Proiect Didactic- Anotimpurile

download Proiect Didactic- Anotimpurile

of 5

description

proiect didactic

Transcript of Proiect Didactic- Anotimpurile

PROIECT DIDACTIC

SUBIECTUL ACTIVITII: Anotimpurile -colajDOMENIUL ACTIVITII: PsihomotricitateTIPUL ACTIVITII: Consolidare de cunotine

SCOPUL ACTIVITII:

Dezvoltarea/ Consolidarea deprinderii de cunoatere a anotimpurilor anotimpurilor i lunilor specifice.OBIECTIVE OPERAIONALE:

Cognitive: O1. S spun corect data.O2. S identifice elementele din care este alctuit data.O3. S enumere anotimpurile.O4. S identifice lunile specifice fiecrui anotimp.Afective:O5. S participe activ i cu interes la activitate.

O6 S exprime ceea ce i-a plcut la activitate.

Psihomotrice:O7. S manipuleze materialul pus la dispoziie.

O8. S urmeze indicaiile date.STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul Mijloace de nvmnt: imahini colorate, flipchart, creioane colorate, afi lunile anului, vata pentru zapada, lipici. Moduri de organizare: individual.

DURATA: 35-40 min.PLANUL ACTIVITII

Mometele activitiiOb.Coninutul activitiiMetode i procedeeEvaluare

1. Moment organizatoric.

Asigurarea condiiilor optime pentru buna desfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialelor didactice.

2.Captarea ateniei. O1

O2Elevii sunt rugai ca fiecare s-i scrie data pe tabl. Apoi s identifice elemntele acesteia: cfrele care arat ziua din lun, cfrele care indic luna din an i cfrele care arat anul.Conversaia

Explicaia

4. Desfurarea activitii.

O3

O4

O5

O7

O8Se cere elevului s spun n ce lun suntem i n ce notimp. Apoi elevul va citi sau spune lunile anului i anotimpurile specific. Elevul va primi ajutor verbal de fiecare dat cnd va avea nevoie.

Se prezint elevului materialele didactice: plana de flipchart, imaginile decupate. Se ncepe realizarea colajului cu anotimpul preferat al elevului. Se va lipi pentru fiecare anotimp imaginile pregtite punndu-se accentul pe felul n care se schimb natura- copcelul, vremea specific fiecrui anotimp (soare, nori), o srbtoare specific fiecrui anotimp i felul n care ne mbrcm n funcie de vreme ( copii). Elevul va desena cu creioane sau carioca didferite elemente din natur precum stropii de ploaie sau iarba. Elevul va fi ajutat pe tot parcursul realizrii colajului cu ntrebri precum Ce se ntmpl cu natura primvara? Cum este vremea primvara? Cu ce ne mbrcm primvara? Etc.Conversaia

Explicaia,

Demonstraia

Exerciiul

5 Evaluare

Incheierea activitiiO7

O8mpreun cu elevul se realizeaz concluziile activitii.

Elevul este solicitai s exprime cum s-a simit pe parcursul activitii i ce i-a plcut cel mai mult.Ca recompens pentru activitatea lor elevul primete un puzzle.Conversaia

Jocul

Imagini folosite

IMAGINEA PUZZELE