PROIECT DIDACTIC - · PDF fileproiect didactic data: 28.01.2016 instituŢia: liceul tehnologic...

6
PROIECT DIDACTIC DATA: 28.01.2016 INSTITUŢIA: LICEUL TEHNOLOGIC ,,LIVIU REBREANU”, Maieru CLASA PREGĂTITOARE :*D* PROF.INV.PRIMAR: Buia Elisabeta ARIA CURRICULARĂ: Matematica si stiinte ale naturii DISCIPLINA: Matematica si explorarea mediului UNITATEA TEMATICA: In lumea necuvantatoarelor SUBIECTUL LECŢIEI: „Ne jucam, matematica invatam-joc didactic” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: MEM+MM+AVAP+CLR ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE IMPLICATE: Matematica si exploararea mediului: Recapitulare 0-30 Arte vizuale şi lucru manual: Coloram animalul obtinut prin unirea punctelor Comunicare in limba romana: Propozitii, cuvinte, silabe, sunete Muzica si miscare: ,,Sade rata pe butoi” - cantec. TIPUL LECTIEI: consolidare de priceperi si deprinderi COMPETENTE GENERALE VIZATE: Recunoasterea si utilizarea numerelor in calcule elementare; Manifestarea curiozitatii pentru fenomene, relatii, regularitati, structuri din mediul apropiat; Consolidarea si evaluarea deprinderii de a diferentia, prin apreciere globala, cantitatea obiectelor dintr-o grupa; sesizarea relatiilor cantitative prin punerea in perechi a elementelor a doua grupe; raportarea numarului la cantitate si a cantitatii la numar; Realizarea de creatii functionale si/sau estetice folosind materiale si tehnici elementare diverse;

Transcript of PROIECT DIDACTIC - · PDF fileproiect didactic data: 28.01.2016 instituŢia: liceul tehnologic...

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28.01.2016 INSTITUŢIA: LICEUL TEHNOLOGIC ,,LIVIU REBREANU”, Maieru CLASA PREGĂTITOARE :*D* PROF.INV.PRIMAR: Buia Elisabeta ARIA CURRICULARĂ: Matematica si stiinte ale naturii DISCIPLINA: Matematica si explorarea mediului UNITATEA TEMATICA: In lumea necuvantatoarelor SUBIECTUL LECŢIEI: „Ne jucam, matematica invatam-joc didactic” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: MEM+MM+AVAP+CLR ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE IMPLICATE: Matematica si exploararea mediului: Recapitulare 0-30 Arte vizuale şi lucru manual: Coloram animalul obtinut prin unirea punctelor Comunicare in limba romana: Propozitii, cuvinte, silabe, sunete Muzica si miscare: ,,Sade rata pe butoi” - cantec. TIPUL LECTIEI: consolidare de priceperi si deprinderi COMPETENTE GENERALE VIZATE: Recunoasterea si utilizarea numerelor in calcule elementare; Manifestarea curiozitatii pentru fenomene, relatii, regularitati, structuri din mediul apropiat; Consolidarea si evaluarea deprinderii de a diferentia, prin apreciere globala, cantitatea obiectelor dintr-o grupa; sesizarea relatiilor cantitative prin punerea in perechi a elementelor a doua grupe; raportarea numarului la cantitate si a cantitatii la numar; Realizarea de creatii functionale si/sau estetice folosind materiale si tehnici elementare diverse;

COMPETENTE SPECIFICE VIZATE: MEM: Recunoasterea numerelor in concentrul 0-30; Compararea cardinalelor unor multimi avand cel mult 30 obiecte; Sesizarea magnitudinii unui numar in concentrul 0-30 folosind pozitionarea pe axa numerelor; Sortarea, clasificarea pe baza unui criteriu dat. AV AP: 2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza interesului direct; CLR : 1.1. Identificarea cuvintelor, silabelor si sunetelor din enunturi respectiv cuvinte rostite clar si rar; MM:

2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text .

OBIECTIVE OPERATIONALE: (Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili): -O1:sa numere crescator si descrescator, in variante complete din 1 in 1, cu sau fara manipularea obiectelor; -O2:sa numere crescator din 2 in 2; -O3:sa compare numarul de obiecte a doua grupe diferite; -O4:sa raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar; -O5:sa identifice vecinii unor numere date; -O6:sa descompuna obiectele unei grupe in cat mai multe variante ; -O7:sa rezolve corect fisa de lucru; -O8:sa formuleze corect propozitii; -O9:sa identifice silabele si sunetele diferitelor cuvinte; -O10:sa interpreteze corect cantecul; -O11:sa deseneze corect, respectand conturul.

REGULILE DE JOC: semnalul invatatoarei indica toate momentele de exprimare verbala, cat si prin actiune. ELEMENTE DE JOC: aplauze, batai din palme. STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: -conversatia; -explicatia; -exercitiul; -jocul; -ciorchinele; Mijloace de invatamant: -pitigoi; -animalute din plastic; -jetoane cu animale; -fise cu sarcini; -tabla magnetica; -cifre; -plansa cu ciorchinele; -macheta; -fise de lucru; -recompense. FORMA DE ORGANIZARE: -frontal; -pe grupuri; -individual; SISTEME DE EVALUARE: FORME DE EVALUARE: -evaluare curenta; -aprecieri verbale;

METODE DE EVALUARE: -observare curenta; -conversatie de verificare; DURATA: 35 min.+15 min. BIBLIOGRAFIE: ,, Programa şcolară pentru clasa pregătitoare”, Bucureşti 2013 ,,Metode interactive de grup” - ghid tematic - Editura Arves

Evenimentul didactic

Continutul stiintific Strategii Didactice (Metode,

mijloace, forme de org.)

Evaluare

1.Moment organizatoric(1’)

Asigurarea climatului necesar pentru o buna desfasurare a lectiei.

,,Dragi copii in clasa noastra, Avem invitati de seama. Cu drag sa-i intampinam Si frumos sa-i salutam: Buna ziua!”

2.Captarea atentiei(2’) 3.Reactualizarea cunostintelor(3’)

O1 O2

Se va face cu un pitigoi si prietenii lui, care au venit la lectie sa invete si ei matematica si ne-au adus si cateva sarcini spre rezolvare. Le adresez cateva intrebari referitoare la aceste pasari despre care am mai vorbit. ,,Pana la cat am invatat noi sa numaram la matematica si explorarea mediului?” Numaram crescator, descrescator de la 10 la 0, din 2 in 2 etc.

-conversatia *pitigoi -exercitiul +act. frontala

Observare sistematica

4.Anuntarea temei si a obiectivelor(2’)

Pentru ca voi sunteti copii isteti va propun sa demonstram pitigoilor cat de priceputi suntem la matematica si exploararea mediului, printr-un joc numit ,,Ne jucam, matematica invatam” in care vom avea de format multimi, ne vom juca, vom scrie cifrele corespunzatoare acestor multimi vom descompune numere, vom compara, vom stabili vecinii. Se repeta tema de catre copii.

-conversatia +act. frontala

5.Dirijarea invatarii(19’)

O3

O1

O2

O3

O4

O5

O6

Copiii vor fi impartiti tot in trei grupe, grupe stabilite la intalnirea de dimineata.. Fiecare grupa va veni pe rand la masuta din fata pentru a forma multimi: multimea animalelor domestice, multimea animalelelor salbatice, multimea pasarilor, comparand apoi multimile formate. Pitigoii au adus cu ei si cateva sarcini de rezolvat pentru copii , pentru a vedea cat de bine se descurca la matematica. Varianta I Cele trei grupe vor veni pe rand la tabla magnetica si vor rezolva urmatoarele cerinte: -invatatoarea pune pe tabla magnetica o cifra *un copil din grupa pisicilor vine si ataseaza vecinii cifrei *un copil din grupa vulpilor va completa sirul in ordine crescatoare 0 3 5 9 *un copil din grupa cocosilor va completa sirul in ordine decrescatoare 9 6 3 Varianta II Folosind metoda ciorchinelui, vom rezolva urmatorul exercitiu : Elevii vor scrie cifra corespunzatoare numarului de animale domestice(gr 1), animale salbatice (gr. 2), pasari (gr. 3), apoi vor descompune cifrele. Varianta III Copiii din gr. 1 vor veni in fata clasei si vor cauta si lipi apoi imagini cu animale ale caror denumiri contin trei silabe.

-conversatia *animale din plastic +act. pe grupe -exercitiul -exercitiul *tabla magnetica +act. pe grupe -conversatia -explicatia -exercitiul -ciorchinele *macheta +act. pe grupe

-evaluare curenta -evaluare curenta

O7 O8

Copiii din gr. 2 vor veni in fata clasei si vor cauta si lipi apoi imagini cu animale ale caror denumiri contin doua silabe. Copiii din gr. 3 vor veni in fata clasei si vor cauta si lipi apoi imagini cu animale ale caror denumiri contin o silaba. Copiii din fiecare grupa vor alege cate un animal, vor forma propozitii cu cuvantul respectiv, vor identifica numarul de cuvinte ale propozitiei, numarul de silabe si anumite sunete la cererea invatatoarei si le vor reprezenta.

-piramida

-evaluare curenta

6.Fixarea cunostintelor(5’)

O7 O11

Fiecare grupa va rezolva cate o problema simpla. In final elevii vor rezolva o fisa.

-explicatia -exercitiul *fise +act. individuala

-evaluare curenta

7. Evaluare(3’) 8.Încheiere(15’)

O10

Voi face aprecieri asupra modului in care s-au descurcat copiii la activitate si voi evalua fisele realizate. Un copil evalueaza lucrarile colegilor si propria lucrare. Elevii primesc recompense si cate o imagine cu pitigoi pentru a avea grija de ei pana la venirea primaverii. În incheiere se canta cantecul ,,Șade rata pe butoi”, apoi ne jucam jocurile ,,Tic-tac, Trezeste-te pinguinule!”.

-conversatia *recompense -exercitiul

-aprecieri verbale