Proiect didactic corpuri geometrice

22
Grupul Şcolar “TUDOR VLADIMIRESCU”, com. Tudor Vladimirescu Învăţător: Lupoae Vasilica Data: 29.04.2010 Clasa: a II-a C Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică Tipul de curriculum: Extins Unitatea de învăţare: Elemente intuitive de geometrie Subiectul lecţiei: Figuri şi corpuri geometrice Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare Durata: 45 minute Obiective de referinţă: 2.2 sǎ recunoascǎ forme plane şi spaţiale; sǎ clasifice figuri geometrice sau obiecte dupǎ criterii diverse; 2.9 să continue modele repetitive reprezentate prin obiecte sau numere Obiective operaţionale: O1 – să completeze un brinstorming şi un ciorchine recunoscând figurile şi corpurile geometrice învăţate; O2 – să asocieze corpul geometric cu obiectul şi figura geomerică de aceeaşi formă; O3 – să recunoască interiorul/exteriorul unei figuri geometrice; O4 – sǎ precizeze asemǎnǎrile şi deosebirile dintre corpurile geometrice: cub – cuboid şi cilindru – con ; O5 – să descrie figurile şi copurile geometrice; O6 – să stabilească valoarea de adevăr a unei propoziţii matematice; O7 – sǎ realizeze un colaj din figurile geometrice învǎţate respectând indicaţiile unei ghicitori; O8 – sǎ colaboreze cu colegii şi cadrul didactic în vederea elaborarii unor produse de grup. 1

Transcript of Proiect didactic corpuri geometrice

Page 1: Proiect didactic corpuri geometrice

Grupul Şcolar “TUDOR VLADIMIRESCU”, com. Tudor VladimirescuÎnvăţător: Lupoae VasilicaData: 29.04.2010Clasa: a II-a CAria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Disciplina: MatematicăTipul de curriculum: ExtinsUnitatea de învăţare: Elemente intuitive de geometrie Subiectul lecţiei: Figuri şi corpuri geometrice Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizareDurata: 45 minute Obiective de referinţă: 2.2 sǎ recunoascǎ forme plane şi spaţiale; sǎ clasifice figuri geometrice sau obiecte

dupǎ criterii diverse; 2.9 să continue modele repetitive reprezentate prin obiecte sau numere Obiective operaţionale:

O1 – să completeze un brinstorming şi un ciorchine recunoscând figurile şi corpurile geometrice învăţate;

O2 – să asocieze corpul geometric cu obiectul şi figura geomerică de aceeaşi formă;O3 – să recunoască interiorul/exteriorul unei figuri geometrice;O4 – sǎ precizeze asemǎnǎrile şi deosebirile dintre corpurile geometrice: cub – cuboid

şi cilindru – con ;O5 – să descrie figurile şi copurile geometrice;O6 – să stabilească valoarea de adevăr a unei propoziţii matematice;O7 – sǎ realizeze un colaj din figurile geometrice învǎţate respectând indicaţiile unei

ghicitori;O8 – sǎ colaboreze cu colegii şi cadrul didactic în vederea elaborarii unor produse de

grup.Resurse: a) procedurale - metode şi procedee: Brainstormingul, Ciorchinele,Cubul, Diagrama Venn, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul, aprecierea verbalǎ. - forme de organizare: frontal, pe grupe ,individual.b) materiale: cubul, flipchart, fişe de lucru, creioane colorate, jetoane cu figuri şi

corpuri geometrice, corpuri geometrice, planşă cu Lizuca şi Patrocle în dumbravă;

Bibliografie: x x x; Programa şcolarǎ aprobatǎ cu O.M. nr. 4686 / 05.08.2003 Singer Mihaela, Matematicǎ - manual pentru clasa a II a, Editura Sigma, 2004.

1

Page 2: Proiect didactic corpuri geometrice

Berechet Daniela, Berechet Florin, Gardin Maria, Gardin Florin - Matematicǎ - culegere de exerciţii şi probleme - clasa a II a, Editura Paralela 45, 2009

Călugăriţă Angelica, Călugăriţă Cătălin - Culegere de exerciţii şi probleme de matematică - clasa a II a, Editura Dor, Tecuci

Domiţeanu Pachiţa, Didactica matematicii în învǎţǎmântul primar, Editura Geneze, Galaţi, 2002.

2

Page 3: Proiect didactic corpuri geometrice

Etapele lecţiei

Ob.Op.

Conţinutul informaţionalşi demersul didactic

Strategia didactică Evaluare

Resurse

Activitatea învăţătorului

Activitateaelevului

Timp Procedu-rale

Materia-le

Forme de organizare

1.Momentul organizato-ric

Grupeazǎ elevii în 6 echipe şi pregǎteşte materialele necesare desfǎşurǎrii lecţiei.

Îşi pregătesc materialele necesare pentru lecţia de matematică.

1’ Conversa-ţia

Frontal Observarea/ verificarea

2.Verificarea temei

Împarte elevilor fişe de lucru şi solicitǎ completarea cu diverse elemente, a figurii geometrice desenate - ”Ce poţi desena pornind de la un pătrat? ”. Verfică tema cantitativ, timp în care elevii lucrează independent pe fişa de lucru, apoi calitativ prin sondaj. Verifică activitatea independentă:

Afişeazǎ pe flipchart desenele obţinute de fiecare elev şi apreciază ingeniozi-

Completeazǎ figura cu noi elemente folosindu-se de propria imaginaţie.

Citesc selectiv exerciţiile pe care le-au avut de efectuat. Corectează dacă e cazul.Prezintă în faţa colegilor fişele de muncă independentă.

6’ exerciţiul

Conversa-ţia

Conversa-ţia

Fişe de muncă indepen-dentăCreioane colorate

Caietele elevilor

Fişele de muncă indepen-dentă

individual

individualfrontal

individualfrontal

Aprecierea verbală

Aprecierea verbală

Aprecierea verbală

3

Page 4: Proiect didactic corpuri geometrice

tatea fiecǎrui desen.3.Captarea atenţiei

Le propune elevilor participarea la un joc: Continuă modelul cu încă 4 elemente! Sub fişa pe care vor completa şirul vor descoperi titlul noii lecţii:„ELEMENTE DE GEOMETRIE”

Patru elevi vor adăuga câte un element continuând astfel şirul.

2’ Jocul didactic

jetoane cu corpuri geometri-ce

Frontal Aprecierea verbală

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunţǎ subiectul lecţiei şi obiectivele învǎţǎrii.Notează titlul pe tablă.Precizează că trebuie să fie foarte atenţi şi activi fiindcă la sfârşitul lecţiei vor avea o surpriză. În faţa clasei se va afla un puzzle ale cărui piese le va elimina pe măsură ce elevii vor rezolva sarcinile de lucru.

Ascultǎ şi se mobilizează pentru realizarea obiectivelor.Noteazǎ titlul pe caiete.

1’ Conversa-ţia

caiete Frontal

5. Dirijarea învǎţǎrii

O1 Iniţiază un brainstorming de grup, solicitându-le elevilor să listeze toate cuvintele care pot fi

Colaborează pentru listarea noţiunilor care au legătură cu titlul textului.

28’ Brainstor-mingul

caiete Pe grupe Observarea sistematicăRăspnsurile elevilor

4

Page 5: Proiect didactic corpuri geometrice

O1

O2

O3

asociate cu titlul lecţiei. Solicită completarea la flipchart a unui ciorchine cuprinzând noţiunile de geometrie învăţate.După realizarea acestei sarcini elimină o piesă de puzzle. Propune spre rezolvare sarcinile unui “cub”(anexa 1). Distribuie fişele de lucru în grup şi precizează tehnica de lucru.

1. Asociază – Uneşte fiecare corp geometric cu figura geometrică şi obiectul care are aceeaşi formă!2. Analizează – Observă imaginea apoi scrie numărul de figuri geometrice din:a) interiorul cerculuib) interiorul pătratuluic) interiorul dreptunghiului

Ajută cadrul didactic la completarea ciorchinelui.

Primesc fişe de lucru în grup cu sarcinile cubului şi îşi reamintesc tehnica de lucru. Colaborează pentru rezolvarea sarcinilor propuse.

Ciorchine-le

Cubul,

Cubul, exerciţiul

exerciţiul

Jetoane cu figuri şi corpuri geometrice, flipchart

fişe de lucru

Fişe de lucru

fişe de lucru

Pe grupe

Pe grupe

Pe grupe

Pe grupe

Răspnsurile elevilor

Observarea sistematică

Observarea sistematică

Observarea sistematică

5

Page 6: Proiect didactic corpuri geometrice

O4

O5

O6

O3

d) interiorul celor trei figuri geometricee)exteriorul figurilor geometrice 3. Compară – Notează prin ce se aseamănă şi prin ce se deosebesc cubul şi cuboidul? 4. Descrie – Descrie figurile şi corpurile geometrice: pătratul, cubul, triunghiul, cercul.5. Argumentează – Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor următoare, notând cu A (adevărat) sau F (fals) în dreptul lor:a) Triunghiul are 3 laturi şi 4 vârfuri.b) Cubul are patru feţe.c) Cuboidul are toate feţele în formă de pătrat.d) Dreptunghiul are laturile opuse egale.e) Sfera are 6 vârfuri.6. Aplică – Desenează:a) un cerc în interiorul

Diagrama Venn, exerciţiul

problematizarea

exerciţiulproblema-

tizarea

exerciţiul

fişe de lucru

fişe de lucru

fişe de lucru

fişe de

Pe grupe

Pe grupe

Pe grupe

Pe grupe

Observarea sistematică

Observarea sistematică

Observarea sistematică

Observarea

6

Page 7: Proiect didactic corpuri geometrice

O7

unui dreptunghib) un triunghi în interiorul unui cercMonitorizează activitatea din grupuri. Solicită desemnarea raportorilor în grup, facilitează raportarea şi corectează dacă e cazul.Elimină a doua piesă de puzzle. Propune realizarea unui colaj folosind figurile geometrice primite şi respectând indicaţiile versurilor (anexa 2):Un cerc mic am aşezat, Sub el dreptunghi mare.Din dreptunghiuri mici apoi, braţe şi picioare.Din triunghiuri nasturi faci,Triunghi, cercuri: nas, ochi, gură.Dacă le aşezi cu tactObţii sigur o figură.Vezi, apoi de mi-l

Desemnează raportori care prezintă produsele de grup în faţa clasei. Corectează eventualele greşeli.

Colaborează pentru realizarea colajului din figurile geometrice. Prezintă colegilor produsele de grup, fac aprecieri şi autoaprecieri asupra modului de executare a lucrărilor.

Prezenta-rea produselor grupului

Exerciţiuljocul

lucru

fişe de lucru

Poster, figuri geometrice

Pe grupe

sistematică

Produsele de grupAprecieri verbale

Observarea sistematicăProdusele de grupAprecieri verbale

7

Page 8: Proiect didactic corpuri geometrice

încalţăCu papuci, triunghiuri douăŞi-unul mare pus pe cap,Coif ca să nu-l plouă.Elimină a treia piesă de puzzle.

6. Evaluarea performan-ţei

Distribuie fişe de lucru independent, precizănd sarcinile ce trebuie rezolvate (anexa 3).Elimină a patra piesă de puzzle.

Lucrează independent pe fişă, rezolvând sarcinile propuse.Descoperă surpriza: Lizuca şi Patrocle în dumbravă.

6’ Problema-tizarea

fişe de lucru

individual Aprecieri verbale

7. Aprecieri asupra lecţiei şi tema pentru acasă

Face aprecieri asupra modului cum au participat elevii clasei la lecţie şi acordă calificative individuale.

Propune tema pentru acasă.

Ascultă aprecierile şi noteazǎ tema.

1’ Explicaţia Manual, culegere

frontal Aprecieri verbale

8

Page 9: Proiect didactic corpuri geometrice

ANEXA 1

DESCRIE

Descrie figurile şi corpurile geometrice : pǎtratul, cubul, triunghiul, cercul.

pǎtratul cubul triunghiul cercul

ASOCIAZĂ

Uneşte fiecare corp geometric cu figura geometrică şi obiectul care are aceeaşi formă!.

9

Page 10: Proiect didactic corpuri geometrice

10

Page 11: Proiect didactic corpuri geometrice

COMPARĂ

Notează prin ce se aseamănă şi se deosebesc cubul şi cuboidul?

CUBUL CUBOIUDUL

DEOSEBIRI ASEMĂNĂRI DEOSEBIRI

11

Page 12: Proiect didactic corpuri geometrice

ANALIZEAZĂ

Observă imaginea apoi scrie numărul de figuri geometrice din: a) interiorul cercului………. b) interiorul pătratului……… c) interiorul dreptunghiului……. d) interiorul celor trei figuri geometrice........ e)exteriorul figurilor geometrice........

Colorează pătratele din interiorul dreptunghiului.

ARGUMENTEZĂ

Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor următoare, notând cu A (adevărat) sau F (fals) în dreptul lor: a) Triunghiul are 3 laturi şi 4 vârfuri. .............................................................................................................................. b) Cubul are patru feţe. ............................................................................................................................... c) Cuboidul are toate feţele în formă de pătrat. ............................................................................................................................... d) Dreptunghiul are laturile opuse egale. .............................................................................................................................. e) sfera are 6 vârfuri. …………………………………………………………………………………...

APLICĂ

Desenează: a) un cerc în interiorul unui dreptunghi

b) un triunghi în interiorul unui cerc

12

Page 13: Proiect didactic corpuri geometrice

ANEXA 2

13

Page 14: Proiect didactic corpuri geometrice

ANEXA 3Numele………………………………………. Data………………………

Fişă de evaluare

1. Uneşte cuvântul cu figura corespunzătoare:

Triunghi dreptunghi pătrat cerc

2. Scrie numele corpurilor geometrice:

……………………… ………….. ………………. …………….. …………….

3. Completează tabelul cu numărul de figuri geometrice conţinute în desen:

TriunghiuriDreptunghiuriPătrateCercuri

14

Page 15: Proiect didactic corpuri geometrice

OBIECTIVE ŞI DESCRIPTORI DE PERFORMANŢǍ

O1 - sǎ uneascǎ figurile cu denumirile acestora ;O2 – să scrie denumirile corpurilor geometrice;O3 – sǎ numere figurile geometrice din desenul dat;

FOARTE BINE BINE SUFICIENTO1 – ueşte corect toate figurile geometrice cu denumirile acestora ;O2 – scrie corect denumirile tuturor corpurilor geometrice date;O3 - identificǎ toate figurile din desenul dat;

O1 - – ueşte corect 3 - 4 figuri geometrice cu denumirile acestora ;O2 - scrie corect denumirile a 3 – 4 dintre corpurilor geometrice date;O3 - identificǎ doar 4 - 6 dintre figurile geometrice din desenul dat;

O1 - ueşte corect 2 figuri geometrice cu denumirile acestora ;O2 - scrie corect denumirile a 2 dintre corpurilor geometrice date;O3 - identificǎ 2 – 3 dintre figurile geometrice din desenul dat;

15