Proiect Didactic Dintr-o

8

Click here to load reader

description

Şcoala “Titu Maiorescu” Iaşi Clasa a II-a B Învăţător: Daniela Palaga Profesor coordonator: Mihaela Ungureanu Profesor metodist: Lucia-Gabriela Munteanu Propunător: Bîzdîgă Andreea-Alexandra Data: 14.05.2012 Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: “Dintr-un, Dintr-o” Tipul lecţiei: Consolidare Scopul: Formarea automatismelor cu privire la ortograme. Obiective operaţionale: O1: să descopere greşeala făcută de ursuleţ; O2: să corecteze greşeala făcută de ursuleţ; O3: să transcrie corect or

Transcript of Proiect Didactic Dintr-o

Page 1: Proiect Didactic Dintr-o

Şcoala “Titu Maiorescu” Iaşi

Clasa a II-a B

Învăţător: Daniela Palaga

Profesor coordonator: Mihaela Ungureanu

Profesor metodist: Lucia-Gabriela Munteanu

Propunător: Bîzdîgă Andreea-Alexandra

Data: 14.05.2012

Obiectul: Limba şi literatura română

Subiectul: “Dintr-un, Dintr-o”

Tipul lecţiei: Consolidare

Scopul: Formarea automatismelor cu privire la ortograme.

Obiective operaţionale:

O1: să descopere greşeala făcută de ursuleţ;O2: să corecteze greşeala făcută de ursuleţ;O3: să transcrie corect ortogramele din textul propus;O4: să rezolve fişa de lucru propusă.

Metode şi procedee: Conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia.

Mijloace didactice: Fişa de lucru, manualul, auxiliarul, imagini.

Durata: 50 minute

Page 2: Proiect Didactic Dintr-o

Nr.Crt.

Momentele activităţii

Ob. Conţinutul instructiv-educativ

Metode şi procedee

Evaluare

I. Moment organizatoric

Se crează climatul propice pentru desfăşurarea lecţiei.

II. Captarea atenţiei

O1

O2

Pe tablă vor fi prinse două fotografii cu ursuleţi: Martinel şi Martinica. În dreptul fiecăruia va fi o propoziţie: “Am luat mierea dintrun stup.”“Am luat floarea dintr-o pădure.”Elevii trebuie să spună care ursuleţ a scris propoziţia corect iar pe cea greşită să o corecteze.

Conversaţia

Observaţia

Evaluez dacă elevii au descoperit şi corectat greşeala de pe tablă.

III. Anunţarea temei şi a obiectivelor

-Astăzi vom exersa scrierea corectă a ortogramelor “dintr-un / dintr-o”.

Conversaţia

IV. Desfaşurarea lecţiei

Elevii vor primi fişa de lucru. Vom citi împreună texul, îl vom comenta, apoi vor rezolva sarcinile propuse.

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul

Evaluez răspunsutile copiilor

V. Evaluare Evaluez global şi individual activitatea elevilor pe tot parcursul lecţiei.Propun note pentru elevi.

Conversaţia

VI. Încheierea activităţii

Elevii vor primi tema pentru acasă : o altă fişă cu exerciţii.

Conversaţia Explicaţia

Page 3: Proiect Didactic Dintr-o

Anexa I.

Fişă de lucruAndrei şi Mihai au mers în pădure. Acolo, cum se plimbau ei, dintr-odată, au

ajuns într-o poieniţă. Soarele strălucea cu o lumina sfioasă. Dintr-un ciot de stejar, a răsărit o frumoasă crăiasă. Aceasta i-a privit şi dintr-o cutie fermecată a scos un fir de aţă. Crăiasa le-a spus:

-Dacă veţi înnoda această aţă pe mana stângă veţi ajunge imediat acasă, iar dacă o veţi înnoda pe mâna dreaptă veţi merge în cel mai frumos loc pe care vi l-aţi închipuit vreodată.

Cei doi prieteni, de frică, au înnodat aţa pe mana stângă şi, parcă aruncaţi dintr-un tun, au ajuns acasă. Uimiţi, au povestit mamei dintr-o suflare ceea ce li s-a întâmplat.

1. Transcrieţi din text ortogramele dintr-un/ dintr-o.

________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Ajută-l pe Rilă-Iepurilă să completeze spaţiile punctate cu ortogramele de

mai sus.………………... borcan Iepurilă a scos un morcov.Veveriţa scoate alune ……………… scorbură.Ionuţ bea apa ………………….…. sticlă.Elevul scoate stiloul …………..…….. penar.

Page 4: Proiect Didactic Dintr-o

Matei a dat gol ……………..…….. lovitură.

3. Alege varianta corectă!Mihai a baut apa dintro/dintr-o înghiţitură.Alina scoate merele dintr-un/dintrun coş.Broasca a ieşit dintr-o/dintro/dintr-un fântână.Andrei a căzut dintro/dintr-o/dintr-un copac.

Page 5: Proiect Didactic Dintr-o

Anexa II.

Tema pentru acasă

1. Alcătuiţi cinci enunţuri în care să folosiţi ortogramele dintr-un/dintr-o._________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Încercuiţi varianta corectă!Marian a mâncat prăjitura dintr-o/dintro/dintr-un/dintrun înghiţitură.Mihaela a scos papuşa dintr-o/dintro/dintr-un/dintrun cutie.Iepuraşul a ieşit dintr-o/dintro/dintr-un/dintrun tufiş.Ana a luat imaginea dintr-o/dintro/dintr-un/dintrun carte.Oare Ionuţ a luat stiloul dintr-o/dintro/dintr-un/dintrun magazin?

3. Alcătuiţi un text în care să utilizaţi cât mai mult cele două ortograme!_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________