Proiect Didactic Buburuzaaaa Modificat

download Proiect Didactic Buburuzaaaa Modificat

of 9

description

proiect didactic grupa mare

Transcript of Proiect Didactic Buburuzaaaa Modificat

Proiect didacticData:21.05.2015

Unitatea de nvmnt:Grdinia Nr. 1 Trgovite

Profesor mentor: mprel Mdlina

Propuntor: Nedelcu Ruxandra-Maria

Grupa :Mare C (Fluturaii)Tema anual: Cnd/cum i de ce se ntmpl?

Tema activitii:n lumea insectelorForma de realizare : Activitate integrat

Componena activitii:

Activiti de dezvoltare personal- ntlnirea de diminea Jocuri i activiti didactice alese ( ALA I )

Activiti pe domenii experieniale:A.D.E D.L.C (Educarea limbajului)

Jocuri i activii didactice alese ( ALA II ) Tranziii:

-Ghicitori despre insecte

-Dac vrei s creti voinic Scopul activitii:

-Consolidarea capacitii de formulare a unor propoziii simple i dezvoltate din punct de vedere gramatical

-Consolidarea capatilor,priceperilor i deprinderilor precolarilor referitoare la insecte

Obiective operaionale:

-S descrie principalele momente ale Povetii Buburuzei-S redea morala ce se regsete n text-S picteze Buburuza folosind culori adecvate

-s construiasc prin suprapunere i alturare Casa buburuzei-s realizeze din mozaic flori pentru buburuz i prietenii si

-s denumeasc insectele din imagini

Centre de activitate : Activiti pe domenii exeprieniale:

Alfabetizare A.D.E- D.L.C (Educarea limbajului)

Povestea Buburuzei(lectur dup imagini) ALA I:-Art: Buburuza (pictur)

-tiin: Personajele povetii (diagrama Venn )-Manipulative: Floricele pentru Buburuz i prietenii si (mozaic)-Construcii: Casa Buburuzei ALA II:

-Joc de atenie: Jocul pclelilor-Joc de micare : Insectele vesele-Joc linititor: Eu spun una,tu spui multeStrategii didactice:

Metode i procedee:

-Conversaia

-Observaia

-Explicaia

-Exerciiul

-Jocul

-Turul galeriei

Materiale didactice:acuarele,pensule,erveele,bloc de desen,ecusoane,stimulente,imagini cu insecte,plan,plic

Durata:1 h i jumtate

Locul desfurrii:sala de grup

BIBLIOGRAFIE:

MEC Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3- 6/ 7 ani), 2009 Georgeta Toma,Maruta Ristoiu si colaboratorii, ,,Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar, Editura: Delta Cart Educational, Pitesti, 2008 SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaz cu ntlnire de diminea.Copiii stau pe covor,aezai n semicerc.Are loc salutul:

Bun diminea n zi de primvara

M bucur c ai venit cu toii iar,

ncepe acum o nou zi,

Bun dimineaa,copii!

Dup ce ne-am salutat,un copil completeaz panoul prezenei.Vorbim apoi despre calendarul naturii,urmrind datele necesare (ziua,luna,anul,starea vremii etc.)

Noutatea zilei: n continuare,copiii au parte de o surpriz:Ruza-Buburuza le transmite un mesaj prin intermediul unei scrisori.

A.D.E.-n plic gsim o poveste.Voi anuna copiilor titlul povetii i i voi pune pe civa dintre ei s repete.Voi reda coninutul povetii ct mai expresiv,folosind mimica i gestica coresunztoare.Pe parcursul povetii voi arta copiilor imagini cu personajele din poveste i voi insista pe momentele povetii.Dup redarea povetii voi pune ntrebri copiilor pentru a vedea ct au fost de ateni i voi oferi recompense. Tranziii:

-ghicitori despre insecte

-Dac vrei s creti voinic Se prezint centrele de activitate:

-Art-s picteze Buburuza folosind culori adecvate

-tiin-s denumeasc insectele din imagini-Manipulative-s creeze flori pentru Ruza-Buburuza i prietenii si

-Construcii-s construiasc din cuburi Casa buburuzei

La finalul activitii,se expun lucrrile realizate.Copiii vor trece pe la fiecare centru i apreciaz ceea ce au fcut n centre.

ALA II:

-Joc de atenie: Jocul pclelilor,copiii trebuie sa fie ateni la propoziile spuse mai nti de educatoare i s spun daca e adevrat sau fals.Cine rspunde corect , pune la rndul lui o ntrebare.

-Joc de micare : Insectele vesele.Copiii sunt mprii n trei echipe:libelule,fluturai i buburuze.Toate echipele zboar,iar cnd educatoarea ridic simbolul unei echipe aceasta trebuie s se opreasc.-Joc linititor: Eu spun una,tu spui multe.Copiii sunt aezai n semicerc. Educatoarea spune anumite cuvinte,iar copiii trebuie s spun opusul acestora. DESFURAREA ACTIVITII

Etapele activitiiConinutul activitiiStrategii didactice

1.Moment organizatoricSe creeaz condiii optime pentru desfurarea activitilor:

-aranjarea slii de grup;

-aranjarea mobilierului;

-aranjarea materialului didactic n ordinea folosirii lui;

-organizarea colectivului de copii pentru ntlnirea de dimineaConvesaia

2.Captarea atenieiAceast etap se realizeaz printr-un element surpriz,i anume scrisoarea Buburuzei.ConversaiaExplicaia

3.Anunarea temei i a obiectivelorAnun precolarii c astzi vom asculta o poveste foarte frumoas i va trebui s demonstrm c putem fi ateni.ConversaiaExplicaia

4.Reactualizarea cunotinelorSe solicit copiilor s spun ce insecte cunosc.Conversaia

5.Dirijarea nvriiDirijarea nvrii se face prin lectura educatoarei avnd ca baz textul Povestea buburuzei.Dup terminarea povetii i a activitailor pe baza textului,copiii se ncoloneaz n ir unul cte unul i pornesc mpreun cu educatoarea ctre centrele de activitate. Prezentarea va fi nsoit de explicaiile de rigoare referitoare la sarcinile de rezolvare,specificul unor materiale i rezultatele pe care ateptm s le obinem.ConversaiaExplicaia

6.Obinerea performaneiPrecolarii rspund la ntrebrile pe baza textului.

Copiii intr n centrele preferate i ncep lucrul n funcie de indicaiile primite.Art-s picteze Buburuza folosind culori adecvate

-tiin-s denumeasc insectele din imagini

-Manipulative-s creeze flori pentru Ruza-Buburuza i prietenii si

-Construcii-s construiasc din cuburi Casa buburuzei

ConversaiaExerciiul

Explicaia

7.Evaluarea performaeiAprecierea rezultatelorse va face prin metoda Turul galeriei.

Copiii vor trece pe rnd pe la fiecare sector de lucru s vad i s aprecieze cum au fost realizate lucrrile.

Educatoarea va drui precolarilor recompense pentru felul n care au lucrat.Observaia

Explicaia

Turul galeriei

8.Asigurarea retenieiSe realizeaz jocurile:

--Joc de atenie: Jocul pclelilor

-Joc de micare : Insectele vesele

-Joc linititor: Eu spun una,tu spui multe

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Jocul

9.ncheierea activitiiSunt emise aprecieri asupra desfasurarii activitatii si asupra respectarii regulilor jocului, asupra comportamentului individual si colectiv al prescolarilor. Copiii primesc stimulente.Conversaia

Explicaia