pentru fiecare membru al familiei.

Exerciţii pregătitoare

Se efectuează exerciţii de încălzile a

mîinilor înainte de începerea lucrului

Realizarea temei de către copii se va face

având grijă să îi îndrum şi să ofer sugestii

pentru a finaliza lucrările conform cerinţelor

stabilite.

Evaluarea După trecerea timpului de lucru voi analiza Conversaţia Aprecieri orale lucrările împreună cu copiii, dacă au Analiza produselor

respectat cerinţele date: activităţii

Copiii care au realizat cele mai corecte

lucrări vor primi stimulente.

În final se va repeta titlul temei