Proiect Didactic Bun

9
PROIECT DIDACTIC I. Date generale: Data: 30.01.2013 Şcoala: Școala Gimnazială nr.190 Profesor: SOLOMON Andrei Clasa: a V-a A Disciplina: Religie Titlul lecţiei: Pilda vameşului şi a fariseului Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoştinţe Durata lecţiei: 50 minute Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: - O1: să precizeze locul de rugaciune al evreilor; - O2: să descrie aroganţa fariseului ; - O3: să sesizeze atitudinea smerită a vamesului; - O4: să argumenteze concluzia Mântuitorului Iisus Hristos; - O5: să explice urmarile mandriei si ale smereniei. Obiective formativ educative: - O1: să dobândească îndeletnicirea de a citi cât mai des din Sfânta Scriptură; - O2: să-şi formeze deprinderea de a merge la biserică pentru a se ruga; - O3: să–şi însuşească smerenia ca o virtute a vieţii lor . Strategia didactică: 1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, vizionarea problematizarea, observarea dirijată, 2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, Manualul de religie pentru clasa a V-a, Icoana pildei. 3. Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individuală. Bibliografie: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxa Române, Bucureşti, 1982;

description

limba romana

Transcript of Proiect Didactic Bun

Page 1: Proiect Didactic Bun

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale:

Data: 30.01.2013

Şcoala: Școala Gimnazială nr.190

Profesor: SOLOMON Andrei

Clasa: a V-a A

Disciplina: Religie

Titlul lecţiei: Pilda vameşului şi a fariseului

Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoştinţe

Durata lecţiei: 50 minute

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

- O1: să precizeze locul de rugaciune al evreilor;

- O2: să descrie aroganţa fariseului ;

- O3: să sesizeze atitudinea smerită a vamesului;

- O4: să argumenteze concluzia Mântuitorului Iisus Hristos;

- O5: să explice urmarile mandriei si ale smereniei.

Obiective formativ – educative:

- O1: să dobândească îndeletnicirea de a citi cât mai des din Sfânta Scriptură;

- O2: să-şi formeze deprinderea de a merge la biserică pentru a se ruga;

- O3: să–şi însuşească smerenia ca o virtute a vieţii lor .

Strategia didactică:

1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, vizionarea problematizarea, observarea dirijată,

2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, Manualul de religie pentru clasa a V-a, Icoana pildei.

3. Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individuală.

Bibliografie: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxa Române, Bucureşti, 1982;

Page 2: Proiect Didactic Bun

2. Mircea, Pr. Dr. Ioan, Dicţioner al Noului Testament, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe

Române, Bucureşti, 1995;

3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, conţinut şi forme de realizare, Editura Didactică şi Pedagogică, R. A.,

Bucureşti, 1996;

4. David. Diac. Petru, Caută si vei afla, Editura Episcopiei Ortodoxe de Alba Iulia, Alba Iulia, 1998;

5. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă, clasa a V-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2009.

Page 3: Proiect Didactic Bun

II. Scenariul didactic

Nr.

ctr.

Etapele

lecţiei

Ob.

op.

Timp

min.

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de

organizare

Evalua-

re

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Momentul

organizatoric

2’ Salută pe elevi.

Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii.

Notează absenţii.

Organizează clasa pentru începerea lecţiei.

Răspund la salut.

Rostesc rugăciunea.

Spun absenţii.

Se pregătesc pentru

începerea lecţiei.

- conversa-

ţia

- activitate

frontală;

2. Verificarea

cunoștințelor

3’ - Ce Pildă ați studiat ora trecută ?

- Despre ce este vorba în Pilda Samarineanului

milostiv ?

- Pilda Samarineanului

milostiv

- un om atacat de tâlhari a

cazut între talhari. Pe lângă

acesta a trecut un preot și un

levit care nu l-au ajutat. L-a

ajutat un samarinean.

- conversa-

ţia

- activitate

frontală;

- apreci-

eri

verbale

3. Pregătirea

pentru lecţia

nouă

3’ - Le reamintesc copiilor că e important nu

numai să ne însuşim învăţăturile unei

pilde; tot atât de important este şi să le

raportăm la viaţa personală, la viaţa de

elev, la cea de acasă, din societate şi aşa

mai departe.

- Pentru aceasta avem nevoie de ajutor,

ajutor pe care-l putem cere Domnului prin

rugăciune.

- Cum să ne rugăm ne-a învăţat însuşi Iisus

Hristos de mai multe ori. Această

învăţătură ne-a transmis-o Mântuitorul

Hristos şi printr-o pildă.

- Elevii sunt atenţi

la profesor.

- activitate

frontală;

- apreci-

eri

verbale

4. Anunţarea

titlului lecţiei

noi şi

prezentarea

obiectivelor

propuse

3’ Scrie la tablă data şi titlul lecţiei, precizând

obiectivele acesteia.

- Astăzi vom vorbi despre Rugăciunea curată -

Pilda vameşului şi a fariseului.

- Vom vedea când şi în ce împrejurări se întâlnesc

un fariseu şi un vameş, ce fel de oameni erau

fiecare şi ce putem învăţă din exemplul lor.

Scriu data şi titlul în

caiete şi ascultă

explicaţiile

profesorului.

- explicaţia - activitate

frontală;

Page 4: Proiect Didactic Bun

5.

Comunicarea

noilor

cunoştinţe

O1

O2

O3

O4

12’ Aminteşte elevilor că pentru a ne însuşi

învăţătura Mântuitorului din Pilda vameşului

şi a fariseului este necesară o pregătire

spirituală deosebită şi o bună cunoaştere a

acestui eveniment.

- Pentru a cunoaşte Pilda vameşului şi a

fariseului, vom citi din Sfânta Scriptură pasajul

care descrie această întâmplare. Textul se găseşte

în Evanghelia Sfântului Luca, la capitolul 18,

versetele 10 - 14.

Citește elevilor din Sfânta Scriptură pasajul

despre Pilda vameşului şi a fariseului

“ Doi oameni s-au suit la templu ca să se roage:

unul fariseu şi celălalt vameş. Fariseul, stând,

aşa se ruga în sine : Dumnezeule, Îţi mulţumesc

că nu sunt ca ceilalţi oameni, răpitori, nedrepţi,

păcătoşi, sau ca şi acest vameş. Postesc de două

ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte

câştig.

Iar vameşul, departe stând, nu voia nici ochii

să-şi ridice către cer, ci îşi bătea pieptul, zicând :

Dumnezeule, milostiv fii mie păcătosului.

Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat

la casa sa, decât acela. Fiindcă oricine se înalţă

pe sine se va smeri, iar cel ce se smereşte, se va

înălţa.” Lc. 18, . 10 - 14

Face câteva precizări pe baza textului din

Sfânta Scriptură, notând la tablă ideile

principale.

- În vremea Mântuitorului evreii se rugau la

templu. Acesta era locaşul lor de rugăciune şi

exista un singur templu, cel din Ierusalim,

construit prima dată de regele Solomon. În acest

templu s-au întâlnit la rugăciune un fariseu şi un

vameş.

- Fariseii erau o categorie de oameni făţarnici care

Ascultă explicaţia

profesorului.

- explicaţia

- lectura

- Sfânta

Scriptură

- activitate

frontală;

Page 5: Proiect Didactic Bun

O5

împlineau legea iudaică nu din dragoste de

Dumnezeu şi de oameni ci pentru a fi văzuţi de

ceilalţi oameni. Ei urmăreau să fie cinstiţi de

oameni. Erau nişte oameni mândri şi făţarnici, iar

numele lor a ajuns astăzi proverbial, astfel încât

un om cu astfel de trăsături este numită fariseu.

- Vameşii erau cei care strângeau birurile plătite

de iudei. Ei erau dispreţuiti de către evrei pentru

că erau lacomi şi luau mai mult decât se cuvenea.

- Existau însă şi vameşi cinstiţi, cum a fost

Sfântul Evanghelist Matei şi Zaheu, cel la care a

cinat Mântuitorul.

- Dintre rugăciunile celor doi, una a fost placută

lui Dumnezeu, iar alta nu. Rugăciunea fariseului

nu a fost plăcută lui Dumnezeu pentru că era

făcută cu mândrie. Rugăciunea vameşului, plină

de smerenie, a fost cea plăcută lui Dumnezeu.

- Exemplul desăvârşit de smerenie este

Mântuitorul Iisus Hristos, Care, Dumnezeu fiind,

a acceptat să devină om şi care, nevinovat fiind, a

acceptat să se jertfească pentru noi, astfel încăt

noi să dobândim iertarea păcatelor.

6. Fixarea şi

sistematizarea

noilor

cunoştinţe

22’ Solicit trei elevi să citească pe roluri această pildă.

- Elevii citesc pe roluri Pilda vameşului şi a

fariseului (povestitor, vameş, fariseu).

Adresez elevilor următoarele întrebări:

„ - Unde s-au dus vameşul şi fariseul, din pilda

menţionată?"

- „ ... la templu”.

„- Ce este un templu?"

- „ ... un loc de rugăciune, aşa cum este

biserica pentru noi."

„ - De ce s-au dus la templu?"

- „... să se roage."

Prezintă imaginea cu Pilda vemeşului şi a

fariseului şi cere copiilor să identifice

persoanele din imagine.

Prezintă persoanele din

imagine.

Răspund la întrebări:

- oameni din vremea

Mântuitorului care vroiau să

pară altceva decât ce erau,

împlinind legea lui

Dumnezeu nu din dragoste

şi sinceritate ci pentru a fi

văzuţi şi stimaţi de ceilalţi

oameni;

- viziona-

rea;

- conversa-

ţia

- proble-

- harta Ţării

Sfinte;

- imaginea

proiectată a

lecţiei :

“Pilda

vameşului şi

a fariseului”;

- activitate

frontală;

- activitate

individuală;

- apreci-

eri

verbale;

Page 6: Proiect Didactic Bun

Adresează elevilor următoarele întrebări:

- Cine erau fariseii pe vremea Mântuitorului?

- Care este virtutea apreciată de Dumnezeu ?

- Ce se înţelege prin smerenie?

- Care este modelul desăvârşit de smerenie?

- Smerenia.

- Modestie, comportare

respectuoasă, supusă, plină

de bunăvoinţă;

- Mântuitorul Iisus Hristos;

matizarea;

- explica-

ţia;

- observa-

rea dirijată

7. Asocierea,

generalizarea

şi aplicarea

6’ Citeşte cu elevii textul exerciţiului nr. 1, de la

pagina 24:

Marcu și Petru sunt colegi de bancă.

Petru încearcă totdeauna să fie împăciuitor cu toți

colegii și caută să-i ajute cu ceea ce poate. Este

foarte respectos cu toată lumea și recunoaște

meritele celor din jurul său.

Dacă greșește când spune sau face ceva,

nu-și ascunde vina și își cere iertare.

Marcu este foarte sigur în tot ceea ce face

și are despre el o părere...

El e cel mai deștept, cel mai talentat și cel

mai priceput. El știe și le face pe toate. Și nimeni

nu îndrăznește șă-l contrazică; altfel iese mare

tărăboi.

În aceste zile, toți copiii sint interesați de

examenul ce se apropie.

Petru muncește mult la obiectele de

examen și răspunde foarte bine la lecții, ieșind la

tablă ori de câte ori este vreun exercițiu mai greu.

În toate rugăciunile către Dumnezeu, cere un

singur lucru: să reușească la examenul ce-l are de

susținut.

Marcu, ca întotdeauna sigur pe el, se

laudă că face pregătire cu niște profesori pe care

citesc textul

- lectura;

- proble-

matizarea;

- activitate

frontală;

- apreci-

eri

verbale;

Page 7: Proiect Didactic Bun

părinții lui i-au rugat să vină în mod sprecial la ei

acasă. Toată ziua face glume răutăcioase pe

seama colegilor și, mai ales, a lui Petru, de câte

ori aceștia greșesc la exercițiile făcute în clasă, de

parcă el ar fi profesor, iar ceilalți niște elevi

neajutorați.

Adresează următoarele enunţuri :

- Continuați textul cu finalul potrivit

- Dați-i un titlul potrivit

Se prezintă elevilor Sărbatoarea Sfinților Trei

Ierarhi și împarte iconița Sfinților fiecărui elev.

8. Aprecierea

activităţii

elevilor

1’ Face aprecieri generale şi individuale privind

atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi

implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.

Notează elevii care au participat la lecţie.

Ascultă aprecierile

profesorului.

- activitate

frontală;

- apreci-

eri

verbale

/ scrise;

9. Încheiere 1’ Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii.

Salută pe elevi.

Rostesc rugăciunea.

Răspund la salut.

Page 8: Proiect Didactic Bun

Oglinda tablei:

30.01.2013

Rugăciunea curată -

Pilda vameşului şi a fariseului

Fariseii erau o categorie de oameni făţarnici care împlineau legea iudaică nu din dragoste de Dumnezeu şi de oameni ci pentru

a fi văzuţi de ceilalţi oameni.

Vameşii erau cei care strângeau birurile plătite de iudei. Ei erau dispreţuiti de către evrei pentru că erau lacomi şi luau mai

mult decât se cuvenea.

- În templul din Ierusalim, un fariseu şi un vameş au venit să se roage.

- Fariseul s-a rugat cu mândrie şi cu îngâmfare.

- Vameşul s-a rugat cu smerenie.

- Smerenia preţuieşte mai mult decât orice faptă bună.

- Mântuitorul Iisus Hristos este exemplul desăvârşit de smerenie.

Page 9: Proiect Didactic Bun