Proiect Didactic Ala i

6
PROIECT DE ACTIVITATE Gradiniţa cu program prelungit Luceafărul DATA: 10 iunie 2015 NIVEL 1: Grupa Mijlocie , “Albinuţele” PROPUNĂTOARE: Florea Luminiţa TEMA ZILEI: Ce ne aduce vara in coş? MIJLOC DE REALIZARE: Jocuri şi activităţi didactice alese TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare şi sistematizare a cunoştintelor ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES: 1.BIBLIOTECĂ: - Reconsituirea unor piese din puzzle cu imagini reprezentând aspecte ale anotimpului de vară; -Denumirea imaginilor obţinute; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: Să asambleze corect piesele de puzzle; O3 Să lipească imaginea obţinută pe un suport dat; O3: Sa denumească darurile ce ni le aduce Zâna Vară ,reprezentate de imaginea întregită; 2.ARTĂ: Coroniţă cu maci OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 Să denumească materialele de lucru primite; O2 Să utilizeze corect materialele de lucru în vederea realizării temei; O3 Să lucreze îngrijit; 3.STIINŢĂ: Coşuleţe cu căpşuni OBIECTIVE OPERAȚIONALE: 1

description

Proiect

Transcript of Proiect Didactic Ala i

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE ACTIVITATEGradinia cu program prelungit LuceafrulDATA: 10 iunie 2015NIVEL 1: Grupa Mijlocie , AlbinuelePROPUNTOARE: Florea LuminiaTEMA ZILEI: Ce ne aduce vara in co?

MIJLOC DE REALIZARE: Jocuri i activiti didactice aleseTIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare i sistematizare a cunotintelorACTIVITI PE CENTRE DE INTERES:1.BIBLIOTEC:- Reconsituirea unor piese din puzzle cu imagini reprezentnd aspecte ale anotimpului de var;-Denumirea imaginilor obinute;OBIECTIVE OPERAIONALE:O1: S asambleze corect piesele de puzzle;O3 S lipeasc imaginea obinut pe un suport dat;O3: Sa denumeasc darurile ce ni le aduce Zna Var ,reprezentate de imaginea ntregit;2.ART: Coroni cu maci OBIECTIVE OPERAIONALE:O1 S denumeasc materialele de lucru primite;O2 S utilizeze corect materialele de lucru n vederea realizrii temei;O3 S lucreze ngrijit;3.STIIN: Coulee cu cpuniOBIECTIVE OPERAIONALE:O1: Sa denumeasc materialele de lucru primite;O2: S lipeasc in coule numrul de cpuni corespunztor cifrei de lng co;4.CONSTRUCII( Centru de rezerv) : Floricele colorateOBIECTIVE OPERAIONALE:O1: S mbine armonios formele in scopul realizrii temei;FINALITATEA ACTIVITII. Expunerea lucrrilor realizate la centrele de interes deschise.

STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee: Conversaia Exerciiul

Explicaia Problematizarea

Resurse materiale:Puzzle

Coronite si maci

Lipici

Fie de lucruPiese lego pentru construitForme de organizare: frontal, individual, pe centre de interes.Resurse umane: Copiii grupei Mijlocii Albinuele Modalitati de evaluare:Continu: observarea comportamentului, analiza rspunsurilor, a aciunilor..

Final: aprecierea verbal a propriei lucrri dar i a colegilor de ctre copii i educatoare.

BIBLIOGRAFIA:

Curriculum pentru invamntul precolar ( 3-6/7 ani), 2008 Antologie de proiecte tematice pentru activiti integrate, ed. Diana 2011 Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar, volumul III, ed. DPH, 2009.Nr.

crt.Etapele activitiiConinutul tiinificStrategii didactice

Metode i

Procedee,forme de organizareMijloace de

nvmntEvaluare

1

Moment organizatoric.

Pregtirea centrelor de interes deschise la activitile liber alese i a materialelor necesare fiecrui centru.Frontala

2.

Captarea ateniei

Le propun copiilor s descoperim mpreun ce daruri le-a trimis Zna Var. FrontalConversaia

Explicaia

PuzzleCoronite

Fie de lucru

Evaluare global

3.

Anunarea temei i contientizarea obiectivelor.

Prezint copiilor sarcinile de lucru la fiecare centru i a obiectivelor acestora folosind un limbaj adecvat vrstei lor.

Copiii vor constientiza obiectivele si tema fiecrui centru.

Blibliotec: copiii vor reconstitui puzzle-urile i vor numi ce au obinut.Art: copiii vor lipi coronie cu maci;tiin: copiii vor lipi n coule numrul de cpuni corespunztor cifrei de lng co;Construcii (centru de rezerv): vor construi floricele din piese lego .Copiii ii vor exprima dorina pentru un anumit sector. Pentru o bun organizare vor primi brri pe care voi lipi, pe rnd cate o floricic colorat, corespunztorare sectorului la care a lucrat.

Astfel , cei care vor ajunge la bun sfrit cu lucrrile vor primi pentru Sectorul Art - floricica galben Sectorul tiin - flutura verde, Sectorul Bibliotec - floricic roie, Sectorul Construcii - floricic albastr.Conversaia

Explicaia

Frontal

.Brri

Evaluare global

4.

5.

6.

Dirijarea nvrii.

Obinerea performanei

ncheierea activitii.Copiii vor lucra fiecare la centrul de interes ales innd cont de sarcinile si regulile date, oferindu-li-se posibilitatea de a aplica i exersa cunotinele i deprinderile nvate.Copiii vor lucra la centrele de interes alese, iar eu, ii voi ajuta pe cei care intmpina greuti n rezolvarea sarcinilor date. Se va realiza prin efectuarea corect a sarcinilor de lucru in timpul desfurrii activitii.

Copiii de la fiecare centru de interes vor prezenta celorlalti ceea ce au realizat si vor explica modalittile de lucru.

Se realizeaz prin expunerea materialelor : a coronielor, puzzle-urilor i a fielor la panou.

Se fac aprecieri individuale i colective.

Pe centre de interes i individual.

IndividualProblematizareaExerciiul

Demonstraia

Exerciiul

ExerciiulFrontalIndividualExplicaia

Conversaia

Explicaia

FrontalIndividual

Plicuri cupuzzle

Lipici

Fie i cpuni

Coronie

Maci

Lucrari realizate de copii

Evaluare scrisEvaluare practicEvaluare oralEvaluare oral i practic

PAGE 2