Proiect didactic "Ce stii despre"

4
PROIECT DIDACTIC Propunator: Mihalcea Elena-Monica Educatoare: Nicolaescu Felicia Gradinita : „Micul print” Grupa: mijlocie Categoria activitatii: Educarea limbajului Tema: " Ce stii despre...?" Mijloc de realizare: joc didactic Scopul -recunoasterea tuturor legumelor si a fructelor precum si a caracteristicilor acestora; Obiective operationale: 01: sa denumeasca legumele si fructele; 02: sa precizeze forma si culoarea legumelor si fructelor; 04: sa stie ca fructele si legumele sunt importante în alimentatia omului si de ce trebuie sa faca parte din meniul zilnic. Regulile jocului: copilul chemat la masa educatoarei ia un jeton reprezentand un fruct / o leguma, denumeste si spune tot ce stie despre acesta/aceasta. Elemente de joc: aplauze. Strategia didactica: a. mod de abordare: mixt

description

Proiect didactic pentru gradinita

Transcript of Proiect didactic "Ce stii despre"

PROIECT DIDACTIC

Propunator: Mihalcea Elena-MonicaEducatoare: Nicolaescu FeliciaGradinita : Micul printGrupa: mijlocieCategoria activitatii: Educarea limbajuluiTema: " Ce stii despre...?"Mijloc de realizare: joc didacticScopul -recunoasterea tuturor legumelor si a fructelor precum si a caracteristicilor acestora;Obiective operationale:01: sa denumeasca legumele si fructele;02: sa precizeze forma si culoarea legumelor si fructelor;04: sa stie ca fructele si legumele sunt importante n alimentatia omului si de ce trebuie sa faca parte din meniul zilnic.Regulile jocului: copilul chemat la masa educatoarei ia un jeton reprezentand un fruct / o leguma, denumeste si spune tot ce stie despre acesta/aceasta.Elemente de joc: aplauze.Strategia didactica:a. mod de abordare: mixtb. metode si procedee: conversatia, observatia, explicatia, exercitiile, jocu;c. mijloace de nvatamnt: un cos cu fructe si legume naturale si jetoane cu acestea.d. forma de organizare: frontala, individuala.e. locul de desfasurare: sala de grupa.Durata. 25 minute.

ETAPELE LECIEIUNITI DE NVARESTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

I.Moment organizatoricPregatirea salii pentru activitate si pregatirea materialului didacticAerisirea salii de grupa;Se aranjeaza sala de grupa pentru activitate n semicerc; se obtine linistea necesara activitatii

II.Captarea atentieiElementul surprizaElementul surpriza: scrisoarea primita de la Zana Toamna in care ne roaga sa ii aratam cat de multe stim noi despre roadele ei si in special despre fructe si legume.Dragii mei,Am aflat ca voi stiti foarte multe despre mine si bogatiile mele,dar ca sa fiu sigura ca asa este v-am pregatit cateva sarcini-surpriza.Daca raspundeti corect numai cand sunteti intrebati, daca sunteti atenti si pastrati linistea,promit ca la anul sa am roade si mai bogate,adica fructe si legume pentru toti copiii!Se observa comportamentul si atentia copiilor.

III.ReactualizareacunostiintelorSe vor pune ntrebari referitoare la anotimpul n care ne aflam.-Ce fructe cunoasteti? Dar legume?Se apreciaza raspunsurile copiilor.- Aplauze.

IV.Anuntarea temei si a obiectivelorJoc didactic " Ce stii despre... ?"- Copii astazi vom juca jocul care se numeste " Ce stii despre.. ?"- Voi trebuie sa fiti atenti , sa recunoasteti fructele si legumele si sa mi spuneti ce forma si ce culoare au,dar si la ce ne folosesc.Se observa comportamentul copiilor.

V.Dirijare, nvatare. Discutii referitoare la legume si fructe- Voi chema un copil la mine, la masa pentru a-mi spune ce vede el n cos si ,de asemenea, pentru a recunoaste fiecare fruct si leguma in parte.- De ce credeti ca este important sa spalam legumele?- Dar fructele?- De ce consumam legume si fructe? Ce contin ele?- Cum putem sa pregatim legume si fructe pentru iarna?Se apreciaza atentia si raspunsurile copiilor.- Aplauze.- Aprecieri.

VI.Obtinerea performanteiVoi avea un set de jetoane reprezentand fructele si legumele. Voi numi cate un copil care va extrage un jeton si va spune tot ceea ce stie despre fructul/leguma respectiv/a.Ex: In imagine este o rosie.Aceasta este o leguma,are culoarea rosie si este rotunda. O consumam pentru ca are vitamine.Se apreciaza raspunsurile si comportamentul copiilor.- Aplauze- Aprecieri

VII.ncheiereAprecieri generale si individualeSe vor face aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat activitatea.