Proiect Didactic - Conversiune

11
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar” PROIECT DE LECŢIE Data: 08.10. 2010 Unitatea şcolară: Scoala cu clasele I-VIII, Caraula Clasa: a VI-a B Profesor: Chirilă Alina-Daniela-Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Cartea – obiect cultural Conţinutul învăţării: Conversiunea, mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului Tipul lecţiei: achiziţii de noi cunoştinţe Competente specifice: 2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la mijloacele de îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea nuanţată Obiective operaţionale: Cognitive: - să definească conversiunea; 1 © Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

description

didactic

Transcript of Proiect Didactic - Conversiune

Page 1: Proiect Didactic - Conversiune

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

PROIECT DE LECŢIE

Data: 08.10. 2010Unitatea şcolară: Scoala cu clasele I-VIII, CaraulaClasa: a VI-a BProfesor: Chirilă Alina-Daniela-ElenaAria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: Cartea – obiect culturalConţinutul învăţării: Conversiunea, mijloc intern de îmbogăţire a vocabularuluiTipul lecţiei: achiziţii de noi cunoştinţeCompetente specifice:

2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;

4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la mijloacele de îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea nuanţată

Obiective operaţionale: Cognitive:- să definească conversiunea;

- să recunoască părţile de vorbire şi să opereze cu ele;

- să identifice într-un text dat cuvintele formate prin conversiune;

- să alcătuiască propoziţii cu diferite valori ale unui cuvânt.

Afectiv – atitudinale:- să dovedească disponibilitate şi interes pentru învăţarea limbii române.

1

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 2: Proiect Didactic - Conversiune

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

Psihomotorii:- să-şi dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes vizat de profesor:

- să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul orei.

Strategia didactică: Resurse procedurale: conversaţia, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, explicaţia, exerciţiul.

Resurse materiale: - fişă de lucru, manual

Forme de organizare:- activitate frontală şi independentă.

Forma de evaluare: formativaDurata: 50 de minuteLocul desfăşurării: sala de clasaBibliografie:

- Limba română, clasa a VI-a, Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Editura

Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2002,

- Constantin Parfene, “Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală”,

Editura Polirom,

- Emanuela Brăslaşu, Marin Alexandru, Ioana Nicolăescu, “Culegere de exerciţii

gramaticale, clasa a VI-a”, Editura ART Educational, 2005.

2

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 3: Proiect Didactic - Conversiune

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

I. Organizarea claseiII. Actualizarea cunoştinţelor însuşite anterior: verificarea temei şi a

cunoştinţelor despre compunereIII. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale: Astăzi

vom învăţa şi ultimul mijloc de îmbogăţire a vocabularului şi anume conversiunea sau schimbarea valorii gramaticale, un mijloc mai dificil deoarece presupune stăpânirea părţilor de vorbire. Va trebui ca la finalul orei să: … (se anunţă obiectivele operaţionale)

IV. Prezentarea sarcinilor de învăţare: Se scriu pe tablă mai multe exemple cuprinzând fapte de limbă ilustrative pentru schimbarea clasei morfologice a substantivului şi adjectivului:

a) Seara aceasta este minunată. Am sosit acasă seara.Un bărbat se plimba pe stradă. Zoe, fii bărbată!

b) Copilul este frumos. El admiră frumosul din pădure.Timpul este frumos. El cântă frumos. Este frumos să-l ajuţi.

- prin activitate frontală se vor preciza valorile morfologice ale cuvintelor subliniate:a) substantiv-adverb, substantiv-adjectiv; b) adjectiv-substantiv, adjectiv-adverb şi se va scrie definiţia conversiunii.V. Dirijarea învăţării şi dobândirea noilor cunoştinţe: Elevii vor primi o fişă de lucru cu celelalte părţi de vorbire care îşi pot schimba clasa morfologică şi vor lucra individual. După 10 minute, se evaluează, prin conversaţie frontală, rezultatele activităţii şi se notează la tablă.VI. Asigurarea feed-back-ului: are loc pe parcursul conducerii învăţării, întărirea făcându-se treptat prin aprecieri verbale.

VII. Evaluarea formativă: elevii vor rezolva exerciţiile de pe fişă:

3

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 4: Proiect Didactic - Conversiune

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

1. Indică prin săgeţi valoarea morfologică a cuvintelor subliniate din enunţurile de mai jos:

Este un elev conştiincios substantiv. Învaţă conştiincios la toate materiile. Ziua mea de naştere este în aprilie. Ziua mergeam pe plajă, iar seara mă plimbam. adjectiv Purta un tricou albastru. Admira albastrul infinit al cerului. Vorbeşte bine în engleză. I-am mulţumit pentru binele făcut. adverb

2. Folosiţi în propoziţii cuvintele date, cu valorile indicate între paranteze:

Deschis (adjectiv, adverb, verb la participiu) Şapte (numeral, substantiv) Frumos (adjectiv, adverb, substantiv).

VIII. Asigurarea retenţiei şi a transferului: se dă ca temă pentru acasă exerciţiile 3, 4, 5 de pe fişa de lucru.

3. Precizaţi valoarea morfologică a cuvintelor subliniate: El este bătrân. Bătrânul avea părul alb. Of, ce obosit sunt! Are un of la inimă. Anul acesta vom învăţa despre eul liric.Eu sunt elev. Are caiete frumoase. Scrie frumos. El a luminat camera cu un bec. Camera luminată se vedea de departe.

4. Precizaţi modul de formare al cuvintelor: autogară, SNCFR, floarea-soarelui, Sighetu- Marmaţiei, movul, aprozar, DEX, treiul, prieteneşte, înnoda, cumsecade, grăsuţ, ingălbenit.

5. Precizaţi valorile morfologice ale cuvântului o din exemplele:a) O, ce timp frumos!b) Am văzut-o pe Maria.c) Am fost o dată, de două ori, dar nu mă mai duc.

4

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 5: Proiect Didactic - Conversiune

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

d) Astăzi au scris litera o.e) A mers pe o stradă lăturalnică.f) O să meargă şi el la petrecere.

SCHIMBAREA VALORII GRAMATICALE (CONVERSIUNEA)

1. Adjectivul îşi poate schimba valoarea gramaticală în:a) Admiră frumosul din natură. Cel harnic învaţă. L-a întâmpinat un credincios al

său.b) El cântă frumos. Este frumos să ajuţi.

2. Substantivul îşi poate schimba valoarea gramaticală în:a) Am sosit acasă seara. b) Zoe, fii bărbată !

3. Pronumele îşi poate schimba valoarea morfologică în: Fiecare îşi are eul său.4. Numeralul îşi poate schimba valoarea morfologică în: Am luat un trei. Treiul a

fost trecut în catalog.5. Verbul îşi poate schimba valoarea morfologică în:

a) Învăţatul ştie multe.b) Cartea citită mi-a plăcut.c) Vorbeşte răstit.

6. Adverbul îşi poate schimba valoarea morfologică în:a) Binele cu bine se plăteşte. I-am făcut un bine.b) Soseşte înaintea lor.c) Este un bărbat bine.

7. Interjecţia îşi poate schimba valoarea morfologică în: Are un of. I-am ascultat oful.

FIŞĂ DE LUCRU

5

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 6: Proiect Didactic - Conversiune

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

1. Indică prin săgeţi valoarea morfologică a cuvintelor subliniate din enunţurile de mai jos:

Este un elev conştiincios substantiv. Învaţă conştiincios la toate materiile. Ziua mea de naştere este în aprilie. Ziua mergeam pe plajă, iar seara mă plimbam. adjectiv Purta un tricou albastru. Admira albastrul infinit al cerului. Vorbeşte bine în engleză. I-am mulţumit pentru binele făcut. adverb

2. Folosiţi în propoziţii cuvintele date, cu valorile indicate între paranteze: Deschis (adjectiv, adverb, verb la participiu) Şapte (numeral, substantiv) Frumos (adjectiv, adverb, substantiv).

3. Precizaţi valoarea morfologică a cuvintelor subliniate: El este bătrân. Bătrânul avea părul alb. Of, ce obosit sunt! Are un of la inimă. Anul acesta vom învăţa despre eul liric.Eu sunt elev. Are caiete frumoase. Scrie frumos. El a luminat camera cu un bec. Camera luminată se vedea de departe.

4. Precizaţi modul de formare al cuvintelor: autogară, SNCFR, floarea-soarelui, Sighetu- Marmaţiei, movul, aprozar, DEX, treiul, prieteneşte, înnoda, cumsecade, grăsuţ, ingălbenit.

5. Precizaţi valorile morfologice ale cuvântului o din exemplele:g) O, ce timp frumos!h) Am văzut-o pe Maria.i) Am fost o dată, de două ori, dar nu mă mai duc.

6

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 7: Proiect Didactic - Conversiune

Investeşte în oameni!FONDUL SOCIAL EUROPEANProgramul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013Axa prioritară: 1Domeniul major de intervenţie: 1.3Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

j) Astăzi au scris litera o.k) A mers pe o stradă lăturalnică.l) O să meargă şi el la petrecere.

Material realizat de: Chirilă Alina-Daniela-Elena, profesor debutant ForcadTutore de stagiatura: Ioanicescu Alina

7

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar”