Proiect Didactic Evaluare

7
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII TAMASENI DATA: 04.05.2009 ÎNVĂŢĂTOR: FECHITA LUCIANA PETRONELA CLASA: a III-a B ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe DISCIPLINA: Ştiinţele naturii UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Soarele, apa, aerul, solul. Importanţa lor pentru vieţuitoare ELEMENT DE CONŢINUT: Soarele, apa, aerul, solul. Importanţa lor pentru vieţuitoare TIPUL LECŢIEI: sistematizare -evaluare OBIECTIVE CADRU/DE REFERINŢĂ: 2.8, 3.1, 4.1, 4.2, 4.3 OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. Cognitive: OC 1 – să enunţe multiplii şi submultiplii litrului; Nivel minimal - enunţarea multiplilor şi a submultiplilor litrului folosind scara; Nivel mediu - enunţarea multiplilor şi a submultiplilor litrului fără sprijin; Nivel maximal - enunţarea multiplilor şi a submultiplilor litrului şi utilizarea lor corectă în contexte diferite; OC 2 – să măsoare capacitatea vaselor şi volumul lichidelor folosind instrumente şi unităţi de măsură adecvate; Nivel minimal – alegerea instrumentului corect dintr-un grup; Nivel mediu – folosirea corectă a instrumentelor de măsură; Nivel maximal – găsirea modalităţolor celor mai eficiente pentru măsurarea volumului lichidelor sau a vaselor; 1

description

pedagogie

Transcript of Proiect Didactic Evaluare

PROIECT DIDACTIC

COALA CU CLASELE I-VIII TAMASENIDATA: 04.05.2009NVTOR: FECHITA LUCIANA PETRONELACLASA: a III-a BARIA CURRICULAR: Matematic i tiineDISCIPLINA: tiinele naturiiUNITATEA DE NVARE: Soarele, apa, aerul, solul. Importana lor pentru vieuitoareELEMENT DE CONINUT: Soarele, apa, aerul, solul. Importana lor pentru vieuitoareTIPUL LECIEI: sistematizare -evaluareOBIECTIVE CADRU/DE REFERIN: 2.8, 3.1, 4.1, 4.2, 4.3OBIECTIVE OPERAIONALE:

A. Cognitive:

OC1 s enune multiplii i submultiplii litrului;Nivel minimal - enunarea multiplilor i a submultiplilor litrului folosind scara;

Nivel mediu - enunarea multiplilor i a submultiplilor litrului fr sprijin;

Nivel maximal - enunarea multiplilor i a submultiplilor litrului i utilizarea lor corect n contexte diferite;OC2 s msoare capacitatea vaselor i volumul lichidelor folosind instrumente i uniti de msur adecvate;Nivel minimal alegerea instrumentului corect dintr-un grup;

Nivel mediu folosirea corect a instrumentelor de msur;

Nivel maximal gsirea modalitolor celor mai eficiente pentru msurarea volumului lichidelor sau a vaselor;

OC3 s estimeze mrimea unor vase i cantitatea de lichide;

OC4 s rezolve exerciii cu cele patru operaii matematice, cu uniti de msur date;OC5 s rezolve o problem dat, aplicnd cunotinele referitoare la unitile de msur nvate;OC6 s alctuiasc o problem dup o cerin dat.B. PsihomotoriiOM7 s mnuiasc cu ndemnare instrumentele de msur;C. Afective

OA8 s manifeste toleran i s coopereze cu colegii n realizarea proiectului n comun.RESURSE:

A. Bibliografice:

1. oficiale: Programa colar pentru clasa a III-a, Bucureti, 2004;

Viorica Prial, Dumitru D. Prial, Cristian G. Prial, Matematica, manual pentru cl. a III-a, Ed. Euristica, Iai, 2005, p.125-127;2. pedagogice: Elena Joia, Didactica aplicat. nvmntul primar, Partea I, Ed. ,,Gh. Alexandru, Craiava, 1994;

Constantin Cuco (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Ed. Polirom, Iai, 1998;3. metodico-didactice:

Costic Lupu, Metodica predrii matematicii, Manual pentru clasa a XII-a licee pedagogice, Ed. Paralela 45, Piteti, 1999;B. Metodologice:

1. metode i procedee: -conversaia, explicaia, exerciiul, observarea organizat, problematizarea, analiza i sinteza, metoda cubului2. mijloace didactice: - plane cu uniti de msur, vase gradate, instrumente de msur, acvariu, bar;

- fie de evaluare3. forme de organizare: - frontal, individual, pe grupe;

C. Temporale: - 45 minute- numrul de ore al modulului: 3

- poziia leciei n modul: a III-aSCENARIUL DIDACTIC

Obiec-tiveActivitatea nvtoruluiActivitatea elevilor

OC1OC4

OC2OC3OM7OC4OC5OC6OM7OA8OC2

I. Captarea ateniei nvtoarea privete spre acvariul clasei i se adreseaz ,,biologului clasei: Apa din acvariu trebuie mprosptat. Nu este nevoie s-o schimbm toat, ci doar o treime. Ar trebui s punem deja ap la decantat, pentru a se depune pe fundul vasului impuritile, c n cel mult 3-4 zile vom schimba apa. Oare ct ap trebuie s punem la decantat?ndrum elevii n rezolvarea situaiei problem.

n ce vase am putea pune apa la decantat, n aa fel nct s ne folosim de ct mai puine vase.

Atenia elevilor fiind captat, nvtoarea trebuie s porneasc n sistematizarea i aplicarea n practic a cunotinelor dobndite n orele anterioare.

II. Enunarea obiectivelor

Informeaz elevii asupra coninutului activitii i a obiectivelor propuse. Dragii mei, v-am spus c astzi este o zi deosebit. Vreau s v dau o veste extraordinar: M-am gndit s-mi deschid o afacere Cofetria lui Tom.

Pentru nceput m-am gndit s angajez trei oameni: un super ef administrator, un preparator de coctailuri interspaiale i un decorator. Pentru c suntei prietenii mei, m-am gndit s v spun vou prima dat.

Am nevoie de nite persoane care s utilizeze corect instrumentele i unitile de msur, s demonstreze pricepere i sim estetic n decorarea interiorului, s rezolve rezolve situaile problem, s creeze o ambian plcut pentru posibilii clieni, s fie creativi, propunnd soluii pentru ca afacerea s prospere.

Scrie titlul pe tabl: Concurs pentru ocuparea postului de (administrator, preparator de buturi, decorator).III. Actualizarea cunotinelor

Condiia acceptrii intrrii n concurs este prezentarea temei pentru acas, care se constituie a fi cartea voastr de vizit.

Verific tema cantitativ i cere elevilor s rezolve fia de lucru individual, cu nivel difereniat de dificultate. (ANEXA 1)

Verific tema independent i tema pentru acas oral.

Face aprecieri la modul de rezolvare a temei pentru acas i le propune trecerea la momentul urmtor.

Exerciii orale:

* 25l + 30l =

* 45cl: 9 =

* Dintr-o damigean cu 50l de vin s-au scos 25l. Ci litri au rmas n damigean?

* Marius este cu 15 cm mai mare dect fratele su care are 150 cm. Ci cm are Marius?

* Care este unitatea principal de msur pentru lungime?*Ce unitate de msur folosim pentru a exprima distana dintre dou localiti?

* Ce unitate de msur folosim pentru a exprima cantitatea de ap dintr-un ocean?

* Ce unitate de msur folosim pentru a exprima nlimea unui copil?

* Cu ce instrument msurm volumul unui pahar?

* Verific ct lapte a but iepuraul n dimineaa aceasta.

Le arat elevilor vase de diferite capaciti i le cere s estimeze mrimea lor. -3 vase (pahar 200 ml, sticl 1 litru, 1 galeat de 5 l)

Le arat vase de forme diferite, n care se afl aceeai cantitate de ap i le cere s descopere n care vas este ap mai mult.* Ce cantitate de ap ncape n cele 3 vase la un loc?* Ci litri de ap ncap n 6 glei. Dar n 8 sticle? n 3 sticle i 4 galei.

* Descompunere: 25 dl de suc n 3 vase diferite.* mparte 25 dl suc n 5 bidoane de aceeai capacitate.Calcul i exerciiu practic.

Am 18 invitai la petrecerea de deschidere a Cofetriei. M-am gndit s le pregtim specialitatea casei: coctail ,,Hora fructelor. Paharele au capacitatea de 200 ml fiecare.Ce cantitate de coctail trebuie s preparm?Am 2 sticle de 2l de suc, adic 2 sticle de cte 2000 ml. Oare mi ajunge sucul?

Ct suc rmne nefolosit?Coctailul l praparm din suc de grape fruits i portocale n cantitai egale. Ct suc rmne n fiecare sticl? n ce vas pot prepara coctailul?

Compunei o problem pe baza datelor:

(25l + 5l) : 6 =

IV.Feed-back-ul

Desemneaz ctigtorii din rndul celor care au rezolvat repede, corect i independent sarcinile.

Situaie problem:

Cum s facem s ne rmn 200 ml de suc n fiecare sticl?

Face aprecieri cu privire la modul de participare al elevilor la concursul de ocupare a postului.V.Transferul

Recomand elevilor s propun o reet de coctail i s calculeze cantitile pentru 14 persoane.Elevii i pregtesc crile i caietele.

Sunt curioi s aud ce vorbete nvtoarea cu Ionu.

Calculeaz la tabl i pe fie:

10l + 10l + 10l + 15l = 45l

45l: 3 = 15l

Identific gleata de 15l.

Ascult cu interes i se mobilizeaz pentru realizarea tuturor obiectivelor propuse.

Noteaz titlul pe fie.

Elevii sunt ateni la observaiile personale i rezolv sarcina indicat.

Dac exist situaii de elevi care nu i-au fcut tema pentru acas vor da explicaii i cu acceptul celorlali elevi vor participa la concurs, fr a li se acorda primul punct.

Rspund oral la ntrebri.

Estimeaz mrimea vaselor. Scriu valoarea pe cartonae pe care le arat n acelai timp.Se verific prin efectuarea practic a msurtorilor.Calculeaz pe fie:

200ml + 1l + 5l = 6l 200ml

6 x 5l = 30l

8 x 1l = 8l

3 x 1l + 4 x 5l = 23l

25dl = 10l + 10l + 5l

25l: 5 = 5l

Sunt ateni la cerinele problemei. Rezolv la tabl i pe fie.

18 x 200ml = 3600 ml(coctail)

(4000ml 3600ml ): 2 = 400ml: 2 = 200ml (rmn n fiecare sticl)

n vasul de 5l.Folosindu-se de vasele date, cei trei ctigtori prepar coctailul.Propun soluii.Elevii se autoevalueaz.

Se mobilizeaz pentru activitatea viitoare.

PAGE 6